|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Друштвениот живот по породување
9.1.2012 23:33:23   
AnnaMolly RR
Најмногу муабет правам со чичкото од каде што земам пелени. Тоа ми е друштвениот живот.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Друштвениот живот по породување
10.1.2012 10:35:51   
Sandric
Nie se potrudivme da ne go zapostavime drustveniot zivot tolku.
Kaj nas postojano ima gosti barem ednas nedelno, najcesto za vikend, so zapivanje do kasno i ubavo mi e.
Ponekogas mi se izleguva i vo grad ama toa se ostram od prolet , da porasne dete use malku da moze da prespie kaj nekoja babauser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Друштвениот живот по породување
10.1.2012 10:42:05   
Annet
pa ne mi e do tolku zapostaven i kaj nas non stop ima gosti i nie odime,ama poveke doma se sedi ,megutoa ne e toa sto bese,zdravje boze koga ke se potstopli ke setkame i ke se druzime poveke

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Друштвениот живот по породување
10.1.2012 10:47:03   
SkCura77
Постојано доаѓаат гости за повојница а и телефоните и интернетот се активни. И ние често го носиме на гости кај други, а не пропуштам нечии родендени во кафеани и во игротеки, иако престојуваме едвај 1 час.
Доволно ми е за поинаков муабет и перење мозок! user posted image
Кога ќе видам сонце, го вадам надвор и тогаш муабетите со продавачките и кафе од нога и на нога ми се нешто непроценливо. А син ми се научи на разни луѓе и фаци и муабети и во принцип не му смета, дури од многу пљампање женско често заспива во раце user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Друштвениот живот по породување
10.1.2012 11:00:16   
vezilka RR
Не знам што се смета за друштвен живот..искачање по кафичи и сл. или воопшто дружење? Ако се мисли на првово, тогаш откако се омажив дур да се роди Никола у просек два пати месечно, хехе а откао се роди Никола два пати у полугодие, хе,хе..последна дешавка Таксират!

Их, како да кажам..дека е на исто ниво како пред да се омажам, не е ама сеуште не ми го снемал :) Што се однесува до моето друштво, половината се во брачни води, со деца, половината не се..се уште сме блиски и мнооогу се сакаме. Можеби не се гледаме толку често како порано, и не успеваме да се собереме сите на куп, ама секако се гледаме. Кога ни се изретчија вечерните изкачања заради обвреските, имавме договор секој петок после работа на кафе и долго го почитувавме тоа..сега и тоа малку ни се изретчи ама еднаш месечно обавезно..и пак ќе кажам не успеваме секогаш на куп да се збереме. Јас не се чувствувам дека сум се изгубила со оние кои немаат деца заради различните интереси..па не значи дека ако имам дете кога ќе се видиме јас треба цело време да зборам за тоа..
Што се однесува до друштвото на мажле исто така и со нив редовно се гледаме и се дружиме..ама тоа поинаква приказна оти пак тие сите се стросани со жени и деца и на друго ниво ни е дружбата, хе,хе..не е по кафиќи туку по игротеки :)

Јас сепак мислам дека друштвен живот е воопшто дружењето..


(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Друштвениот живот по породување
10.1.2012 11:06:03   
Luci
Мојот друштвен живот не е скоро ич променет. Сеуште си шетаме, одиме на кафе, на ручек обавезно два-три пати неделно а некогаш и буквално секој ден user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Друштвениот живот по породување
10.1.2012 11:12:32   
Bububebe
И мојот друштвен живот не е многу променет од претходно.Секој ден сме излезени,или во кафуле ,ресторан,на некој роденден.Повеќето од другарките ми се со дечиња,така да знаеме еднаш неделно да се собереме на куп,со се деца

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Друштвениот живот по породување
10.1.2012 11:19:52   
kikicka
Абе и јас си се дружам не сум за жалење ,гости,ручеци вамте тамте али тоа што беше пред неможм да споредам со сега бидејќи како што кажав кога и да се сретнам со некој кој нема деца само муабет за бебето како е ,воа ноа никој не ми прави друга тема за муабет ,а когаум со мамички се знае тоа емуабетот не ми смета ама вакакога сакам да се издувам пак муабетот за Л.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Друштвениот живот по породување
10.1.2012 11:47:44   
rina13
drustven zivot ide ide pa stane,promenlivo e kaj mene nekogas iskacam se druzam so drugrkite se sunjame natamu navamu kafinja muabeti,ama sepak ne e ko porano odkako imam dete i sum mazena nekako ko da se distanciraat od mene valjda deka ne se mazeni i nemaat deca posto sme dosta mladi,valjda koga ke se omazat rodat ke se smenat nestata ke vidat deka ne se fakkja lepra ako imas familija deka nisto ne se menja...Mi se cini deka site sto ne se mazeni zeneti mislat deka brakot e 8mo svetsko cudo i kojznae sto se desava u nego...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Друштвениот живот по породување
10.1.2012 12:13:09   
Sandric
Toa seto e mnogu normalno.
Jas imam drugaarka sto se omazi 2-3 godini pred site nas.
Jas togas samo sto izlegov od dolga vrska i mene mi bese interesno da zboram za deckovci , za sikacanje i sl. a nejze za kujni za garnituri, renoviranje ...podocna za bebinja..sto e mnogu normalno.
Zatoa i ne se gledavme tolku cesto kako porano no nikogas ne se odalecivme. Sega sme gode dole site so familii i si se druzime najnormalno, se slusame sekoj vtor den ...se si doaga na svoe ako lugeto ti se bliski.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Друштвениот живот по породување
10.1.2012 12:23:01   
kremco
drustven zivot ide ide pa stane,promenlivo e kaj mene nekogas iskacam se druzam so drugrkite se sunjame natamu navamu kafinja muabeti,ama sepak ne e ko porano odkako imam dete i sum mazena nekako ko da se distanciraat od mene valjda deka ne se mazeni i nemaat deca posto sme dosta mladi,valjda koga ke se omazat rodat ke se smenat nestata ke vidat deka ne se fakkja lepra ako imas familija deka nisto ne se menja...Mi se cini deka site sto ne se mazeni zeneti mislat deka brakot e 8mo svetsko cudo i kojznae sto se desava u nego...

Isto taka i kaj mene edno  vreme bese ama si steknav i mnogu novi prijatelstva,a i prvive gore dole se ispoomazija i nisto ne se smeni imam samo dve drugarki nemazeni ama tie mi se za cel zivot drugarki i plus nesto rodnini...
Moja skolska drugarka so koja bev nerazdelna bukvalno me otpisa otkako se omaziv,na tel me otkacuvase i se formalno,a so vreme ne se ni gledavme,ne sakase...Neznam zosto i mnogu zalam za toa prijatelstvo,mozese da trae cel zivot ama sto da pravamuser posted image

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Друштвениот живот по породување
10.1.2012 12:30:36   
kremco
Најмногу муабет правам со чичкото од каде што земам пелени. Тоа ми е друштвениот живот.

Leleee annamolly ne sum se iznasmeala volku kojznae od koga

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

fala ti

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Друштвениот живот по породување
22.2.2012 12:06:58   
Mrs.Tinka
Jas pocnav da pravam problemi od sto me mozam doma da sedam. mm vika odi si na kafe so drugarkite, jas ke ja cuvam malata a 3-4 casa ne e problem. Ama mene ne mi se ostava bebevo, nekako sebicno mi e jas da setam a toa doma so tato user posted image

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Друштвениот живот по породување
22.2.2012 12:24:33   
Emanuelapp
Mrs. Tinka ако има кој да ти го почува излезиси ич не му ја мисли и таткото многу ќе се грижи за бебето. Немој да се затвораш дома излези си смени малку види се со другарките на кафе па за 2 часа ништо нема да му биди на бебуш. Ти пред излегување преслечи го и нахрани го и баз гајле . Јас обавезно 2-3 пати неделно излегував или сама или со сопругот, знаев кога му е времето за доење и се враќав дома. Па уствари имате време да шетате со бебуш кога ќе се стопли временцево, време на претек.

< Поракaта ја уредил Emanuelapp -- 22.2.2012 12:25:38 >

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Друштвениот живот по породување
22.2.2012 13:21:28   
JovanaJ
Posle poroduvanjeto ziveevme so svekor mi i svekrva mi i setav mnogu user posted image .
Samo po edna nedela otkako se vrativ doma, znaci po 15 dena od poroduvanje slobodno go ostavav i setavme ili sama ili so mm. Mi godese epten taa promena. Pozitivno mnogo. I nemav griza na sovest, nekako poveke luge bea okolu nego, nemav gajle.
Sega mi e poveke problem user posted image . Ima koj da go cuva, ama koga ke dojdam od rabota sakam sto poveke vreme da sum so nego i mnogu pomalku se druzam, za zal..user posted image .
Pocnuvam duri i da gi gubam kontaktite so lugeto...a znam deka ne treba...

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Друштвениот живот по породување
22.2.2012 13:26:41   
Beatris
Друштвен живот user posted image user posted image user posted image  Што беше тоа? user posted image  Јас искрено сум заборавила како тоа изгледа, а и да се најдам моментално на некоја дешаванка гарант нема да знам како да се понашам user posted image user posted image user posted image  Освен ако се смета кога ќе сретнеш некој познат при пазарење низ маркетиве на пример user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Друштвениот живот по породување
23.2.2012 10:52:26   
Andriance
Ne deka ne mi se smeni..ama ne tolku mnogu drasticno...i toa blagodarenie na mm, shto ne go mrzi za nishto user posted image da me nosi navamau natamu, pa da me zema ili pak i po nekolku pati vo den da izleguva samo za da setneme..so user posted image sme izlezeni uste koga imase 7 dena na kafe vo park ( vremeto bese odlicno) na rucek, na gosti, ni doagjaat gosti...nie izleguvame sami a moite go cuvaat..na pocetokot imav malku griza na sovest ama brzo mi pomina...nego mu e ubavo a i na mama i tato dobro im doagja..ideme na rodendeni svadbi krshtevki proslavi..uste sme na cice ..imame 5 meseci i edna nedela

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Друштвениот живот по породување
23.2.2012 11:08:25   
Sandric
Nie planirame dravje vo petok da go ostavime sin mi prv pat na spienje kaj baba mu. Ima 19 meseci
Nie sme na rodenden vo kafic, pa za da mozeme opusteno da sedime.
Se nadevam dobro ke pominatuser posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Друштвениот живот по породување
27.2.2012 10:44:22   
Mrs.Tinka
E kako gi ostavate bebinjata, eve moevo cica na 2h. Dodeka da izlezam, treba da se vratam.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Друштвениот живот по породување
17.3.2014 16:05:18   
marchi
po se izgleda deka majkata treba epten mnogu raboti da zrtvuva od svojot zivot otkako ke stane zena i majka.eve jas imam ednogodisno detence a imam 24 god.imam dosta drugarki koi mazeni koi so deca...site tie nagjaat vreme da pominat vikend ovarsija samo jas sum tolku beznadezna user posted image pa uste sum mlada koja ne bi sakala na taa vozrast da izleze?ajde se tesam ceka uste malku neka porasne deteto ama toa USTE MALKU ke donese i drugo i ke si ostanam jas domauser posted image dodusa odime na kafe so drustvo so decinjata ama jas sakam da izlezam relaksirano sama.zsto li nekoi raboti se komplicirani ili nevozmozni?user posted image

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Друштвениот живот по породување
18.3.2014 10:03:52   
Martins mom
Друштвениот живот - на пауза ми е. Добро, се трудам да не се изолирам и депримирам многу. по раѓањето на првото дете ептен забегав, многу ми беше тешко, нагла промена, а сеа сум навикната и друштвениот живот и не ми фали кој знае колку...си имам јас нон стоп обавезиuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Друштвениот живот по породување
18.3.2014 11:23:35   
Defne90 RR
По раѓањето на првото дете пак излегував и со другарките и со маж ми,мислам не којзнае колку често ама сепак еднаш во месецот излегувавме надвор што се вели кај нас по чаршија.Е сега со раѓањето на второто дете,излегувам пак ама не толку често како порано.Ама не се жалам,преку ден сега откако се стопли обавезно сме на кафе со другарките скоро секој ден,а вечерното излегување баш и не ми недостига којзнае колку многу,и јас постојано си имам некоја работа и си го пополнувам времето со малите палавковци.И порадо би си легнала порано вечер или откоклу да излегувам надвор па после утрото да не можам да станам.Ама секако понекогаш е потребно човек и да излезе и да се излуфтира така да кажам малку.Засега ми се доволни излегувањата повремено за некои празници како нова година или 8 Март.Па кога ќе потпораснат децата и ќе почнат сами да си седат со нивните баби и дедовци е тогаш ќе размислувам по нашироко за излегувања без децата.Сега ми е супер и вака.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Друштвениот живот по породување
19.3.2014 10:08:22   
Mihaela 2010
Ete dete ke mi polni za mesec dena 4 godinki,a od mojot drustven zivot ni D...
Mislam deka mozam na prsti da gi izbrojam izleguvanjata bez nea,taka da mozam da kazam i deka ne mi smeta nesto posebno toa,da se vidam so drugarki na samo,da idam na kafe,koga znam deka pametot ke mi bide doma kaj nea...
normalno e zivotot da se smeni od koga ke imas dete,mozebi i jas preteruvam sto sum i pre nakloneta,ama ne mi smeta toa bidejki vekje imam oformeno da ne kazam novo drustvo na prijateli so deca,pa taka prosetkite ni se zaednicki,i mislam deka taka se cuvstvuvam naj ispolneta i srekja....na kraj kraeva sekoj covek toa i go posakuva,koga dusata i srceto mi e polno

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Друштвениот живот по породување
14.6.2014 0:01:28   
Melanija RR
Друштвен живот во 56 квадрати user posted image ама како викаат кога сакаш дете мора да се жртвуваш ,живото се менува,има некој најважен.
Да муабет во аптека и маркет ,но ова беше најизразено до кај април месец.Сега веќе со 9 месеци е малку подобрен но далеку од некое друштво.Бебе чека јадење,шетање и играње,така да денот е исполет.Затоа фаќа таа депресија и монотонија.Им досаѓан на некои другарки да ми доаѓаат а пак тие не не да не сметале user posted image ех додека се разбереме дека ми треба муабет кој не еврзан со јадење, бебе и играчки дојде пролет па и еве лето .
И јас се надевам дека ќе пркне друштвениот живот догодина на пролет кога ќе подпорасне но факт е дека тоа е тоа ,ова е друга фаза од живото и треба да е така ( друг муабет е ако се наме проблем со активно оставање на детето по баби и дедовци но тоа друга тема )user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Друштвениот живот по породување
24.10.2015 2:09:48   
sonc90
aj da ja zivnam temava malce user posted image jas da si se pofalam otkako se porodiv dosta golema posetenost imam od strana na drugarkite,duri i prvi mi dojdoa na povojnica od sto ne mozea da se nacekaat da go vidat bebeto...taka sme sega vekje 15 meseci i sigurno bar ednas nedelno se gledam so niv,baska so nasi zaednicki prijateli so mm so koi isto se gledame bar ednas nedelno taka da mene mi e pozabavno otkako kerka mi dojde na ovoj svet...site sakaat da ja drzat,da si igraat so nea,posebno moite drugarki bidejki jas sum prva vo moeto drustvo koja ima bebe i kerka mi im e atrakcija nevidena...na sekoe gledanje frcat sliki na fb so nea...zivi smeski se...i obozavaat koga im zboram za bebeski raboti,obvrski okolu bebeto...navistina atrakcija im e vo sekoja smisla...duri koga zborime znaeme nisto da ne si kazeme za sebe,ko samo kerka mi da postoi user posted image ...so dr zborovi moeto drustvo si dobi uste edna drugarka...baska interakcijata nadvor so lugje,site ja zastanuvaat da ja zakacaat,pa pokraj nea i so mene trista muabeti,lugje koi ne ni znaev deka mi se komsii pokraj kerka mi gi zapoznav user posted image vo prodavnica nema sansi edno vleguvanje da mi e pokratko od 15 min,ja zakacaat nea,so mene pravat bebeski muabeti,a ako go nacekam eden vraboten sto mn ja saka,toj pa samo i dava neso blago na negova smetka,duri sram mi pagja da vlezam vo prodavnica koga e covekot na smena...na srekja moja i sveki e podobra so mene otkako se rodi malata,pa ona znae da ja pricuva za da idat mamai tato na provod,vo nekoj klub,vo kino,pa sami so drugari da se ispijancime...se na svemu,duri i podobar mi e drustveniot zivot otkako se porodiv i mn sum srekjna poradi toa

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?