|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 12:41:56   
Adrijana
Kako se cuvstvuvavte otkako go rodivte vaseto soncence? Dali vi nedostigase bremenosta, stomaceto i se sto e propratno?
Eve minaa 3 meseci otkako se rodi Eva, i nekako mi fali meseto, mi fali nejzinoto klocanje, mi falat pregledite... mozebi ova e mnooogu sebicno od mene, no togas nekako bevme edno i nisto ne mozese da ne razdeli. Se cuvstvuvam cudno, neznam dali i nekoj drug osekal vakvo nesto???

< Поракaта ја уредил mis. -- 3.2.2010 13:21:08 >


_____________________________


Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 12:57:58   
bebi
Uf, iskreno ubav period, no od koga se porodiv se cuvstvuvav mnogu poubavo. Mozebi,zatoa sto poslednite 3 meseci imav uzasni kiselini, ne spiev po celi noki, a imav problemi i so grbot i mi se fati levata noga. Za zal, i denes se uste imam problemi na taa strana. No, se se zaborava koga ke go vidis toa malo angelce.
Taka da i pokraj se, spremna sum pak da ragam i da pominam niz seto toa. Nema poubavo cuvstvo od toa da znaes deka vo tebe ima nov zivot....user posted image

< Поракaта ја уредил mis. -- 3.2.2010 13:21:39 >

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 13:03:55   
mami
аууу да, многу..колку ми беше убаво додека ме клоцаше и си се галевме, па кога си го гледав на ехо..мераци

(Одговор на членот bebi)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 13:07:23   
BEBICA
Mene mnooogu mi nedostiga bremenost plus zatoa sto ne ja ni osetiv sem vo 39 nedela koga veke tesko mi bese da odam se morav so kola.
Eh koga ke se setam deka dva dena pred poragaj si igrav bilijard trudnauser posted image user posted image user posted image user posted image malce stomakot pravese problem no dobra bev.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 13:09:57   
Adrijana
bebi da ti kazam i jas imam seuste nekoi posledici od bremenosta, na primer polovinata i levata noga malku mi se kocat od vreme na vreme, a i ranata od epiziotmijata me naboluva po malku, ama veke se osekam spremna za vtorouser posted image (ke cekame sigurno da minat barem 2-3 godini, ama jas vazno sum spremnauser posted image user posted image user posted image

_____________________________



(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 13:13:54   
ripce
Јас едвај чекав да се породам, цело време зборував ајде кога ќе се породам, ајде кога ќе се породам, бев стварно досадна, и дури им се налутив на моите на денот кога ми беше термин дека не сакаат да ме носат во болница, а немав никакви симптоми на породување... и што ќе ми прават ме однесоа во болница, кадешто лежев 5-6 дена додека да се породам. Имав навистина тешка бременост од 2ри месец почнав да повраќам, се што ќе ставев во уста ќе го повратев, дури и водата, и бев ослабнала 10 кг... после 5-6 месец малку престанав, ако како ми ги дадоа антианемиците пак почнав, и така се до породувањето. Неколку пати ми се случи излезена надвор да ми се слоши, се црно пред очи, така да бременоста буквално ја преседов дома, и во кревет. Имав многу лесен пораѓај, не можам да се жалам. А што се однесува до втора бременост по породувањето бев ни ваму-ни таму, сега сум одлучена дека нема да раѓам повторно, не толку заради самата бременост и породувањето, колку заради други причини, можеби во иднина ќе сменам мислење.

< Поракaта ја уредил mis. -- 3.2.2010 13:22:02 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот bebi)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 13:16:24   
bebi
Nie sme 8 meseci i planiram letovo pak da zatrudnam. Ne znam mnogu mi e 2-3 godini. Na poragaj, zatoa sto sum so carski, doktorot samo sto go izvadi maliot, go prasav za kolku vreme mozam pak da zabremenam.
Se zacudi, zatoa sto znaese niz sto pominav ...........user posted image user posted image
Rece pricekaj 6-8 meseci. Taka da eve 1 godina ke pomine i spremna sumuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 13:17:24   
profesorica
ептен ми недостига бременостаuser posted image




_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 13:20:21   
Adrijana
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebi

Nie sme 8 meseci i planiram letovo pak da zatrudnam. Ne znam mnogu mi e 2-3 godini. Na poragaj, zatoa sto sum so carski, doktorot samo sto go izvadi maliot, go prasav za kolku vreme mozam pak da zabremenam.
Se zacudi, zatoa sto znaese niz sto pominav ...........user posted image user posted image
Rece pricekaj 6-8 meseci. Taka da eve 1 godina ke pomine i spremna sumuser posted image user posted image user posted image



user posted image user posted image user posted image  i jas prvo toa prasav i mi se smeeja sestrite, mi vikat "ti si prva sto saka pak da raga, uste dodeka lezi na boksot"user posted image

_____________________________



(Одговор на членот bebi)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 13:23:37   
topce
јас имав супер бременост тек во средина на 9-ти почнав да кенкам дека сакам да се породам и имав проблеми со спиење user posted image user posted image user posted image , ама ако ме праша некој дали пак јас би user posted image user posted image user posted image и покрај тоа што сум во тие 1 посто на кои не им делува епидуралната анастезија.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 13:24:56   
pacuvce
Иако имав многу лесни бремности,ќе кажам дека воопшто не ми фали тој период...Многу повеќе ми се допаѓа периодот после тоа,кога бебето ќе се роди...Јас кога бев бремена,постојано бев оптеретена со тоа дали бебето ќе се роди здраво и право и секогаш едвај чекав да се родат за да видам дали е се во ред...Постојано ме пратеше некој страв и неизвесност...А кога требаше да одам на лекар,тоа ми беше фуј... Мрзам да одам по лекари,а посебно гинеколог...user posted image user posted image user posted image ...Само,сепак...Да не ме разберете погрешно...Чувството дека во тебе расте едно мало суштество,кое еден ден ќе те вика мама,е најубавото чувство...МАЖИТЕ НЕ ЗНААТ ШТО ПРОПУШТААТ!!!

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 13:24:59   
bebi
И мене исто сите ми се изначудија. Инаку, го носев полни 42 недели и абер немав за раѓање. Ниту имав болки, ниту бев отворена, малиот не се спушташе. Ни со провокации ништо не направивме, срека докторот брзо реагираше и одма ме однесоа на царски. Добар потег, затоа што на малиот му била 3 пати уплеткана папочната врвца.

Важно се добро се заврши. user posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 13:26:52   
mis.
Бидејќи после извесен период од првото породување многу ми недостигаше бременоста се решив за уште една.За сите кои им недостига многу е лесно да си го добиете тоа што им недостигаuser posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 14:02:56   
nadica
многуууууууууу

не дека сга не сум исполнета но бременоста е нешто божествено и прекрасно со кое господ ги дарувал само жените
имав прекрасни 9 месеци кои се надевам ќе ми се повторат во иднина (не така блиска)user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 14:06:21   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

многуууууууууу

не дека сга не сум исполнета но бременоста е нешто божествено и прекрасно со кое господ ги дарувал само жените
имав прекрасни 9 месеци кои се надевам ќе ми се повторат во иднина (не така блиска)user posted image


Па ако била божествена,зошто ова на крајот: Не така блиска?user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 14:13:27   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce


ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

многуууууууууу

не дека сга не сум исполнета но бременоста е нешто божествено и прекрасно со кое господ ги дарувал само жените
имав прекрасни 9 месеци кои се надевам ќе ми се повторат во иднина (не така блиска)user posted image


Па ако била божествена,зошто ова на крајот: Не така блиска?user posted image user posted image user posted image



затоа што имам обврски пред себе кои морам и сакам да ги завршам пред да ми се случи уште една бременост

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 14:20:44   
pacuvce


затоа што имам обврски пред себе кои морам и сакам да ги завршам пред да ми се случи уште една бременост

Иста бев и јас како тебе...Се чекав да се средат некои работи,па направив пауза од цели 7 години...Сега кога би можела да го вратам времето назад,не би направила толку голема разлика...Се надевам дека не ме разбра погрешно во врска со мојот коментар...user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 14:46:30   
alex_mo
  Адријана и Беби,знам дека ова не е тема,амаова болкиве што ги опишавте во половината и левата нога ми се случуваат и мене.Еве при карај сум со бременоста и ме интересиреа дали тие болки ви правеа проблем при породувањето и дали останаа после породувањето и колку долго..Поздрав

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 14:49:33   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce



затоа што имам обврски пред себе кои морам и сакам да ги завршам пред да ми се случи уште една бременост

Иста бев и јас како тебе...Се чекав да се средат некои работи,па направив пауза од цели 7 години...Сега кога би можела да го вратам времето назад,не би направила толку голема разлика...Се надевам дека не ме разбра погрешно во врска со мојот коментар...user posted image



никако мила какво погрешно разбирање
ех на време да си ги завршував обврските сега можеби и ќе работев на случајот 2 и тоа близнаци сакам user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 14:58:48   
Cacko
Mi falat site momenti od bremenosta koga ne mi bese loso,koga mozev da spijam,koga ne bev otecena,koga...user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 15:13:27   
Палешка РР
Тоа беше убав период од мојот живот, но дојде уште поубав. Со бременоста само започнуваат убавините кои со раѓањето на бебето стануваат уште поголеми..
Ми недостига стомачето, му се изнагалив, изнагледав и изнарадував, затоа што знаев дека ќе е за последен пат user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 16:59:37   
mother 29
ми недостига чувството на исполнетост,сјајот во очите на мм ми кога му збореше на Марко.......после долго време не можев да се навикнам,посебно кога ке ме стрекнеше мевот мислев дека е бебушот,а бебушот на мене во раце......

имав убава бременост, на секој би му посакала таква!
па може уште долго нема да ми недостигаuser posted image


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 17:31:23   
melody
Mi bese ubavo dodeka bev bremena zatoa sto site me razgalijauser posted image megutoa sega da me prasate pak da ragam ke vi kazam edno golemo NE.Sega sakam da i se posvetam na kerka mi zosto go zasluzuva toa, a podocna da si se posvetam i na samata sebesi vo vrska sto ke se slucuva ponatamu so mojata kariera.Ako odlucam da zabremenam povtorno toa ke bide posle 5 godini.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Ви недостига ли бременоста?
3.2.2010 22:20:24   
alex_mo
       Ми недостига стомачето, му се изнагалив, изнагледав и изнарадував, затоа што знаев дека ќе е за последен пат

   Знам дека ова ке бидат и мои зборови....Сега,последниве денови ми се тешки....ама знам дека веке нема толку значаен дел од моето тело да биде мешето...нема ни да го забележуваме....

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Ви недостига ли бременоста?
4.2.2010 11:52:45   
bebi
Alex_mo, што се однесува до мене се породив со царски рез така да немав никакви проблеми.
Сега после породувањето е подобро, немам такви болки како во бременоста, но сепак одвреме навреме си чувствувам болки од левата страна, а понекогаш без причина знае да ми се фати левата нога и после неколку минути ќе пушти како ништо да не било.
Зашто старите викаат „не е лесно да си мајка“-како ќе памтиш...........

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?