|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Какви родители сте?
11.6.2013 20:19:18   
niki
ajde da vidime sto ni lezi a sto ne vo roditelstvoto?
vo sto uzivame, a sto odrabotuvame?
sto prevzemame na nas pretezno, sto prepustame na drugiot roditel?

jas vo roditelstovoto pronajdov deka sum za red i raspored iako toa na pocetok ne go znaev i praktikuvav, dobra sum vo discipliniranje, avtoritetna, ne pagam na manipulacii i solzi, vazno mi e vospituvanje, dogovor, razgovor, ucenje i samostojnost na deteto

uzivam vo guskanje i baknuvanje so kerka mi, toa nikogas ne se nasituvam, uzivam koga vo nea prepoznavam napredok, a odrabotuvam igri, proset_ki, i drugi vidovi zabava koi se za nea intersni no ne i za mene i gledam ako najdam zrtva da se oslobodam od ovie raboti bidejki ic ne mi lezat, ic ne gi sakam i totalno se smaram

na sebe ja prevzemam grizata okolu zdrava hrana, na vreme da se legne, sakam da i citam knigi, da razgovaram so nea za razni aspekti od zivotot, da dadam odgovor na sekoe prasanje duri i na temi koi mi se nepoznati i togas se informiram na net ili po knigi, prasuvam isl.

na mm mu prepustam da ja odnese na tobogani, da ja proset_a, da se pogrizi za kupuvnje igracki, garderoba, sto i da posaka ili da i treba, da igra drustveni igri so nea ili bilo koja igra i se dopaga, da ja zabavuva na bilo koj nacin, bidejki e mnogu poinventiven i mnogu poveke uziva vo toa od mene i poveke se vnesuva vo igrata, jas toa go pravam otsutno so umot na drugo mesto

ajde povelele



< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 11.6.2013 20:50:57 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Какви родители сте?
11.6.2013 20:59:37   
Bethany
Можам да речам дека ете многу би бил сличен и мојот пост со тоа што имаш напишано.

Уживам да го бакнувам и гушкам и да му зборувам дека е моето сонце, среќа, убавец, умен итн. итн. Не сум ни свесна колку пати во текот на денот го давам со изливи на мојата љубов user posted image
Бидејќи редовно оди во прошетка, повеќето тоа задоволство му оставам на мм, нив двајца се погодени само би да шетат и кога и да е мм слободен тој оди со него. Ептен ако не може тогаш јас се присилувам user posted image
Тој е исто така повеќе вклучен во гонење по собите, гнавење и сл. активности, јас се пребргу изморувам, хехе.

Исто така, јас сум задолжена за одредување време за спиење, што и кога јадење и тука мм никогаш не се меша, ако го прашам за предлог тој ќе ми даде, ама потполно ми ја препуштил таа грижа и ми верува. Ќе го нарани ама јас треба да кажам што и како и кога.
Околу воспитувањето, аедно со мм се консултираме и редовно разговараме, ама тој секогаш ми препушта да одлучам јас.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Какви родители сте?
11.6.2013 21:19:16   
mosa
A jas pa sekogas si igram so sin mi se brkame,skokotkame,guskame,baknuvame i toa so zadovolstvo go pravam,Boime ,citame slikovnici,broime.Seto toa niz igra go pravime.A i obozavame da setame zaedno.So zadovolstvo go nosam sekade,a odam i kade sto ke posaka toj.Dodeka mm moze i da go skara malku. toj e postrog,a mene lesno me faika na finta odma me razneznuva.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Какви родители сте?
30.11.2013 12:32:36   
Mihaela 2010
Mislam deka sum dobar roditel,iako sekogas ima novo da se uci,samite situacii ne teraat da se zaprasame dali dobro postapivme ili ne...
Ako edno dete e zadovolno,srekjno,veselo,nasmeano moze da se kaze deka toa e do nekade zasluga na roditelot
Tokmu takvo e moeto dete...
kako sto pisala niki ,okolu redot i rasporedot sum jas zadolzena,znaci okolu hranata sto da se jade,kakva hrana da jade,okolu toa deka vo tolku i tolku treba da se legne,za guskanje i mazenje da ne zboram,toa ni e sekojdnevno i mislam deka nema roditel koj ne go pravi toa so svoeto dete
mm e zadolzen okolu igranjeto,dodeka jas sum zafatena so nekoi drugi domasni raboti toj ja zanimava,mienjeto zabi,race lice pred legnuvanje isto taka e negova obvrska


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Какви родители сте?
30.11.2013 13:35:42   
rina13
Јас не можам да дефиниρам деκа ете сум добаρ ρодител само за тоа што се дρжам под κонец се знае ова или она, κаκов е нашиот однос вρемето ќе поκаже.Во пρинцип сум попустлива,не мислам деκа мојот збоρ моρа да биде последен а детето безпоговоρно да ме слуша.Дневните ρитуали ни зависат од планот κаде ќе бидеме што моρа да обавиме и сеκаκо нејзината желба.Не сеκогаш јаде тоа што јас сум намислила во точна κоличина.Знае да κаже ова нејќам толκу не ми се јаде.Таκа да јас сум побоρниκ за поρазлабавен однос и пρавила.Цел живот ќе учи што се гρаници, неκа ужива во малκу слобода κога јас и мм сме сеуште единствените фаκтоρи κои ја пρужаат или огρаничуваат таа слобода.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Какви родители сте?
30.11.2013 19:34:08   
vezilka RR
Уживам во играњето со детето толку многу што и јас си играм и забавувам со него. На себе имам преземено се во врска со исхраната и купување на се што му е потребно на детето. Ги одработувам секојдневните обврски околу јадење облекување и сл. И тие радо ги препуштам на друг. А ги имам препуштено заспивањето, гледањето цртани заедно со детето и раскажувањето приказни.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Какви родители сте?
30.11.2013 20:48:31   
mommy_angels RR
Каков родител сум времето ќе покаже. Уживам во играта ,се бркаме по соби,играме криенки ,шетаме заедно со тато моментално оти еден човек на тој темперамент е малку user posted image
Јас готвам и кажувам што ќе јаде,ама хранење,пресоблекување,заспивање се заедничка обврска. Попустлива сум и тоа ми е маана,ама тие очиња ми ја одземаат решителноста. Се што сакам е моето дете да има среќно и исполнето детство

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Какви родители сте?
30.11.2013 21:52:46   
niki
Skroz e nebitno na temava kolku sme uspesni vo roditelstvoto bidejki toa mozebi nikogas nema da mozeme da go izmerime
Prasanjeto mi bese sto si priznavate deka pravite zaradi vase licno zadovolstvo, a sto ne bi pravele ili ne pravite zosto smetate deka nekoj drug e votoa e pouspesen od vas ili poveke uziva a vas vi pretstavuva ogromen napor ili dosada
Na mene sega nesto sto mi e aktuelno, uzivam da I pomagam okolo ucenjeto, a stom ke pocne da me davi so poklonite sto gi ocekuva od dedo mraz mi se stemnuva I momentalno ja preprakam kaj maz miuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Какви родители сте?
2.12.2013 10:22:37   
sandriana RR
Најмногу сакам да ја насочувам кон вредностите кои мислам дека треба да ги има, да и читам, да ја галам и да ја шетам.
Одработувам останати забавни активности - лулашки, топки, и сл.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Какви родители сте?
7.2.2014 1:14:02   
Defne90 RR
Во принцип сметам дека сум добар родител,значи под добар родител мислам децата секогаш ми се средени,нахранети,се трудам притоа да јадат колку што е можно поздрава храна,се трудам да ги научам на културно однесување иако не секогаш и ми успева тоа ама деца се па понекогаш и тие знаат да ја кикснат работата.Принципиелна сум и секогаш се трудам да ги исполнам ветувањата што ги имам дадено,си играм со нив колку можам и колку имам време.Обожувам да ги гушкам и да им повторувам колку тие ми значат и колку ги сакам.Нивните потреби секогаш се на прво место.Можам да кажам дека не ми чини тоа што сум прилично попустлива па посебно поголемиот понекогаш знае да маниппулира со мене,паѓам скоро секогаш на неговите солзи.Ама затоа пак маж ми е задолжен за да нема манипулирање и знае навистина како да ги стави во топ и да ги натера да бидат послушни.Значи доволно е само да го погледне М и тој веднаш си седнува и си продолжува со играта.Ама си се надополнуваме со маж ми во се па затоа сметам дека сме добри родители на нашите деца.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Какви родители сте?
7.2.2014 11:39:24   
ivoni4ka
uf tesko prasanje......
edno e kakov sakam roditel da bidam, a drugo e kakov stignuvam i mozam da bidam.
sakam da bidam roditel od bukvalno kazano od reklami sto davaat. majka na koja sekogas i e cisto doma, so na vreme zgotveni celodnevni obroci i deserti, deca veseli, mirni pro[etani doterani, ubavo vospitani i kulturni koga ke ima kzes NE i toa e zakon i sl. mislam deka me razbirate. ama realnosta e druga. se ubivam od sreduvanje po doma- rezultat pogolemiot den od denot nesredeno, poradi mojata palava i krajno inaetcika kerka cesto gubam nervi, a taa si tera po svoe, jadenje edvaj rucek dobar da napravam, alisrta nadvor i po 3 dena ne sobrani. ama tolku mozam ne se zalam veke i kukata naopaku da e mi e gajle, oti skinav nervi veke. sega sum okupirana okolu kerka mi da mozam barem malku da ja vovedam vo red. naucivme sami da jademe user posted image , se trudam kolku mozam da i objasnam i kolku mozam da se vozdram da ne vikam po nea i da i ukazam na greskite, se trudam da ja naucam sama da si igra so igrackite i 1 min da ne ne vika mamo!!!!!!!, vo faza sme na odviknuvanje na peleni ama toa nesto tesko ni odi, kazuvame za kakanje, ama za mockanje edno 30 sek pred da mocame. se trudam da ja naucam raznovidni jadenja da jade bidejki jademe se edno isto, a ova najtesko ode ama od srce se nadevam deka ke uspeam, oti so 2 doma takvi za jadenje jas bardovci ke fatam ( i mm e takov). i drugo od srce posakuvam deka ova se trudam ke prerasne i pomine vo USPEAV.

_____________________________



(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 11
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali koristite omeknuvac za alista?

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!