|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
24.4.2009 12:24:34   
Katuska
Да се биде или не прашање е сега?? Секоја чест за кумовите но сепак нека ми простат тие што не се сложуваат со мене и моето мислење, но како треба да се вика моето дете мислам дека е најдобро да одлучиме јас и мојот сопруг. Па сепак тоа е мое бебенце и јас сакам да се вика така.  Мислам дека и тие што се кумови треба да ја почитуваат одлуката на родителите и тука нема љутиш...Уште еднаш ќе кажам, значи не ја оспорувам важноста на кумот и неговото мислење, но мислам дека името на моето дете треба да биде конечна одлука на родителите.

< Поракaта ја уредил Elena -- 24.4.2009 12:26:37 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
24.4.2009 12:30:05   
Еца
Вака, и јас мислев така,но работите никогаш не се онакви какви што изгледаат.На нашето дете Мартина името си го даде кумот,иако јас онака си посакував друго име.Но пак ке кажам ја почитувам одлуката на кумовите и тука нема муабет,и сега еве чекаме второ,и здравје пак ке си чекаме име од нив.Не ми пречи тоа воопшто и дури ми е драго што на некој начин го сочувавме она старото кумот си го дава иметоuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Katuska)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
24.4.2009 12:55:38   
kati
катушка јас те подржувам твое дете твое име нема што кумот да се лути он ќе го крштева у црква не мора он името да му го дава ,па моите пред колку време кога мене кумот ме крштевал татко ми му рекол катерина ќе се вика јас така сакам и тоа пред колку време кога се поштовале поише старите не па сега у 21 век некој да ми бира име

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
24.4.2009 12:57:41   
Nikolina
e decki zdravo so cela pocit na kumovite ama pa neli nie go nosime devet meseci bebeto nie imame macnini i ....... se sto nosi bremenosta pa mislam deka ako se slozuvate so mene nie treba zaedno so sopruzite da odlucime za imeto na detedto nie cekame prvo seuste neznaeme kakvo ke bidi a i sakame da bide iznenaduvanje taka da mislam deka sepak ke se najde kompromis so kumovite i ke ja pocituvaat nasata zelba ZDRAVJE BOZE SE DA BIDI KAKO TREBA.user posted image POZDRAV

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
24.4.2009 13:13:49   
mami
nie imeto si go izbravme kako taka, sami, megutoa ako imaa kumovite nekoj predlog sigurna sum deka ke go razgledavme...nasite kumovi ni se najdobri prijateli i kumata  samo prasala kako ke se vika, da znae da ne utne,nemase ljutis za nisto...a moeto ime go biral tatko mi, a za sestra mi jas sum bila glavnauser posted image

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
24.4.2009 13:21:11   
Еца
Леле лугеuser posted image ме убивте во поимuser posted image мислам се е тоа во ред и секоја чест,но ете јас иако сум млада како да сум малку повеке старомоднаuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
24.4.2009 13:25:19   
mami
user posted image abe vidi, sekoj covek si e sam za sebe prikazna...kako ke si odlucite toa e najpravilno

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
24.4.2009 18:26:08   
mis.
Vo gradot od kaj sto jas poteknuvam tradicija e imeto da se dava nasledeno od babata i dedoto.Vnukot ili vnukata mora da se vikaat kako babata ili dedoto.Dokolku ne se stavi nivnoto ime vednas muabeti niz gradot eve snaata ne gi saka svekorot i svekrvata, se skarale pa zatoa ne go stavaat.I navistina starite vednas se lutat i mislat deka mladite na takov nacin ne gi pocituvaat postarite.Ne oti mnogu e vazno dali ke bide na niv ili ne tuku gordosta ke se rusi pred celiot grad.Ima i isklucoci sekako.
Jas ja imav srekata da imam dva sina a imeto na svekorot veke bese staveno na vnuk od dever pa kumot mi kaza nie da si birame iminja.Taka izborot bese nas.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
24.4.2009 21:32:44   
niki
Eden mnogu fin obicaj si imaat vo Srbija od kaj sto e mm. Roditelite si biraat tri iminja i gi pisuvaat na list, prvoto ona sto najmnogu go sakaat. Listot se nosi kaj kumot i toj go bira prvoto ime. Ubavina i nit ljutis nit zamerki. Taka nie si go odbravme imeto na kerka ni. A u Grcija kaj sto ziveeme obicajot da se prenesuvaat iminjata od koleno na koleno e mnogu rasiren duri i sega. I zatoa pretezno se vrtat se isti iminja. A imame edni prijateli na deteto mu dadoa dve iminja od tatkovcite

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
25.4.2009 10:19:41   
Aleksandra
Jas i mojot soprug i za dvete deca sami se dogovorivme kako ke ni se vikaat decata, jas za prvoto dete devojce sakav malo ime so tri bukvi za razlika od moeto so deset i i dadovme zaednicko ime ANA, a pak za vtoroto dete masko isto i dvajcata se dogovorivme da se vika LUKA. Normalno za Ana tuka bea i dvajcata dedovci i dvete babi so sugestii za iminja koi nalikuvaat na nivnite no jas na site ima kazav deka mojte deca ne sakam da se vikaat po babi i dedovci i deka jas i maz mi ke si resime kako ke se vikaat. Imav edna slucka za mekici koga se porodiv za Luka, kumot znaese deka sakame Luka da se vika Luka i koga dosle kaj nas so kumata toj spremil eden kup na zavitkani livcinja so napisani iminja i rekol eve sega ke vidime kako ke se vika deteto i gi frlil livcinjata i izlekol edno livce i pisuvalo LUKA, a on vsusnost na site tie zavitkani mnogu livcinja go napisal imeto LUKA i nemalo utka bebeto ke se vika LUKAuser posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
25.4.2009 12:32:23   
mami
user posted image user posted image user posted image Aleksandra, bravo za kumot...sekoja cest, super sto mu teknalo takvo nesto...

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
27.4.2009 9:40:55   
Katuska
E toa e kum..Bravo za kumot, sekoj cest za pofalba e navistina:)))user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
27.4.2009 9:47:41   
mis.
Bravo za kumot.Sigurno kumot e nekoj vas prijatel ili drugar a ne nasledeno kumstvo.Nasledenoto kumstvo e nekako od obvrska i  se po tredicionalni gledaat da ne gi  skrsat svekorot i svekrvata,A so drugar i prijatel mozes lesno da ja resis rabotata so imeto.

(Одговор на членот Katuska)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
27.4.2009 9:52:33   
mami
да со наследено кумство е некако потешко да се погодиш, зависи од луѓето...на другарка ми кумот и е наследен па сам ги праша како ќе се вика бебушот

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
27.4.2009 9:54:30   
mis.
Najcesto e potesko da se dogovoris so nasledenoto kumstvo.Im blazetam na isklucocite.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
27.4.2009 11:26:45   
Aleksandra
Da kumot ni e mnogu dobar drugar, koga pravevme svadba starite kumovi go ostavia kumstvoto i  drugarot go prifati i za toa moze da mu kazam se sto sakam vo vrska so decata.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
16.6.2009 23:12:25   
katence
 Nie sami si gi biravme,nikogas ne bi mu dozvolila na nekoj drug da gi izbira iminjata na decata.Nemozam da svatam a sto ako ne ti se sviga imeto?Kaj nas decata ne se ni krsteni uste,a mora da se ima kum za da se krstat?ili moze nekoj od familija istata rabota da ja svrsi?izvinete malku za prasanjevo zosto stvarno neznam sto treba da se pravi.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
16.6.2009 23:17:41   
Еца
Катенце, можеш кој сакаш да ти ги крсти децата во црква, само и тој мора да е крстен во црква за тоа сигурно знам.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
16.6.2009 23:26:51   
katence
Fala Elena sto mi pojasni sega definitivno ke moram pobrzo da resam za krstevka.
Druga rabota e sto i jas ne sum krstena,izgleda ke bide grupna krstevka na denotuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
16.6.2009 23:27:51   
Еца
user posted image user posted image user posted image Најубаво, на едно!!!

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
13.8.2009 0:24:50   
Еца
Не сум ви кажала, но името овој пат беше моја желба.Кумата ми се јави и ме праша, ајас и викам, па немам име, од вас чекамuser posted image Утредента кога бил кај нив по име му дале име, но не му се допаднало и ми се јавија, јас реков онака Мила и така и го дадовме иметоuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
13.8.2009 0:42:56   
nadica
kerka mi se vika nadica i e krstena vo dogovor so kumot i se razbira baba i user posted image user posted image user posted image vo nasiot kraj voobicaeno decata se vikaat kako babite i dedovcite svekrva mi se vika nada ama ni dozvoli nie da odbereme ime i nie odbravme nesto slicno sega ni kazuva deka i na nea nadica i bilo favorit ama ne ni kazuvala i vika deka mnogu keif i e na dusata oti vnukata e na nea krstena

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
19.8.2009 15:59:23   
penelopa
Nema šansi da dozvolam druga da mi go krsti detetouser posted image .....ja počituvam samo želbata na maž mi...nikoj drug nema da dozvolam da mi se meša.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
19.8.2009 18:34:44   
acka
jas i maz mi se dogovorivme kumot da si go kaze imeto a toj ni rece jas ke kazam edno ime ako vi se dopaga ok ako ne kazete mi kako sakate da se vika taka nema lutenje. mislam deka e fer od negova strana.user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Чиjа е одлуката- Ваша или на Кумот??
19.8.2009 18:56:30   
Natasha5
odlukata bese moja a i kumot se soglasiuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот acka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?