|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Складирање на млекото
25.12.2014 10:45:12   
Dilina
Мајки, со оглед дека на форумов има доста мамички кои каде и да е ќе тргаат на работа, а воедно ги дојат своите деца и сакаат да продолжат со истото, верувам дека темава ќе биде од огромна корист.

Мене ме интересира исто така, зошто каде и да е ќе тргам на работа, а работното време ми е безвезе, па сакам да почнам со складирање.

Како го складиравте млекото?
Колку време може да стои на собна, во фрижидер, во замрзнувач?
Како се измолзувавте? Рачно, со електрична или рачна пумпица?
Како бебушот ја прифаќа оваа промена?

Јас малку експериментирав и увидов дека ако го оставам моето млеко на собна температура околу 3 часа (на 22 степена) се дели масниот дел од водата и малку ми е шубе такво млеко да му го давам на бебуш.

п.с. ако има ваква тема префрлете го постот, зошто јас буричкав по темите и не најдов иста ваква.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Складирање на млекото
25.12.2014 18:11:47   
lukajana RR
Дилина мислам дека има ваква тема знам дека сум прочитала негде колку време стои ама не можев да најдам каде ,вака бледо се сеќавам и мислам дека беше пост на сандриана.Јас на првото дете му давав измолзено млеко до 7 месеци зошто не фати да цица,се обидовме секако ама неуспешно и ова ми се виде како единствен начин.Е сега млекото не го чував туку измолзував и одма давав.Се измолзував со обична пумпа на бејби нова ,првите месеци беше ок ама како почна да намалува млекото дека нели не е исто да цица и да измолзуваш почна да станува многу мачно,зошто многу малку млеко а многу труд и се откажав.Пробај ако можеш добро ако не форсирај каши додека си дома па да оставаш еден млечен оброк и да цица кога си дома и ноќе.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Складирање на млекото
25.12.2014 18:35:12   
sandriana RR
Dilina, ОВДЕ има за чување на измолзено млеко. Ќе го префрлам прашањето во таму.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 3
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?