|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку човек да трпи?
20.2.2013 10:47:31   
Anonimen
Не ми се верува до каде отидовте - брееее.....
Почнавте да рангирате и факултети..
Само едно ке ви кажам - тоа што некој има завршено приватен универзитет не го прави помалку способен од оној на државен универзитет.
Ако некој е решен да учи и да научи - ке учи без разлика на каков факултет е запишан.
Ако сте толку способни вие кои критикувате а немате никаков факултет - завршете го и приватниот па зборете ( ако се финансии проблем тогаш тоа не е причина да ги ругате )

Оставете ја жената нека си одлучи - побара совет ( малце нелогичен ама сепак побара )
Анонимна- вработи се и свиркај си..Вработи се ти,па остани бремена со трето,па користи си трудничко..Не заборавај дека сега многу влијае и старосната граница за вработување,а кога ке ти одмине време никој нема да те праша дали треба да ти помогне... Опамети го мт нека си го гледа најпрво својот тањир а потоа нека гледа за дугите..Се знае кој е на прво место - децата и жената а да додадам дека пари никогаш не се одвишок..Имате деца па штедете за нив ако имате повеке..
Поздрав

(Одговор на членот sladjana ms)
  Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Колку човек да трпи?
20.2.2013 13:39:29   
vesna1
Anonimna, postoi edna izreka sekoja koza visi za svoj rok vo kasapnica. Znaci ako ti se ukazala prilika prvo tebe treba da te zaposli. Sto znaes dojde do nekoja promena go smenat i vie ke ostanete so edna plata, so 3 deca i ti nevrabotena.
Ako moze ke im pomogne i na drugite ke im pogogne po red pokasno.
Jas da sum na tvoe mesto ne bi rizikuvala,pa makar i drugite se ljutele. I sto mislis da bidat vo obratna situacija zarem prvo nema zenasi da ja zaposlat nego tebe i maz ti.
Gledaj go svoeto semejstvo, pa potoa i drugite.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Колку човек да трпи?
20.2.2013 16:27:58   
niki
Anonimen broj 1

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Незнам дали сум на вистинската тема за мојов пост,но навистина ми треба помош и извинете што ќе биде малку подолг постов,но ве молам прочитајте го и помогнете ми да се одлучам,зошто незнам што да мислам и правам.user posted image
Вака,имам 30 години,две деца,живееме во заедница,имам високо образование и сум 7 години невработена.user posted image Мм работи веке 5 години и сега е на функција што може да потпомогне и јас да се вработам.Е сега проблемот е што живееме во помало место,каде невработеноста е главен проблем,па тој дојде како спасител,кој што може да помогне на многумина, а се работи за семејства од кои двајца се невработени,па едвај врзуваат крај со крај.Се надевам дека ме сваќате.Но ако јас се вработам пред нив да речеме за 5-6 месеци,ќе настане револт кај нив(а скоро сите се со средно образование),затоа што, така ние ќе бидеме и двајцата вработени.А не декапотоа нема пополека и ним да им помогне пополека да се вработат,ама ете...Па мм ми предлага да одиме на трето дете,па да се вработам за 2-3 години.user posted image user posted image user posted image Не велам дека не е во право,ама неможам да прифатам седење толку време дома,без работа,па и уште едно дете.user posted image Сакаме уште едно,планираме уште од поодамна,ама мојот услов беше ,прво да се вработам.А сега излезе вака.user posted image
Ве молам за совет,однапред ви благодарам.Бацки до сите.user posted image


anonimen broj 2

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Колку човек да трпи?
Колку човек да трпи во нашава ни државичка.
Повеќето функционери наши како што гледам ни сервираат слика :одиме на трето дете.
А после тоа мајката на работа и тоа на државна функција нормално со викенди слободни, со одмор и нормално работно време.
Извини Анонимна, ништо лично , само мое мислење.
Ако е некој со факултет не значи дека е повеќе способен од некој кој е со средно, може немал средства да студира, а додека пак многу нововработени на преубави места не се ни дипломирани или па дипломирале на приватен факултет.
Веројатно мт има голем притисок од некого.
Штета е што ти како жена, не како негова сопруга, треба тоа да го трпиш.
А не верувам дека си страдна за нешто, или дека нешто ти фали.Ама тоа е цената на функционерството.
Навистина да не знае човек колку да трпи.


anonimen broj 3


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki




inaku onoj koj saka da raboti ke kopa so race i so noze da najde rabota kade god da se naoga i kakvo god obrazovanie ima, sto povisoko go ima vo prednost e
precka ne mu e ni funkcija od mazle ni deca, ni zaednica ni losa ekonomska situacija pa makar vo korumpirana makedonija neka zivee i vo najgolemata zabit kaj sto i bog gi zaboravil lugeto a ne vladata


Потпис, зошто наместо да родиш сега трето дете не одиш да работиш (кога веќе толку ти се работи и не ти се седи дома) во кладилница, маркет, конфекција за некои си 6000 или ете 8 нека се , колку да излезеш од дома.Или мора да чекаш некоја поплатена и полесна работа?


anonimen broj 4

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Не ми се верува до каде отидовте - брееее.....
Почнавте да рангирате и факултети..
Само едно ке ви кажам - тоа што некој има завршено приватен универзитет не го прави помалку способен од оној на државен универзитет.
Ако некој е решен да учи и да научи - ке учи без разлика на каков факултет е запишан.
Ако сте толку способни вие кои критикувате а немате никаков факултет - завршете го и приватниот па зборете ( ако се финансии проблем тогаш тоа не е причина да ги ругате )

Оставете ја жената нека си одлучи - побара совет ( малце нелогичен ама сепак побара )
Анонимна- вработи се и свиркај си..Вработи се ти,па остани бремена со трето,па користи си трудничко..Не заборавај дека сега многу влијае и старосната граница за вработување,а кога ке ти одмине време никој нема да те праша дали треба да ти помогне... Опамети го мт нека си го гледа најпрво својот тањир а потоа нека гледа за дугите..Се знае кој е на прво место - децата и жената а да додадам дека пари никогаш не се одвишок..Имате деца па штедете за нив ако имате повеке..
Поздрав


user posted image
user posted image user posted image
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

gi molam administratorite da izdejstvuvaat zabrana anonimen na temava

user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил niki -- 20.2.2013 16:28:58 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Колку човек да трпи?
20.2.2013 16:38:27   
Beatris
Мислам не знам која е поентава со пишување под анонимен, и никогаш нема да сфатам. Ама ајде, нивно право. Инаку ако се срамиш или плашиш од сопствените мисли зашто уопште пишуваш? Или појак си ако не те знае никој??? Него ај, секој со свој памет.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Колку човек да трпи?
21.2.2013 15:07:54   
Hunny
Па после ова што го прочитав, јасно ми е од каде доаѓа потребата некој да биде анонимен. Првата анонимна си го кажа проблемот и колку и за нас да изгледа смешен или банален, за неа е проблем. Второ, веднаш повеќето донесоа заклучоци дека станува збор за некој кој е на власт и е активен политички, а никој од нас не ја знае вистината. Трето, не ја знаеме причината за таквите реакции на нејзиниот сопруг, поради тоа што има малку информации. Жената можеби не сака да каже повеќе за некој да не ја препознае. И за крај, не сакам да ме сфатите погрешно: како некој во иднина би споделил некој проблем, кога гледа како оние што го сториле тоа се исмеани?

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Колку човек да трпи?
21.2.2013 15:25:33   
Ikana
Бидејќи ние сепак фино и одговоривме на жената и искрено. Сите сме на нејзина страна очигледно. Работата е во тоа што има проблеми и проблеми. Овој проблем не спаѓа во ниту една од овие категории...односно не е проблем туку ствар на договор помеѓу сопружници, покрај тоа што самото прашање е банално и очигледно е поставено од страна на личност која се претставува како анонимна и бара совет од мајки кои имаат РЕАЛНИ проблеми, а да не зборувам дека повеќето се невработени.
Се надевам дека ми ја согледувате логиката.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Колку човек да трпи?
21.2.2013 15:39:12   
vezilka RR
Зошто сите сфатија дека проблемот на женава е дали да се вработи пред другиве или не, само јас сфатив дека проблемот и е дека сопругот од неа бара да роди трето дете, кога таа сака да работиuser posted image . Јас сум јамлаш, или?

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Колку човек да трпи?
21.2.2013 15:48:10   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Зошто сите сфатија дека проблемот на женава е дали да се вработи пред другиве или не, само јас сфатив дека проблемот и е дека сопругот од неа бара да роди трето дете, кога таа сака да работиuser posted image . Јас сум јамлаш, или?

Jas kako sto svativ,nejziniot maz bara taa da rodi dete i so toa da im otstapi mesto na drugite ( mazoti namesto da ja vraboti nea da vraboti nekoj drug ) pa odkako ke go rodi deteto na nea ke i bara rabota... Na primer - aj ke ja vrabotam sega sestrami,taa e vo losa sostojba a ti rodi treto dete ,pocekaj malce pa potoa ke te vrabotime i tebe..Jas taka svativ i zatoa i rekov na anonimna deka treba da se stavi vo situacijata koga ona bi bila nevrabotena dali nekoj ke misli na nea kako sto mazoti misli na tie drugite ( sto i da mu se ) Jas taka svativ...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Колку човек да трпи?
21.2.2013 15:49:14   
Ikana
Не си јамлаш Везилке, и тоа и тоа е проблемот. Мислам кој може да те натера да раѓаш 3-то дете, под изговор дека ете така сме планирале, дали сега дали после, ама под вел на хуманост демек чекај другиве да ги вработам прво, а ти раѓај деца, па ќе дојде и твојот ден. Апсурд!!! И нормално се јавија многу мајки и жени кои беа испровоцирани и понижени со прашањево. Мене другарка да ми дојде и вакво нешто да ме праша ќе и се изнасмеам искрено и ќе ја пратам уште 1 факултет да заврши, очигледно првиов утка бил. (За нејзино добро, мене гајле ми е, кој што сака нека прави со својот животuser posted image )

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 21.2.2013 15:50:44 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Колку човек да трпи?
21.2.2013 15:52:04   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana RR

Не си јамлаш Везилке, и тоа и тоа е проблемот. Мислам кој може да те натера да раѓаш 3-то дете, под изговор дека ете така сме планирале, дали сега дали после, ама под вел на хуманост демек чекај другиве да ги вработам прво, а ти раѓај деца, па ќе дојде и твојот ден. Апсурд!!! И нормално се јавија многу мајки и жени кои беа испровоцирани и понижени со прашањево. Мене другарка да ми дојде и вакво нешто да ме праша ќе и се изнасмеам искрено и ќе ја пратам уште 1 факултет да заврши, очигледно првиов утка бил. (За нејзино добро, мене гајле ми е, кој што сака нека прави со својот животuser posted image )


Тоа е тоа !
Потпис !

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Колку човек да трпи?
21.2.2013 16:00:49   
Ikana
Искрено, Анонимна (ти што го постави прашањето), биди среќна што има искрени луѓе на форумов и можеби малку од малку ти помогнаа да ги согледаш работите од друг агол. Твојот проблем е дома (ако е проблем - според мене е тотална непочит од страна на твојот сопруг). А за квалификации, ако го користиме тој изговор, секогаш ќе има и попаметни, поедуцирани и поталентирани од нас, така да не се потпирај многу на квалификациите. Не си машина за деца раѓање, и ме вреѓа фактот што дури и тоа е спомнато во ваков контекст, оттаму и моето исмејување и дефанзивно однесување.


< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 21.2.2013 16:02:11 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Колку човек да трпи?
21.2.2013 16:19:33   
Anonimen
Несакав да бидам осудена и некого да испровоцирам.user posted image Само сакав помош,совет,да согледам дали себично размислувам или сум потполно во право .... Извинете што ве вознемири моето прашање и фала ви на одговорите кои многу ми помогнаа...
И да...едно е јасно,несакам трето дете...не сега...
Како и да е (како што пишав и погоре) проблемот треба да го решиме со мм и да видиме што понатаму.Извинете уште еднаш...

(Одговор на членот Anonimen)
  Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Колку човек да трпи?
21.2.2013 16:25:08   
Ikana
Најдобронамерните совети доаѓаат во форма на најостри критики понекогаш, разликата е во тоа што кој како се носи со нив. Среќно понатаму! user posted image

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Колку човек да трпи?
21.2.2013 16:27:45   
dostickage
Ne si nitu osudena a nitu napadnata, naprotiv site ovde sme na tvoja strana.
Mozebi surovata iskrenost zvuci pomalku bezobrazno i vistinata ponekogas boli , megjutoa fakt e dea bas taa surova iskrenost i toa kako pomaga covek da si gi otvori ocite i da vidi do kade e .
Ti posakuvam se najdobro.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Колку човек да трпи?
21.2.2013 18:50:29   
Anonimen
Да,така е...ви благодарам. user posted image

(Одговор на членот dostickage)
  Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Колку човек да трпи?
21.2.2013 18:57:53   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Несакав да бидам осудена и некого да испровоцирам.user posted image Само сакав помош,совет,да согледам дали себично размислувам или сум потполно во право .... Извинете што ве вознемири моето прашање и фала ви на одговорите кои многу ми помогнаа...
И да...едно е јасно,несакам трето дете...не сега...
Како и да е (како што пишав и погоре) проблемот треба да го решиме со мм и да видиме што понатаму.Извинете уште еднаш...


anonimna ne si osudena ti tuku obidot na maz ti da ti nametne nesto pod velot na humanost
negovite pricini za da imate treto dete i da ne rabotis izgledaat ko prikaska za mali deca, za mene ne se dovolni a i drugite zeni kolku jas gledam i razbiram se soglasni
znaci na tvoja strana sme i nikoj ne rece deka ti sebicno razmisluvas
maz ti od druga strana bi rekla deka sebicno razmisluva bidejki si gleda nemu da mu e pogodeno, a tvoite zelbi i potrebi kako da saka da gi izbutka
vo sekoj slucaj toj ne moze da te natera da rodis uste edno dete nitu moze da te zadrzi doma, ako ti se raboti, imas fakultet, otvori oglasi baraj rabota sama, otvori imenik javi se vo site firmi ponudi se da rabotis, prati CV, razglasi po prijateli deka baras rabota i toa e toa ako najdes ke rabotis, ako moze mazot da ti pomogne ke ti pomogne koga ke vidi deka si seriozna vo ostvaruvanje na svojata zelba
no ako molcis kutis trpis i cekas toj da ti dade zeleno svetlo togas krivicata pocni da ja baras vo sebe

sto se odnesuva do voznemiruvanjeto i provociranjeto nemas nikakva potreba da se izvinuvas, ne veruvam deka bilo koj od site nas se voznemiri posebno, nitu pak bese isprovociran

grubi sme namerno i so pricina
po beliot svet pokraj uspesen maz stoi uspesna zena, a vo MK duri i rodenite mazi na sekoj nacin se obiduvaat da gi drzat zenite potcineti vo 21 vek, duri i koga e se obrazovani toj mentalitet treba da se iskoreni za da ni bide podobro na site

Pozdrav i srekno!

a nekoj prasa kako bi se osmelil nekoj da postavi prasanje a da ne e anonimen, pa ne e problem vo postavuvacot na prasanje tuku vo onie koi odgovaraat na toa prasanje od anonimnost, sto tie imaat da sokrijat?????



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Колку човек да трпи?
22.2.2013 9:08:34   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


a nekoj prasa kako bi se osmelil nekoj da postavi prasanje a da ne e anonimen, pa ne e problem vo postavuvacot na prasanje tuku vo onie koi odgovaraat na toa prasanje od anonimnost, sto tie imaat da sokrijat?????





user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Колку човек да трпи?
13.3.2013 0:33:52   
the quin
zdravo na site,
nova sum na forumot i iskreno mozam da kazam samo najubavi zborovi za toa sto go procitav.sekoja cest...ovaa tema go razbudi moeto ljubopitstvo i so vnimanie gi procitav postovite.se pronajdov donekade vo prikaznata na Niki( no vo malku obraten redosled)i najiskreno i od srce se raduvam sto konecno uspeala da se pronajde sebesi vo celata situacija.iako ne ja poznavam no veke cuvstuvam golema pocit za hrabrosta i silata sto ne ja napustile vo teskite momenti.takvi silni karakteri visoko kotiraat kaj mene.stom pocnav da citam se izraduvav donekade sto ne sum samo jas so haoticen licen zivot,a istovremeno mi stana i tesko sto takviot zivot e se poprisuten,skoro sekojdnevie.i da ne dolzam mnogu,ona sto sakav da spodelam so vas i da pobaram sovet od sekako poiskusni od mene e mojot kako sto kazav haoticen licen zivot..vo vrska sum skoro 3 god so covek koj e mnogu zatvoren po karakter,koj iskreno verbalno me povredil mnogupati,pa i so nacinot na odensuvanje.ima cudno odnesuvanje od samiot pocetok...saka spontanost, bez planiranje,ne e ljubomoren voopsto,vo pocetkot me prasuvase kako bi bilo vo trojka ili parovi,mi kazuva deka ne znae dali moze da e so edna zena, deka eventualno dete bi mu go smenilo nacinot na zivot.ima krizi vo zivotot kako i sekoj i mu treba vreme da gi preodolee(site prijateli kazuvaat deka od nekolku godini navamu toj e totalno promenet). jas sekogas stojam na raspolaganje za otvoren razgovor i sum prva sto pocnuva razgovor za idninata na nasata vrska i toj ne zboruva nisto.toa strasno me nervira.samo trpam i se nerviram ,no ne mozam da si zaminam .ednas bevme razdeleni na nekolku meseci i pak ja obnovivme vrskata.,,ako e da sme za zaedno ke bideme zaedno,, toa mi go ima kazano.najloso e sto ne mozam da sednam i da razgovaram so nego na 4 oci,a tolku imam potreba ne sum od kamen da mi e seedno.dodeka bevme razdeleni bev vo agonija, mnogu stradav i si rekov kakov saka neka bide samo da sme zaedno,eve i sam kazuva deka ima mesto za promeni kaj nego.slucajno popagav na psiholoski knigi ,procitav dosta za toj period obiduvajki se da ja pronajdam greskata vo sebe ili patot do negovata dusa,mislev i bev ubedena deka postoi nacin .celo vreme imav poddrska od negovata majka,mozam da kzam deka e edna od retkite koja bi zastanala na stranata ne na sinot.sekogas bukvalno vo se me potkrepuvase i seuste go pravi.mi fali golema bliskost, toj gradi zidovi megu nas, mu imam kazano direktno na ubav nacin deka koga sme zaedno sakam poveke neznost( ne deka ne e vnimatelen) ,no mi fali bliskost ,kako kamen mi stoi toj jaz megu nas.navecer koga sme zaedno( ne sme postojano zaedno ) se slucuva da go zavrti grbot i da zaspie.togas nema pozagrev od mene.lezam i gledam vo tavan i se cudam: zena lezi do maz ...i toj da ne reagira ,pssss.imalo i ekscesi vo intimniot del na nekolku pati ...i navistina ne znma sto da mislam i koj pat da go fatam.nekako mi se smaci od se , a nemozam da se otkazam ,pominavme zaedno mnogu momenti,a i ne sme prva mladost pa da si igrame krienka.
ufff iznapisav mnogu , se izvinuvam za dolgiot tekst, ova e vo kratki crti ima mnogu sto da se kaze.veruvajte mi ocajna sum , trpam se vo sebe , ne spodeluvam so nikoj osven so 1-2 licnosti i ve molam za sovet ,zosto jas se potvrdi deka ne mozam nikako da go resam ova.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Колку човек да трпи?
13.3.2013 7:09:27   
Octavia
Квин, не ми замерувај, ама мора да прашам... Зошто упорно сакаш да си со човек со кој очигледно не си среќна? Заради годините кои ги спомна? Од страв да не останеш сама? Не те задовоува ни емотивно, ни карактерно, ни сексуално... што бараш со него воопшто? Те прави несреќна и несигурна, до него се чувствуваш непосакувана... Дали навистина сакаш цел живот да се преиспитуваш? Мене од кажаново ми личи како тој многу да не се вложува во вашата врска, не се замара, ти прави топло-ладно со фрлање мамки од типот „постои можност и да се сменам“, демек труди се ти околу мене, може и ќе ти успее... Не ми се допаѓа тоа воопшто. Верувај дека ќе можеш и без него, само прво треба во себе да раскрстиш со тој човек. И за годините, дека не сте деца и сл, па, некои никогаш не созреваат, така што и покрај бројот на годините се бетер од деца... Не се плаши од самотија, и сама ќе ти е подобро отколку некој да манипулира со тебе и да те обезвреднува. А во однос на стравот дали ќе се најде некој подобар, секогаш кажувам за една жена која на 72 години, по смртта на мажот си го најде сопатникот кој најмногу и одговарал во животот и која тогаш сфати дека претходниот брак со покојниот маж бил тортура, а не брак каков што треба да биде меѓу маж и жена кои се сакаат и се почитуваат. А додека губиш време со човеков нема ни да најдеш некој кој повеќе ќе ти одговара, ќе те усреќува и ќе се грижи за тебе.

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Колку човек да трпи?
13.3.2013 8:31:02   
niki
na edna prijatelka ednas koga se zalese od nezainteresiranosta na deckoto vo vrska, slicno ko kaj tebe the quin i rekov ako e toj takov duri ne ste vencani i nemate deca potoa ke bide sto pati polos
vrskite pred brak imaat za cel da ne naucat nesto
tie se pokazateli kon vistinskiot izbor
zatoa oslobodi se prekini ne ti treba nekoj koj ne e zainteresiran za tebe uste od sega
od masata mazi treba da biras nekoj koj ke ti odgovara i koj ke bide sposoben da odgovori na site predizvici i precki koi ke vi zastanat pred vas a ke gi ima mnogu veruvaj
a ne posesivno da se drzis za nekoja tamu navodna ljubov, nevozvratena, polna so patenje
kolku godini imas?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Колку човек да трпи?
13.3.2013 8:37:27   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Квин, не ми замерувај, ама мора да прашам... Зошто упорно сакаш да си со човек со кој очигледно не си среќна? Заради годините кои ги спомна? Од страв да не останеш сама? Не те задовоува ни емотивно, ни карактерно, ни сексуално... што бараш со него воопшто? Те прави несреќна и несигурна, до него се чувствуваш непосакувана... Дали навистина сакаш цел живот да се преиспитуваш? Мене од кажаново ми личи како тој многу да не се вложува во вашата врска, не се замара, ти прави топло-ладно со фрлање мамки од типот „постои можност и да се сменам“, демек труди се ти околу мене, може и ќе ти успее... Не ми се допаѓа тоа воопшто. Верувај дека ќе можеш и без него, само прво треба во себе да раскрстиш со тој човек. И за годините, дека не сте деца и сл, па, некои никогаш не созреваат, така што и покрај бројот на годините се бетер од деца... Не се плаши од самотија, и сама ќе ти е подобро отколку некој да манипулира со тебе и да те обезвреднува. А во однос на стравот дали ќе се најде некој подобар, секогаш кажувам за една жена која на 72 години, по смртта на мажот си го најде сопатникот кој најмногу и одговарал во животот и која тогаш сфати дека претходниот брак со покојниот маж бил тортура, а не брак каков што треба да биде меѓу маж и жена кои се сакаат и се почитуваат. А додека губиш време со човеков нема ни да најдеш некој кој повеќе ќе ти одговара, ќе те усреќува и ќе се грижи за тебе.

Целосно се сложувам со мислењето.
Зошто да се мачиш со некого со кого не си среќна? Не ја прави грешката што јас ја имав направено, се мачев во врска од 5 и кусур години, убедувајќи се дека тој еден ден ќе се смени, а бев цело време несреќна. На крај сето тоа заврши фатално, со голема омрза еден кон друг!
Стави крај додека е време!

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Колку човек да трпи?
13.3.2013 8:38:39   
Pepelaska *
Добредојде тхе квин, ти посакувам се најубаво.Потполно се сложувам со ники.
Замисли утре да сте во брак со него, па дете едно друго и истиот да биде па и полош , ти ќе бидеш најголема жртва.
Имав една другарка исто вака правеше, го сакам , не можам без него а тој сличен на ова твоево.Се венчаа имаат и дете ( и таа мислеше дека ќе го смени тоа иако еднаш ја натера да абортира),денес се разведени.
Животот е прекраток и премногу вреден да му го подариме некому кој не го заслужува нашето присуство.
Извни на директноста , ама од постов сфатив дека си несреќна.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Колку човек да трпи?
13.3.2013 14:26:57   
the quin
vi blagodaram na site za komentarite

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Колку човек да трпи?
13.3.2013 14:37:58   
the quin
jasno e deka vrska , brak bez problemi nema,mene od samiot pocetok me cudea nekoi raboti , dodeka site se zalat kako nivnite partneri se ljubomorni i ne im dozvoluvaat mnogu raboti ,kaj mene e sprotivno . veli deka mi ima celosna doverba ,mi dozvoluva da odam kaj sakam i so koj sakam, ne deka pravam koj znae sto ,no smeta deka toa e sloboda potrebna za sekoja vrska .jas ne sum soglasna , sloboden e covek koga se cuvstvuva siguren , no ajde, neka mu mine...mi smeta mnogu sto e zatvoren tip,kako da krie nesto od mene i od sit. moze ima nesto sto saka da mi kaze i ocekuva jas toa da go vidam . nikoj ne moze da cita misli. sum se obidela na mnogu pati da razgovarame , ne i ne nikako da go plukne toa sto mu tezi , a gledam deka go maci nesto od petni zili. ponekogas mi e mnogu zal. ne sakam da prevzemam drasticni promeni bez da otkrijam sto e , moze e nesto minlivo , a toj da misli deka e strasno, pa da se kaam posle cel zivot , zosto ne mu pomognav i ne bev pouporna.kako da dopram do nego ???? sto da napravam? bez razgovor ja gubime bliskosta, a za razgovor ne ne ,,biva,,, jas samo zboram , toj kuti , se maci i zbor ne izustuva.kako me boli taa slikaaaa,a od druga strana sum polse toa premnogu nervozna , besna, razocarana.toj kuti.kakva misterija.....sum so nekoj tolku vreme , a ne znam so koj sum.seto ova me plasi , a i me stimulira da istrazuvam ,no ne mozam da najdam nacin.

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Колку човек да трпи?
13.3.2013 15:38:49   
Octavia
А од друга страна, можеби едноставно нема што да ти каже човекот? Мислам, не велам дека сум сигурна, ама твојата упорност во врска со него ме зачудува, па пробувам само од друга перспектива да ги видиш работите. Не е заинтересиран, не сака да зборува... Има ситуации кога човек не зборува едноставно зашто нема што да каже. не сакам да долевам масло на огнот, ама можеби не сака да ти каже нешто за да не те повреди, па чека да ти текне. Сака ли тој јасно и гласно да биде со тебе? Ако не сака, можеби не знае како да ти каже, има и такви типови, чекаат на девојката да и текне зошто се незаинтересирани. Се надевам дека не мислиш дека тој ти е последна прилика во животот, па затоа вака грчевито се држиш за него. И мм воопшто не е муабетчија, ама кога доаѓаше „густо“ уште во врска додека бевме да видиш како знаеше да се изрази... И мм е затворен, интровертен тип, затоа и знам за што зборувам. Тоа не е исто со незаинтересираност. И не знам што очекуваш да откриеш па си толку упорна? Ако вие до сега не сте се запознале доволно.... Не сакам да бидам негативна, само ти нудам друга алтернатива. Гледано од надвор ти како да го имаш синдромот на „спасител“ (тоа се и оние девојки кои упорно се со некој на пр. проблематичен тип или пак со наркоман, алкохоличар, коцкар или сл. зашто се убедени дека се толку моќни и ќе го спасат, а при тоа всушност до себе им треба таков човек заради сопственото его, се чувствуваат ептен добро кога имаат улога на „спасители“... да не должам, има многу теории за ова). Лошата вест е што обично овие експерименти не завршуваат добро за девојките.
И пак ќе речам, не знам, само калкулирам со оние малку информации кои ги претстави тука.

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?