|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
24.4.2011 23:49:49   
sone
Moj sovet e da gi promivate ocite na vasite bebinja so provriena voda. Jas toa go pravev pa veruvajte na sekoi 10 minuti so pamuk. pamuk za ednoto oko pamuk za drugoto oko. Vo edna nasoka od nadvor kon vnatre i frlas pamukceto.

(Одговор на членот sandravlae)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
25.4.2011 10:23:17   
happy
i nie imame infekcija na ednoto okce uste od ragjanje.Pedijatarot ni preporaca Tobreks ama nisto,pomina i za 2-3 dena povtorno se pojavija gurelkite.Sega na poslednata kontrola ni gi smeni so Ciloxan kapki pa ke vidime kako ke bide

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
30.6.2012 13:41:45   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: mazule

Zdr RR ne najdov tema za infekcija na oci kaj novorodence. Moeto since ima na ednoto oce i mu solzi, prima kapki i mast eve edna nedela, no nema efekt sega go brisam so caj od kamilica pa ke vidime. Neka pisi nekoj ako imal vakov problem. Pozdrav.



ИЗВОРНА ПОРАКА: MacenceEna

I nie go imavme toj problem , mislam deka kaj site bebinja se javuva , Jas i go cistev so caj od kamilica . Babicata vikase so crn caj ama mnogu jak mi e za ociinjata.
I i se iscisti po nekoe vreme od kamilica caj .


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот happy)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
30.6.2012 13:48:21   
Natuska85
Мажуле и ние ги чистевме со чај од камилица а и стававме хлорафеникол маст за очи,за неколку дена ни помина.Сега пред недела дена пак ни се појавија гурделчиња,значи на 14 месеци и пак исто маст и промивки со камилица.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
30.6.2012 15:19:03   
ivoni4ka
na nas ni pomogna promivka so caj od kamilica i izmolzeno mlekce od cice

_____________________________



(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
30.6.2012 17:20:27   
Andriance
Според мојата матична, камилицата кај бебе на очи не се става...поготово не за инфекција зашто знае да створи голема алергија...и да се има спротивен ефект...што и се случи кај мојот внук...хлорамфеникол може да помогне и секако најубаво бабински рецепт - млекце да се капне па дури и секој ден како една дезинфекција

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
30.6.2012 17:27:30   
Annet
uf mojata kerkicka koga se rodi ,na levoto okce i se pojavi infekcija.nikogas nema da zaboravam kolku se isplasivme,otidovme vo bolnica,imase samo 4 dena,ine ostavija tamu,primase inekcii,i ja mackaa so hroramfenikol,i so caj od kamilica ja tapkav po milion pati na de.ama so terapija,neznam kakvi inekcii i stavaa.pomina fala bogu...ne da ve plasam sega,ama ne e igracka,odete na lekar nemojte doma sami da lecite

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
30.6.2012 17:42:07   
Maca25
А сте помислиле дека може и да не е инфекција? И јас мислев дека ќерка ми има инфекција кога се роди, затоа што цело време и се појавуваше зелен слуз на окото, па излезе дека солзниот канал и е запушен. Со секојдневни масирања на горниот дел од носето се се среди и тоа за кратко време. Не мачкајте одма камилици, чуда, масти...ако стварно мислите дека е некоја инфекција право на матичен, па и брис направете ако треба.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
30.6.2012 20:58:44   
Ikana
Nie samo so sterilna gaza i destilirana voda gi pominuvavme i pomina, mislam deka e normalno malku da ima gurelki na pocetok, ama beli.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
1.7.2012 8:46:06   
Maca25
Н. имаше мнопгу гурелки, од раѓање па се до 3-4 месеци. Никогаш не и го промив окцето со камилица, знам дека кај мене се јавила иритација од камилица, па не кај мало бебе, а и очен лекар ми потврди после дека камилицата може уште поголем проблем да направи. Само чиста ладна вода и стерилна газа, ако немате во моментот стерилна газа земете мало марамче (претходно испеглано - за да беде стерилно) и бришете го окцето од надвор кон внатре (или обратно, не ми текнува сега). Ако се работи за новороденче, масажа на горниот дел од носето, од страната на окото.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
1.7.2012 15:28:10   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Н. имаше мнопгу гурелки, од раѓање па се до 3-4 месеци. Никогаш не и го промив окцето со камилица, знам дека кај мене се јавила иритација од камилица, па не кај мало бебе, а и очен лекар ми потврди после дека камилицата може уште поголем проблем да направи. Само чиста ладна вода и стерилна газа, ако немате во моментот стерилна газа земете мало марамче (претходно испеглано - за да беде стерилно) и бришете го окцето од надвор кон внатре (или обратно, не ми текнува сега). Ако се работи за новороденче, масажа на горниот дел од носето, од страната на окото.


вака вака user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
3.12.2013 19:56:38   
*devojce*
Zdravo mamicki Damjan ima 5 meeci.Den pred da ne pustat od bolnica mi go donesoa so grluski na ocite i mi rekoa ete go iscistivme imase mala infekcija i tolku.No infekcijata ne pomina go odnesov na ocen lekar mi dadoa mast tobreks, go mackav 10 dena dodeka go mackav bese ok i posle pak se pojavi prvo po malku posle poveke i poveke.Otidovme na lekar napravivme bris izleze bakterija streptoccocus species ni dadoa vigamox kapki i chloranfenicol mast 10 dena isto postapkata posle edna nedela ja povtorivme uste 7 dena i eve sega posle edna nedela povtorno mu se strvaraat tie zolti ligavi grluski ili kako li se vikaat,vo meguvreme go izmivav so voda so kamilica i nisto ne pomogna.Sovet?

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
3.12.2013 20:06:47   
Martins mom
Тобрадекс капките имаат кортико, само хлорамфиникол маст за очи или гарамицин капки за очи. Сепак прашај си очен лекар или однеси го user posted image на преглед. И Ана дента ко не испишаа од болница имаше инфекција на очињата и ете со хлорафиниколот ни помина за 2-3 дена.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
4.12.2013 8:51:47   
sandriana RR
Девојче, би требало на резуѕлтатот од брисот да има и антибиограм - на што реагира бактеријата, па тоа да ви препише д-рот.
Јас повторно би консултирала лекар и би побарала уште еден брис, па да видите до каде е состојбата.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
5.12.2013 11:05:22   
masa
Sekako ke go povtorite brisot!No eve od iskustvo i so kerkata imav maka,a sega i so sinot.Najmnogu pomaga majcino mleko.Ako dois ke mu kapnuvas nekolku pati i ke vidis deka ke se iscisti zoltiot sekret.I jas bev skepticna i na kerkata i imam ton kapki i mast hloramfenikol.So sinot 10dena kapki i mast,ne pominuvasr (bris negativen) dva-tri dena majcino mleko i pomina

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
6.12.2013 7:16:06   
deluxe
Да си побараш брис не само од око,туку и од уста и нос.Да се лоцира каде е точно населена бактеријата.Така може од окото да се исчисти,а да ја има во носето или устата и повторно да си се врати назад.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
6.12.2013 10:33:35   
Felly RR
Се согласувам со Делукс, бактеријата може да се пренесува од око, во нос, па во грло, и вие може од око сте ја исчистиле, ама ако ја имало и во носето, за многу брзо ќе се јави пак инфекцијата на окото. Затоа сите три брисеви направете ги, за најсигурно.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
25.1.2014 17:21:14   
Mimi33
И ние имавме многу мака со очињата...многу му фаќаја гурелки и му беа како зацрвенети.....секој дневно му ги бришев со превриена вода и со чиста газичка...па по 5 месеци исчезнаа и гурелките и црвенилото..а не користевме никакви капки значи само пребришување и бришење со чај од камилица......user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
26.1.2014 15:11:18   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mimi33

И ние имавме многу мака со очињата...многу му фаќаја гурелки и му беа како зацрвенети.....секој дневно му ги бришев со превриена вода и со чиста газичка...па по 5 месеци исчезнаа и гурелките и црвенилото..а не користевме никакви капки значи само пребришување и бришење со чај од камилица......user posted image



Мими33 би те посоветувала од мое искуство,да му направиш брис од очињата,бидејќи доколку има бактерија таа ќе се активира во наредна прилика(кај моето се јавуваше кога ќе настинеше),можеби ти делува дека сега нема ништо,но гурелките и црвенилото не биле од ништо.Следи ја ситуацијата,и да забележиш дали повторно ќе се јави истото кога имунитетот ќе намалиuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
1.3.2014 15:03:24   
Mimi33

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mimi33

И ние имавме многу мака со очињата...многу му фаќаја гурелки и му беа како зацрвенети.....секој дневно му ги бришев со превриена вода и со чиста газичка...па по 5 месеци исчезнаа и гурелките и црвенилото..а не користевме никакви капки значи само пребришување и бришење со чај од камилица......user posted image



Мими33 би те посоветувала од мое искуство,да му направиш брис од очињата,бидејќи доколку има бактерија таа ќе се активира во наредна прилика(кај моето се јавуваше кога ќе настинеше),можеби ти делува дека сега нема ништо,но гурелките и црвенилото не биле од ништо.Следи ја ситуацијата,и да забележиш дали повторно ќе се јави истото кога имунитетот ќе намалиuser posted image

Конечно ги направивме сите брисеви пошто долго време како што кажа имаше инфекција слично како твоето...На секоја настинка оп црвени, расолзени и Др.Маргарита рече мора да се направат за да си сме начисто...па фала му на бога немаше посерозно ништо и сега засега супер е ....

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
15.10.2014 15:17:26   
Dilina
Мамички да се пријавам, ние сабајле бевме на матичен и одма не испрати докторката на очен лекар..... user posted image рече со сигурност ова не е од пајак туку од инфекција и очниот лекар ни даде терапија капки и маст да и ставам во око.... мн сум испаничена се надевам ќе помине. Сабајле и излезе како гнојно кесиче мало и ќе паднев у несвест.... ни рече што почесто да и ги миеме рачињата, пред фаќање обавезно раце миење и така.. хигиена нај нај што можеме ..... затоа имав кавга дома ама ок... се за моето бебче. Дијагнозата е Белфаритис, не најдов на македонски ништо по нетов, ама има на англиски и пишува дека е инфекција на очните канали и знае да се појави и покасно.... user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
16.10.2014 13:37:37   
Aleksx2Leon
devojki HELLLPPPPP!!!! Maliov moj ima spored mene infekcija bidejki belkata mu e cela crvena i duri kako nasobran gnoj izgleda deka ima i odnadvor mu e modro oceto, mu solzi i postojano mu se zatvora i se pravat zeleni gurelcinja...i vcera se rasplaka nesto i solzite krvavi, lele slog me mavna, maz mi vika nisto ne e, se cisti okoto user posted image a inaku napomenav SPORED MENE zaso koa se pojavi toa nie vednas zemavme upat i go odnesovme na ocen lekar i rekoa od udar mu e, se udril.... i vise ne znam so da pravam,ne mozam da go gledam deteto takvo, za greota e, doktorkata mu prepisa kapki i mast i c vitamin i tolku... vika ke pomine, a, i da ne zaboravam, ja go odmivav so kamilica i toa strogo go zabrani zasto kamilicata pravela infekcii....a ja znam od pamtivek deka stom se isfrlam ili od sminka gi vospalam ocite se odmivav so kamilica i instantno proagjase se, a i site so koi razgovarav ja predlozija kamilicata kako najsigurno resenie..dajte ve molam kazete ako ima nekoj so slicen problem neka kaze so da pravime user posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
7.3.2015 19:41:35   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MaryJane

Mamicki barav posebna tema no ne mozev da najdam, ako sepak ima prfrlete me... Se raboti za konjukivit, infecija na ocinjata... Sin mi ima skoro 9 meseci i seuste se macime so toa... Uste od raganje ednoto okce mu lacese kako mrsulav sekret zelenkast i maticnata rece deka ne mu e otvoreno kanalceto do 6 meseci ke se sredi. ni dadoa tobreks kapki i koga mu gi stavam mu pominuva i ke prekineme nekolku ddena i pak sobira... eve 9 meseca skoro napravi uste e taka... pravevme brisevi pred nekolku meseca i ni pokaza bakterija no na dvete ocinja, a so drugoto fala bogu sme nemale problem., no togas bese nastinat i maticnata rece deka od nosot ja pokazalo bakterijata vo ocite... imala li nekoja slicen probelm? veke pocna strav da me faka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

MaryJane има две теми коњуктивитис и Инфекција на очиња кај бебе

Ако повторни има направи повторно брис,ако има бактерија треба соодветна терапија.Првично НЕ миење ниту облога со камилица, од мои сознаника тоа е сосема погрешно



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
21.3.2015 9:19:09   
Felly RR
МериЏејн, што направивте, дали го повторивте брисот?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
26.4.2015 21:59:44   
IvanaJovana
Zdravo mamickii jas sum ovde nova i sakam da spodelam so vas ..Jovana ima skoro 3 meseci vo petok pravi 3 i od vcera sabajle pocna da i se vcrvenuva okoto po malku znaci ne i e ni zalepeno ni pak i gurelavi stoi crveno samo kako puknati kapilarcinja..i kapnuvam od majcinovo mleko ama ne pomaga ..ako nekoj ima vakvo iskustvo ve molam spodolete .. pozzuser posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?