|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.9.2014 13:00:26   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Zola

Здраво на сите .
Ме интересира дали има некоја од вас со лупус антикоагулант позитивен тест..
Јас сум во втората бременост , првото дете го избуив во 36та г.н...цела бременост беше уредна но наеднаш престанаа движењата кај бебето и кога отидов на преглед немаше срцева акција.. Најтешката вест во мојот живот...на никого не му го посакувам. Сеуште патам за неа и ми недостига многу , за жал во нашата земја тоа е сеуште табу тема и никој не сака да зборува за тоа и сите се прават како ништо да не се случило.
Причината беше или прекината папочна врвка пошто беше околу вратот на бебето или тромб.

Сега сум бремена по втор пат. На почетокот на бремноста добив Лупус антикоагулант позитивен тест а сите останати трансфузиолошки тестови се во ред.
Сега сум на терапија со аспирин и клексан.
Не сакам да го изгубам и ова дете .
Ве молам ако има некој со слично искуство за одговор.
Се надевам на пораки за успешни бремености
Поздрав



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.9.2014 12:25:53   
Zola
Дали може да ми препорачате добар трансфузиолог ?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.9.2014 16:22:08   
vezilka RR
Од феврари месец до јули бев на клдксани и тоа подразбира контроли на секои десет дена, ѕака да видов и поминав кај еден куп доктоеи на трансфузиологија. Од сите, насдобар впечаток ми остави докторката Сузана Стојковска и не

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.9.2014 14:05:01   
Zola
Ме интересира дали во фондот извештајот дека примам клексан од трансфузиологот треба да е нов или може со еден извештај да се помине цела бременост ?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
30.9.2014 17:37:08   
vezilka RR
За секоја тура инекции ти ттена извештај. Односно секоја една инекција мора да биде пропишана со извештај фискална и потврда за примање на инекцијата.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.10.2014 14:55:16   
Zola
Dali vi se slucilo da vi isplatat za pomalku inekcii kleksan?
Mene trebase za 50 a mi isplatile za 2 pomalku.
Ne znam dali voopsto da prigovaram no na cela gnjavaza so celata procedura za inekciite mislam deka si gi zasluzuvam i tie dve da mi se isplatat.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.10.2014 12:31:07   
vezilka RR
Види дали сите инекции од фискалната ти се покриени со дата од потврдата за аплицирање. Тие исплаќаат толку за колку имаш покритие со сите документи. И плус не исплаќаат по тие цено по кои ние ги купуваме во аптека мислам. Има на страната на фзо по кои цени исплаќаат. Јас морам да ги пофалам од фондот, толку ги плукав, а тие ми се јавија дека имам не потполна документација, да однесам нови потврди за аплицирање за да можат да ми ги исплатат сите, ибашка ме чекаа 2 месеци да го направам тоа. Богами позитивно ме изненадија!

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.10.2014 13:06:19   
kapina
A fraxiparin gi pokriva li fondot otI jas primam fraxiparin sega

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.11.2014 22:39:25   
tea 88
Pozz do site. Denes bev na eho radi hematom 7mm i doctorot mi gi ukina aspirinot(gi piev od punkcija,standardna terapija ne deka nesto prethodno sum imala problem) i pred da mi gi ukine mi rece da napravam krvna slika i hemostaza.se bese vo red samo vremeto na krvarenje na dolna granica i mi rece premini gi i tolku.e sega maticnata mi rece da ispitam d-dimeri i factori na hemostaza,a jas se cudam zosto,sigurno ako trebase i dr.kade go pravev ifv ke mi recese da ispitam.plus imam kafeav iscedok pa kako ke primam kleksan neznam nisto ne razbiram

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.11.2014 4:14:54   
kapina
Tea ne mu se sekiraj I jas gi primam fraxiparin isti se kako kleksanot od transferot gi primam

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.11.2014 12:00:16   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Orchid7 i Sanjaaaa so sreka na punkcija.
Vesnik i jas primam kleksan inekcii , i kako sto citav na temata za kleksan inekcii pisuvase deka za refundacija e potrebno:
-izvestaj od transfuziolog za sekoja primena inekcija
-recept od maticen ginekolog
-fiskalna i smetkopotvrda od apteka
-potvrda deka na maticen gin. ili bolnica gi stavas inekciite
-transak.smetka
Potoa odis vo fond so ovie dokumenti (kopii od izvestaite od transf.) I popolnuvas obrazec i za 1 mesec mislam gi vrakale parite 80 %.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

A jas sega koga ke odam ovoj mesec da zemam smetkopotvrda ke mi dadat li oti jasgi zemav niv na 24 oktomvri i imam fiskalna i se drugo


ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

Vesnik izvestajot od ivf
recepta od maticniot gin. a jas zemav od kaj opstiot maticnata mi dade livce od koga i do koga sum primala so pecati i potpis moj deka sekoj den sum se bockala
fiskalnata smetka i smetkopotvrda od aptekata kade sto si gi zela i plus uste dve smetkopotvrdi od drugi dve apteki
i transakciska smetka
i vo fond nisto ne potpolnil mm
kapina mozes da zemes smetkopotvrda ama od kaj sto ti se kupeni inekciite od kaj sto ti e fiskalnata



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.11.2014 13:14:46   
весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: Zola

Здраво на сите .
Ме интересира дали има некоја од вас со лупус антикоагулант позитивен тест..
Јас сум во втората бременост , првото дете го избуив во 36та г.н...цела бременост беше уредна но наеднаш престанаа движењата кај бебето и кога отидов на преглед немаше срцева акција.. Најтешката вест во мојот живот...на никого не му го посакувам. Сеуште патам за неа и ми недостига многу , за жал во нашата земја тоа е сеуште табу тема и никој не сака да зборува за тоа и сите се прават како ништо да не се случило.
Причината беше или прекината папочна врвка пошто беше околу вратот на бебето или тромб.

Сега сум бремена по втор пат. На почетокот на бремноста добив Лупус антикоагулант позитивен тест а сите останати трансфузиолошки тестови се во ред.
Сега сум на терапија со аспирин и клексан.
Не сакам да го изгубам и ова дете .
Ве молам ако има некој со слично искуство за одговор.
Се надевам на пораки за успешни бремености
Поздрав





zola i jas imam lupus pozitiven,prvoto in vitro mi bese neuspesno,so biohemiska bremenost.aj te molam pisi mi kako se odvivaat rabotite kaj tebe bidejki go imas istiot slucaj,da znam sto me ceka za slednoto in vitro i da ne napravam propust bidejki eden propust mnogu cini vo ovaa rabota...ne mozam poveke stresovi...ne mozam da izdrzam.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 29.11.2014 13:32:36 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.11.2014 13:56:41   
весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: Zola

Dali vi se slucilo da vi isplatat za pomalku inekcii kleksan?
Mene trebase za 50 a mi isplatile za 2 pomalku.
Ne znam dali voopsto da prigovaram no na cela gnjavaza so celata procedura za inekciite mislam deka si gi zasluzuvam i tie dve da mi se isplatat.



zola bidejki sme ist slucaj so lupus pozitiven,pisi mi nakratko niz sto pominuvase,sto pregleda,sto primase te molam.odam na in vitro za 1 mese pa sakam da se osiguram vo nekoi raboti.pozdrav!

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.12.2014 13:19:42   
Zola
Jas kako sto pisav nemav problemi so zabremenuvanje i nitu spontan tuku zagubata mi bese vo 36ta nedela. Mi kazaa deka moze da bide tromb bidejki bese iznenadno pa vo ovaa bremenost go napraviv LAc testot i izleze pozitiven. Na tertapija sum so clexane 40 i aspirin 100 sega sum 27ma nedela. Dosta istrazuvav za antifosfolipidniot sindrom i se raboti za relativno novo otkritie i koj se resava za antikoagulativna terapija i da nekoi so pozitiven LAc test imat problemi so zabremenuvanje ili poveke spontani. Za takvi slucai mislam deka terapijata se prima i za vreme na zabremenuvanjeto odnosno pri obidite . Eve nekoi linkovi ke ti pratam . Ako te interesira nesto podetalno pisi. Ti primas li terapija ? Koja vrednost ti bese LAc testot ? Imas li Lupus ili samo si LAc pozitivna ? Ako nesto mozam da pomognam so toa so go znam rado bi... Se nadevam ke bide uspesno ovoj pat.
londonlupuscentre.co.uk/hughes-syndrome/research/
healthunlocked.com/hughes-syndrome

Модератор:забранети се надворешни линкови


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 3.12.2014 13:50:04 >

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.12.2014 19:13:28   
lolla RR
Женски, ова испитување Антифосфолипиден статус е истото со хемостаза и д-димери или е нешто друго. Матичната ми нема споменато за вакво нешто.

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.12.2014 14:57:15   
весник
ИЗВОРНА ПОРАКА: Zola

Jas kako sto pisav nemav problemi so zabremenuvanje i nitu spontan tuku zagubata mi bese vo 36ta nedela. Mi kazaa deka moze da bide tromb bidejki bese iznenadno pa vo ovaa bremenost go napraviv LAc testot i izleze pozitiven. Na tertapija sum so clexane 40 i aspirin 100 sega sum 27ma nedela. Dosta istrazuvav za antifosfolipidniot sindrom i se raboti za relativno novo otkritie i koj se resava za antikoagulativna terapija i da nekoi so pozitiven LAc test imat problemi so zabremenuvanje ili poveke spontani. Za takvi slucai mislam deka terapijata se prima i za vreme na zabremenuvanjeto odnosno pri obidite . Eve nekoi linkovi ke ti pratam . Ako te interesira nesto podetalno pisi. Ti primas li terapija ? Koja vrednost ti bese LAc testot ? Imas li Lupus ili samo si LAc pozitivna ? Ako nesto mozam da pomognam so toa so go znam rado bi... Se nadevam ke bide uspesno ovoj pat.
.londonlupuscentre.co.uk/hughes-syndrome/research/
healthunlocked.com/hughes-syndrome


mene mi pisuva samo LA pozitivno a ostanati naodi uredni.e sega mi nemaat ispitano d-dimeri a mi naplatija za toa.Gerasimova mi dade terapija aspirin 100 i folna od 5 mg.i denovive ke odam vo manu da napravam podetalni ispituvanja.ke ti pisam zolla ako nesto me maci,eve sega veke i ne mi teknuva,umov mi e odzemen,mnogu sum nervozna.




< Поракaта ја уредил Felly RR -- 3.12.2014 18:45:57 >

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.12.2014 15:02:50   
Hopeful RR
Zola, имаше некакви претходни индикации или ова со тромбот излезе комплетно неочекувано?
Досега никој не ми спомнал ни за д-димери, ни за хемостаза, ни за антифосфолипиден статус. Да знам дали да си побарам од матичната да ги проверам овие работи...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.12.2014 15:18:46   
profe
I jas sum so kleksan i aspirin. Pred ivfto maticnata me isprati da gi ispitam ovie raboti. Nekoi parametri izlegoa pokaceni i mi ja prepisaa terapijata. Pocnav vednas po punkcijata. I ivto izleze uspesno. Dali e povrzano so ova ili ne, ne znam. Terapijata kje ja primam do pokasna bremenost .

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.12.2014 15:21:33   
scared RR
Што поточно се испитува со овие работи, имаат ли некаква врска со тромбоцитите? Мене ми искочија покачени тромбоците на крвна слика, па матичната нешто ми напомена терапија со Аспирин Ц или Андол 100. Не ми напомена за забременување дека сметаат, ама еве сега читајќи ве се подзамислив user posted image

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.12.2014 10:18:52   
весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: profe

I jas sum so kleksan i aspirin. Pred ivfto maticnata me isprati da gi ispitam ovie raboti. Nekoi parametri izlegoa pokaceni i mi ja prepisaa terapijata. Pocnav vednas po punkcijata. I ivto izleze uspesno. Dali e povrzano so ova ili ne, ne znam. Terapijata kje ja primam do pokasna bremenost .



profe kaj gi stavas,vo stomak ili...????? mojata snaa e reseto vo stomakot,veli me bolat uzasno,neznam kako da i pomognam...da ne premackuvas so nesto po mestoto????

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.12.2014 14:15:08   
gina
vesnik i mene raceto mi se reseta i mnogu me bolat i pocnav sega i vo stomak da se bockam da imam poveke mesta za menuvanje i se mackam so HEPATHROMBIN krem 2-3 pati na den i mnogu mi pomaga maticnata mi kaza ova da go koristam

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.12.2014 14:38:48   
profe
Vesnik jas gi stavam vo stomak vekje mesec i pol, i nemam nitu modrinka, nitu me bolat. Mnogu lesno se stavaat. I ne, ne se mackam so nisto zatoa sto nemam modrinki. Suprefaktot povekje me bolea od kleksanot.
Gina, jas koga imav krvarenje doktorot mi gi prekina kleksanot i aspirinot 4-5 dena, koga se stabilizira situacijata pak mi gi prodolzi.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.12.2014 14:52:17   
gina
pa neznam mene samo aspirinot mi go prekinaa a so frahiparin da prodolzam pratam celo vreme se nadevam ce se sredi
a od frahiparinot jas cela sum modra i nastomak dezurniot koga me gledase pred dva dena na eho me prasa od sto tie modricava mene mm me bocka ama maticnata mi rece nezna si zatoa to se pravat modrici

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.12.2014 16:21:22   
Zola
Antifosfolipidniot sindrom e drugo za razlika od faktori za hemostaza i d dimeri. Znaci kaj nas dodeka ne ti se sluci nesto toa ne e vo redovnite postapki a za zal e fatalno i ja jas bev edna od tie koi morase da go zagubam deteto vo uredna bremenost i bez nikakov signal deka ima problem tuku bese naednas, ne osetiv dvizenja otidov na lekar i bebeto mi bese mrtvo... Mislam deka ova treba sekoja zena da go ispituva ili barem nekoj da ni kaze deka postoi takvo nesto pa nie da imame moznost da si odlucime dali ke go pravime testot. Dali voopsto nekoj se prasuva kako im e na roditelite koi se spremni doma za bebe koi se raduvale na sekoja sitnica da se vratat doma so prazni race i so bolka koja nikogas ne pominuva pa makar i da imas uste deset deca sekoe dete e posebno za nas. Jas pravev faktori na hemostaza i d dimeri no rezultatot bese vo red nikakov znak...

Inaku se bockam vo racete na pocetokot bev modra no veke retko mi izleguvaat modrinki...vo stomak ne sum ni probala.
Za site koi se pozivni za APS odnosno LAC ili AFA terapijata samo so aspirin e do 50% so uspesen rezultat a so clexane i aspirin do 80%.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.12.2014 16:33:20   
Hopeful RR
Zola, многу ми е жал за непријатното искуство, сочувствувам со тебе. Посебно па тоа дека немало никакви индикации за каков било проблем... хорор.

Што да правиме, мора да бидеме оптимисти и да гледаме на позитивната страна - фала богу што повторно си бремена и што веќе го знаеш тоа како информација плус за оваа бременост. Силно се надевам дека овојпат се ќе биде во ред, ќе си дојдете тројца домче и дека барем помалку ќе боли... user posted image

Фала ти што ги сподели овие нешта со нас, баш ќе се консултирам со докторите што ме водат дали да ги направам и јас овие испитувања.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?