|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кашлање
25.6.2010 14:32:22   
Martins mom
Драги мамички, еве има 3-4 дена Мартин ми кашла.Не многу често, но сепак ме вознемирува.Тоа се случува најчесто ноќе дури спие...
Бев кај неговата докторка и ми рече дека нема ништо, да не му е сув воздухот во просторијата или да не му е затнато носето...
Носето му беше затнато, стававме назогал и сега не му се затнува, ама пак си поткашлува...Грлото не е црвено, нема температура...
Дали некоја мама би можела да знае (или да претпостави) од што би можело да биде кашлањето и како да го сопрам


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кашлање
25.6.2010 14:43:08   
Тања РР
Мартин`с мом еве и Јана поткашлува по малку. Такво е времето, променливо, можеби настинале user posted image . Ако нема ништо на градите и ако нема температура нема ни причина да се грижиш. Ако навистина е сув воздухот стави едно тенџере со вода и камилица да врие на шпоретот. Такво кашлање може да биде и од алергиска природа, ама ако се пролонгира подолг период.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кашлање
25.6.2010 14:57:34   
Палешка РР
И Миа кашлаше само кога спиеше, ама испи еден Цефаклор. Нашата докторка лесно дава антибиотик. Јас и давав потопол чај да пие. Не грижи се Мартинс мам, ќе помине.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кашлање
26.6.2010 14:42:18   
Octavia
Мамички, да не има некоја тел. број од др. Христова. Малата ми има еден месец, носето и е како затнато (ама нема секрет, не и тече) и поткашлува (ретко, еднаш-двапати дневно, ама поткашлува) и различни лекари различно ми кажуваат, некои велат не и е ништо, други велат треба да оди на испитувања, па ми рекоа и Христова да ја видела. Ако имате некакво инфо за др. Христова би ви била многу благодарна.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кашлање
12.7.2010 9:39:45   
Snowhite RR
Еве и Михаил кашла скоро десетина дена, ама не кашла како да е настинат, туку да неречам како да глуми, како со сила да кашла, пред 2 недели на вакцина го прегледаа, не беше настинат, сега матичната е на одмор до 18ти, па не знам што да правам, дали да го носам кај замената, јас се плашам бидејќи е склон на бактерии, де на носето, де на очите, сега да не има закачено и на грлото

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кашлање
12.7.2010 9:51:21   
Палешка РР
Однеси го Snowhite, макар што познато ми е тоа кашлање со сила, како да откриле нешто ново, па си играат. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кашлање
12.7.2010 10:16:17   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Мамички, да не има некоја тел. број од др. Христова. Малата ми има еден месец, носето и е како затнато (ама нема секрет, не и тече) и поткашлува (ретко, еднаш-двапати дневно, ама поткашлува) и различни лекари различно ми кажуваат, некои велат не и е ништо, други велат треба да оди на испитувања, па ми рекоа и Христова да ја видела. Ако имате некакво инфо за др. Христова би ви била многу благодарна.


dr. marija hristova
jas sum zdovolna od pregledot i terapijata
i moeto dete kaslase ,so antibiotici ne mu pominuvase pa go odnesov kaj ovaa doktorka vsusnost e prof.d-r.alergolog pulmolog i ni rece deka celiot problem e vo noset_o. ni dade nekolku vrsti kapki za lecenje i za prevencija, i masala dobri sme.

Модератор:Контакт по пп


< Поракaта ја уредил Natuska85 -- 22.6.2011 4:23:03 >

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кашлање
21.7.2010 14:21:20   
Snowhite RR
Го однесов вчера, малку грлото му било зацрвенето, ништо страшно, па не ми даде антибиотик, ми рече неколку капки лимон со чајче да му давам неколку пати во денот, па ако не му помине тогаш да ни пише антибиотик. Се надевам ќе поминеме без антибиотик

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кашлање
1.10.2010 13:19:32   
Felly RR
НИе еве испивме две сирупчиња, и бевме на контрола, грлцето не е веќе црвено, ама носето уште и е затнато и кога ќе ја легнам да спие многу кашла. Вчера помалку кашлаше, а еве денеска кога ќе заспие првите 15 минути нон стоп кашлаuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кашлање
24.6.2011 14:34:05   
Natuska85
И К. како да подкашлува така два три пати дневно ама пред два дена бевме на преглед го прегледаа ништо не ми кажа посебно докторката за грлото.Дали од плунката се подзадавува не знамuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кашлање
24.6.2011 14:40:54   
rina13
normalno e da se potkasluva 2 3 pati dnevno isto i da kiva toa e kaj nas sekojdnevno a nemame nikakov problem so grloto mozda e radi plunkata ,sega e pocesto kaslanjeto posto si gi pika racete vo usta i taka se zakasluva...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кашлање
5.7.2011 23:43:50   
Simonne
И ние поткашлуваме по малку но нема ништо, само од плунката бидејќи се лигави многу во последно време се подзадавува а и кога гуга или се смее. Инаку многу често кива, по 3-4 пати наеднаш

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кашлање
21.2.2012 11:04:20   
Elce
Еве ме мене на оваа тема,Сара три дена имаше Т,еден ден немаше,за сабајле пак да крени 37.5 и цела ноќ кашлаше,ја однесов пак на матичен и пак ништо не ми даде,ако се влошела кашлицата тогашuser posted image .

(Одговор на членот Simonne)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кашлање
26.8.2012 12:06:45   
Martins mom
Каков лек давате кога ви кашла детето?

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кашлање
26.8.2012 13:02:46   
Barbicki2

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Каков лек давате кога ви кашла детето?

jas im go napraviv toj so orev jabolko i kromid,vistina go razreduva sekretot,a isto i so leneno seme e mn ubav.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кашлање
21.5.2015 22:32:26   
Melanija RR
Кашла ли кашла, ја незнам веќе што при каква кашлица.Сируп прераскашлува ,час раскашлува пое 7 дека ,и по 4-5 дена пауза се смирува кашлица.И така се во круг. Се е ок,крвна слика,брис.

Денес матичнат апа вика прекини со чајот (слез,анасон,синап,ленено) може тоа го полни. И џабе само се раскашлала, сега повеќе е на сува. Еднаш пиј еднаш непиј со ленено. Незнам веќе кога треба и има потреба да раскашла.Вака е од 1 мај, те затнат нос те одзатнат и секогаш пропратено со кашлица од носот.

Ми рече да незема сирупи,да видиме може е сепак алергија има црвено грло.Од вечерва летизен,ако продолжи и утре многу да кашла утре на инхалација.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кашлање
22.5.2015 10:55:47   
mommy_angels RR
Меланија по ова што ми го кажувааш,многу ми личи на ќерка ми.И таа исто точно на 1 мај се раскашла,со Лоратидин се смири,а од пред некој ден пак,ама овојпат после два дена сува кашлица,оп бронхитче.Мислам дека поленот е главен проблем,ама и инхалацијата му е мајката.И редовно антихистамини user posted image .Полна е со шлајмови,почна да ги искашлува,ама дај кажете кој сируп е најефикасен за тоа user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кашлање
22.5.2015 11:27:30   
Tanjat7880
Melanija,Mammy,go pominav i jas so moeto dete istoto,periodicno hronicno kashlashe.Po sovet na Dokic davav mlak caj od majcina dushicka i eden med od Vitalija BRONHOVIT koj bash mu pomagashe.Dokic preporaca nikako davanje slez,len...samo tecnosti da se razredi sekretot i inhalacii.Sega koga e vlazno vremeto ima kivavica no toa ne e nishto strashno.Kje pominat ovie maki,kje ojacaat decata,taa sedma godina e presudna,izdrzete!!!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кашлање
22.5.2015 14:01:28   
Melanija RR
Ја помина добро ноќта со кашлање не премногу ,но полн со мрсули во нос.Со подотворен прозор за да има влажен воздух, се раскашла како да ќе поврати го тапкав но незнам да го плукне,се собрал цела ноќ од нос во грло.Секрет ли е шлам ли е незнам.Сега пак накај зрело и потечен нос,обратно од вчера. Јас веќе незнам разлика на кашлица, се измешано.
Тоа Tanjat7880 ме изнервира и збуни,први да чајот ама без лен,во ворникот а зрело е дај го со лен.За вреа да ми вика прекини се можже тоа го полни.Значи не сум помогнала сум одмогнала.И пак незнам дали некогаш треба да го давам тој чај.
ВЕројатно сирупите и невршат баш работа,повеќе инфалација и антихистаминиuser posted image

Од што доведува бронхит?Како можеби да препознам?
Дали треба да се разводнени кашлицата ако е сува со инхалација?Ако е зрела не инхалатор?Тотално сум збунета


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 22.5.2015 14:05:01 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Кашлање
22.5.2015 14:11:06   
Tanjat7880
Melanija i pri suva i pri vlazna kashlica inhaliraj so fizioloshki rastvor,dodeka deteto spie saat-dva neka vrie vo sobata tengjere so morska sol,toa jas pravev.A za bronhit nemozesh sama da otkriesh,sepak treba na slushalica da bide deteto,no ako navecer vo son kashla,ako izdishuvanjeto mu e teshko(ne vdishuvanjeto)i pri izdishuvanje "sviri"togash mora lekar da go vidi!!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Кашлање
22.5.2015 14:30:19   
Melanija RR
Фала ти Tanjat7880user posted image вчера како да пискаше на крај од кашлањето но на лекар немаше ништо.Рече ако зачестено пак кашла и се задишува да го донесам на инхалација

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Кашлање
8.10.2015 13:55:33   
Gardenia
Мамички малата првпат откако е родена ми настина,незнам дали од градинката или од самото време,полно вируси,а и ние дома сме настинати,па ми кашла така со шлајм еве веќе една недела и ми крена температура два дена до кај 38,5.Бевме одма на лекар и матичната вика дека нема грло и на гради е чиста,само шлајм и вика вирус е ,па не ни препиша ништо само топла бања,мрсолчиња нема многу,и вадам со носефрида,ама пак ми хрчи и бевме на лекар пак др пак ја слушаше и вика дека нема ништо и дека мора да помине едно две недели додека престане кашлањето,ама еве синоќа почесто кашлаше,онака влажно и пак ми качи температура 38.Кажете ми некој лек за исфрлање на шлајм или за сопирање на ваква кашлица со шлајм,има 9,5 месеци.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Кашлање
8.10.2015 16:33:56   
Felly RR
Гардениа еве ти копирам од сандриана пост, мислам дека беше за двата типа кашлица, од темата ЛЕК ЗА кашлица (ѕирни ја цела тема може ќе најдеш и некој друг совет)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Една главица стар кромид, излупен, едно цело јаболко со лушпа (претходно измиено нели) и еден орев стар-убаво измиен и само накршен, напукнат (да не биде исчистен од тврдата обвивка). Сето тоа се вари 10-20 минути, да се добие темна течност, се процедува и се пие. Може да се додаде отпосле и малку мед.

може ти и без орев да го направиш, дека сте помали.

Исто и чајот од ленено семе е за исфрлање на секрет. Само сум заборавила како точно се спремаше - ако некој знае точно нека ме поправи.

Мислам дека во 200 мл вода, се ставаше едно лажиче семе - цело, немелено, и се остава да врие околу 5 мин. Кога ќе се излади треба да се направи густо како белка од јајце, и по некоја голтка да се пие во текот на денот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Кашлање
8.10.2015 16:48:38   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gardenia

Мамички малата првпат откако е родена ми настина,незнам дали од градинката или од самото време,полно вируси,а и ние дома сме настинати,па ми кашла така со шлајм еве веќе една недела и ми крена температура два дена до кај 38,5.Бевме одма на лекар и матичната вика дека нема грло и на гради е чиста,само шлајм и вика вирус е ,па не ни препиша ништо само топла бања,мрсолчиња нема многу,и вадам со носефрида,ама пак ми хрчи и бевме на лекар пак др пак ја слушаше и вика дека нема ништо и дека мора да помине едно две недели додека престане кашлањето,ама еве синоќа почесто кашлаше,онака влажно и пак ми качи температура 38.Кажете ми некој лек за исфрлање на шлајм или за сопирање на ваква кашлица со шлајм,има 9,5 месеци.

Епа освен ако не ти вади заби зашто и мојата така кога ми качи 38 температура јас мислев настината она вадела 3 заби одеднаш, а знае и нос да им тече тогаш да си мислиш настинка е. Ако не е тоа значи бебчо стварно ти настинал.
Еве совет од мои колеги инфектолози за надминување на настинка и јакнење на имунитет :user posted image
-Често проветрување на просторијата во која спиете и го поминувате поголемиот дел од денот(и покрај тоа што е ладно 10-15 минути ништо не е свеж воздух да излезат бактериите)
Менување на постелнината на која спиете обавезно , чаршави и навлаки на перници зашто во текот на ноќта знаат да исфрлат од нив тоа бактериите user posted image а пожелно е вечерта да си легнат на чисто.
- Обавезно течности вода, сок , чај, јогурт, кисело млеко што му бара душата. Обавезно витамин Ц (сега не знам дали си му давала портокал ако не го имаш во пиперка, сок од домат или консултирај се па таблетки вит ц )
- топла купка пред спиење, освен температура ако има е тогаш поубаво со млака вода за да му ја симнеш.
- Ако му тече носето најубаво со физиолошки чист или марисол капки и тие се со физиолошки раствор исти.
- И еден стар абер од другарка user posted image да го растрчуваш по дома или да да го тераш да скока дали на кревет или онака и кога ќе му дојде како задишано ќе го натера да искашлува user posted image Еве тоа ми е од нејзе и има ефект user posted image .
-А и ако практикуваш да сушиш алишта дома на сушалка додека е вака настинато НЕМОЈ user posted image , ќе му направиш мака на малото бетер ќе се затне поради воздухот, можно е да ти хрчи кога ќе спие а и не дај боже со плуќата мака да има натака, и мене ова кога ми го кажа доктор се чудев ама ете. Па и алиштата да ги сушиме во друга соба нема везе исто е пожелно е надвор или на тераса.
- Побарај ако сакаш некое сирупче за искашлување или женскиве ао знаат некој , па и со тоа ако ништо не бива а ако не му спаѓа температурата јас мислам дека треба нешто да пие зашто чим неколку пати ти кренал температура а не се заби на пример значи има нешто вирусно или инфективно што го тера телотот да реагира значи се бори. Супер што нема ништо спуштено на плуќа раат од таа страна ама ако ти седи подолго време со шлаем да не го искашлува ќе ти направи само поголем проблем.
Примети да не ти ја завртува главата или да се фаќа кај увцето често, да не е воспаление на уво не дај боже.
Друго не знам што би те советувала од мамичкиве други ако имаат нешто плус нека додадат. Позз и побрзо да оздравите.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Кашлање
8.10.2015 17:39:49   
sandriana RR
Илина беше од петокот таква - со растечен нос, 3 ноќи интензивно кашлање продуктивно, но без Тт. Бевме на преглед, на крвна слика ништо не покажа, грло и гради чисти, па го класицифира како настинка д-рката.
3 вечери пред спиење пиеше по 2 мл Летизен за смирување на кашлицата, и од чајот што го копира Фели по 20-30 мл. Правевме инхалации со физиолошки, прскавме марисол и влечевме секрет со носефридата.
Од вчера е подобра.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Ime za moeto bebence
veroni

Dali bi sakale da mi pomognete vo izborot na ime za moeto bebence

Vera (19%)

Veda (20%)

Veronika (62%)


Број на сите гласови: 362

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!