|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Традицијата - „невини“ пред брак
21.11.2011 22:51:01   
Julie1
На Facebook наидов на интересна дискусија која е убава и тука да се продискутира на тема традицијата на невиност која е особено актуелно кај Ромската популација.

Еве еден став и воедно прашање кое го најдов:

„Na kolku godini Romskite devojcinja se seksualno aktivni, kolku od niv pred sa stapat vo brak odat na ginekoloski intervencii za da bidat povtorno nevini pred brak i za da mozeme da prodozlime so cirkusot nevini pred sirokata masa. Do koga ke se glumi ova ludilo? Мozat li da go smenat novite generacii, dokolku bidat pohrabri...? Jas znam deka e bolna i zatoa treba da se razgovara...“

Кој е Вашиот став во врска со оваа традиција?

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:02:37 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
22.11.2011 8:09:45   
AnnaMolly RR
Јас го поддржувам ова доколку девојката искрено се сложува со тоа и самата сака да ја сочува невиноста за во брак. Но да се тера ова поради традиција, па да се подлегнува на хируршки зафати за да се постигне повторна „невиност“, тоа не го поддржувам.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:02:55 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
22.11.2011 13:33:55   
Pepelaska *
Според мене крајно време е да се преземе нешто во врска со традицииве останати од пред неколку века,знам вакви случаи и кај нас не само кај роми.Страшно е навистина.Се согласувам со Анамоли ако сака девојката да ама да се прави после дека е невина за да се омажи не можам да разберам

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:03:10 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
22.11.2011 17:52:18   
mama26
pa i nevini se..se mazat mnogu mladi taka? spored toa veruvam deka e taka.imam edna samo romka koja ja poznavam i so mene e generacija a veke e baba..e sega mene ne mi se sviga toa zasto mora tolku mladi da se mazatuser posted image

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:04:06 >


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
22.11.2011 18:28:14   
babyhope
Сите се трудат да почитуваат одредена традиција, но младите во денешно време наоѓаат начини како да „останат невини“ до брак. Еден од тие начини е повторно лепење/шиење на хименот или пак се почесто практикување на анален и орален секс. Многу поважно е како се доживува самиот чин на „губење“ на невиноста отколку да се остане невин по секоја цена. А за коментарот дека сите сексуални работнички се ромки- би додала- можеби тие што ни се видливи и се занимаваат со ефтина работа. Прашањето е какви се тие што по хотели, салони или ескорт ги услужуваат клиентите? Меѓутоа тоа не е место за дискусија тука...

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:04:23 >

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
22.11.2011 19:14:05   
Octavia
Не ми се допаѓа темава, ама воопшто. Цела ми е некако дискриминаторска и потценувачка, не доликува на форумов. А „невина пред брак“ не е само ромска традиција, BTW. Aко веќе се зборува за тоа, нека се зборува општо. Кај Албанките не е тоа традиција? Не враќаат невести ако нема доказ дека се невини на првата брачна ноќ? А кај Бошњаците? Македонските муслимани? Имам другарка која не е Ромка (а ни Албанка, но е муслиманка) која сакаше да ја испочитува традицијата и се омажи невина на 27 години. И патем, школувана е, со факултет итн. Има и Македонки кои веруваат во невиност до брак. Значи, невините до брак не се мажат сите на 15 години, не се сите Ромки и не се сите цивилизациски заостанати. И мислам дека темава или треба да се преименува или да и се стави катанче.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:04:39 >

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ромска традиција - „невини“ пред брак
22.11.2011 19:20:19   
lilicka
Невини пред брак?????Мислам во кој век живееме????
Просто ми е смешноuser posted image

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
22.11.2011 20:31:01   
Ikana
Me interesira dali ovaa tradicija e zadolzitelna ili devojkite biraat da ja pocituvaat?? Procitav i deka podlegnuvaat na hirurshki zafati, zatoa sakam da znam user posted image

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:04:57 >

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ромска традиција - „невини“ пред брак
23.11.2011 11:13:42   
kikicka
Значи не станува зборе за проституција ,ја има насекаде,има напишано погоре што се влечат по хотели,пратњи,елитни секакви и тие се знаат кој се али тие се ЕЛИТА не само дека ромките ја презентираат ,тие се можда АПЛА видливи за сите ,али ајде да не правиме муабет секогаш има и ќе има,а и богами има и будали што ги плаќаат.
Сигурно не е само ромска традиција ова ,ова би можело да се каже муслиманска традиција останата од времето кога сите ја почитувале,денес многу ретко некои семејства ја почитуваат некој не,имав колешки беа пола турчинка пола албанка,па кај неа се почитува ова правило инаку девојчето си имаше дечко али немаа ништо сериозно. Кај другата не се почитувало оваа традиција,се зависи од семејството. Колегата кој што е ром кој доооста се бори за нивните права и доста детето е талентирано баш прашувавме за ова и тој исто ни кажа и кај нив се зависи од семејството колку се традиционални.
Ова правило не важи само за нив има доста девојчиња што знам дека сеуште се невини и чекаат,али мноогу многуу се ретки, оваа младина денес е user posted image user posted image сите кој од кој повеке провоцираат и се облекуваат што е можно помалку и по секси,сите иницираат секс и која попрво ке го искуси истото!user posted image .

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ромска традиција - „невини“ пред брак
23.11.2011 11:35:01   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Pa na toa i jas mislev,..Ne sakav da gi navredam romkite ( taman rabota ) sakav da kazam deka toa veke ne se pocituva nikade ....i deka ovoj adet ne e samo za romskata nacija a gledano kaj nas deka takvite licnosti strikno za porstitutkite od ulicite poveketo se romki bidejki se obrazovano i statusno najzagrozeni pa zatoa i se primorani na ovoj cekor,a deka ke cekaat da se zemat prvo - toa ne veruvam i sami znaeme deka odat i se sijat uveliko - ne samo romkite tuku muslimankite..Pozdrav i se izvinuvam ako me svativte pogresno - ne sakav nikogo da navredam 



Оние што се шијат под согласност на мајката се тие што неможат да им се спротистават на татковците,страшно живеат во заблуда дека ќерќите им се невини,а уствари пуста мајка се ќе направи за мир во семејството,па ако треба и пет пати ќе ја носи. Ова со шиењето уствари веќе почнало во тренд да биди,демек некое плус задоволство давало ако си пак ''невина''.Незнам какво задоволство е парите да си ги дадеш и после ајдее ово на ново! Би сакала некоа муслиманка ако имаме на форумов да ни објасни поубаво,али дали има на форумов?

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
23.11.2011 11:39:18   
dostickage
za zal seuste vo nekoi delovi od opstestvoto postoi taa tradicija.
izlisno e da se komentira bilo sto, samo ke kazam zalosno za devojcinjata a i za roditelte sto seuste vo ova vreme ziveat so zatvoreni oci zarobeni vo sopstveniot kafez.
samo iskreno se nadevam deka set_o toa ke se promeni .

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:07:06 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Ромска традиција - „невини“ пред брак
23.11.2011 14:52:48   
Ikana
Navistina mi e nepoimlivo da komentiram na temava, zasto ne ziveeme vo Obedinetoto Kralstvo pa da se potsmevame na tradiciite na malcinstvata, pa i uste da komentirame za cii pripadnicki se rabotnicki od najstarata profesija na svetot...ako gledame taka na rabotite vo Nujork od koja nacionalnost se najcesto takvite rabotnicki, ili nekoja druga metropola..... ?!
Ne sme zaostanati fala bogu, no samo 5% imame malku posiroki pogledi vo zivotot...Da znaete nas kako ne gledaat samo ko zaostanati nekakvi, mislea deka vo zaprezni koli se vozime tuka, ako voopsto znaat kade e MK (sega toa e smeneto fala bogu)...mislam opshtestvoto ni e daleku od demokratija, pa ne e ni cudo sto se slucuvaat vakvi raboti!
Vsusnost ako sakaat da se sijat neka se sijat po 5 pati, alal vera na pametot!
Najteskiot pat no i edinstveniot za da pocnat da se menuvaat rabotite e preku psihata na lugeto i nacinot na zivot, a kaj nas za zal toa uste dolgo vreme nema da se sluci, vi garantiram!

< Поракaта ја уредил Ikana -- 23.11.2011 14:57:32 >

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Ромска традиција - „невини“ пред брак
23.11.2011 15:08:05   
Ikana
SAkav da dodadam deka i vo Anglija i vo drugite razvieni zemji ima goelm broj na malcinstva kako indijcite koi sto se mnogu potradicionalni od nasite Romi...primer od tipot na zabraneti brakovi, vetuvanje na deca na ragjanje itn...znaete i sami...Besmisleni a sepak pocituvani...Ambivalentna mi e temava!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
23.11.2011 15:32:09   
JovanaJ
Pa nie sme narod koj sto najmalku treba da zboruva za tradiciite na drugite, a uste pomalku da gi osuduva...
Nie samo glumime deka sme mnogu sovremeni i deka sme gi nadminale tradiciite (slicni na ovaa) ama za zal ne sme...
A konkretno za ovaa situacija sigurna sum deka ne e samo vo romskite semejstva, ja ima i vo muslimanskite semejstva...a koj znae sigurno i vo nekoi nasi...Znaci ne mi se dopaga klasifikacijata deka ova se slucuva samo vo romskite semejstva, treba da istrazime malku pred da etiketirame nesto. Niv najlesno e da gi napadneme i osudime zatoa sto se i najnezastiteni....
Edukacijata mislam deka ke go napravi svoeto samo e potrebno vreme.
A do togas bi trebalo da imame malku pogolema pocit kon onie koi se razlicni od nas "sovremenite"

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:07:21 >

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
23.11.2011 18:40:41   
Julie1
Темата ја отворив после прочитана дискусија на Facebook и желба на оној кој ја покрена дискусијата нешто да се промени. Незнам точно како е кај другите националности, но од разговори со мои пријателки од ромска националност ова е мноооогу изразено и станвуа проблем за оние кои размислуваат поинаку и кои сакаат да ја променат оваа традиција. Секоја дискусија на вакви форуми е од корист да се направи некоја позитивна промена, затоа сметам дека треба да се дискутира во насока како идните генерации можат да влијаат да се промени оваа традиција која реално претставува оптеретување. Не е во ред да водиме дискусија дека една нација е заостаната и сл, но како една традиција на која можеби веќе и поминало времето треба да се промени... Можеби и многу припадници на ромска националност може да се вклучат а и многу да прочитаат дека не се единствени кои не размислуваат како нивните родители, баби, дедовци....

Еве дел од дискусијата на ФБ на поставеното прашање на оваа тема (пишано во првиот пост од оваа тема) ... со промена на имиња во Х, У...

X: od uvek....toa e, ne moze da se smeni



Y: mozat da go smenat novite generacii, da bidat pohrabri



X: so moze novite generacii da napravat? Da se prekine tradicijata so nevinost?


Y: zboruvame za realna nevinost ili ke se i"spukame" pred brakot so site, a posle pred svadbata ke dademe 200 evra i posle komentarot "eve set__ase, se zborea ama na kraj im ja zatvori ustata na site"?


X: e dobro pa, sho mozeme da na napravime vo vrska so toa...svesen sum i jas za toa, no ne mozeme nisto...ne e do nas, toa e do poedinecot...


Z: Mislam deka e najubavo samo tie(mladozenecot i nevestata) da si znaat. Potrebna e iskrenost pred se. Ako sopatnikot doznae ponatamu deka nestata ne se takvi kako sto mislel, doznae od drugi, gabe se medicinskite intervencii sto bile napraveni. A za da se prekine tradicionalnosta za prikazuvanje na nevinosta, neka si odlucat samite (mladozenecot i nevestata). Toa dosega go napravile mnogu parovi, no se razbira otkako se poznavale dobro prethodno :) .



Y: a dokolku prethodno imala seksualen odnos so drug, dali ke ja zemete za sopruga ili nema zatoa sto ne e nevina? Kolku nevinosta ima uloga za zaednickiot ponatamsoen zivot?


Z: Zavisi kolku mu e toa vazno na nejziniot sopatnik. Podobro da mu kaze. Ako mu e vazno i ne saka da bide so nea, toa e toa. Ke bide so drug sto nema da mu bide vazno toa.


X: za mene mnogu....i plus devojka da me prelaze, teshko !edna devojka stom imala seksualen odnos moze da i se primeti toa vo nacinot na odnesuvanje, karakter...ne znam kako da vi objasnam, se oseka deka e shetalo petalo....ne sum za prikazuvanje na japonskoto zname na balkon site da go vidat kako so pravele starite, no sakam ja da si vidam i eventualno majka mi...Deniz na kogo ne mu e bitno dali ke zeme nevina ili "vinovna" neka dojde kaj mene ke mu dadam cela lista na takvi curi....ima eden kup, sto se pravat mirni ustvari gi probale site vidovi na seks osven vaginalniot...Ne veruvam deka nekoj bi sakal takva....Se izvinuvam za referatot , ovaa tema mi e bolna tocka :P


Y: Jas znam deka e bolna i zatoa treba da se razgovara


Z: Brate razbiram deka ima glumici kako sto ima i glumci ako me razbiras :)


X: maskoto i da glumi , ne se primetuva...na maskoto lici da set__a


Z: Ne mislev na toj nacin :), svetot e teatarska pretstava so vistinski akteri vo nego :). No tuka se i informaciite, nivnoto spodeluvanje, kako sto rece ti so listata :). Samo treba da se baraat. Dva nacina za otkrivanje na vistinata, dokolku taa ne se prikazuva na samiot pocetok.


X: tokmu taka....


Y: znaci maskoto moze da set__a, da ima seks so drugi pred brakot? Od kade i me pravoto?


X: hahaha...ne mozam javno da zboram...haha me fati u stapica zs ne mozam da se izjasnam premnogu kulturno..hahahha


Z: Zosto togas i zenite ne sakaat mirni maski ? Nikoj ne gi tera zenite da odat so poiskusni. Maskite(Romite) sakaat nevini devojki bez razlika dali imale iskustvo ili ne. Devojkite(Romkite) sto sakaat ?


Y: a togas kako mozete da zemete zeni stranci, pa i da ima dete ne e problem? Znaci ako imame interes togas se e normalno?


Z: Toa se slucaevi poveke kaj onie sto bile veke ozeneti.Ovoj slucaj za koj zboruvas, ne znam :). A ima i nesto sprotivno od toa ako se zemat pa devojkite vo predvid. Dali devojkite se mazat vo stranstvo samo poradi toa sto ke imaat pristoen zivot tamu ili ima i druga pricina ? Nekoi se veke dosta poznati kakvi devojki se i nemaat mozebi izbor pred nejzinoto semejstvo da pokazat deka se vo red zasto nikoj ne saka da se ozeni so niv, podobro da odat vo stranstvo kade sto nikoj ne gi znae da se omazat za nekoj tamu, ke ja napravat medicinskata intervencija i ke ispadne dobra :).


A: Lazna tradicija (kako sto vikate vie, "so intervencii") ne e tradicija. Iskrenosta najmnogu se ceni. A nevinosta ne bi trebalo da e presudna za brak. Barem ne denes, vo 21 vek.


Z: Vo mnogu istocni zemji nevinosta i e presudna za brak iako sme denes vo 21 vek. A tie se mnogu porazvieni i pobogati zemji od balkanskive prostori.


A: Ako edna devojka e seksualno aktivna pred brak, taa ne ja pocituva tradicijata. Kogo misli deka ke izlaze so sienjeto? Sebe, soprugot, rodenite majka i tatko? Toa li e poentata na tradicijata? Zasnovana na lagi i zabludi?

Z: Ne e samo himenoplastikata dokaz deka taa bila seksualno aktivna i ne ja ispocituvala tradicijata :).

Y: I jas toa istoto go kazuvam na sto se zasnova tradicijata na lagi, zabludi, da se zadovoli zaedicata, da kazat bravo? I ke odat nekoj par dolgo vreme i ke nemaat "odnosi -seks" a mozat da imaat analen, oralen itn, zatoa posle ke imame sekakvi bolesti, samo sto se kuti toa vo javnosta

Y: a site molcime deka zeneti luge odat so devojcinja, Dali e togas toa e vo red? Ako zenet covek ne odi so devojka toj ne e maz. Togas za kakov moral zboruvame?

B: Himeno plastikata se pravi za da se zadovolat dvete strani konecno da devojkata go najde svojot KONJ a ne samo kaj Romite site go pravat toa vo zavisnost na sredinata i ponudata koja se pruza a isto taka koj se i uslovite.Jas mislam deka obicno koga se zaminuva vo stranstvo toa e izvodlivo barem nikoj ne znae i pomala e verojatnosta da se doznae.A za iskren odnos mnogu svetlosni godini treba da pominat i mnogu javno da se govori.So sreka devojki snajdi se pa omazise :)))))

Z: I jas vikam deka ne e moralno koga devojkite odat so zeneti luge. Devojkite odat so zeneti zasto toj nema da kaze na drugi deka bil so taa devojka za da ne mu se razrusi brakot.Dodeka devojcinjata da imaat seksualni odnosi so drugite maski(ergeni i razvedeni) bi se falele nekoi od niv i ke izleze vo javnost deka go napravile toa.Za devojcinjata zatoa e pobezbedno da odat so zeneti luge ili pak so drugi nacionalnosti koi nema da gi sirat vestite za nejzinata ,,vinovnost" na kakov i da e nacin. A potoa si se nevini, bez iskuseno seksualen odnos koga ke stapat vo brak.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:07:38 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
23.11.2011 19:57:23   
Octavia
Без разлика, темава е деградирачка и навредлива. И убаво кажа некој погоре, Ромите се ставени како мета оти е најлесно. Лесно е (и веројатно со најмалку последици) да се биде политички некоректен кон Ромите. Оти па „ние“ сме многу напредни. Уште живееме по 2-3 генерации стуткани на едно место, нешто што по бел свет нема никаде да сретнете, освен веројатно во Индија. Секој ден читаме проблеми како во камено време меѓу снаи и свекрви, нешто што по бел свет исто ретко се случува. И уште сме робови на традицијата дека жената е столб на семејството, ама тој столб треба да оди на работа, да пере, да готви, да пегла, да чисти, да пишува домашни со децата, да ги занимава итн итн... И еве сега како утеха, ама од „нив“ сме подобри... Не ми е јасна темава и веќе нема да ја коментирам, но навистина ме навредува како човек нејзината тенденциозност.
А можеби мм е во право, вика кога ќе почнат да замираат дискусии, ќе ви фрлат коска и ќе се фатите на мамката, па ќе почнете да ја глодате...

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:07:59 >

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
23.11.2011 20:08:24   
Julie1
Octavia, темата беше отворена за ромите во насока на прочитаните коментари и во насока на мои информации дека таа традиција е најмногу почитувана токму кај ромската популација, без навреди дека тоа е страшно или просто или дека некои други се напредни. И за многу други традиции и проблеми може да се дискутира и да се потенцира каде се најизразени, како што сама ги наведе.

Никој никому не фрла мамки и ако така мислиш тоа е твој став и став на твојот маж и советувам да што побрзо се оттргнеш од таа мамка ако така ја чувствуваш. Никој не фати никого за гуша да чита одредена тема или да коментира на одредена тема, тој што има потреба и желба нека го прави тоа.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:08:13 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
23.11.2011 20:16:31   
Octavia
Иако реков веќе не коментирам, морам, оти бев прозвана. Никој никого не фаќа за гуша user posted image , ама секој Човек не смее да си дозволи да заврти поглед на страна кога пред негови очи гледа неправда и тоа кон некој поранлив, послаб. Ако некој се чувствува моќен кога прозива некого деградирајќи го, тоа за таа личност зборува многу. И никој не може да ме убеди дека на еден семеен форум има место за националистички прозивки. Не сум видела ниту една друга нација или малцинство вака отворено да бидат нападнати, без разлика во каков целофан ќе го завиткате тоа. И да, не верувам во искрените намери на една ваква малициозна тема и да, отворено ќе го кажам тоа. А и јас никого за гуша не фаќам да ги чита овие постови.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:08:28 >

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
23.11.2011 20:19:17   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Без разлика, темава е деградирачка и навредлива. И убаво кажа некој погоре, Ромите се ставени како мета оти е најлесно. Лесно е (и веројатно со најмалку последици) да се биде политички некоректен кон Ромите. Оти па „ние“ сме многу напредни. Уште живееме по 2-3 генерации стуткани на едно место, нешто што по бел свет нема никаде да сретнете, освен веројатно во Индија. Секој ден читаме проблеми како во камено време меѓу снаи и свекрви, нешто што по бел свет исто ретко се случува. И уште сме робови на традицијата дека жената е столб на семејството, ама тој столб треба да оди на работа, да пере, да готви, да пегла, да чисти, да пишува домашни со децата, да ги занимава итн итн... И еве сега како утеха, ама од „нив“ сме подобри... Не ми е јасна темава и веќе нема да ја коментирам, но навистина ме навредува како човек нејзината тенденциозност.
А можеби мм е во право, вика кога ќе почнат да замираат дискусии, ќе ви фрлат коска и ќе се фатите на мамката, па ќе почнете да ја глодате...



Темата не е ниту деградирачка, ниту навредлива, не е отворена за тоа да биде. Отворена е за да се предочи дека во нашето општество постои тој проблем, кој е време да се надмине. А како, ако не со дискусија?

Форумот го правите Вие, членовите. Колку ќе бидете активни зависи од Вас самите. Верувам дека ниту еден администратор ниту модератор не ве принудил да бидете овде, ниту да пишувате. Овде сме за да се дружиме, да си помагаме, а секако и за да дискутираме за сите, па и за болните теми во нашето општество. Кој сака - нека повели, секако и маж ти е добредојден Октавиа.


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:08:40 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
23.11.2011 20:23:48   
Julie1
ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Иако реков веќе не коментирам, морам, оти бев прозвана. Никој никого не фаќа за гуша user posted image , ама секој Човек не смее да си дозволи да заврти поглед на страна кога пред негови очи гледа неправда и тоа кон некој поранлив, послаб. Ако некој се чувствува моќен кога прозива некого деградирајќи го, тоа за таа личност зборува многу. И никој не може да ме убеди дека на еден семеен форум има место за националистички прозивки. Не сум видела ниту една друга нација или малцинство вака отворено да бидат нападнати, без разлика во каков целофан ќе го завиткате тоа. И да, не верувам во искрените намери на една ваква малициозна тема и да, отворено ќе го кажам тоа. А и јас никого за гуша не фаќам да ги чита овие постови.



Јас ги читам овие постови и ми се интересни и твоите размислување на оваа тема. Темата не е отворена да навреди некого, темата е отворена да помогне некому, во случајот на тие кои се борат да ја променат оваа традиција. А секој може различно да толкува. Некои коментари кои одеа во насока на навреда беа и осудени. На крајот темата беше отворена после потегната дискусија од ромка која има многу направено за цела ромска популација и која е бунтовник за многу работи и за многу промени и напредоци за целото наше општество.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:08:49 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
23.11.2011 20:33:47   
Ikana
Od koja i nacionalnost da sum, i kako licnost i kako zena bi me pogodilo pogore napisanoto, odnosno komentarite od FB. Ama do srce ke me zdoboli, bidejki zenata ne e nitu predmet, nitu igracka, nitu trofej, tuku e covecko sustestvo...a najmnogu od se me nervira ova patrijarhalno opstestvo nase...koe ne e nitu bleda kopija na patrijarhat ako vekje odime natamu, tuku e cirkus.


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:01:07 >

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
23.11.2011 21:46:44   
stars
Alooooo, devojki!!! Ma koi sme nie ili vie, da mu sudite na nekoj sto pravi vo zivotot, dali zivee po zakoni, tradicii, sueverie ili bla bla bla. Pa eve sum jas be, licen primer. NEvinosta ja izgubi koga se omaziv. Pred toa(pred vrskata so mm) nemav nekoi podolgi, nitu nesto poseriozno i ne mi dosla nekoja prilika za toa, a jas dodusa na seksot posebno prv od sekugas sum gledala kako na nesto mn vazno, sto i taka e, a ne samo da pomine od redot. Pa taka, od koga pomina podolgo vreme vo vrska so mm, iznenadno mi predlozi brak i posle to nie imavme odnos!!!! i, sto treba toa da znaci???? deka sum popametna od nekoj? ili poglpava??a, kazetemi? sekoj si znae sto e najubavo za sebe!! bez razlika sto i da e.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:01:20 >

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
23.11.2011 22:31:58   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: stars

Alooooo, devojki!!! Ma koi sme nie ili vie, da mu sudite na nekoj sto pravi vo zivotot, dali zivee po zakoni, tradicii, sueverie ili bla bla bla. Pa eve sum jas be, licen primer. NEvinosta ja izgubi koga se omaziv. Pred toa(pred vrskata so mm) nemav nekoi podolgi, nitu nesto poseriozno i ne mi dosla nekoja prilika za toa, a jas dodusa na seksot posebno prv od sekugas sum gledala kako na nesto mn vazno, sto i taka e, a ne samo da pomine od redot. Pa taka, od koga pomina podolgo vreme vo vrska so mm, iznenadno mi predlozi brak i posle to nie imavme odnos!!!! i, sto treba toa da znaci???? deka sum popametna od nekoj? ili poglpava??a, kazetemi? sekoj si znae sto e najubavo za sebe!! bez razlika sto i da e.


Тоа е твој личен избор старс, ти по своја волја си избрала да влезеш невина во брак.

Овде станува збор за девојки кои биле сексуално активни и пред да стапат во брак отишле во болница да им "стават" химен. Јас лично сум чула и за многу пострашни примери, бидејќи долго работев со жени од друга националност, жени кои за да се спасат себеси од осуда на заедницата правеле чекори кои можеле сериозно да го загрозат нивното здравје, за само и само да протече крв во првата брачна ноќ. Таа традиција постои сеуште и овде разговараме за тоа дека е време да се искорени. Сексуалниот живот е право и природна потреба на секој жив човек, а не средство за манипулација. Ние овде го креваме својот глас ПРОТИВ таа традиција, а не против некоја националност. Можеби со нашите дискусии ќе разведриме нечиј ум и ќе придонесеме за некаков напредок на тој план. Искрено се надеваме и затоа дискутираме.


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:01:35 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот stars)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
24.11.2011 18:09:48   
anedespo
Бидејќи ова не се случува само кај Ромите, туку и кај Албанците па и кај Македонците, можеби треба да се смени насловот и да се избрише она Ромско. А да се мешам во обичаи немам намера. Има многу поглупави и деградирачки обичаи во народовко и верувам дека ќе изумрат со тек на време, кога ќе изумрат оние што уште ги практикуваат.


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:02:05 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Ромска традиција - „невини“ пред брак
24.11.2011 18:45:44   
lukas
temata definitivno i jas sum deka ne e za tuka za na ovaj forum..

a moe mislenje:neka site pravat onaka kako sto im odgovara i kako sto im nosi dusata...ne ni e na nam da sudime, da  se gadime ili da gi falime za nivnite odluki..za nivniot zivot...pozzz do site... user posted image

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?