|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Театар или Кино
24.1.2010 15:49:35   
Enika
Не сум сигурна дали има ваква тема , не чепкав многу да барам бидејки сум конентриана на настанот вечер...
Епа драги мои...едноставно прашање...Што претпочитате повеке...кино или театар?Колку редовно одите на Театар, и дали сметате дека цените им се малку соленки за да редовно посетуваме претстави?

Јас не сум била уф незнам од кога...и мн ми е криво..уживам во театар...ама некако порано беше поефтино сега карта е 250 ден.

Ајде чекам ваше мислење
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 9:00:39   
natasha
Jas sakam i  kino i teatar,ama nikako vo posledno vreme ne uspeav da izdojam vreme i da izgledam nekoe dobro filmce ili pak da sednam da se relaksiram so nekoja opera...doduse si imam doma redovno detski teatar,pa na nekoj nacin se kompenziramuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 9:04:34   
profesorica
порано многу одевме на театар а сега....не памтам бре од кога не сум била ни на кино ни на театар.

па неможам да се одлучам, секое си има своја предност и убавина.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 9:16:14   
mami
Повеќе сакам театар, некако ми е поубаво чувството. Со мм пак си ја почнавме традицијата барем еднаш месечно на театар. Е сега цените, да, им се малку соленки, ама па кога ќе видиш дека тие глумци земаат плата од тие влезници и не е така многу

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 9:23:23   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

ама па кога ќе видиш дека тие глумци земаат плата од тие влезници и не е така многу


Мами не е баш така. Актерите се буџетари вработени под Министерство за култура. Земаат плати и да играат 1 претстава месечно и секоја вечер да се на сцена и воопшто да не се ангажирани во претстава на моменталниот репертоар. Условите во Драмски и во Театар Центар се мизерни и за работа и за уживање, мириса на влага и мувла, прашливи и искршени седишта, валкан под за санитарниот јазол и не зборам.

Театарот го обожавам тој е посебна магија ама кај нас за жал е деградиран. Едвај чекам да ја изградат новата зграда на кеј.

Малку забегав од темата ама да видите колку театри има во Софија, во какви услови работат, какви се условите за публиката и мотивацијата за актерите да се борат за што повеќе улоги, да бидат избрани ор режисерот кој во моментт работи нешто ново....

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 25.1.2010 9:24:51 >


_____________________________

love u all

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 9:37:36   
mami
Не сум го знаела тоа...Условите се никакви, тоа да, ама тоа незначи дека треба да се гради нов театар, зошто наместо тоа не ги обновија овие што веќе постојат.

какви и да биле условите, јас сум секогаш повеќе за театар отколку киноuser posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 9:38:22   
mother 29
teatar kaj nas slabo......edino vo maj koga se DAF(dramski amaterski festival),togas e aktiven teatrot.doagaat teatarski grupi od mk i posiroko!porano koga bev uste nemazena odev ,obavezno na Daf,gi gledav nasite..imam i drugari glumci..ama sega veke dve godini kako ne sum otidenauser posted image
a za kino da ne praime muabet!???????NEMAME!imase edno ,ama otide da dojde!

P.C. da e ziv download-ot,plazmata i krevetot!!!!!!!i pukankite heheh

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 9:44:22   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29



P.C. da e ziv download-ot,plazmata i krevetot!!!!!!!i pukankite heheh



хаха потпис!!!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 12:43:22   
vezilka RR
и театарот и киното си имаат своја посебна убавина...не можам да ги споредам и да кажам што повеќе сакам. Сакам да одам и во театар и во кино, и одам кога можам, но морам да признаам не така често како порано. Цените не мислам дека се многу скапи, на пример на балет или опера се мноооогу поскапи, ама колку и да платам секогаш кога ќе искочам од претстава убаво се чувствувам..

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 12:44:16   
mami
Цените не мислам дека се многу скапи, на пример на балет или опера се мноооогу поскапи, ама колку и да платам секогаш кога ќе искочам од претстава убаво се чувствувам..


потпис..барем за тоа и за книги не жалам пари

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 12:49:20   
tereza
јас од секогаш сум повеќе за театарот,во мојот град го имам еден од успешните,Битолски театар,порано мн повеќе одев не пропуштав премиера,ама сега нешто поретко,морам да се поправам во тоа. Го сакам повеќе театарот,ама и киното не е лошо,пак имаме во Битола филмски фестивал и убаво е тие денови да се видат различни филмови,ама нема константни проекции преку годината и затоа можеби  луѓето малку го подзапоставиле.    

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 13:32:33   
lilit
Еника user posted image user posted image user posted image за темата .И киното и театарот ми се број еден места !Најубавите спомени од детството ми се врзани токму со одењето во кино со дедо ми бог да го прости  во недел.Бескрајно сум му благодарна за тоа што ме носеше во кино како мала и ми ја пренесе љубовта кон одењето во кино.Во средно бев рекордер за одење во театар  а сега не сум била одамана и се срамам од тоа.Инаку кога бев во врска со мм беше онаа легендарната среда за одење во кино за 60 денари и верувајте не пропуштав ниту еден филм.До пред една година си го чував и сите карти од кино и се чудев колку сум одела.Инаку најубав театар во кој сум била е театарот во Будимпешта се чувствував како кралица!

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 15:14:22   
Enika
Ех би сакала да идам почесто...ама па мн луге ми реагираат на цената...“ еј 25о ден за претстава нема шанси“...ама би ги дале за цигари и алкохол...

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 15:17:36   
mami
До пред една година си го чував и сите карти од кино и се чудев колку сум одела


јас сеуште ги чувам во една кутија кај моитеuser posted image а најубав театар ми е Бољшој театар од Москва. Прекрасна сцена, прекрасни манири, да не коментирам за изведбата на операта. Истата опера ја гледав кај нас во МНТ само еден месец подоцна и се разочарав..ама што е тука е, да се надеваме дека ке го стигнеме некогаш тоа ниво

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 15:17:55   
arh_diz
Jas poveke sakam da odam na teatar. Najcesto odam so prijatelki mm e nekako zafaten cenata e premnogu visoka no i zavisi vo koj teatar odime.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 15:22:37   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilit

онаа легендарната среда за одење во кино за 60 денари и верувајте не пропуштав ниту еден филм.


ах, се сеќавам на тоа време user posted image user posted image user posted image ..се знаеше во среда се оди во кино..забавно беше..

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 15:25:18   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilit

онаа легендарната среда за одење во кино за 60 денари и верувајте не пропуштав ниту еден филм.


ах, се сеќавам на тоа време user posted image user posted image user posted image ..се знаеше во среда се оди во кино..забавно беше..



хаха потпис!!! секоја среда идевме со ммuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 15:27:33   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilit

До пред една година си го чував и сите карти од кино и се чудев колку сум одела.


и јас ги чувам картите.кај мајка ми во некоја кутија се.јас уствари чувам сеuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 15:31:48   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

и театарот и киното си имаат своја посебна убавина...не можам да ги споредам и да кажам што повеќе сакам. Сакам да одам и во театар и во кино, и одам кога можам, но морам да признаам не така често како порано. Цените не мислам дека се многу скапи, на пример на балет или опера се мноооогу поскапи, ама колку и да платам секогаш кога ќе искочам од претстава убаво се чувствувам..




Потпис!

За книга и драмска уметност (наука, култура, забава) никогаш не жалам пари. Вреди да се потрошат, тоа е храна за душата. Една претстава/еден филм = 2 кафиња (просек). Кај нас цената и за театар (претстава) и за кино (филм) е иста, иако не би требало да е така (глумците вложуваат во себе, се е пред очите, директно, за разлика од филмот којшто можеш да го симнеш од интернет и да го гледаш). Како што кажа Тереза, нема постојана филмска програма кај нас за да одиме често на кино, така што театарот повеќе го посетувам. И дечкото е исто, љубител на театарот, одиме заедно и уживаме user posted image
Драма на нашиот битолски театар која ми оставила најсилен впечаток е "Зет за Кристина.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Театар или Кино
25.1.2010 15:34:38   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilit

До пред една година си го чував и сите карти од кино и се чудев колку сум одела.


и јас ги чувам картите.кај мајка ми во некоја кутија се.јас уствари чувам сеuser posted image user posted image user posted image




И јас сум иста - ги чувам сите карти и од театар и од кино, и билети од патување ... Со еден збор, чувам се user posted image user posted image user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Театар или Кино
14.12.2010 11:28:43   
nadica
ги сакам и киното и театарот и додека бев студент редовно одев и на кино и на театар, а сега се чувствувам празно бидејќи во Неготино нема ниту театарски ниту кино претстави user posted image

инаку да ви кажам дека синоќа бев на театарска претстава во Кавадарци каде што гостуваше Велешкиот театар со претставата „Генерална проба за самоубиство“ и имам само пофални зборови за целата екипа посебно за актерите
ако ви се пружи можност да одите да ја гледате претставата и да се насмеете до солзи

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Театар или Кино
14.12.2010 10:33:03   
Natuska85
И кај нас во Гевгелија театар нема, ама глумци колку сакашuser posted image user posted image user posted image .Стара е оваа може сте ја слушнале

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Театар или Кино
14.12.2010 10:34:24   
nadica
user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Театар или Кино
16.1.2011 13:24:58   
stojanoskad
Definitivno teatar!!!
Pred da go rodam vtoroto dete odnosno pred nepolni 5 meseci nemase prestava vo teatarot za deca sto ja nemavme gledano so sin mi.
Sega sme na edna mala "puza" dodeka ni potporasne bebeto pa ke si ja obnovi me navikata

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Театар или Кино
27.12.2011 16:02:11   
Winit
Teatarot go sakam poveke i odime cesto. I sega so sinceto odime vo teatar za deca i mladinci. Inaku smetam deka karta od 250 denari e skapa za nasiot standard...

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?