|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Раѓање и развод VS абортус и брак?
3.10.2010 22:45:45   
Палешка РР
За жал, жените многу често се соочуваат со вакви ситуации - да родат и да се разведат, или да абортираат и останат во брак.
Што мислите, кое е поголемо зло?
Да се остане во брак со човек кој ве натерал да прекинете живот?
Или да се роди уште едно дете како самохран родител?

ИЗВОРНА ПОРАКА: misticia

на црковниот портал читав за некоја жена маж и што ја натерал да абортира прашуваше дали е грев
попот и рече дека требало веднаш да го остави кога била трудна и да си роди

офтопик ни треба нова тема за муабетов



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
3.10.2010 22:47:34   
Палешка РР
Мене исто така дискутабилен ми е советот од свештеното лице кој заговара развод.



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
3.10.2010 22:54:03   
amelbebe
ne znam sto da iskomentiram ovde,svestenik ne smee da zagovara razvod,tocno e deka e grev abortusot,ama dvajcata sopriznici si odlucuvaat za toa

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
3.10.2010 22:57:06   
Slagjana
Мислам дека таков совет и дал свештеникот бидејќи абортусот се смета за убиство, што е поголем грев од разводот. И ако сакала жената требало да си го роди детето, па мажот после ќе се помирел со ситуацијата.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
3.10.2010 22:59:12   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: amelbebe

ne znam sto da iskomentiram ovde,svestenik ne smee da zagovara razvod,tocno e deka e grev abortusot,ama dvajcata sopriznici si odlucuvaat za toa
tocno taka.


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
3.10.2010 23:02:24   
niki
Raganje, razvod, abortus i brak se intimni odluki na sekoj covek koi sekoj sam za sebe treba da gi donese. Nemozam da gi stavam vo parovi i da komentiram sto e podobro. Uste pomalku da gi rangiram vo pomali i pogolemi grevovi. 
A najnebulozno mi e sto otkako abortirala otisla da prasa cij grev bil, nejzin ili na mazot? Zar ako i kazel deka e grev na mazot zagubata sto neminovno ja cuvstvuva taa zena ke bila pomala?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
3.10.2010 23:05:08   
soncogled
da abortiras i da ostanes vo brak, mislam ima kontracepija neli?? BTW, crkvata veli deka abortusot e najgolem grev koj sto ne se prostuva

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
3.10.2010 23:15:41   
mama26
navistina me zamisli temava.koj e pogolem vinovnik?mazot ili zenata?user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот soncogled)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
4.10.2010 0:41:20   
Viktori
Палешка, мислам дека ако абортусот е присилен, до некој степен, во секој случај ќе се разведат кога и да е. Како мислам да живеам со човек што не ми дава да одлучам за сопственото дете, во мене што е....

Во врска со гревот, кој верува и е верник, а не само посматрач, ќе знае дека гревот е на двајцата, ама бебето е во телото на мајката, па не знам зошто за неа би имало олеснителни околности? Некој на сила ја однел на гинеколог?

А инаку можам да разберам зошто попот и кажал да го остави мажот. За да спаси живот. Просто ко пасуљ.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
4.10.2010 0:46:06   
mama26
grevot e na dvajcata tocno..a ako pisuvame za abortus togas drugo sme odgovorile.imame takava tema

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
4.10.2010 14:44:42   
vesna1
Mislam deka nikoj nema pravo da prekine nov zivot. Se razbira ako ne e od medicinski pricini. Pa zarem vredi da se bide so takov maz sto ne saka deca a  znae da gi pravi. Jas licno poveke gi sakam decata od MM, i nemoze taa ljubov da se usporedi so taa sprema mazot. Jas licno bi go ostavila odma.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
4.10.2010 15:13:04   
majka 79
mi se cini deka mazite poretko izrazuvaat zelba za abortus ili duri i da ucenuvaat i da se zakanuvaat so razvod.
mislam deka poveketo zeni se primorani da ragaat vtroro ili treto dete proti svojata volja , zosto .....za da mu ugodat na soprugot.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
5.10.2010 8:03:40   
Pope
Секогаш постои разговор и разговор и разговор,мислам со уцени работата не оди.Тоа значи дека и во иднина ќе има уцени и до каде така.Тоа е инвидуално право што треба двајцата да се договорат.
Жена ми кога беше со син ми 2 недели бремена (тогаш ми беше уште девојка),имаше една операција.Тогаш не ни знаевме дека сме бремени.Гинегологот ни сугерираше веднаш да направиме абортус,но не се согласивме со тоа иако незнаев кај ми главата.Син ми деновиве полни 5,а ќерка ми 3 и не можам животот да си го замислам без нив.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
5.10.2010 12:29:14   
Bethany

" Жена ми кога беше со син ми 2 недели бремена (тогаш ми беше уште девојка),имаше една операција.Тогаш не ни знаевме дека сме бремени.Гинегологот ни сугерираше веднаш да направиме абортус,но не се согласивме со тоа иако незнаев кај ми главата.Син ми деновиве полни 5,а ќерка ми 3 и не можам животот да си го замислам без нив."
[/quote]

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил Bethany -- 5.10.2010 12:30:21 >

(Одговор на членот Pope)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
8.10.2010 1:01:33   
suzeto
Pogolemo zlo e:
Да се остане во брак со човек кој ве натерал да прекинете живот

< Поракaта ја уредил suzeto -- 8.10.2010 1:03:10 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
8.10.2010 1:09:05   
Anushka
ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

Pogolemo zlo e:
Да се остане во брак со човек кој ве натерал да прекинете живот

потпис...user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
веќе не сум со него.....

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
8.10.2010 14:12:53   
misticia
јас само напишав она што прочитав низ муабет user posted image

а за мое мислење на оваа тема - да ви кажам право незнам што да мислам
отсекогаш сум строго против абортусот (оној абортус што се прави свесно без некој да ги натера родителите и што не е поради здравствени причини), но не се сите луѓе исти ако се најдат во иста ситуација

може мажот  само да се заканува со развод а може и да е опасен по животот на жената или на другите деца
може таа да е силна а може да нема никакви услови каде да ги носи другите деца ако се разведе

секој човек е свој карактер (а камо ли пар од два карактери) и нема универзални решенија како што мислат во црквата барем така мислам јас

во секој случај абортусот е лоша идеја

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
8.10.2010 16:58:05   
Anushka
на свеки нешто не и беше како треба и денес бев со неа на Клиника. И` направија киретажа. Додека ја чекав, видов жена чиј м. ја напуштил. Таа во петти месец бременост со намерен прекин го раѓаше плодот. Здраво, право, машко бебенце.
Многу викаше од болки. При секој нејзин крик не знаев дали срцето ми се корне по малото или по жената која Бог знае зошто се решила на таков драконски потег. Ќе умрев, не можам од мисли да ги извадам и неа и мртвото бебе....

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
9.10.2010 11:05:14   
Палешка РР
А што е со жените кои абортираат, а нивните мажи не се согласуваат со тоа?
Да ги остават ли и тие жените?
Или мажите не го носат бебето, па немаат право со 50% од одлуката?

Мене и ваквите случаи многу ме иритираат. Ако жената реши - никому ништо, ако мажот реши - се преземаат мерки. user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
9.10.2010 11:51:35   
Anushka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

А што е со жените кои абортираат, а нивните мажи не се согласуваат со тоа?
Да ги остават ли и тие жените?
Или мажите не го носат бебето, па немаат право со 50% од одлуката?

Мене и ваквите случаи многу ме иритираат. Ако жената реши - никому ништо, ако мажот реши - се преземаат мерки. user posted image


така е, за жал! Се` некако мајките се со поголеми права во однос на родителството, што е можеби допринос на традицијата или природата-инстиктот, или можеби така им е полесно на татковците...?!??user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
9.10.2010 12:02:38   
amelbebe
kolku ima slucaevi koi jas gi znam kade zenata si zima za pravo da abortira bez znaenje na mazot,pa posle sledat eden kup raspravii pa i razvod i togas pak e mazot kriv,sigurno deka ne e ,site sme tuka pametni zenite ama realnosta e druga sekoja slucka ima dve strani na vistinata

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
26.10.2010 13:46:40   
anebebe
kaj edni moi sosedi bese vakov slucajot: dodeka bea deckoi devojka , devojkata ostana bremena ama neznam od koi oklnosti decko i i naredi da abortira i taa iako ni najmalku ne go sakase toa go napavi i po nekolku godini se zedoa ,otkako se zedoa nemozese zenava da ostane bremena mnogu godini i celo vreme se prasuvase dali ne i e toa bozja kazna za storenoo delo od minatoto i posle 10 god po doktori i vestacki oploduvanja konecno si imaatuser posted image user posted image no zenata sekogas ja pronaoga vinata vo sebe sto go prifatila predlogod na mazot i togasen decko

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
28.10.2010 7:21:55   
veckasr
 jas mislam vaka pa kako moze da me saka mene koga on  ne si go saka svoeto dete  i me nateruva da go abortiram  i dali znaat tie zeni so pravat nameren abortus kolkav e rizikot po nivnoto zdravje da sum na nivno mesto bi go rodila deteto i ako nemam uslovi da go gledam bi go dala na posvojuvanje 

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
28.10.2010 7:49:53   
arh_diz
Vo potpolnost se soglasuvam so tebe vecksar .Bar bi usrekila drugo semejstvo koe dolgo vreme ceka detence. Mojata komsivka isto taka napravi ima dve devojcinja bliznacinja ostanala povtorno bremena pak so dve devojcinja bliznacinja a nema uslovi z a cetiri gi rodi i gi dade na posvojuvanje

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Раѓање и развод VS абортус и брак?
28.10.2010 11:06:39   
veckasr
a za taa so kazuva  anushka  so se cistila vo peti mesec i rodi masko dete mrtvo i jas bev togas tamu vo bolnica na 18 i 19 oktomvri mi pravea inseminacija ona bila svrsena i vo sabotata trebalo da se registirat  vo sredata svrsenikot i kazuva oti nema pari da  go gleda deteto i i kazal da abortira ona go abortira deteto  no raskina i so nego

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?