|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Предвреме родени деца
6.2.2012 16:13:11   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamadise

Eve edna ubava informacija, na Nikola deneska mu e izvaden tubusot, vo 9 sabajle bese staven na kislorodna maska, a veke vo 13 casot mu e izvadena i maskata za da trenira, mnogu mu se raduvam, duri sum celata izgubena, ko vo son mi e, ama kislorodna maska ke mu stavat od vreme na vreme, ke vidime vecer kako ke bide situacija, inaku od denes mu se iskluceni i site lekarstva pa ke vidime kako ke tecat rabotite, najvazno od se e deka e vo sigurni race, sega celiot personal se grizi za negovoto zdravje, a zdravje boze koga ke si dojde domce  nie ke bideme tie koi ke se grizat za nego. So dusa go cekam toj den....user posted image


Stom e tubusot izvaden kje bide se vo red.
Prvo kje bide na maska, pa na satorce pa na difuzen.Na kraj na box.Kaj nas taka bese redosledot.Nie fala bogu nemavme tubus,pocnavme od maskata.
Junak e toj,se kje pomineuser posted image

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 526
   RE: Предвреме родени деца
6.2.2012 16:49:23   
leo#
Здраво на сите.
Јас сум нова напорталот.
Најнапред сакам да им посакам среќа и мн.храброст на сите мајки кои ги чекаат своите бебенца да им се вратат.За голема несреќа јас ја немав таа можност.Се породив на 20-ти декември и родив близначиња машко 1600 и женско 1320.Причината за предв.да се породам беше тоа што д-ката не ми обратила доволно внимание,а јас имав инфекција Enterococcus1.000.000 ,брисеви ми немаше земено од 4-ти месец кои тигаш беа поз.на кандида и кламидиа но ми даде лекарства.Тој ден кога ги виде рез.од уринокултура (кои сите ги правев на своуја рака без та да ми каже дека тоа е битно) прокрварив и ми прсна водењакот а бев 28 неела и два дена.Ме чуваа недела и пол за да примам две зреења со пукнат водењак.
Се породив на клиника и бебенцата веднаш на клиника.Ни даваа надеж но девојчето почина точно после една недела,а машкото после три недели.Кога прашавме која е причината сите ни рекоа ека тоа е од enterococcusot.Во извештајот пишуваше дека имале klebsiella aerogenes и на нивните инкубатори пишуваше sepsa +.Од каде???????Не ми се верува.Барам на инт.но никаде неможам да најдам дека сепсата и клебсиеллата се од enterococcusot.
Неможам да поверувам дека ги нема моите две ангелчиња.Остнав со празни раце.Немам волја за живот.е прашувам како понатаму?user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ...........................user posted image user posted image user posted image А др.отежнотелна околност е тоа дека сум царки рез и мора да чекам до две години за се да биде како што треба.Криво ми е што од почеток не се прикл.напорталот биејќи од сите досегашни искуства со инфекции можеби сега моите бебенца ќе беа во моите прегратки а не горе на небото.
Ми треба вашата помош.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Драги

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 527
   RE: Предвреме родени деца
6.2.2012 17:34:58   
bombica
Оф мила user posted image Го поминав сето ова пред 2 год. Ми починаа близнаци родени со царски во 28 нед.user posted image Знам колку е тешко , знам дека цел свет ти е срушен и дека неможе никој со никаков збор да те утешиuser posted image Ако ти се плаче плачи немој да чуваш во себе, разговарај на таа тема со некого ако ти е полесно.Јас сакав да рзаговарам за моите ангелќиња иако сите околу мене ја избегнуваа таа тема.]Единствено што можам да те утешам е дека немораш да чекаш 2 год. до следно забременување.Јас забременив после 11 месеци и фала богу немав проблеми со резот во бременоста ниту пак на царскиот. Сега имам прекрасно синче од 7 месеци но болката за моите душички е сеуште голема нема ден да не помислам на нив да не пуштам некоја солзаuser posted image Те user posted image силно и го молам Бога да ти даде сила да ги пребродиш овие тешки моменти

(Одговор на членот leo#)
Непосредна врска до пораките: 528
   RE: Предвреме родени деца
6.2.2012 17:40:57   
Ikana
Ah Leo...
Ne postojat zborovi so koi bi mozela da te utesam...
Mnogu mi e zal za tvojata zaguba, primi go moeto ogromno socuvstvo.
Bakteriska sepsa dobile od toa sto te cuvale otvorena za da go primis zreenjeto. Klebsiela od bolnica. Za zal nie imame odnosno nemame nikakvi uslovi za predvreme rodeni deca. A za doktorite ne mi se zboruva, za onie nesovesnite.
Bidi hrabra. Bolkata e ogromna i ne mozam ni da zamislam priblizno kako ti e, megjutoa tuka sum za tebe, site sme tuka.
Te gushkam leouser posted image user posted image

(Одговор на членот leo#)
Непосредна врска до пораките: 529
   RE: Предвреме родени деца
7.2.2012 12:33:16   
mamadise
Eve veke 27 casa sme bez tubus, nema ni kislorodna maska ni  nisto, doktor culi vika golem borec e on ke izdrzi bez maska, drzi saturacija 100 taka da se e Ok,.Taka da prodolzi i da ostane.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 530
   RE: Предвреме родени деца
7.2.2012 12:39:44   
mamadise
Leo navistina sum mnogu potresena od vasata prikazna, zatoa sto bev vo tek so nastanite, i bas vo momentot koga se sluci krizata na Leo bev tamu, sekoj den ve mislam i nemozam da ja otrgnam uzasnata slika, nemozam ni da zamislam kako se osekas, vo ist period decata ni pominuvaa niz krizi, ama ete fala mu na gospoda nas Nikola go izvlece podobriot kraj, a za devojcicata znaes deka uste od start bese dobra kaj nas.
Nemam zborovi so koj bi ti olesnila, osven sto poskoro da dojde denot koga ke moze da ostanes bremena, za da pocnes rabotite barem malku da gi gledas od pozitiven agol. Bolkata e uzasnauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image , navistina neznam kako da te ustesam, sekoj zbor e izlisen.
Golem pozdrav do tebe i do soprugot, ve mislam sekojdnevno, i mnogu mi e tesko.

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 531
   RE: Предвреме родени деца
7.2.2012 14:43:35   
leo#
Of zagubata na svoite ceda e nesto najstrasno.Site vie moi mili koi ste go osetile toa me svakate kako mi e vo momentov.Ne daj boze na nikoj da mu se sluci ova.Vi posakuvam e najubavo i guskajte gi cvrsto svoite ceda ne gi pustajte od vasata pregratka.Jas ja nemav taa sreka da gi gusnam barem ednas da gi pocustvuvam,da gi pomirisam i tie da me pocustvuvaat mene svojata mamicka.
Mnogu boli,Sekoj den e se potesko i potesko.Se nadevam deka Gospod ke me ima na um.
Ve guskam site i vi poakuvam se najubavo a tebe mamadise bidejki imavme moznost da se zapoznaeme vo neubav moment, ti posakuvam se najubavo i milo mi e za Nikola junaceto malo.Gusni gi silno i od mene kako sto jas bi gi guskala svoite angelcinja.
Za zal jas ja nemav taa moznost.Ne mozea da izdrzat edno bez drugo.Sakaaa da si bidat zaedno i gore na neboto.

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 532
   RE: Предвреме родени деца
8.2.2012 8:57:26   
blue_blue
Leo#, детенце немам изгубено, па не ни можам да претпоставам како ти е да изгубиш две....Знам само дека колку повеќе се измачуваш со мислите зошто, како, што на мене, толку потечко ќе ти биде, а одговор нема да најдеш....На вакви прашања никогаш не успеваме да одговориме, само се измачуваме...А животот мора да продолжи понатаму и ти и маж ти сте живи, здрави, се имате еден со друг и ќе имате други деца. Во моја близина скоро имав случај на загуба на полд, мислам 6-ти месец беше жената и мажот ми рече - најважно ми е таа да е добра, неа не би можел да ја изгубам, а деца ќе имаме - млади сме...Секое е искуство е за нешто, или ко што вика Владо Јаневски - секое зло за добро е, што и да е ќе помине....Ако го прочиташ форумот за вешатчко оплодување ќе видиш дека таму пак сите го чекаат денот кога ќе видат позитивен тест и минуваат низ разни голготи - мислата кога не можеш да имаш деца ти е - само да видам позитивен тест, се друго ќе биде добро. Она што сакам да кажам е дека во живот ни се случува и лошо и добро , зошто вакви лоши работи - не знам, ама нема ни никогаш да дознаеме....Сврти се кон сопругот и кон други драги луѓе и не се имачувај што си можела да направиш  - си направила се најдобро што си знаела и што си можела...А децата кои ви се вас судени ќе си дојадат. Те гушкам и ти праќам мноогуу позитивна енергија и ќе те чекаме да ни се придружиш во клубот на мамички.

(Одговор на членот leo#)
Непосредна врска до пораките: 533
   RE: Предвреме родени деца
8.2.2012 8:58:14   
blue_blue
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  Преубава вест...само така нека продолжи и да си го гушкате дома што поскоро....

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamadise

Eve veke 27 casa sme bez tubus, nema ni kislorodna maska ni  nisto, doktor culi vika golem borec e on ke izdrzi bez maska, drzi saturacija 100 taka da se e Ok,.Taka da prodolzi i da ostane.

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 534
   RE: Предвреме родени деца
8.2.2012 16:34:50   
leo#
Da blue_blue potpolno si vo pravo.Razbiram samo sega vo momentov e premnogu tesko.Zdravje se nadevam vo poskoro vreme ako dae Gospod ke vi se priklucam vo grupata mamicki,a najubavo ke bese i sega da vi se priklucev ama user posted image user posted image user posted image Za zal ne ja imav taa moznost.


Ohhhhhhh,,a samo da gi videvte kolku bea ubavi,prekrasni........user posted image user posted image user posted image
A njtesko e deka gi gledav,gi cuvav,bdeev nad niv,se grizev za dve mali bebenca koi gi rodiv ama ne bile moi.Nemozev da go pocuvstvuvam vistinskoto majcinstvo.

Procitav edna ubava misla.Veli:"Gi rodiv moite angelcinja,gi izgubiv.No Gospod e golem jas pak ke gi rodam."

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 535
   RE: Предвреме родени деца
8.2.2012 21:43:07   
mamadise
Deneska i analizite od krvta se  dobri, i pocnavme i na kilaza da kacuvame, taka da so gopod napred i zdravje samo se da e dobro, i narednata nedela moze da ni go pustat doma, takvi se nameriteuser posted image . Eve deneska 51 den se pominati i seute go nemam fateno vo race mojot mal Nikola, kojznae kakvi li ke bidat custvata koga za prv pat ke si go gusnam moeto najmalo sonce...

(Одговор на членот leo#)
Непосредна врска до пораките: 536
   RE: Предвреме родени деца
8.2.2012 22:05:35   
Tanjat7880
E ova e vest shto mi ja razubavi vecerta,Mamadise,tvojot mangup zagrizuva zenski od najrana vozrastuser posted image BRAVO za negouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 537
   RE: Предвреме родени деца
9.2.2012 0:07:19   
lore5
zdravo jas se porodiv vo 34 nedela od bremenosta mi pukna vodenakot i se porodiv po priroden pat kerkami tezese2100 togas ne zadrzaa 3 dena vo inkubator i potoa dobi zoltica i morase da sedime use nekolku dena.sega ima1 god i 4mes i naprduva super ,ova znaci deka i vo 7 i vo 8mesec decata ostanuvaat zdravi i zivi .sekoj slucaj e individualen.pozdrav

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 538
   RE: Предвреме родени деца
9.2.2012 8:00:50   
blue_blue
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  За Никола....само тој нека напредува и што поскоро нека дојде дома да биде со мама, тато, дада и голем бато...

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 539
   RE: Предвреме родени деца
9.2.2012 20:17:23   
bombica
user posted image user posted image user posted image за Никола.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 540
   RE: Предвреме родени деца
9.2.2012 21:21:15   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamadise

Deneska i analizite od krvta se  dobri, i pocnavme i na kilaza da kacuvame, taka da so gopod napred i zdravje samo se da e dobro, i narednata nedela moze da ni go pustat doma, takvi se nameriteuser posted image . Eve deneska 51 den se pominati i seute go nemam fateno vo race mojot mal Nikola, kojznae kakvi li ke bidat custvata koga za prv pat ke si go gusnam moeto najmalo sonce...


Mnoguuu solzi radosnici za Nikola user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 541
   RE: Предвреме родени деца
11.2.2012 12:39:11   
mamadise
Od deneska sme nadvor od inkubator, odnosno na krevetce so topla postela, i fati da cica cucla, odnosno se rani so sise junakot moj, konecno ja batali sondata user posted image user posted image user posted image , taka da ako se ide po planot na doktor Culi, idnata nedela so gospod napred Nikola ke si go zapoznae svojot dom i golemiot batko Marko, i site ke bideme edno golemo srekno semejstvo user posted image .

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 542
   RE: Предвреме родени деца
11.2.2012 12:53:29   
penelopa
Мамадисе многу убави вести user posted image user posted image user posted image за вашиот јунак издржете уште малку ви посакувам многу среќаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 543
   RE: Предвреме родени деца
11.2.2012 13:04:44   
Ikana
BRAVO ZA NIKOLA!!!!!!!!!
Golem borec, alal mu vera dushice milo, pu pu masala naredna nedela vo pregratka na mama, tato i na bato i dada da si bide!!!
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamadise

Od deneska sme nadvor od inkubator, odnosno na krevetce so topla postela, i fati da cica cucla, odnosno se rani so sise junakot moj, konecno ja batali sondata user posted image user posted image user posted image , taka da ako se ide po planot na doktor Culi, idnata nedela so gospod napred Nikola ke si go zapoznae svojot dom i golemiot batko Marko, i site ke bideme edno golemo srekno semejstvo user posted image .


(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 544
   RE: Предвреме родени деца
11.2.2012 15:09:02   
leo#
Mamadise од се срце ви посакувам се најубаво.Браво за борецот,браво за Никола.
Овие тешки денови да останат позади вас,и Господ да ви даде само здравје,среќа,љубов и мир во вашите срца.

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 545
   RE: Предвреме родени деца
11.2.2012 19:57:24   
Maca25
Мама дисе ова се преубави вести!!! Те чекаме и следната недела со уште поубави- дека сте си сите домче заедно!!!user posted image user posted image user posted image Браво за нашиот јунак Никола!!!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот leo#)
Непосредна врска до пораките: 546
   RE: Предвреме родени деца
11.2.2012 21:41:07   
mila 3
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image za maliot Nikola! Uste malku ke si se guska doma so onie koj si go sakaat NAJMNOGU na cel svet user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 547
   RE: Предвреме родени деца
12.2.2012 11:28:59   
mamadise
I zamislete vcera posle 54 dena mama si go gusna svoeto najmalo cedo, sestrite mi go dadoa vo race i mi dadoa sisence da go nahranam, custvoto nemoze da se objasni so zborovi, celata treperev, ana srekata i radosta im nemase kraj. Seuste me drzi vozbudata od vcera, se nkadevam i denes ke mi go dadat da go podrzam malku, sonce moe najmilo. I veruvale ili ne ama me oseti deka sum negovata mama, sestrite mi vikaat kako te gleda ko hipnotiziran, nikogo vaka ne gleda, sigurno i on bil vozbuden bidejki prvpat se najde vo pregratkite na svojata mamicka user posted image , sega so netrpenie go cekam denot koga nema da go ispustam od pregratki, koga ke si bide celo vreme pokraj mene. Ama projde tolku dolg period, pa sega za uste malku ke se izdrzi.

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 548
   RE: Предвреме родени деца
12.2.2012 11:36:37   
Ikana
Mamadise, solzi mi nadojdoa!!! BRAVO!!!
Jas i moeto bebe koga prv pat se poglednavme (ona bese vo inkubator), mozam da se zakolnam deka mi se nasmea. Koga prvpat ja doev, tolku slatki zvuci ispustase, ahhh najubaviot moment!!! Bravo za Nikola! I za tebe mamadise sto bese tolku hrabra i pozitivna!!!

< Поракaта ја уредил Ikana -- 12.2.2012 11:40:41 >

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 549
   RE: Предвреме родени деца
12.2.2012 20:46:19   
Natasa981
bravo za Nikolce , mamadise! ke bide se kako treba, ke si dojde doma naskoro i ke si se guskate site! solzi od sreka mi nadoagaat!user posted image

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 550
Страница:   <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?