|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Традиционална македонска или некоја поинаква...
13.3.2013 8:02:47   
Viktori
Posledniov period imav moznost podlaboko da ispitam nekoi kujni, koi do pred nekoe vreme mi bea malku poznati.
Znaci vietnamska, thai, kineska, japonska i korejska. Ne se spomnuva evropska poso takvo nesto ne postoi. Mediteranskata ni e poznata na site mislam i meksikanskata kako luta verzija na mediteranskata spored mene. Mislam deka imame mnogu zaednicko so azijatite koga e hranata vo prasanje, sto mnogu mi se dopagja.

kako najbliska do makedonskata barem po moj vkus bese japonskata ili barem nekolkute jadenja sto gi probav.

Koja kujna osven makedonskata vi se dopagja vam?

se izvinuvam za latininicata odnapred, ne veruvam deka skoro ke ja smenam. user posted image

< Поракaта ја уредил Luci RR -- 13.3.2013 8:46:54 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.




Непосредна врска до пораките: 1
   RE:Традиционална македонска или некоја поина...
13.3.2013 8:20:17   
blond
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR



kako najbliska do makedonskata barem po moj vkus bese japonskata ili barem nekolkute jadenja sto gi probav.

Koja kujna osven makedonskata vi se dopagja vam?


И јас имам исто мислење за јапонската.
Исто и ајде да речеме турската кујна (ако имаме воопшто нешто различно со нив user posted image ) многу си ја сакам. Особено пиците што ги прават со зеленчук, нека ми простат италијанциве,само кај нив имам пробано толку вкусна пица, па си ја ставам во нивната кујна.
Мексиканската може да ја ставам во овој кош на оние што ми се допаѓаат.

< Поракaта ја уредил Luci RR -- 13.3.2013 8:47:10 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
13.3.2013 9:05:49   
Tanjicka
pokraj nasava makedonska kujna ja sakam i italijanskata testenini i pici mi se omileni

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
13.3.2013 9:07:10   
arh_diz
Na makedonskata kujna mnogu mi e slicna gruzinskata
Japonska i kineska ne mi se dopagaat

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
13.3.2013 9:42:01   
Pepelaska *
Наше си е наше, а може и по нешто јапонско или тајландско да се проба

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
13.3.2013 10:29:12   
Calypso
Уф, па што знам... дома претежно готвам македонски традиционални јадења, на нетрадиционален начин (без многу варење, пржење, без масло и запршки), со многу зеленчук, по можност само обарен или свеж, да не речам преминуваме на медитеранска кујна. Инаку ги сакам и италијанската кујна (пред се десертите), кинеската и арапската кујна, последнава најмногу поради зачините.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
13.3.2013 10:36:16   
mila28
Mi s edopaga nasata tradicionalna kujna , no sepak i kineska i meksikanska :) sakam zacineta i pikantna hrana. Doma znam i nsma da prigotvam pileski nudals, pota slatko kisel sos so pilesko, fajitas , tortilji i dr :D i oriz vo kombinacija so zelencuk na skara ili proprzen i pilesko mi e njam, njam

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
13.3.2013 10:38:59   
bucko mal
Samo italjanskata hrana mozam da ja jadam druga nikoja.
nesto interesno so mi e koga se pravat zabavi se preporacuva sekoj da donese neso tradicijonalno od svojata zemja i taka imam probano hrana od poveke zemji,ama nemozam mnogu ima jaki zacini.Jas cesto si nosam ledeni kocki i site gi obozavaatuser posted image

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
13.3.2013 10:41:09   
Ikana
Mediteranska, kineska, maleziska, i sakam thai da probam!!!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
13.3.2013 10:48:16   
niki
mnogu malku tradicionalni jadenja gotvam
a ona sto go jademe doma e miks od se sto ne bendisalo
mi se dopaga meksikanska kujna i vo nea bi se pronasla komplet, sakam ljuto
japonska i kineska kujna nemam probano i ne mi izgledaat primamlivi
aziski jadenja bi probala poradi zacinite, no mnogu verojatno e zacinite da mi bidat premnogu

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
13.3.2013 12:27:42   
sandriana RR
Навикната сум на вкусот на нашата кујна, и најприфатлив ми е, со минимални измени во начинот на готвење и со помалку свинско, чварки, сланини и остали мрснотии...Инаку, сакам да густирам различни вкусови, па да си адаптирам на свој вкус...Ми се допаѓа начинот на мин.термичка обработка кај кинезите, на пр., но не би се префрлила целосно на таква исхрана

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
13.3.2013 13:38:20   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

mnogu malku tradicionalni jadenja gotvam
a ona sto go jademe doma e miks od se sto ne bendisalo
mi se dopaga meksikanska kujna

baš taka ne se držam strogo za edna kujna. Gotvam toa što meni mi se dopaga često znam da dodadam ili isfrlam nekoja sostojka.
Meksikanskata hrana isto mi se dopaga barem tuka kako što ja spremaat vo restorani. I Kineska- talandska mi se dopaga barem ednas mesecno ja posetuvame.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
13.3.2013 13:45:04   
Мими
Готвам според вкусот на домашните.Односно сме си усогласени јас ,мм и синко .Претежно е нашата кујна.Е има измени во тоа што преферираме понемасна храба,не употребувам запршки(освен за грав).

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
13.3.2013 16:04:59   
Snowhite RR
Освен традиционлната уживам во тај кујната, имаме тај ресторан во градов и често го посетувам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
13.3.2013 16:14:47   
temjanuska75
Покрај традиционалната наша, ја сакам и применувам француската, медитеранската ( морски плодови и риба) турската.
Последно готвев теријаки пилешки крилца (азиска кујна) со мед, кафеав шеќер и оцет, ама морав сол да ставам, на мм не му кажав он несака такви комбинации ама со син ми слатко си ги изручкаа за мене не остана.
Инаку мексиканска мислам нема да пробам ич луто не јадам.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
11.6.2013 17:16:12   
Viktori
Најново во кујната - морски алги. user posted image user posted image user posted image
Прво ми се смееја децата кога им кажав дека треба да ни стигнат, а откако ги пробаа тепачка имаше дома, па потпишување на кутиите и сл.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
18.10.2015 10:49:37   
bucko mal
Si se chitam sto sum pisala tuka pred poveke od 2 god. hihihihi
Seuste na prvo mesto mi e italjanskata hrana. Sakam se da probam I poleka, poleka I doma pochnuvam da gi menjam mak.tradicionalni jadenja. Tipicno mak.hrana gotvam samo koga imam gosti od drugi nacionalnosti. Tavche gravche i peceni piperki so luk mora da ima, gi obozavaat.
Od aziskata kujna nesum bash nesto voodushevena, do sega se sto sum probala nisto ne mi bilo nesto koj znae sto. Mnogu tesko mi ide so morskata hrana samo kalamarite gi sakam, skolkite taka-taka a rakchinjata nemozam ni da gi probam.
Moze posle dve godini ke se javam deka obozavam morska hrana hihihih
Avokado, puter od kikiriki i humus e nesto sto sum probala na stari godini i sega mi se najomileni user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Samo italjanskata hrana mozam da ja jadam druga nikoja.
nesto interesno so mi e koga se pravat zabavi se preporacuva sekoj da donese neso tradicijonalno od svojata zemja i taka imam probano hrana od poveke zemji,ama nemozam mnogu ima jaki zacini.Jas cesto si nosam ledeni kocki i site gi obozavaatuser posted image



_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
5.11.2015 11:28:43   
marchi
Татко ми одсекогаш прибирал списанија со рецепти и секогаш му се чудев. Мама не беше толку заинтересирана. Е од ко заминав на факултет добив желба за готвење од стрина ми која експресно готви и се заинтересирав за секаква кујна не само за нашата. Во изминатите неколку дена гледам на телма тв даваат рецепти од шпанска кујна и ми се допаѓаа па би си направила нешто од тоа.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
5.11.2015 11:36:32   
bucko mal

Jas denes pravev svinsko vo rerna I staviv blag kompir, ama nekako ne mi idese. Mislam utnav toa sto odozgora mi staviv vegeta I epeten mi bese blago-soleno. Nadvor imam jadeno I vkusen mi e, ama na kraj go jadam kako desert hhhihi
Moze I do kompirot bese, crven koristev. Treba malku poveke da najdam na net.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: RE:Традиционална македонска или некоја п...
5.11.2015 17:50:29   
lukajana RR
Дома готвам најчесто македонска традиционална храна иако правам и италијанска ,мексиканска на која јас сум најголем обожавател и некои турски специјалитети.
Храна типична за истокот јадам ама друг ако ми ја зготви а кинеска не обожавам ,сум пробала неколку пати ама не ми иде user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 20
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?