|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Вакцинација за време на бременост
2.2.2010 14:08:20   
ripce
Темава ја отворив поради тоа што додека бев бремена имаше епидемија на паротит (заушки), па започна вакцинација за генерацијата која на времето не била вакцинирана со втора доза, меѓу кои и јас бев, така да ми стигна покана да се вакцинирам. Дополнителен ризик беше тоа што прво брат ми, а после и татко ми заболеа, а јас бев во постојан контакт со нив, тогаш со мм седевме кај моите. И по консултацијата со гинекологот, ми кажа да не се вакцинирам, иако ја почувствува загриженоста, да не заболам и јас... фала му на бога што ме чуваше.



< Поракaта ја уредил ripce -- 2.2.2010 14:14:54 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Вакцинација за време на бременост
2.2.2010 14:27:06   
ripce

Вакцина                          Употреба во бременост          Коментар

BCG a                                           Не

Колера                                         Не                             Безбедноста
                                                                        не е докажана

Хепатитис А                 Да, да се администрира,         Безбедноста
                           ако е индицирано               не е докажана

Хепатитис Б                 Да, да се администрира,
                           ако е индицирано

Influenzae                      Да, да се администрира,           Во одредени
                                          ако е индицирано                     околности
                                                                                       да се
                                                                                            консултира
                                                                                              лекар        

Јапонско енцефалит **             Не

Сипаница*                                  Не***

Менингикокцигеална      Да, да се администрира,            Само при
                                                                                   значителен
                                                                                      ризик од
болест                                   ако е индицирано                инфекција

Parotitis *                                    Не***

Polyomyelitis (орална)    Да, да се администрира,
                                          ако е индицирано

Инактивирана вакцина    Да, да се администрира,     Нормално да
                                                                                            се
                                                                                       избегнува
против polyomyelitis             ако е индицирано      

Rabies                               Да, да се администрира,
                                             ако е индицирано

Рубеола*                                         Не***

Ди Те                                 Да, да се администрира,
(Дифтерија, Тетанус)            ако е индицирано

Typhoid Ty2 *                                                           Безбедноста не е
                                                                                    докажана

Morbilli                                             Не

Varicella *                                        Не

Жолта треска а           Да, да се администрира,      Да се избегнува
                                                                              при отсуство
                                         ако е индицирано           на висок ризик


* Жива вакцина да се избегнува во тек на бременост.
** Спротивно на СЗО, постојат извештаи кои известуваат дека вакцината е контра индицирана во бременост, но и такви според кои вакцината може да се администрира во бременост.
*** Бременоста треба да се одложи за 3 месеци после апликација на вакцината.
Извор на информации: World Health Organization. Special groups. In: Martinez L, editor. International Travel and Health. Geneva: World Health Organization; 2002



< Поракaта ја уредил Еца -- 2.2.2010 20:04:42 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Вакцинација за време на бременост
10.5.2010 12:44:47   
mini mouse
zdravo zenski ,jas sum nova na forumot imam edno since i eve sega sum bremena 21 nedela.Mm fati Varicela ili kaj nas poznato od krupnata sipanica,Pa bi sakala ako nekoj znae da mi napise koi merki jas da gi prezemam za da se zastitam zosto sum bremena.Jas ja imam prelezano kako dete taa sipanica i mojata pedijatarka veli demek ne bilo nisto rizicno stom sum prelezala ako ima nekoj vakvo iskustvo ke ve molam da mi pisete.Pozdravce pa se druzime!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Вакцинација за време на бременост
10.5.2010 14:55:31   
Палешка РР
Освен рубеола, ниедна друга сипаница не е опасна во бременоста. Штом си прележала, не е страшно. А што можеш да преземеш - па не се бакнувај со маж ти некое време user posted image
Добре ни дојде mini mouse user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mini mouse)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Вакцинација за време на бременост
10.5.2010 15:30:06   
arh_diz
mini mouse jas gi pravev tie ispituvanja .I ginekologot mi rece deka ako sum prelezala nemozam po vtorpat da fatam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?