|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
26.6.2015 19:08:21   
Andriance
I jas denes go imav prviot skrining..toj so polna 12-ta nedela za Daunov sindrom..po merkite kja maticniot se vo najdobar red..pravev i priska na GAK i brisevi denes...taka da denes bogami se iznasetav..rezultati vo vtornik..I poleka da vleguvam vo drugo tromesecie :-)

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот sunflower*)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
26.6.2015 19:47:35   
miana
Ooo ubava vest, cestitki za vtorata bremenost :) Lesno da pomine i da se rodi edno zdravo i ubavo bebence :) user posted image

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
29.6.2015 13:04:22   
Kvisko
И јас денес бев на прв скрининг. И според мерките се си е ОК. Бебчо не сака да се слика па само бегаше и мрдаше на ехо едвај го пофаќа докторката да го мери.
Се мислам дали да одам да ми земат крв за PRSICA ама имам време до утре да си размислам.
Исто ќе одам и во Ремедика на уште едно гледање.
Сега малку сум посмирена и се надевам ќе тераме вака ОК до крај.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.7.2015 14:30:21   
Felly RR
хехее, Квиско, и моево не е по сликањето. Ние вчера бевме, и ја носев и керќичката, да го види бато на ехо, ама тој ич не се сврти, и не ни даде слики докторката.

А оние мамички што веќе поминале - што се мери на третиот скрининг?

Јас вчера бев 30+6, знам дека тертиот скрининг се прави отприлика 30-32 недела. ДОкторката го измери бебуш, и гледаше пртокот на крв во папочната артерија, како се исхранува бебето, гледаше исто мозочето како се исхранува и рече дека е одлично.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.7.2015 22:24:14   
Melanija RR
Бебчињата ви се чуваат за сликање во живо user posted image Квиско направи Приска?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.7.2015 12:22:17   
Kvisko
Melanija не направив Приска на крај. Матичната ми рече ај нека одлучи Адамова ама ми даде упат. Маж ми цело време беше против зашто има голема можност за грешка, а јас сум малку испанична. Во Вторникот кога требаше да одам за крв бев ептен болна и не станав од кревет, а вчера Адамова одлучи дека не ми треба Приска. Така што јас останав со два ехо скрининга со добри параметри и без Приска. Ај си викам штом две лекарки така одлучија така нека биде.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
10.8.2015 15:16:07   
Mami82
Skriningot vo 12-13-ta nedela bese vaginalen ili na mese? Mene kolku sto mi teknuva od pravata bremenost treba da e na stomak, ama da si prasam za sigurno....?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
10.8.2015 17:23:15   
lukajana RR
Да убаво се сеќаваш на стомак е user posted image обично ехо не вагинално ,а само скрининг ке правиш или и Приска ?

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Mami82)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
11.8.2015 12:45:23   
Mami82
Skrining, krvna slika, urinokultura, mikrobiologija....

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
16.11.2015 12:34:55   
ivoni4ka
мајки и мешиња, ако може брз одговор колку чини приска само крв на клиника со параметри од матичен, и ако може број во пп за информации?


поздрав

(Одговор на членот Mami82)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
16.11.2015 15:36:44   
Melanija RR
350ден само крв, број незнам се надевам некоја рингерајка ти пишала пп user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
16.3.2016 22:59:49   
scared RR
Вториот скрининг кога е најдобро да се направи, 22+5,6 добро е или касно?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
17.3.2016 9:12:21   
princessa
Јас мислам дека е касно. Кај мене во мајчина книшка пишува од 18+0 до 21+6 значи заклучно со полни 22 недели. На мене ми е закажан на 12 април со точно 19 недели.

Или најубаво прашај, можеби има некоја толеранција. Јас само се водам до табелата што ја имам во м.книшка. Ма да секогаш вториот скрининг сум го правела максимум до 22ра недела.

< Поракaта ја уредил princessa -- 17.3.2016 9:16:41 >

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
5.4.2016 12:07:11   
caculence
Zdravo devojki.
Eve i jas da pisam tuka.
Priska pravevme vo GAK a merenjata , odnosno prviot skrining vo 12 nedela gi pravevme vo Remedika kaj dr. Petrova, se bese uredno i imam odlicni preporaki. Skriningot cinese 3200 denari.
Sega imam na 13.04 zakazano za vtoriot skrinig kaj istata dr vo Remedika ce vi pisam kako sum pominala i kolku cinese. Mozebi nekomu ce mu pomognat informaciite.
Inaku sega sum 18+4 a togas ce bidam 19+3

< Поракaта ја уредил caculence -- 5.4.2016 12:09:39 >

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
5.4.2016 14:57:56   
scared RR
Прилично скапо за прв скрининг, јас го платив 2050 во систина, сега за неколку дена сум на втор, како официјално, инаку сеекоја контрола ми е скрининг, докторот гледа се детално секое гледање на ехо.

(Одговор на членот caculence)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
5.4.2016 14:59:29   
scared RR
Инаку рано ти е за втор скрининг, подоцна треба малку да се органите поразвиени да се види поубаво, баш прочитај си искуства има доста пишувано ситр прават покасно,

< Поракaта ја уредил scared RR -- 5.4.2016 15:00:18 >

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
5.4.2016 18:14:57   
caculence
Neznam jas samo slusam kako ce mi recat. user posted image
Mozebi mi rekoja toa vreme zatoa sto mozebi ce treba da se pravi i amniocinteza , zatoa sto vo semejstvoto vece imam slucaj na daunov sindrom.
Pak ce recam deka sum prezadovolna i nezalam za nitu eden denar daden vo taa bolnica.
Tie mi pomognaa da ostanam bremena povtorno posle 10 godini.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
6.4.2016 10:55:45   
caculence
A ova so cenava za skrinigot mi e bas cuden zatoa sto obicen ginikoloski pregled vo Sistina cini 2050 denari?? Zarem i skrinigot e tolku???

(Одговор на членот caculence)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
6.4.2016 11:22:53   
scared RR
Да, првиот скрининг толку, вториот го наплакаат 3900. Секое гледање уклучува и 4д а го пишува како ехосонографски преглед на бременост и плакам 2050 иако детално гледа се.

(Одговор на членот caculence)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
6.4.2016 13:45:01   
caculence

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

. Секое гледање уклучува и 4д а го пишува како ехосонографски преглед на бременост и плакам 2050 иако детално гледа се.


E toa e zatoa sto imas super Dr user posted image
I mojot e takov da mi skrati kolku sto moze povece, zatoa sto samoto invitro kostase mnoguu, no skrininzive gi pravi druga Dr pa nemoze da se skrati.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
6.4.2016 14:05:16   
Kvisko
Во Ремедик и вториот скрининг е иста цена така што пак на исто ќе му дојде. Цената не е ни битна важнк се да е во ред со бебчињата.

(Одговор на членот caculence)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
7.4.2016 11:27:46   
весник
Девојки кога и каде го правевте вториот скрининг и колку ве чинеше поточно??? И кога е најпогодно да се направи...која недела???

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
7.4.2016 12:46:06   
MademoiselleNina
Дали некој правел Nifty или Tranquility тест? и која е разликата? Знам за Nifty дека е околу 750 еур, а овој другиов не знам колку е.

И која е разликата помеѓу CVS teest и амнио цинтеза? И двата е инванзивни, но што е суштинската разлика?

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
8.4.2016 11:54:22   
Kvisko
CVS се прави порано (од 10 недела) и се зема примерок од хорионските ресички (од плацента се зема) додека амниоцинтезата се прави покасно и се зема примерок од плодовата вода. Реултатот е ист само мислам дека некаде прочитав дека кај цвс не може да се откријат дефекти на неврална туба.
За другите два не знам кој е подобар. Во однос на инвазивните тестови овие тестираат само за одредени болести не се добива комплетен кариотип.
Ова знам од читање ништо лично немам правено не правев дури ни приска зашто гинеколозите ми рекоа според ехото не морам да правам.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
8.4.2016 13:44:58   
caculence

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

Девојки кога и каде го правевте вториот скрининг и колку ве чинеше поточно??? И кога е најпогодно да се направи...која недела???


Jas sega vo sreda ce go pravam vo Remedika kaj dr Elena Petrova. Kolku ce cini neznam. Mene Elena mi rece dojdam koga ce vlezam vo 19 nedela. Jas deneska vleguvam, no sloboden termin imase duri vo sreda a se javiv da zakazam pred dve nedeli.

Detalite ce vi gi pisam vo sreda posle pladne :)

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?