|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Сам дома?
9.7.2013 11:28:53   
vezilka RR
Кога сметате дека можете да оставите дете само дома, а да не се соочите со сцена од филмот во вашиот дом? На која возраст сте се осмелиле на тоа, или би се осмелиле? Што се треба да има совладано детео за да го сторите тоа? И кој „тест“ треба да го помине предходно?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сам дома?
9.7.2013 11:40:14   
rina13
Уф,се зависи од детето колку е послушно дали ги следи советите од родителот. Моите ме оставија во 1во одд на 7 год бидејќи мајка ми почна да работи.Немав никаков проблем, си спремав сама доручек,учев зачистував гледав на детски начинuser posted image и правец во школо.За моево незнам можеби не би ја оставила дури и да биде послушна поради фактот што секакви луѓе ѕвонат по врати .

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сам дома?
9.7.2013 11:48:52   
sandriana RR
Се сложувам дека зависи од детето, и од начинот на кој е подготвено за ваков предизвик. Веројатно 7 години е некоја оптимална возраст за кусо време да се остави детето само дома - под повеќе услови - пр. да не излегува надвор, да не отвора врата ако некој звони, да не си игра со електр.апарати и сл.
А кој би бил тестот кој ќе покаже дека е спремно - па веројатно времето само покажува. Ако умее само да си земе храна, ако е свесно за последиците од неправилно користење на ел.апарати, ако ја сфаќа опасноста од различни извори, ако знае само да сврти телефонски број на мама/тато....

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сам дома?
9.7.2013 12:30:16   
bucko mal
Jas prv pat go ostaviv sam posle 7 godini.Prvo pocnav so odenje do prodavnica,pa po nekoe vreme sam po 7 saati za vikend koga rabotev.Za da se odlucam da go ostavam sam presudno beshe shto on poveke sakashe doma sam da sedi otkolku da odi kaj baba I dedo,se izmori I on od shetanje navaka-nataka.
Imavme komshika so koja bevme lepenka so kujkite I non-stop go gledashe I odeshe malku kaj nea da posedi.
Sinmi beshe nemirno dete ama ete po elekticni raboti ne cepkashe, se plasheshe I po doma dodeka beshe sam ne praveshe neshto posebno,cel den na kompjuter I cello vreme se slushavme.
E sega kako mene mi bese toa e nesto drugo I sega koga ke se setam kosa od glava mi se kreva.
Sega e pagolem I tuka go ostavame sam ponekogash(na negovo baranje) na kratko sekako ama nedaj boze nekoj da ne kaze ke ne izgorat so kazni,do 12g.nesmeesh samo doma da ostavash a sami po ulici odat na shkolo I pomali od sinmi,tuka neshto ne mi e jasnouser posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сам дома?
17.7.2013 22:41:47   
niki
za mene e presudno deteto da saka da bide samo doma
kerka mi pocna da saka da ostanuva sama doma na 5 godini, no samo na kratko, kolku da otidam do prodavnica, 10-15 minuti, za poveke nema zelba seuste i koga ke ja dobie ne znam
test nemam ednostavno ja procenuvam nejzinata podgotvenost po nacinot na odnesuvanje i zboruvanje za ostanuvanjeto sama doma, ja prasuvam sakas doma ili ke dojdes so mene, pa vo zavisnost na toa sto i e pointeresno toa si bira
so casovi ke ja ostavm koga ke ja nadmine plaslivosta i ke bide sigurna vo sebe deka pravilno ke izreagira vo nekoja nepredviliva situacija, i koga vo toa ke gleda predizvik nasproti koleblivost kako sto e sega
inaku so vestini koi bi trebalo da gi ima za da ostane sama doma dobro stoime, struja ne cepka, voda i jadenje da si zeme sama moze i znae, na telefon se javuva (edinstveno ne gi zne broevite na pamet, no ako i gi zapisam na livce ke znae da svrti, zaklucuva i otklucuva vrata, prasuva koj tropa na vrata, poslusno sledi upatstva...
no i pokraj seto ova ocekuvam deka sceni od filmot ke ima i kaj nas doma koga ke dojde vreme da ja ostavame, ednostavno urednost ne i e jaka strana pa i koga sme doma znae da napravi haos ko da padnala bomba i pokraj site glavno moi napori da sledime i pocituvame nekoj red
moja procenka e deka kaj 8 godini i jas i taa ke bideme podgotveni i ke go napravime i ovoj cekor, no ke se navratam na temava pak so aktuelnosti od naseto rastenje



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сам дома?
18.7.2013 9:20:04   
Yummy Mammy
I jas se prasuvav istovo... i zakluciv deka zavisi od deteto. Golemata kerka ima 4,5 god i e mnogu poslusna. Sum ja ostavila sama doma nekolku pati po 10tina min, kolku do prodavnica da otidam, i sum i rekla: sedi gledaj crtani i nisto ne pipkaj! A be kaj ke ja ostavam, tamu ja naogam! :) Maloto, mi e se uste malo, no nea sum sigurna deka nema da mozam da ja ostavam na 4,5 god sama ni vo soba, a kamo li doma, odma ke najde stol da se prekaci preku terasa. user posted image
Mene mi e bitno da znae sto da napravi vo slucaj na nezgoda, sesto biva, moze cefka da pukne, moze pozar da izbie, zemjotres... bitno mi e deteto da znae sto da pravi vo takvi situacii. Mojava e mnogu plasliva i jas iako ja ucam, ona vika: "ama sto mi zboris vakvi raboti za golemi, jas ne sakam toa da se sluci". user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сам дома?
21.3.2015 9:35:19   
Felly RR
Ние пред некој недела ја оставивме М сама дома на 10-15 минути. Ама самата изрази желба дека не сака да иди со нас, подобро да остани дома. Знам дека е многу одговорна, знае што смее а што не, и никогаш не чепка кај што не смее. И го оставив едниот телефон, за да можам да и се јавам, и кога и зазвонив, па уште и ми се правеше важна, дека сама. Ама сепак и дојде многу долго времето, па за наредниот пат ај рече - ќе дојдам и јас, не останувам сама. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Сам дома?
21.3.2015 17:07:17   
lukajana RR
Јас Л никогаш не сум го оставила сам дома ,сум пробала неколку пати ама не сака му е страв.Вака е послушен и не би направил беља ама е многу плашлив ни надвор не оди ако некој не го гледа.Мора да се ослободи некако веќе има 5,5 години

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Сам дома?
8.5.2015 17:51:42   
marchi
jas od okolu 4 god sum ostanuvala sama doma zasto majka mi lezese eden mesec vo bolnica pred da se porodi so sestra mi. tatko mi na rabota baba mi stara kaj moze da trca po mene pa cesto me baraa niz ulicite user posted image jas vekje od 5 god s nadevam deka ke mozam da go ostavam sam doma no sepak od nego zavisi.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Сам дома?
8.5.2015 23:32:14   
lukajana RR
Ние имаме напредок на темаваuser posted image user posted image user posted image ,Л почна да седи сам дома кога одам во продавница или на кафе во комшии,не подолго од половина час ама јас сум задоволна ,порано ни во вц сам не одеше.
Ама не го форсирав ,гледав дека се плаши и не инсистирав,сега сам сака да остане дома кога одам некаде

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Сам дома?
9.5.2015 13:22:51   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

Ние имаме напредок на темаваuser posted image user posted image user posted image ,Л почна да седи сам дома кога одам во продавница или на кафе во комшии,не подолго од половина час ама јас сум задоволна ,порано ни во вц сам не одеше.
Ама не го форсирав ,гледав дека се плаши и не инсистирав,сега сам сака да остане дома кога одам некаде

lele blaze si ti user posted image na kolkava vozrast e?

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Сам дома?
9.5.2015 15:11:07   
lukajana RR
Голем е скоро 6 години

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?