|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Потребни витамини за да се забремени
6.4.2015 15:58:20   
kapina
Jas za vit d si poracav od svajcarija 100 apcinja 10 e vra oti bile dosta efikasni a za tie kako mene sto pijat metafomin treba da pijat i vit b12 oti stvaral nedostatok

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Потребни витамини за да се забремени
6.4.2015 18:02:51   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin

Ја видов активна темава и ми текна на едно искуство, па сакав да го споделам со вас. Девојка која долги години се обидувала да забремени, направени сите тетсови за неа и сопругот, се е во ред, ништо не недостига, оди во аџибадем во турција и тука ја советуваат сите ресултати да ги собере и да ги прати на некој институт во америка (незнам кој) и од таму поштенски и стига одговор дека нејзиниот организам, го исфрла витаминот ц и тоа е причината, советот што и го дале е прекумерно да внесува вит ц, на што се згазила од смеење, почнала да пие вит ц и за три месеци останала бремена, лесна и нормална бременост, со здраво и право дете.........


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR
Да, да знам и јас за овој случај, жената била вработена во систина како што знам. user posted image .....


Ај пишете колку е тоа прекумерна доза на витамин Ц на ден? Мислам колку и кажале дневно да внесува?user posted image


За да не се закисели средина и да биде во дневна доза, најпрепорачливи се витамин ц од природен извор, како ацерола(мислам на црешата ацерола, не ан брендот од алкалоид) од 500 мг, немора да е прекумерно, ова целосно ќе се ресорбира уште од плунката, ако ја најдете и онаа ацерола во прав уште подобро.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Потребни витамини за да се забремени
6.4.2015 18:04:24   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

....А витамин Е пие некој? Каков пиете сакам да чујам препораки? user posted image


Препорака за забременување е до 400мг дневно витамин Е, наназад имаат некои рингерајки пишувано за тоа. Е сега за фирма не знам дали има некој искуство со некои што се добри, па ако има нека пише.


Natural Wealth се од 400 и.е

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Потребни витамини за да се забремени
6.4.2015 22:25:34   
Melanija RR
Јас ги имам пиено пред 4 год Алкавит витамин Е на Алкалоид. Тогаш се чудев никој не ги пиеше/јадеше . Многу се вкусни.
user posted image


Neurotoxin штом препорачува на Natural Wealth ,сигурно се супер.Јас воопшто верувам во нивните производиuser posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 6.4.2015 22:26:33 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Потребни витамини за да се забремени
7.4.2015 21:47:35   
Neurotoxin RR
Највкусни на свет, некад без потреба си ги земам :) онака како антиоксиданс ем да ме прочисти ем како вкусно бонбонче, ама овие се од 100 и.е, така да ако потребата е 400, тогаш тие се проверени и не многу скапи

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Потребни витамини за да се забремени
15.4.2015 14:24:08   
LoveableMe RR
bibi-ribi, прашањето ти е префрлено ТУКА.user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 15.4.2015 19:11:05 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Потребни витамини за да се забремени
12.5.2015 12:19:17   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina
.....vit d e pokacena vrednosta od 11na 18

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник
kapina kakov vid na vitamin d zemas??? od sto imas podobruvanje???

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina
VIGANTOLETEN OD 1000 IE OD GERMANIJA MI GI DONESOA NIV

Kapina, супер што ти ги донеле од Германија, но вредноста уште е ниска треба да биде барем 30 на витаминот Д, значи треба да ја појачаш дневната доза, на 2000 или 3000 ИЕ дневно еден месец и да направиш контрола потоа.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 12.5.2015 12:22:26 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Потребни витамини за да се забремени
14.5.2015 12:40:21   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30

VITAMIN D3 mi e 9,1 a e od 10-44user posted image ova ke treba da mi kaze Dr.Petanovski dali da zimam terapija za Vit D ili...? Kolku treba da e dovolno da bide visoko za implantacija na embrionot vo postapka na ivf?


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina
Da ke treba da zemas vit d a kolku ke treba da zemas ke ja prasas dr brankica na mene endokrinologot mikazuva po kolku. vit d da zemam dnevno


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR
Pinky доста низок ти е витаминот Д, мене ми беше 12.9 па ми даде терапија, пливит д3 капки по 4 дневно ама јас си ги зголемив сама ги пијам по 6 дневно особено сега пред инсеминацијата. А витаминот Д треба да е мин. 30.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina
Inace mojot vit d bese 11,34 koga veke piev a i s vit najdobro e da pies cholecalciferol oti ima se prodava i vit d2 koj e mnogu poslab vo aptekite inace najdobro e da bide od 20 do 30 za ivf jas pijam 2000 ie vigantoleten i sakase endokrinologot uste da mi ja pokace dnevnata doza no rekov ne sega za mesec vreme znaci se kaci od 11 na 18 vigantoleten pocnav da pijam od 1 maj prethodno piev baby vit d 3


Витаминот Д, треба да биде од 30-40 нормална вредност кај жени, барем така се препорачува особено за забременување, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Потребни витамини за да се забремени
14.5.2015 16:18:37   
Pinky30
Aha znaci Dr.Brankica treba da mi dade terapija za Vitamin D bidejki mi e 9,1 user posted image ...jas vo vreme na stimulacii piev po 6 kapki Vigantol vo voda a posle ET piev 2 user posted image a go nemav proveruvano predhodno pred ivt-to Tofoski ne mi kaza auuuu user posted image uffff koj mi gi preporacuvate od vase iskustvo sto znaete deka vi se pokacil...osven toj od Germanija na Kapina..

A i Vit D si go ispitav na svoja raka...Ni Gerasimova ne mi go dade da go ispitam...ni Petanovski...Na Gerasimova koga i go spomnav rece ee toa e samo maslo i izmislica na Koco od Hemolab...znaci kolku se suetni doktorive lelelelele eden so drug ke se utepaat a nie pacientite patime user posted image ... Cim dobijam vo vtornik terapija ke vi pisam

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Потребни витамини за да се забремени
26.5.2015 11:57:38   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: pcelka3

СУПЕР ТРОЈКА ПРОТИВ НЕПЛОДНОСТ

Овие три производи од палетата на Nature Essential се користат заедно бидејќи само така благотворно влијаат кај двата партнери за поттик на телото да се избори за неплодноста. Истите не се замена за било какви третмани при појава на стерилитет или редовни лекарства. Овој тип на суплементи, покрај на интимното здравје, поволно влијаат на комплетниот организам.
ТЕГОБИ:НеплодностПротив неплодност
NATURE ESSENTIAL - МАСЛО ОД ЖОЛТО НОЌНИЧЕ 1000МГ (30 СОФТГЕЛ КАПСУЛИ) – OPTIONAL

Ублажување на непријатностите од ПМС и менопауза, моќен антиоксиданс, сојузник на диетите, убиец на холестеролот и триглицеридите, за убава и сјајна кожа, за совршен баланс на целиот организам. Контра импотенција и неплодност кај жените и мажите...
Додади "NATURE ESSENTIAL - Масло од жолто ноќниче 1000мг (30 софтгел капсули)" по цена од 379,00 ден.
NATURE ESSENTIAL - МАКА 1000 МГ. – (50 ТАБЛЕТИ) – OPTIONAL

Jа подобрува функцијата на ендокриниот систем, ги ублажува менструалните болки и придонесува за редовен месечен циклус, ги ублажува симптомите на менопауза(промена на расположение, несоница, топлотни бранови, остеопороза), го јакне либидото и потенцијата кај мажите - помага кај неплодност, ја подобрува функцијата на мозокот (го подобрува помнењето и концентрацијата), го успорува процесот на стареење на организмот, позитивно влијае на здравјето на срцето и крвните садови, го зголемува нивото на енергија...
Додади "NATURE ESSENTIAL - Мака 1000 мг. – (50 таблети)" по цена од 329,00 ден.
NATURE ESSENTIAL - ЖЕН ШЕН 500МГ (50 ТАБЛЕТИ) – OPTIONAL

Најсилен имуностимулатор Природен стимуланс за половите нарушувања кај мажите и жените Помага за надминување на импотенцијата Се препорачува кај психички и телесни оптоварувања Ја подобрува концентарција и издржливоста Ја регулира функцијата на жлездите за внатрешно лачење Го намалува крвниот притисок и нивото на холестерол и глукоза во крвта...




_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Потребни витамини за да се забремени
26.5.2015 13:30:42   
Neurotoxin RR
Сите овие ги има и во sexovit -от, и плус други аминокиселини и витамини

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Потребни витамини за да се забремени
16.6.2015 22:39:38   
kapina
Jas denes zemav vit d 3od eurofarm sto se 890 den oni se nadr wolz imam uste malku od vigantoleten d3 isti se so ovie i tie i tie se 1000 ie edinstvena razlika e cenata samo vigantoleten se 100 apcinja 10 evra a ovie se 60 apcinja na dr wolz na 14 juli imam zakazanona endokrinologija kontrola na vit d.

B kompleks neznam samo kakvi da zemam treba da pijam vit b6 i b12 zaradi mthfr c677t heterozigot.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 17.6.2015 9:35:10 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Потребни витамини за да се забремени
18.10.2015 3:27:59   
kapina
vcera zemav sprej vit d na health aid i sakav da praasam kako se koristi go zemav oti jas imav nedostatok na vit d i sakav da prasam za koenzim q 10 po kolku apcinja se pijat dnevno jas zemav od zegin na parce so omega 3 no ne mi kazaa po kolku se pijat dnevno

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Потребни витамини за да се забремени
18.10.2015 3:29:32   
kapina
za dve tri nedeli ke mi stignat i folgard

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Потребни витамини за да се забремени
19.10.2015 10:10:55   
LoveableMe RR
kapina, дозирањето на витамин д зависно од кој производител е, треба од аптека да ти нагласат, или во консултација со доктор, зависно од твојата вредност на витамин Д. Витамин Б комплекс се убави на Natural Wealth, а има и од други производители. За фолната од САД исто треба со доктор препорака кога и колку да ги пиеш.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Потребни витамини за да се забремени
19.10.2015 15:30:20   
kapina
Da setoa ova sto go zemam e so konsultacija na dr lazarevski i endokrinologot dr iskra oni nonstop dostapni za mene zasto i da mi trebaat

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Потребни витамини за да се забремени
19.10.2015 22:28:20   
kapina
Gi pijam b kompleks na natural wealth veke oti se se pojaka doza na b kompleks niv mi gi preporaca dr koco a dr lazarevski mi gi odobri da gi pijam

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Потребни витамини за да се забремени
4.11.2015 21:31:39   
scared RR
Витаминот Д ми се покачил на 35, делувале значи капкиве, не знам само дали да продолжам да ги пијам


(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Потребни витамини за да се забремени
4.11.2015 21:59:09   
kapina
Toa ke ti go kaze endokrinologot dali da pies uste no nad 30 e super qoenzim q10 pomagal pri delbata na embrionite i implantacijata jas pocnav da pijam uste sega

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Потребни витамини за да се забремени
5.11.2015 15:22:11   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR
Витаминот Д ми се покачил на 35, делувале значи капкиве, не знам само дали да продолжам да ги пијам


Што капки земаше и по колку на ден? Колку пари се? user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Потребни витамини за да се забремени
5.11.2015 15:36:20   
scared RR
LoveeableMe прво земав Пливит Д3 капки по 4-5 на ден, потоа преминав на Вигантол (2 капки) последниве два месеца. Евтини се и приватно и на рецепта. Јас на рецепт Пливит ги зимав 28 денари, вигантол 20. Само да напоменам дека 8 месеца ги пиев, кога го проверив витаминот беше крај на февруари месец и беше 12.9 сега еве до кај стигна, доста време му требаше.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Потребни витамини за да се забремени
5.11.2015 15:42:30   
LoveableMe RR
scarredRR, долго му требало зошто си внесувала нормална доза секој ден, а не малку зголемена за побрзо да се подобри, во секој случај браво сега си добро терај понатамуuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Потребни витамини за да се забремени
20.11.2015 14:55:13   
Pinky30
I jas pijam vekje skoro edna godina Plivit D 3 po 5-6 kapiki sekoj den samo so edna nedela pauza od vtoroto neuspeshno ivf...i od 9 prvo ispituvanje se naci na 26vtoro ispituvanje sega ne sum napravila no sigurno e visoko deka celo vreme sum pod terapija...Jadam cveklo,avokado,ananas,sezonsko ovosje,jatki no ne mnogu brazilski orevcinja povekje...Sovet eden ve molam otkkao ke se napravi ET? Ono neznam kolku vekje ima vistina vo ishranata no da ne mi e shube toa ako saka ke se fati po sekoja cena bez dopolnitelna ishrana...a caevi mozam li da pijam? od trevki prirodni ne filter...zosto nesto naslusnav imalo tianin kako li se vika moze gresam i vo kafeto istoto go imalo...i dali kafe ednas nedelno mozam da se napijam do test?

< Поракaта ја уредил Pinky30 -- 20.11.2015 14:56:14 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Потребни витамини за да се забремени
20.11.2015 16:04:13   
Kvisko
Pinkyза исхранта е добро да е што повеќе протеинска и полна со витамини. Ама не биди робог дозволи и по некое задоволство. Јас не сум некој кафе пијач па тоа ич не ми падна тешко ама се напив едно две кафиња до трансфер заради друштво на колешките на работа. Па ете бидна. Битно е да не пиеш повеќе од едно кафе дневно. Чаевите се башка приказн. Многу од нив не е испитано како дејствуваат на матка и хормни. Во принцип во бременост се дозволенк камилица роибос нане и шипка па веројатно тие можеш да го пиеш. Јас баш со тревки ич не би експериментирала зашто се имам повеќе пати зезнато со тревки.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Потребни витамини за да се забремени
21.11.2015 17:04:14   
Pinky30
I jas ne sum zavisna od kafe ima i meseci koga voopsto ne vnesuvam no za tvrda stolica mi pomaga mnogu i deka posle ET ne smee napnuvanje i sl.i zatoa prasavuser posted image a za caevite i vo remedika mi kazaa mnogu caevi pienje itaka pravev jas i sega konkretno ke gi prasam od sto i samo od toa ke pijam i dali filter ili trevka..Aman vekje neznam sto i kako e pravilno...ok kviso fala vo sekoj slucaj user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?