|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Крипрезервирање на репродуктивен материјал!
14.10.2010 20:25:52   
Contesa
Pocituvani na Forumov,
Smetam deka postojat prilicno razlicni i sprotivni mislenja okolu zamrznuvanjeto, na nekoj nacin, prezerviranjeto na kletkite od jako senzitivna priroda, kako embrioni, sperma, jajni kletki, celi ovariumi etc. Moram da priznaam deka sum jako involvirana profesionalno vo ovaa problematika i deka smetam, da ludjeto kaj nas, se sepak skeptici po ova prasanje. Eve vi primer i na Balkanot, deka zamrzanti embrioni i toa podolgo vreme, se uspesna storija, Leonarda Boban eve vi e svez primer i nejz. kerka rodena po toj pat. Inaku, pred 2 dena vo USA e rodeno zdravo bebe, od embrion zaleden celi 20 godini, pa sega slobodno razmislete za ponatamu. Bi sakala da se otvori debata po ova prasanje, za da ako ima interes pisam poveke, so pocit do site.

< Поракaта ја уредил Julie -- 14.10.2010 21:59:21 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Крипрезервирање на репродуктивен материјал!
28.10.2010 0:03:42   
veckasr
da zosto da ne ama toa zamrznuvanje se plaka samo neznam kolku mislam oti se plaka ednas godisno

(Одговор на членот Contesa)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Крипрезервирање на репродуктивен материјал!
27.12.2010 0:12:18   
Lilith1982
Здраво на сите!

Јас сум нова на форумов и имам еден куп прашања! Во моментов се спремам за стимулации и баш ми изгледа се така страшно...плус ќе мора да смрзнувам јајце клетки па ако може некој да ми каже колку пари ќе ме чини таа работа...Ви благодарам...А, што се однесува да замрзнувањето на генетски материјал јас лично сметам дека е во ред од било која причина. Зашто да не се искористи секоја можна опција? Поздрав!

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Крипрезервирање на репродуктивен материјал!
5.1.2011 0:04:56   
Olivia
Absolutna podrska za site sto ke resat da zamrznuvaat embrioni!

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Lilith1982)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Крипрезервирање на репродуктивен материјал!
5.1.2011 0:56:19   
brankovic
vaka... jas zamrznav 6 embrioni pred recisi dve nedeli, i za zamrznuvanje na tie 6 embrioni mi zemaa 25 000 denari... neznam kolku ova ke ti pomogne Lilith, zatoa sto, kolku jas razbrav, se zavisi od toa kolku embrioni ke zamrznes...

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Крипрезервирање на репродуктивен материјал!
1.4.2011 23:31:48   
taci14
dragi rr i jas sum za toa da se zamrznuva sperma, jajni kletki, i tn na primer vo mojot slucaj na mm mu pravea TESE i zamrznavme materijal za sto plakame po 4000den godisno

(Одговор на членот brankovic)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Крипрезервирање на репродуктивен материјал!
1.4.2011 23:53:55   
ole2004
Mene mi e krivo sto ne zamrznav embrioni,bidejki imav 16oplodeni jajce kletki,3mi vratija,ednouser posted image si guskam.Za vtorouser posted image pak ke treba da ja pominam celata procedura na IVF. 

(Одговор на членот taci14)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Крипрезервирање на репродуктивен материјал!
2.4.2011 23:48:44   
pinokio2010
Sega jas imam prasanje do Contesa. Mene so prvoto ICSI od 16 embrioni, mi ostanaa na tretiot den 3 odlicni i uste 5 ili 6 ne sum sigurna mnogu dobri. Mi vratija dva a drugite gi frlija i mi rekoa bidejki ne bile odlicni tuku mnogu dobri pri odmrznuvanje ke im se vlosel uste poveke kvalitettov( iako smetam deka embrioni so 5-10% fragmentacija i ne se tolku losi) i zatoa sami resile da mi gi frlat bez da me prasaat. Me interesira dali nivnata odluka bese ispravna ili mozea da zamrznat sepak nesto za da ne pominuvam povtorno stimulacija so hormoni.

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Крипрезервирање на репродуктивен материјал!
3.4.2011 20:56:15   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: ole2004

Mene mi e krivo sto ne zamrznav embrioni,bidejki imav 16oplodeni jajce kletki,3mi vratija,ednouser posted image si guskam.Za vtorouser posted image pak ke treba da ja pominam celata procedura na IVF. 

ne mora da znaci deka za vtoro ke treba ivf,moze prirodno da ostanis samo nemoj da cekas odma frlise na rabota moja bratucetka za prvoto e ivf a vtoroto prirodno ,,,,no razlikata megu decata e mnogu mala

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Крипрезервирање на репродуктивен материјал!
3.4.2011 23:27:10   
cece81
I jas ja podrzuvam ovaa tema za zamrznuvanje na kakov bil materijal i za ovariumi isto , planirav da zamrznam ako se ispadnese vo red vo mojot slucaj no za zal ne preziveaja user posted image .

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?