|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали се фер приватните лекари?
20.12.2012 1:19:44   
Дечка
Dragi ringerajki,

Denes namesto da odam na slava tolku se isporazocarav i zagriziv sto cela vecer doma placam.
Znaete deka mi najdoa mutacija na Faktor V sto pravi rizik za tromboza. Mojot ginikolog rece deka e najdobro da se posovetuvam so eden profesor transfuziolog. mi preporaca da odam vo negovata privatna labaratorija kade sto ke mi napravat ispituvanje na vit-D (koj vo posledno vreme se posocuva kako vazen vo vakvite problemi) a so toa i ke mi obrnat poveke vnimanie otkolku na klinika.

Otidov, lekarot bese super, preporaca uste ispituvanja za da napravi cela slika i od 1500 den kolku sto kaza mojot maticen stignavme do 7000 den. Za zdravje i zosto mi e so preporaka, si plativ kako sto i vie mnogu pati ste napravile. Denes gi dobiv ednite rezultati - za tolerancija na glukoza. sekerot mi bese normalen duri i malku nizok na gladno, ama posle 1 i 2 casa od ispieniot rastvor pokazuva malku nad gornata granica.

Se iznenadiv i se javiv kaj lekarot. Ona sto toj mi go kaza me izvadi od pamet - pankreasot proizveduva insulin ama teloto ne ti reagira. ne si debela ama saloto ti e na pogresni mesta. ke mora da pocnes da pies lekovi ili da te ispratam kaj Turundzieva da te stavi na programa . vaka ne proizveduvas kvalitetni jajce kletki. vo toa mi se cini ti e celiot problem. ova ne e diabetis no e mnogu seriozna sostojba. Jas go prasav koi mi se sansite za diabetis a on kaza mozda moze da se pododlozi zaboluvanjeto ama toa samo Turundzieva ke kaze.

Inace jas sum 165cm so 60 kg, so malku salo na stomakot. Jadam zdravo, duri i sekerot vo kafeto mi e fruktoza. Edinstvena mana mi e sto sum sednala pred kompjuter i malku stanuvam. Imam diabeticari vo familija od tatkova strana i zatoa se ispaniciv. ama koga posle podrazmisliv nesto mi se vide nelogicno - zosto ako e tolku seriozno da mozebi trebaat lekovi ne me prakja na endokrinolog, neli toa e lekar za vakvi nesta. Turundzieva e nutricionist ne e lekar, a sekerot lekar go lekuva. Plus jas ne sakam da oslabam, ajde 2kg max. A sto e so devojkite koi imaat uste poveke kilogrami. Moe licno mislenje e deka i tie mozat da bidat zdravi trudnici bez nieden problem. Mnogu od nasite babi bile so +10 i vise kilogrami pa kolku zdravi roditeli imame. Plus nemam policisticni jajnici sto se eden od rezultatite na problematicen seker.

Pocnavme da se javuvame po iskusni lekari i internisti sto ni se prijateli i site rekoa - endokrinologija na klinika i niedna druga institucija. mnogu malku si nad granicata. Od rezultatite na eden test ne se donesuva zaklucok. Mozda e momentalna sostojba na teloto. serija na testovi treba da se napravat pa potoa da se donese zaklucok. Nikako lekovi nemoj da zemas. Sledniot mesec odi na endokrinologija i tamu povtori gi ispituvanjata i sto ke kazat lekarite tamu toa e najrelevantno. Transfuziolog ne smee da donese zaklucok na vakva tema.

Malku se podsmiriv, ama od uplasena stanav uplasena i razocarana. Dali ovoj lekar navistina se grizi za mene? Zosto tolku strasno mi go predstavi mojot problem? Zosto ne me prati na endokrinolog? Koja e taa turundzieva sto edno 10 pati mi ja izreklamira? Jas za nea sum slusala i ubavo i loso. Dali ne mi pravi prikazna za da me navlece na beskrajni ispituvanja i lekuvanja?

Utre treba da izlezat drugite rezultati. Se prasuvam dali i za niv ke mi isplasi tolku.

Koe e vaset_o mislenje okolu ova?
Dali nekgas ste imale vakvi dilemi za nekoj privaten lekar ili lekar voopsto?
Dali mislite deka se opravdani ovie razmisluvanja ili treba da imam povekje doverba?

Inace doma ja imam knigata na 8-ka i se mislam dali da ne pocnam po nea da jadam. I orbitrekot doma malku da vidi maka.



< Поракaта ја уредил Дечка -- 20.12.2012 1:35:31 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали се фер приватните лекари?
20.12.2012 2:05:34   
Ummu_Ajna
moze mislenje i ti preporacuvam da smenis doktor. ovo ne mi lici na doktor tuku na psihopat zaostanat covek, kako moze da te
plasi taka? toj ne e normalen izgleda shizofrejija ima ja bi mu preporacala na ovoj doktor da si poseti psihikatat zasto zicite ne mu se
plus minus. doktor ne smee da se ponasa exstremno so pacient, treba po blag i po smiren so pacient. ja da sum bila bi mu ja strusila cela ordinacija i ke go tuzam za pretrpuvanje strav i stres. a ti ne se sekiraj jas sum 160 imam 75 kila nemam nikakov
problem. imam drugarla rodi kerka zdrava ziva. a taa
imase 102 kila. i so drugite dve kerki imase 90 kila. jatrvami 80 kila imase koga ja rodi kerkai majka mi pred da me rodi mene, bese
operirana 6 operaci od tumur na gradite plus 2 operacij tumur na matka i jajnik. so eden jajnik me rodi mene i plus so tumur na jajnik koga ja se rodiv i izvadija i matka i toj drugiot jajnik. eve ti licen primer ti davam ima od beter po beter. jas nemam deca 7 godini i so miom sum. ne se
plasi kako gospod sto e nikoj ne e.
moli se na gospod i nasloni se samo na nego. pozdrav

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали се фер приватните лекари?
20.12.2012 2:42:34   
Дечка
Ummu Ajna mnogu ti blagodaram na poddrskata.
Ima veceri koga se molam i veceri koga zaboravam.
A i jas sum se iznenadila deka kako gospod ne e nikoj.

Kolku nema da se sekavame na ovie vreminja koga na nekoj drug forum ke pisuvame za detski igri.
Ti posakuvam nabrzo bebence koe ke te napravi srekna kako sto ti si gi usrekila tvoite roditeli. I ne samo edno - kolku sto ti dusa saka.
Bravo na hrabrosta na majka ti.

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали се фер приватните лекари?
20.12.2012 3:16:18   
Ummu_Ajna
Amin decka go molam ovoj Semoken gospod i milosliv bez razlika na verata da ne nagradi site so potomstvo go molam gospod ni edna da ne ostane ez
potomstvo aminn

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали се фер приватните лекари?
20.12.2012 9:12:38   
anaana
Daj boze da ve nagradi so mnogu decinja. da si se poraduvate i za mnogu brzo i nas da ne izraduvate so vasite najmili.
inace imav drugarka so miom isto bese trudna i malku poveke vo bremenosta se zdebeli. mozebi imase teska bremenost ama si se porodi najnormalno i ede deteto i e 3 godini, taa si e najnormalna nema nisto problemi.

inace za doktor, majka mi e doktor ama sekogas koga ke odam na klinika za bilo sto mi vika cekaj ke se javime i kaj drug doktor.
mozebi off topik ama soprugot imase problem so grloto malku go bolese nesto. otidovme da vidime sto e so krajnicite. doktorot istiot den mu zakaza anesteziolog i mu erce mora itno operacija na krajnici za koja operacija ke lezis 3 dena vo bolnica.
koj lezi 3 dena vo bolnica za krajnici. ama im davale navodno pari od fondot za tie tri dena i zatoa.
nie se uplasivme, od edna bolka vo grlo on veke zakazuva anesteziolog. pa ajde kaj drug doktor toj vika ne se operiraat taka krajnici.
ja vide dijagnozata vika pa ova go imaat site koi imaat problemi so krajnici posebno na zima. i taka nie si zaminavme doma i ne se operirase.
taka da obavezno drug doktor. i koja e turundzieva pa da kaze???? so ke ti kaze ona? ako izlegla na TV da kazuva koj kako da se hrani ne znaci deka toa e pravilna hrana.
tie mozebi sorabotuvaat eden so drug pa si prakaat vaka uplaseni pacienti. prvo ke ti kaze gluposti da te izvadi od pamet pa posle ne se sekiraj turundzieva e lekot.
imav jas situacija so klinika. koga mi izrasnaa 8ci, imav problemi pa mora da se vadat. otidov na privaten doktor po preporaka i toj mi rece lele ova e mnogu opasno mora snimka odma - koja normalno koshta - i vednas da se izvadat. mi vika ke ti se ukoci vilicata ke si napravis problemi za cel zivot. ias so placenje i se javiv na majka mi - koja ne raboti vo skopje-  i ajde mi vika ke odis na klinika skopje. tamu otidov eden doktor i nekolku studenti. mi vika ova e strasno odma operacija. i na kraj si zaminav doma i otidov vo struga tamu mi gi izvadija vo rok od edna nedela dvete 8ci be operacija bez nisto samo so lokalna anestezija. zabite mi bea zdravi i dvata samo nemalo mesto za niv. edniot so raka go izvadi od sto mu bese prav korenot. jas mislam deka se zbesnav od tie 'soveti' na doktorive :)))
mozebi glupavi primeri dadov ama mi bese muabetot ne slusajte samo eden doktor, posebno ako se raboti za nesto poseriozno i nesto od koe site veke znaeme deka doktorov moze da ima profit :))))

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

Amin decka go molam ovoj Semoken gospod i milosliv bez razlika na verata da ne nagradi site so potomstvo go molam gospod ni edna da ne ostane ez
potomstvo aminn

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали се фер приватните лекари?
20.12.2012 9:40:06   
vesna1
Mislam deka se drzat edni so drugi i si prakaat pacienti.
Ne se sekiraj i ja sum debela, bev 82kg. koga ostanav bremena i vo bremenosta stignav do 90kg.I si rodiv zdravo pravo bebence bez nikakvi problemi.
Debelinata nema vrska kvalitet na jajce kletki,treba da si ispitas hormoni,a ne on da te praka na dieta kaj Turundieva da ti gi podobrela jajace kletikite. Znaci strasno sto pravat doktorite. I Turundieva ke ti zeme po edno 3-4000 za mesec dena i taka si vrtat pari.
Za konkretniot problem odi si kaj ginekolog,i ne si gi frlaj parite.
Taka mene i mojata doktorka vo Jane Sandanski za obicen bronhit me prakase kaj nekoja doktorka sto se bavela so kvantoterapija demek da mi se podobrel imunitetot i koga se javiv da prasam mi rekoa edna cena od 7000 den za nekolku terapii.Gluposti si ispiv antibiotik, se izleciv i za imunitet si kupiv Oksibor,C-vitamin i top sum.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали се фер приватните лекари?
20.12.2012 10:11:28   
ivoni4ka
lele abe ovie ludi alooo meni odma lekar i toa pod htno i kj e taj doktor specijalist koj t kazal deka si dijabetcar l imas sansi a dijabet bog da cuva i da brane prvo da ti kazam sum diplomiran laborant ova epten e moj domen drugo ne mi e jasno kade t najdoja mutacja na genite vo Manu li? i ako e taka od kade na kade transfuziolog ima vrska so sipituvanja za seker slusaj me sega
1) ako mas dokazana mutacina na genite so rezultat od Manu treba da gi sedis faktorite na koagulacija protrombinsk vreme, hemostaza, vreme na koagulacija, vreme na krvarenje, broj na trombociti, trombinski test i slicno znaci 1 vo 6 meseci vo slucaj ako ti se pokaceni nekoi od nvi namaleni ili procentot na koagulacija na krvta e zgolemen ili namalen se dava terapija koja odi po sema vrz osnova na rezultatite od krvta koja ti ja dava transfuziolog a mozes i eden eho dopler na veni da napravis cisto zaradi tebe. kaj nas vo stip ovie testovi se pravat na Transfuzija
2) drugo ne mi e jasno sto ima vvrska glikozata so trombozata ama bas nkakva za da te pratat na test na tolerancija na glkoza t.e. GTT ti treba upat od nternist ( barem kaj nas e taka) i sega ke ti gi pisam rezultatite kakvi mozat da bidat samo sto nemozam da crtam tuka grafkoni se nadevam deka ke me sfatis
Normalna kriva - normalen naod t.e. bubrezen prag
-na gladno krv zemeno primer 5 seker, vo urina seker 0, ketoni 0
- posle 1 cas otkako e spiena blagata voda: primer 9 seker, urina seker 0, ketoni 0
- posle 2 casa otkako e ispiena blagata voda : primer 5,5 seker urina seker 0 ketoni 0

dijabeticna kriva - blag dijabet
- na gladno seker 5, vo urina glikoza i ketoni 0
- po 1 cas od ispienata blaga voda seker 9, urina ketoni i glikoza 0
- po 2 casa od blagata voda seker 8, urina glikoza i ketoni 0
kaj blag dijabet koncentracijata na glikozata dostignuva max vrednosti vo prviot cas, no vo 2 cas zastanuva i ne se vraka na pocetnata koncentracija, ova e t.n skrien dijabet

dijabeticna kriva- tezok dijabet
- na gladno seker 12, ketoni traga, glikoza +
po 1 cas seker 22, ketoni traga, glikoza ++,
po 2 casa seker 18 ketoni traga, glikoza +++
pocetnata koncentracija e nad bubrezniot prag ( normalnata kriva) i max se dostignuva kaj 1 cas i polovina za da vo 2 cas mnogu sporo opaga za da dojde nad startnata koncentracija.

zabrzana kriva
- gladno seker 5, urrina glikoza i ketoni 0
po pola cas seker 11 ,
po 1 cas seker 6 urina glikoza +, ketoni 0
po 1,5 casa seker 3,
po 2 casa seker 4 urina glikoza0 ketoni 0
krivata brzo raste no posle 2 casa se spusta do normala ili pod nea. kaj ovie pacienti se javuva hipoglikemija kade visokata koncentracija na glikoza organizmot reagira so jako lacenje na insulin koj po 2 casa ja spusta glikozata na i pod normala

3) i da imas dijabet nekKAOV ILI tromboza toa ne e precka za zabremenuvanje da ne te lazat


_____________________________



(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали се фер приватните лекари?
20.12.2012 11:00:11   
Bogdancanka
еве кога зборите за дебелината да ви раскажам за случајот кој ми го разкажа др.Лазаревски...кога на последното инвитро добив негативен резултат отидов да разговарам со докторот,човекот да ме утеши ми разкажа за некоја негова пациентка,бидејки јас барав причина за негативниот резултат...ми рече дека имал случаеви каде тој се одкажал а паровите не и имале успех...докторот ми рече за една жена која била толку дебела што вика едвај столот ја собра,кога завршиле со трансферот само што се свртел слушна тресок,кога се свртел кон жената имало што да види,жената на земја се скршил столот и рече дека кога видел си рекол готово жената се сокрши но за среќа ништо не и било и за 15 дена дознал дека е бремена....докторот дали за да ме утеши или незнам зашто ми рече дека дебелината понекогаш и не е проблем....а тоа колку се фер приватните лекари никогаш неможеме да бидеме сигурни, затоа секогаш треба да размислуваме да побараме мислење и од друг лекар....бидејки сигурна сум дека некој приватни лекари на нас гледаат како добра заработувачка....Затоа Дечка мила побарај си и друго мислење....многу добро знам како може еден приватен лекар да те искористи,немора да значи дека сега тој лекар е баш таков но јас имав ситуација таква што немам многу,многу поверение во одредени лекари,затоа секогаш барам друго мислење...не се разочарувај толку мила за се постои решениеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали се фер приватните лекари?
20.12.2012 12:06:45   
Bethany
Во денешно време е многу тешко да најдеш доктор во кој можеш да имаш доверба. Многу почнаа да не гледат само како извор на пари, а не всушност да помогнат. Сакат да те исцедат. Кога влезеш во тој зачаран круг , тешко па да се извлечкаш, стално нешто треба, се некои испитувања и нема крај.
Се разбира, не се однесува на сите. Во твојот случај не би се многу замарала, дефинитивно би побарала мислењето и од друг, а ако и одиш кај таа Турунџиева сигурно нема да биде ефтино, а што е најжално мислам дека вооптшо не ти ни треба.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали се фер приватните лекари?
20.12.2012 12:33:31   
arh_diz
Decka ne se zamaraj mnogu , pocekaj mesec dva i povtori go rezultatot vo druga labalatorija za da bides mirna.Vredosntite mozat da ti bidat namaleni kako prethodno imas koristeno nekoja terapija.Jas kako sto razbrav kaj mutacija lejden problem e sto organizmot ne gi prepoznava belite krvni zrnca i se preporacuva da se jade sto poveke hrana , koja gi zgolemuva niv.Site privatni klinki sakaat da zarabotat sto poveke , a i doktorite se povrzani pomegu sebe i si davaat procent.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали се фер приватните лекари?
20.12.2012 15:36:16   
lilicka
Дечка не се разочарувај ќе си имаш user posted image еве јас искрено со триста терапии се поправив пред да останам бремена до 90кг како буре бев многу се плашев дали ќе останам бремена и како ќе ми помине бременоста...нема врска ни сало нит ништо се до оној горе да не чува јас со тироидна па супер ја поминав бременоста и зачетокот секако.....
Е сега јас можам реферат да напишам за нашето искуство во Мк по приватни лекари кој што ни дадоа 1000погрешни дијагнози и милиони испитувања несакам да се потсетувам ќе ми се крене повторно притисокот....само ние си знаеме колку илијади евра ни отидоа во Систина за на крај во сстранство се спостави дека се е неточно јас лично немам доверба овде во ниту еден лекар се ми е на резерва веќе....да не даде Господ да се тргне по болнициuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали се фер приватните лекари?
20.12.2012 17:13:31   
Melanija RR
Дечка само смирено и да мутираниот ген оди кај друг за консултација.

Фер лекари има и кај приватните и кај државните,но за некои работи сум противник да се испитува на приватно.
После 2,5 години по лекари за забременување дали 3или 4 пати сме оделе на приватно, и тоа за ХСГ и за ХИВ зошто ни се брзало.

Таму кај што се плаќа напротив се нема подобра стучност,барем не секаде.Викаме си плаќам има да ме пази и тинтри ама не е така.
Несум имала искуство па неможам и многу да коментирам.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали се фер приватните лекари?
20.12.2012 23:52:43   
Дечка
Ringerajki, na site vi blagodaram mnogu za poddrskata. user posted image user posted image user posted image

Denes mi izlegoa i drugite rezultati isto taka malku izmesteni i so niv napisana preporaka da se napravat dopolnitelni ispituvanja i da se obratam kaj Tanja Turundzieva. Otidov kaj maticniot ginikolog i nego mu se vide malku cudno toa ili lekovi ili Turundzieva. Mi kaza deka ova znaci samo predispozicii za dijabetis, mnogu gi imaat, nisto od prvpat ne se odreduva i da odam za sovetuvanje i kontrola na klinika na endokrinologija. Sepak mi naglasi deka e dobro testovite za seker da mi se ok koga se planira bremenost.

Utre imam zakazano objasnuvanje na rezultatite vo labaratorijata kaj profesorot i nemam namera da se raspravam so nego, zosto i jas seuste ne sum sigurna deka samo finansiski mu se namerite. Ke go islusam, no ke ja odlozam Turundzieva, a potoa so opstata maticna ke razgovaram i za endokrinologija i kade da gi proveram rezultatite za vitamin D zosto nesakam nisto da pijam bez da se potvrdam.

Inace vo preporakata pisuva da koristam vitamin D vo sprej za pod jazik 2000IU na den 1 mesec, pa 1000IU uste eden mesec pa kontrola. Mora da ima nekade vo Skopje kade ispituvaat drzavno vitamin D. Ova so vitamin D mi e skroz nepoznata tema, a kao bil mnogu vazen vo bremenosta kaj zeni so predispozicija na tromboza - mozda i nema veze ama eve kade stravot me donese. Spored poveke izvori na internet i so sekjerot i so drugi nesta sum vo normala, t.e. ovaa labaratorija ima mnogu strogi vrednosti. Izgleda samo vitamin D mi e nizok.

I uste ednas najiskreno blagodaram za poddrskata user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали се фер приватните лекари?
21.12.2012 12:13:31   
skopjance
Decka vo pravo si da se somnevas vo doktorot. Mislam deka znam za kogo stanuva zbor zatoa sto i jas sum kaj nego na transfuzioligija.
Pravev nekoi ispituvanja tamu zasto moite IVF se neuspesni i dobiv dobri rezultati. Koga otidov na kontrola da gi vidi gi gleda mi veli , se zamisli se e super me prasuvase za familijarna istorija i se mislese sto sega. Mi veli a ti da pravis genetski ispituvja i vitamin D za koj mislam deka nemas problem ama pak i rezistencija vo edna privatna labarotija vo Hemolab. Za koj mislam deka ili e negova ili zima procent i plus isto kako tebe me preporaca kaj Turingieva da oslabam. Jas znam deka se zdebeliv od ovie hormoni i treba da osalbam ama kako sto me iznakaza i me isplasi i za godinite deka sum imala 38 god. i deka sum imala jk, se oploduvale ama dali bilie kvaletetni zatoa sto so godinite se gubel kvalitetot i moze zatoe ne sum ostanuvala bremena so IVF.
Takov slog me udri,se blokirav a sama bev mm nese na rabota, i me prati na privatno. Jas bez razmisluvanje si stanav ,izlegov so livceto za ispituvnje. Duri posle 10 min. mi tekna deka me prati vo privatna labarotorija za koja jaz nemam pari.
Mm go prativ da prasa kolku cinat me interesirase i mu kazaa 9 500 den. ama so popust ztoa sto d-r gi pratil. Sega vo vtornik ke odam pak kaj nego zaedno so mm da baram da mi gi napise koi genetski ispituvja treba da se napravta za na klinika ili Manu a ako mi rece deka ne pravele odam kaj drug doktor. A inaku ovie denovi celo vreme se mislam deka ne mi se dopaga d-r i sakam da go smenam , pa ke vidime.

Zaboraviv da kazam deka sestra mi od prvo IVF ostana bremena na 40 god. so 120 kg i 165sm visina taka sto sekogas kilazata ne e presudna

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 21.12.2012 15:06:24 >

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали се фер приватните лекари?
21.12.2012 13:20:22   
Дечка
Skopjance, nemas pojma kolku ja pogodi prikaznata i lekarot i se.
Inace negova e labaratorijata.

Ke pisam kako sum pominala.

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали се фер приватните лекари?
21.12.2012 13:51:48   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Дечка

Skopjance, nemas pojma kolku ja pogodi prikaznata i lekarot i se.
Inace negova e labaratorijata.

Ke pisam kako sum pominala.

auuuuuuuuuu negova laboratorija epa tuka e problemot odma na klinika na hematologija ili transfuzija deka pravat hemostaza a drugoto vo Manu

_____________________________



(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали се фер приватните лекари?
21.12.2012 14:06:00   
gina

ИЗВОРНА ПОРАКА: skopjance

Decka vo pravo si da se somnevas vo doktorot. Mislam deka znam za kogo stanuva zbor zatoa sto i jas sum kaj nego na transfuzioligija.
Pravev nekoi ispituvanja tamu zasto moite IVF se neuspesni i dobiv dobri rezultati. Koga otidov na kontrola da gi vidi gi gleda mi veli , se zamisli se e super me prasuvase za familijarna istorija i se mislese sto sega. Mi veli a ti da pravis genetski ispituvja i vitamin D za koj mislam deka nemas problem ama pak i rezistencija vo edna privatna labarotija vo Hemolab. Za koj mislam deka ili e negova ili zima procent i plus isto kako tebe me preporaca kaj Turingieva da oslabam. Jas znam deka se zdebeliv od ovie hormoni i treba da osalbam ama kako sto me iznakaza i me isplasi i za godinite deka sum imala 38 god. i deka sum imala jk, se oploduvale ama dali bilie kvaletetni zatoa sto so godinite se gubel kvalitetot i moze zatoe ne sum ostanuvala bremena so IVF.
Takov slog me udri,se blokirav a sama bev mm nese na rabota, i me prati na privatno. Jas bez razmisluvanje si stanav ,izlegov so livceto za ispituvnje. Duri posle 10 min. mi tekna deka me prati vo privatna labarotorija za koja jaz nemam pari.
Mm go prativ da prasa kolku cinat me interesirase i mu kazaa 9 500 den. ama so popust ztoa sto d-r gi pratil. Sega vo vtornik ke odam pak kaj nego zaedno so mm da baram da mi gi napise koi genetski ispituvja treba da se napravta za na klinika ili Manu a ako mi rece deka ne pravele odam kaj drug doktor. A inaku ovie denovi celo vreme se mislam deka ne mi se dopaga d-r i sakam da go smenam , pa ke vidime.



Skopjance sakav da te prasam jas imam 5ivf neuspesni no nikoj ne me pratil na nekoi ispituvanja dali maticniot ginekolog treba da me prati za tie genetski ispituvanja sto treba da se ispita dali e so zakazuvanje i kade treba da se odi se ovaa me i nepoznatouser posted image

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали се фер приватните лекари?
21.12.2012 14:45:41   
Дечка

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

Skopjance sakav da te prasam jas imam 5ivf neuspesni no nikoj ne me pratil na nekoi ispituvanja dali maticniot ginekolog treba da me prati za tie genetski ispituvanja sto treba da se ispita dali e so zakazuvanje i kade treba da se odi se ovaa me i nepoznatouser posted image



Gina, aj ke ti pisam na forumot "Genetski ispituvanja" sto se treba da napravis

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали се фер приватните лекари?
21.12.2012 14:46:53   
skopjance
Gina jas imav 4 neuspesni IVF 2 so stimulacija a 2 so zamrznati. Otidov kaj Petanovski na razgovor i sto ponatamu, ima li pricina.On me prati na transfuziologija kaj Dimitrovski da proveram hemostaza, dimeri, AFA za mene i HLA za dvajcata so upat od ginekolog so kartoni i bea gotovi za 3-4 dena. Ovie moze i popladne za zemanje krv osven HLA koj treba nautro. Jas gi pravev proslata nedela i imaat reagensi za site. Rezultatite bea vo red i se e dobro i zatoa sega me prati vo Hemolab za ovie dodatni genetski ispituvanja a ne znamn i dali treba ili ne ili se samo za pari.Moze se nesupesni od bozja volja, ne mora da znaci deka ima nekoj problem , ama jas sakav da provera. Sega ke baram da mi gi napise koi se isppituvanja treba da pravam da si zemam upat od maticen ginekolog ako ne saka odam kaj drug, ne e samo on tamu.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дали се фер приватните лекари?
21.12.2012 14:58:50   
skopjance
Turngieva naplaka 3 000 den. za 3 meseci a kaj nea odis ednas nedelno na merenje i ti dava nedelen plan na ishrana sto da jades spored krvnata slika, zdravjeto i kg. Edna moja bratucetka odese kaj nea, oslabna ama koga prekina so dietata, pocna da jade kako porano i pak pocna da ja kacuva kilazata.
Ona porano rabotese vo Vita Diet Klub sega se odelila i se naoga pred Stomtologija na klinika.
Sega so problemive so IVF i jas da se nerviram sto da jadam i da bidam pod stres, plus kosta pari ne e eftina dieta, najubavo da si pripazam na ishranata i jas samata da si odredam kako mene mi odgovara. So taa dieta se slabee ama si mnogu ogranicen na ishrana i treba posebno gotvenje, da pazis na vreme na obrok.
Ama sto mposle dietata toa znaci deka treba da se praktikuva toj nacin na ishrana cel zivot ako ne pak ke kacis kg.

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дали се фер приватните лекари?
21.12.2012 15:19:12   
Дечка

ИЗВОРНА ПОРАКА: Дечка


ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

Skopjance sakav da te prasam jas imam 5ivf neuspesni no nikoj ne me pratil na nekoi ispituvanja dali maticniot ginekolog treba da me prati za tie genetski ispituvanja sto treba da se ispita dali e so zakazuvanje i kade treba da se odi se ovaa me i nepoznatouser posted image



Gina, aj ke ti pisam na forumot "Genetski ispituvanja" sto se treba da napravis


Gina, tuka ti napisav http://www.ringeraja.mk/forum/m_42648/mpage_6/key_/tm.htm#280490

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дали се фер приватните лекари?
21.12.2012 15:26:23   
Дечка

ИЗВОРНА ПОРАКА: skopjance

Gina jas imav 4 neuspesni IVF 2 so stimulacija a 2 so zamrznati. Otidov kaj Petanovski na razgovor i sto ponatamu, ima li pricina.On me prati na transfuziologija kaj Dimitrovski da proveram hemostaza, dimeri, AFA za mene i HLA za dvajcata so upat od ginekolog so kartoni i bea gotovi za 3-4 dena. Ovie moze i popladne za zemanje krv osven HLA koj treba nautro. Jas gi pravev proslata nedela i imaat reagensi za site. Rezultatite bea vo red i se e dobro i zatoa sega me prati vo Hemolab za ovie dodatni genetski ispituvanja a ne znamn i dali treba ili ne ili se samo za pari.Moze se nesupesni od bozja volja, ne mora da znaci deka ima nekoj problem , ama jas sakav da provera. Sega ke baram da mi gi napise koi se isppituvanja treba da pravam da si zemam upat od maticen ginekolog ako ne saka odam kaj drug, ne e samo on tamu.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


Skopjance, ako vo Hemolab ti dale da pravis Protein S, Protein C i Antithrombin - denes proveriv gi ima na transfuzologija i imaat reagensi.
Vitamin D neznam kaj se pravi drzavno.
Rezistencija na insulin moze da napravis na klinika na imunologija ili vo Bukurest kade sto ima centar za diabet - sto ne si bev popametna.

Inace sto e toa HLA?

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дали се фер приватните лекари?
21.12.2012 15:44:45   
Sani*
Zdravo, sakam i jas da napisam nesto na ovaa tema bidejki imam slicno iskustvo. Vo fevruari 2011 imav prvo neuspesno IVF. Bidejki se raboti za idiopatska neplodnost odnosno navidum izgleda deka se e vo red kaj nas a sepak ne moze da dojde do bremenost napraviv i histeroskopija koja izleze deka e vo red, a potoa bev na transfuziologija kaj doktor Dimitrovski za da me upati koi analizi da gi pravam. Gi napraviv site analizi sto mi gi zapisa na transfuziologija i site bea vo red. Otidov so rezultatite i mi dade uste nekoi ispituvanja za antitela i plus vitamin D i me upati vo Hemolab bidejki samo tie vo Makedonija ispituvaat vit. D (se rasprasav za ova po site priv. laboratorii, na klinika sigurno nema a za drugi mesta neznam). I ovie rezultati iskocija dobri osven vitaminit koj bese vo dlabok deficit. Mi dade da stavam sprej nekolku meseci i na kontrola. Inaku mene doktorot mi ostavi odlicen vpecatok bev potoa i na kosultacija nekolku pati i ne mi naplati. Go prasav i za ishranata dali da vnimavam i mi rece kaj tebe nema potreba. Na mazat mi iako spermogramot mu bese gore dolu dobar mu preporaca nekolku meseci da pie spermotend. Inaku za vitaminot D citav mnogu po stranskite sajtovi i navistina vo svetot mu se prepisuva golemo znacenje iako kaj nas ne se ni spomnuva. Isto taka i ishranata e mnogu bitna za kvalitetni jajce kletki no apsolutno ne teeba da plakas za nekoj da ti kaze sto da jades. Denes site informacii ni se dostapni i znaeme sto e zdravo a sto ne e. Duri naracav i kniga od internet od klinika za neplodnost vo Anglija vo koja pisuva koi se vitamini i minerali mu se potrebni na organizmot. Tocno e deka nekoi luge jadat se i sesto i nemaat problem, no kaj nas sto odi potesko mislam deka treba da se napravi se sto e vo nasa mok da ni se zgolemat sansite. Taka celo leto se hranev zdravo i go pokaciv vitaminot a na mazot mi spermogramot bese mnogu odlicen. Vo noemvri povtorno pravev IVF i uste na transferot mi rekoa deka jajce kletkite se odlicni i so prv kvalitet i rezultatot bese bliznacka bremenost. Taka da mene profesorot mnogu mi pomogna. A isto taka mislam deka treba da bideme pametni i da ne pravime privatni ispituvanja tamu kade ne treba, sekojpat nekoj doktor ke butka nekoja svoja labaratorija, takvo ni e opstestvoto. Biten e rezultatot i mislam deka kaj site vas ke bide pozitiven zosto vlozuvate trud vo toa. So sreka devojki!

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дали се фер приватните лекари?
21.12.2012 15:54:42   
skopjance
Decka ne znamsto treba da ispitam ne se razbira rakopisot i gnekologot ne mozese da procita, osven Vitamin D i rezistencija
Za HLA tipizacija mozes da procitas ha forumov ima tema koja e strucno objasneta

(Одговор на членот Sani*)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дали се фер приватните лекари?
21.12.2012 15:56:42   
Дечка
Sani i jas seuste se obiduvam da ne mislam loso za ovoj lekar. Sepak kaj nego otidov so preporaka od lekar na koj mu veruvam.

Prvenstveno otidov za toj viramin D, ama posle koga mi napravi film deka sum vo mnogu seriozna sostojba so sekerot, pa deka moram ili lekovi ili Turundzieva koja ne e lekar, a nikade ne spomnuva endokrinolog veke mi stana sumljivo. Inace spored drugi labaratorii testot za rezistentnost na insulin mi e vo normalni granici.

Denes so site rezultati ke doznaam sto e tocno. Taka da ajde da ne go okrivuvame predvreme.

(Одговор на членот Sani*)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?