Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Да готвиме заедно



Порака


Viktori -> Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (13.3.2013 8:02:47)

Posledniov period imav moznost podlaboko da ispitam nekoi kujni, koi do pred nekoe vreme mi bea malku poznati.
Znaci vietnamska, thai, kineska, japonska i korejska. Ne se spomnuva evropska poso takvo nesto ne postoi. Mediteranskata ni e poznata na site mislam i meksikanskata kako luta verzija na mediteranskata spored mene. Mislam deka imame mnogu zaednicko so azijatite koga e hranata vo prasanje, sto mnogu mi se dopagja.

kako najbliska do makedonskata barem po moj vkus bese japonskata ili barem nekolkute jadenja sto gi probav.

Koja kujna osven makedonskata vi se dopagja vam?

se izvinuvam za latininicata odnapred, ne veruvam deka skoro ke ja smenam. [sm=smiley1.gif]




blond -> RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (13.3.2013 8:20:17)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR



kako najbliska do makedonskata barem po moj vkus bese japonskata ili barem nekolkute jadenja sto gi probav.

Koja kujna osven makedonskata vi se dopagja vam?


И јас имам исто мислење за јапонската.
Исто и ајде да речеме турската кујна (ако имаме воопшто нешто различно со нив [sm=jezicek.gif] ) многу си ја сакам. Особено пиците што ги прават со зеленчук, нека ми простат италијанциве,само кај нив имам пробано толку вкусна пица, па си ја ставам во нивната кујна.
Мексиканската може да ја ставам во овој кош на оние што ми се допаѓаат.




Tanjicka -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (13.3.2013 9:05:49)

pokraj nasava makedonska kujna ja sakam i italijanskata testenini i pici mi se omileni




arh_diz -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (13.3.2013 9:07:10)

Na makedonskata kujna mnogu mi e slicna gruzinskata
Japonska i kineska ne mi se dopagaat




Pepelaska * -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (13.3.2013 9:42:01)

Наше си е наше, а може и по нешто јапонско или тајландско да се проба




Calypso -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (13.3.2013 10:29:12)

Уф, па што знам... дома претежно готвам македонски традиционални јадења, на нетрадиционален начин (без многу варење, пржење, без масло и запршки), со многу зеленчук, по можност само обарен или свеж, да не речам преминуваме на медитеранска кујна. Инаку ги сакам и италијанската кујна (пред се десертите), кинеската и арапската кујна, последнава најмногу поради зачините.




mila28 -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (13.3.2013 10:36:16)

Mi s edopaga nasata tradicionalna kujna , no sepak i kineska i meksikanska :) sakam zacineta i pikantna hrana. Doma znam i nsma da prigotvam pileski nudals, pota slatko kisel sos so pilesko, fajitas , tortilji i dr :D i oriz vo kombinacija so zelencuk na skara ili proprzen i pilesko mi e njam, njam




bucko mal -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (13.3.2013 10:38:59)

Samo italjanskata hrana mozam da ja jadam druga nikoja.
nesto interesno so mi e koga se pravat zabavi se preporacuva sekoj da donese neso tradicijonalno od svojata zemja i taka imam probano hrana od poveke zemji,ama nemozam mnogu ima jaki zacini.Jas cesto si nosam ledeni kocki i site gi obozavaat[sm=smiley1.gif]




Ikana -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (13.3.2013 10:41:09)

Mediteranska, kineska, maleziska, i sakam thai da probam!!!




niki -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (13.3.2013 10:48:16)

mnogu malku tradicionalni jadenja gotvam
a ona sto go jademe doma e miks od se sto ne bendisalo
mi se dopaga meksikanska kujna i vo nea bi se pronasla komplet, sakam ljuto
japonska i kineska kujna nemam probano i ne mi izgledaat primamlivi
aziski jadenja bi probala poradi zacinite, no mnogu verojatno e zacinite da mi bidat premnogu




sandriana RR -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (13.3.2013 12:27:42)

Навикната сум на вкусот на нашата кујна, и најприфатлив ми е, со минимални измени во начинот на готвење и со помалку свинско, чварки, сланини и остали мрснотии...Инаку, сакам да густирам различни вкусови, па да си адаптирам на свој вкус...Ми се допаѓа начинот на мин.термичка обработка кај кинезите, на пр., но не би се префрлила целосно на таква исхрана




penelopa -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (13.3.2013 13:38:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

mnogu malku tradicionalni jadenja gotvam
a ona sto go jademe doma e miks od se sto ne bendisalo
mi se dopaga meksikanska kujna

baš taka ne se držam strogo za edna kujna. Gotvam toa što meni mi se dopaga često znam da dodadam ili isfrlam nekoja sostojka.
Meksikanskata hrana isto mi se dopaga barem tuka kako što ja spremaat vo restorani. I Kineska- talandska mi se dopaga barem ednas mesecno ja posetuvame.




Мими -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (13.3.2013 13:45:04)

Готвам според вкусот на домашните.Односно сме си усогласени јас ,мм и синко .Претежно е нашата кујна.Е има измени во тоа што преферираме понемасна храба,не употребувам запршки(освен за грав).




Snowhite RR -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (13.3.2013 16:04:59)

Освен традиционлната уживам во тај кујната, имаме тај ресторан во градов и често го посетувам




temjanuska75 -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (13.3.2013 16:14:47)

Покрај традиционалната наша, ја сакам и применувам француската, медитеранската ( морски плодови и риба) турската.
Последно готвев теријаки пилешки крилца (азиска кујна) со мед, кафеав шеќер и оцет, ама морав сол да ставам, на мм не му кажав он несака такви комбинации ама со син ми слатко си ги изручкаа за мене не остана.
Инаку мексиканска мислам нема да пробам ич луто не јадам.




Viktori -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (11.6.2013 17:16:12)

Најново во кујната - морски алги. [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
Прво ми се смееја децата кога им кажав дека треба да ни стигнат, а откако ги пробаа тепачка имаше дома, па потпишување на кутиите и сл.




bucko mal -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (18.10.2015 10:49:37)

Si se chitam sto sum pisala tuka pred poveke od 2 god. hihihihi
Seuste na prvo mesto mi e italjanskata hrana. Sakam se da probam I poleka, poleka I doma pochnuvam da gi menjam mak.tradicionalni jadenja. Tipicno mak.hrana gotvam samo koga imam gosti od drugi nacionalnosti. Tavche gravche i peceni piperki so luk mora da ima, gi obozavaat.
Od aziskata kujna nesum bash nesto voodushevena, do sega se sto sum probala nisto ne mi bilo nesto koj znae sto. Mnogu tesko mi ide so morskata hrana samo kalamarite gi sakam, skolkite taka-taka a rakchinjata nemozam ni da gi probam.
Moze posle dve godini ke se javam deka obozavam morska hrana hihihih
Avokado, puter od kikiriki i humus e nesto sto sum probala na stari godini i sega mi se najomileni [sm=smiley1.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Samo italjanskata hrana mozam da ja jadam druga nikoja.
nesto interesno so mi e koga se pravat zabavi se preporacuva sekoj da donese neso tradicijonalno od svojata zemja i taka imam probano hrana od poveke zemji,ama nemozam mnogu ima jaki zacini.Jas cesto si nosam ledeni kocki i site gi obozavaat[sm=smiley1.gif]





marchi -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (5.11.2015 11:28:43)

Татко ми одсекогаш прибирал списанија со рецепти и секогаш му се чудев. Мама не беше толку заинтересирана. Е од ко заминав на факултет добив желба за готвење од стрина ми која експресно готви и се заинтересирав за секаква кујна не само за нашата. Во изминатите неколку дена гледам на телма тв даваат рецепти од шпанска кујна и ми се допаѓаа па би си направила нешто од тоа.




bucko mal -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (5.11.2015 11:36:32)


Jas denes pravev svinsko vo rerna I staviv blag kompir, ama nekako ne mi idese. Mislam utnav toa sto odozgora mi staviv vegeta I epeten mi bese blago-soleno. Nadvor imam jadeno I vkusen mi e, ama na kraj go jadam kako desert hhhihi
Moze I do kompirot bese, crven koristev. Treba malku poveke da najdam na net.




lukajana RR -> RE: RE:Традиционална македонска или некоја поинаква кујна? (5.11.2015 17:50:29)

Дома готвам најчесто македонска традиционална храна иако правам и италијанска ,мексиканска на која јас сум најголем обожавател и некои турски специјалитети.
Храна типична за истокот јадам ама друг ако ми ја зготви а кинеска не обожавам ,сум пробала неколку пати ама не ми иде [sm=smiley1.gif]




Страница: [1]