|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Гриз
19.7.2012 23:23:36   
Pepelaska *
AD млекото не се вари.
НЕзнам колку месеци имате ако сте над 6 мислам дека можеш со кравјо

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Гриз
20.7.2012 0:57:21   
mami2

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak
Може ли некако со АД млеко да го направам? Имам НАН 2 дома, го јадеме со плазма и со Нестле 8 житарки и кекс ама гризот треба да се свари... Имам направено 1-2 пати со вода ама многу ми е невкусно тоа.

јас го правев со АД млеко, така што се вари со вода, се трга на страна, се додава жолчка, и се враќа на шпорет кратко време. После се остава да се олади некое време па се додава АД млеко, количина во зависност од тоа колку вода е ставено на почеток. АД млекото не се става додека е врело, туку подоладен гризот и добро се умешува.
Ова за второто дете ми текна дека може да спрема на овој начин, за првото незнаев како да го спремам, па нема пробано гриз.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Гриз
20.7.2012 9:18:32   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

А гризот со млеко се прави така?user posted image Колку лажици гриз на колку млекце ставате?


Јас на 200 мл млеко ставам две полни, преполни лажици гриз. После ако ти е густо, додај уште мноооогу малку ладно млеко откако ќе се свари гризот и ќе се разреди.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Гриз
20.7.2012 9:41:03   
Andriance
Евеее јас денес направив гриз и малку животинско царство...ама ја со вода зашто не пиеме кравјо уште..на 150мл вода, 1,5 полна супена лажица гриз...се вари и на крај додадов пола животинско....мф мф

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Гриз
20.7.2012 9:44:27   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak
Може ли некако со АД млеко да го направам? Имам НАН 2 дома, го јадеме со плазма и со Нестле 8 житарки и кекс ама гризот треба да се свари... Имам направено 1-2 пати со вода ама многу ми е невкусно тоа.


јас го правев со АД млеко, така што се вари со вода, се трга на страна, се додава жолчка, и се враќа на шпорет кратко време. После се остава да се олади некое време па се додава АД млеко, количина во зависност од тоа колку вода е ставено на почеток. АД млекото не се става додека е врело, туку подоладен гризот и добро се умешува.
Ова за второто дете ми текна дека може да спрема на овој начин, за првото незнаев како да го спремам, па нема пробано гриз.

Ќе пробам така ама без жолчка така само со млекце, не сум и дала уште цела жолчка. Инаку имаме 7 месеци без некој ден ама за кравјо млеко ми е рано.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Гриз
12.8.2012 14:08:41   
Darky
Imam griz go kupiv pref 2-3 meseci, otvorena kesa, sakav vecer da mu praam so mleko i zivotnsko carstvo, receptot na Andrianche pogore, dali ima vrska deka e otvoreno tolku vreme?

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Гриз
12.8.2012 15:48:07   
Calypso
Мислам дека нема проблем што била отворена ќесата, ако не мириса чудно, или ако не е добар на изглед, купи нов. И јас го чувам гризот отворен подолго време (не го давам често), па малиов нема гајле. Јас правам на 200мл млеко 2 полни лажици гриз, чекам млекото да зоврие, па го ставам гризот со мешање. После кога ќе се свари, додавам пола лажиче Нутела user posted image , само така ми го јаде. Сум пробала и со банана, и со жолчка - рецептот на АнаМоли, ама не ми го јаде така, само со Нутела.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Гриз
12.8.2012 15:52:44   
Darky
Thnx Calypso :-)

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Гриз
13.8.2012 9:47:58   
Natuska85
И јас почнав почесто да му правав гриз со киндер чоколатце и многу сака да го јаде.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Гриз
13.8.2012 10:11:34   
Andriance
Јас сега имам Ад млеко да па го направам некако гризот со него?? ама како??? ајде некој нека ми пише, знам така го правеше?мами2??

< Поракaта ја уредил Andriance -- 13.8.2012 10:14:05 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Гриз
13.8.2012 10:18:23   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak
Може ли некако со АД млеко да го направам? Имам НАН 2 дома, го јадеме со плазма и со Нестле 8 житарки и кекс ама гризот треба да се свари... Имам направено 1-2 пати со вода ама многу ми е невкусно тоа.

јас го правев со АД млеко, така што се вари со вода, се трга на страна, се додава жолчка, и се враќа на шпорет кратко време. После се остава да се олади некое време па се додава АД млеко, количина во зависност од тоа колку вода е ставено на почеток. АД млекото не се става додека е врело, туку подоладен гризот и добро се умешува.
Ова за второто дете ми текна дека може да спрема на овој начин, за првото незнаев како да го спремам, па нема пробано гриз.


Аааааааа еве видов...значи ја нормално си го варам со вода, ( ја правам 100мл со 1 или 1,5 лажица гриз) го чекам да се олади малку и турам АД а?? а колку АД за оваа количина? ќе ставам и животинско царство или оној рецептото со жолчка

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Гриз
13.8.2012 11:20:59   
elenak
Андрианче јас на 100 мл вода и 1 лажица гриз си правам 40-50 мл АД млеко и после зависи што друго ќе ставиш ќе си дотураш полека и ќе си го направиш на густина колку сакаш. Обично ми останува од млекото.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Гриз
15.8.2012 9:44:15   
Luci
Вчера на М. прв пат дома му направив гризuser posted image со животинско царство и мафффф целотоuser posted image Ми имаше кашичката ист вкус како ноќната на Хип со чоколадо само што таа ја плаќав ѓавол и пол, околу 80 денари а оваа ни 30 денари не излегуваuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Гриз
15.8.2012 10:01:35   
AnnaMolly RR
Па нормално дека е поевтино! Затоа јас дома му правев. Гриз+чоколадо=чоколино, бисквити+млеко=кексолино :)))))

А кога сме кај гризот, Филип порано мнооооооогу јадеше гриз, барем трипати неделно (некогаш за појадок, некогаш за вечера), сега одамна му немам направено, може има месец-месец ипол. Ете што ќе јадеме за вечера user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Гриз
15.8.2012 11:36:01   
tonci
od kolku meseci pocnavte da davate griz nie imame 5 ipol pa se mislam da ne e rano

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Гриз
15.8.2012 14:04:52   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: tonci

od kolku meseci pocnavte da davate griz nie imame 5 ipol pa se mislam da ne e rano

koga ke smetas deka e vreme da vovedes gluten ili po preporaka na pedijatar jas na A i vovedov gluten na 5 ipol mesec ako nemate nekoja intolerancija na gluten ili celakija vo familija mozes da davas griz no da znaes pcenicniot griz ima gluten

_____________________________



(Одговор на членот tonci)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Гриз
15.8.2012 15:27:38   
elenak
Вчера на М. прв пат дома му направив гризuser posted image со животинско царство и мафффф целотоuser posted image Ми имаше кашичката ист вкус како ноќната на Хип со чоколадо само што таа ја плаќав ѓавол и пол, околу 80 денари а оваа ни 30 денари не излегуваuser posted image

Па и јас така правам. Застани кај кашичките на Хип,ќе гледам ќе се думам и ќе сфатам оти не можам да се одлучам оти уствари се имам свежо дома од тоа и ајде пак на домашноuser posted image Ептен нешто овошје што го нема во моментот или така пилешко, мисиркино. И не само што поефтино излегува туку подобро е.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Гриз
16.8.2012 12:47:01   
Yummy Mammy
Dali nekoj go sprema grizot so adaptirano mleko, a ne tetrapak? 

(nemoj da mi se smeete, ama ova gore AD se odnesuva na tetrapak, taka?! user posted image )

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Гриз
16.8.2012 12:48:46   
elenak
Dali nekoj go sprema grizot so adaptirano mleko, a ne tetrapak?

(nemoj da mi se smeete, ama ova gore AD se odnesuva na tetrapak, taka?! user posted image )

АД е всушност АДаптирано млекоuser posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Гриз
16.8.2012 15:47:37   
Yummy Mammy
E pa kako togas go varite? Rastvaram HiPP mleko vo prav kolku sto e dozata i posle go stavam vo tendzerce da go varam so grizot?!?!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Гриз
16.8.2012 17:48:35   
mami2

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

E pa kako togas go varite? Rastvaram HiPP mleko vo prav kolku sto e dozata i posle go stavam vo tendzerce da go varam so grizot?!?!

не, така АД млекото ќе ги изгуби хранливите својства. Гризот го варев со вода, додавав на крај жолчка или чоколадо и се чека да се подолади. Откога ќе се излади се додава АД млекото во прав, се раствора веднаш со мешање и толку.

Андрианче, јас ставав АД млеко во зависност од количината на водата, на 150 мл вода, 5 мерички млеко, како кога се дозира млекото за пиење од шише.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Гриз
16.8.2012 22:07:04   
Felly RR
M пак вака со чоколадо гризот воопшто не го сакаше. А чоколино јадеше.
И го правев или со печено јаболко, или со банана. Тоа дури јадеше каши user posted image После годинка кога ги одјаде кашите, и гриз не сакаше.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Гриз
30.1.2014 22:58:13   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: *devojce*

Ajde edno prasanje griz? od koga i kako se prigotvuva :) slaba domakinka sum bebuska e 6 ipol meseci



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Гриз
31.1.2014 0:39:18   
Defne90 RR
Pa mozes da mu davas griz.Nie pocnavme so griz od 5 meseci.Inaku ke go podgotvis taka sto ke stavis mleko da ti zovrie i otkako ke zovrie ke stavis i griz.Prviot pat e dovolno 1 mal fildzan mleko i dve mali lazicki griz.i seto toa ke go meses na ogan dodeka ne se zgasti.Jas taka mu go pravam na moeto,znaci stavav do godinka svezo bitolsko mleko.citam pogore nekoi go pravat so AD mleko i voda pa ti prelistaj si ja temata i vidi kako najveke ti odgovara taka podgotvi mu go na bebusot.Vo sekoj slucaj mozes da pocnes da mu davas.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Гриз
31.1.2014 20:42:33   
*devojce*
fala defne pozdrav

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?