|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Вродена кила (брух)
8.6.2010 15:54:33   
biljana_ppp
Kaj moeto since se javi kila.Jas mu go primetiv prva mu bese podueno kaj desnata strana kaj kureto pa odma go odnesovme na pedijatarot.Toj ni rece deka ima kila i deka taka se rodiluser posted image i duri moze da se pravi operacija posle 1 god. ili moze i da ja snema.sega toa ima 3 meseca i ne mu davame da place mnogu zosto mu se due tamu i moze das e vkelsti.ima li nekoj so slicen problem?

< Поракaта ја уредил Тања -- 8.6.2010 16:22:28 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Вродена кила (брух)
8.6.2010 17:02:43   
Rossana
Brat mi koga bese bebe go imase istiot problem, a bese placko na vekot, se si placese. Ovde vo Strumica doktorot velese deka e mal, pa se do 5 godini ja vlecese rabotata i velese deka e mal, i na 5 godini ne sakase da go operira, pa zatoa majkami i tatkomi go odnesoa vo Skopje i odma uste toj den go zadrzaa vo bolnica.  No kolku porano tolku podobro. Ne se plasi biljana_ppp ne e nekoja opasna operacija, brat mi bidejki bese 5 godini, pocna da odi uste cetvrtiot den. 

< Поракaта ја уредил Rossana -- 8.6.2010 17:03:02 >

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Вродена кила (брух)
9.6.2010 0:41:05   
Snowhite RR
Внука ми имаше кила кога беше малечка, ја оперираа на 40 дена кога имаше, не знам зошто така ти рекле, или можеби дека таа женско, не знам навистина, ај можеби некој а мамичка има искуство, ќе ти кажи

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Вродена кила (брух)
9.6.2010 0:45:51   
Rossana
Isto, koga brat mi go odnesoa vo Skopje im kazale deka moze da se operira uste na eden mesec.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Вродена кила (брух)
9.6.2010 0:47:03   
Rossana
Biljana mislam deka si od Strumica ako ne gresam? Na koj doktor go nosevte? Mislam deka toa e za na hirurgija...

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Вродена кила (брух)
9.6.2010 12:07:39   
biljana_ppp
go nosevme na urolog i kaza deka posle godinkata moze da se oiperira a pedijatarot ni kaza ako sakame vo sk moze da go operiraat ama ne davaat uput od tuka-strumica taka da ke si cekame

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Вродена кила (брух)
9.6.2010 12:31:49   
biljana_ppp
od Strumica sum i pedijatar ni e Pandi Gorgioski ima ambulanta kaj bolnicatai toj ni kaza deka tuka nema da se nafatat zaradi anestezijata, pa mozeme vo sk da odime da go operiraat ama dzabe koga od tuka   ne ni davaat uput za sk a mora da imame ni kazaa deka demek sama moze da se povlece kilata.I jas znam slucaj za bratce i sestricka  imale bruh i gi pravele momickata na 40dena vo sk  a maskoto na 8 meseci tuka vo sr.Neznam dali go boli koga mu se poduvuva?

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Вродена кила (брух)
9.6.2010 19:16:07   
Rossana
I na nas ni e Pandi Giorgioski. Neznam dali go boli koga se podduvuva, se nadevam ne user posted image

Kolku se samo za nikade ovde user posted image user posted image user posted image   Treba da se moli covek za upot da mu dadat...

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Вродена кила (брух)
7.10.2010 14:24:14   
brineta88
vcera na filip na levata strana pod stomaceto kaj preponite zabelezav kako topce, mozno e da e bruhuser posted image
mnogu sum isplasena vo ponedelnik ke odime na lekar pa ke vidime sto ke ni recat

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Вродена кила (брух)
27.10.2010 14:39:03   
sone
Mojot sin ima 3 godini i 2 meseca.Minatata nedela primetivme kila na levata strana na madeto (lat. scrotum) maticnata dr. rece deka e nekoja vodena. Ni dade upat do specijalist detski hirurg. Go odnsovme vo petokot. Utre treba da mu se javime da zakazeme termin. Rece deka e vrodena i deka e dovolno vozrasen da se intervenira.Ke spie samo edna nok vo bolnica radi anestezijata.Od druga strana mi vikaat da se rasprasam ubavo bidejki ako e vrodena moze da ne se operira. Denes zakazavme vo sistina.barame i vtoro mislenje.Iako veruvam deka i tamo ke ni potvrdat da se operira.Ne sum neuka.Obrazovana majka sum i mnogu citam od oblasta na medicinata koja istio taka veli sekogas da se pobara vtoro mislenje. Ima li nekoj vakvo iskustvo?

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Вродена кила (брух)
28.10.2010 14:58:18   
danced
Kaj moeto since ima vrodena kila, deneska go nosevme na urolog i kaza deka ne bila opasna sama po sebe ke se povlecela. Ni rece po 3 meseci pak da pojdime na kontrola.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Вродена кила (брух)
28.10.2010 15:11:25   
sone
danced kazi mi kolku ima tvoeto since? nas denes ni zakazaa sledniot mesec.kaj koj dr. bevte?

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Вродена кила (брух)
28.10.2010 15:13:36   
sone
danced ne ti kazav nie bevme na detski hirurg

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Вродена кила (брух)
28.10.2010 15:19:56   
danced
Dario ima 2 meseci, a bevne kaj d-r Kuzmanoski -hirurg vo Prilep.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Вродена кила (брух)
28.10.2010 15:25:15   
sone
zaboraviv i da napisam deka vcera go gledase Marjan Kamilovski detski hirurg vo Sistina i on rece deka e vodena kila i vrodena uste vo utrobata dodeka mi bil ja imal. Deka nema da se povlece, samo moze da raste. Kako sunger e meka i ne boli. Ali on istoto go potvrdi. Treba da se operira. Ne e alarmantno (za utre, zadutre,...) ama TREBA.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Вродена кила (брух)
28.10.2010 15:26:49   
sone
Danced Dario e malecok. Sepak konsultirajte se so detski hirurg. Ako raste ne cekajte. Ti si sovesna majka i samo prati go. Pozdrav.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Вродена кила (брух)
7.11.2010 12:19:17   
biljana_ppp
nie go operiravme sinceto vo sk na detska hirurgija na 7 meseci oti vo sr ne se nafakaa i sega sie super user posted image a inace mn placese i odma muse duese kilata a koga bila poduvana togas i bolela.i na nas ni kazuvaa deka ke se povlece ama svirki taka da ne cekajte najubavo e dase napravi operacija.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Вродена кила (брух)
25.11.2010 13:54:20   
sone
Nie maliot (3 godini ima) utre go nosime na detska hirurgija.Denes mu izvadija istorija, napravivme laboratorija,utre ke bide operacijata.Kilata mu e vrodena dr. rece deka uste vo utrobata ja imaat. Samo da bide se OK.Se sekiram.INace on e super.Ne sme imale problemi vo odnos na toa dali boli, dali mu potekuva.

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Вродена кила (брух)
25.11.2010 14:20:34   
arh_diz
sone srekno .Srcence malo user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Вродена кила (брух)
25.11.2010 16:17:06   
sone
sone srekno .Srcence malo
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

sone srekno .Srcence malo user posted image


Fala ti arh_diz preeska ni se javija deka po novo sega treba uste vecer da go odneseme okolu 19:30-20h za da sde izbegnuvaat guzvite sabajle.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Вродена кила (брух)
8.12.2010 23:38:03   
bisence
Zdravo. Moeto since ima 41 den, na vtorata nedela od koga se rodi jas mu go primetiv otokot na desnata strana vo sr pedijatarot i hirurgot ni rekoa deka e kila i deka treba da se operira otkoga ke napolni 1 godinka, ako do togas ne se vlosi. Mu otekuva koga se naprega da place ili prdne. Od Remedika Dr. Dimov ni rece da se operira na 6 meseci. Vo Sikstina ni rekoa deka doktorot dovagal sekoja sreda posle pet, treba i so niv da kontaktirame. VE MOLAM, ako nekoj go ima operirano svoeto dete vo remedika, sikstina ili na filp vtori da mi pise. odnapred blagodaram od mene i moeto since Tomce, aj i papy da ne se lute.user posted image

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Вродена кила (брух)
9.12.2010 11:51:09   
arh_diz
Nie bevme na redovna kontrola kaj hirurg fala bogu se e vo red.
Bi sakala da se  spodelam so mamickite koi  go imaat problem  znaci za da izlegla taa voda od testisite trebalo da se trgaat pomalku tesitsite a koga se stava pampers da se podignat malku nagoreza da izlegla vodata.OPERACIJA NE SE PRAVELA PRED 3 GODINI  kilata mozela sama po sebe da se povlece.


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bisence)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Вродена кила (брух)
23.1.2011 18:21:59   
sone
Mojot sin ja imase vrodenata kila uste vo mojata utoba.Go operiravme na 26 noemvri 2010 imase 3 godini i 3 mesesi.eve go sega e TOP.Rabotata ja zavrsivme na detska klinika a go operirase dr.cadikovski.EXTRA hirurg.Se pomina super.pred toa se konsultiravme i vo Sistina.Istiot hirurg od Sistina go vidovme posle i na detska hirurgia.On ni kaza deka treba da se operira za da ne se priklesti.Iskreno finansiite ne mi se problem ama zosto da davame 500 eura koga rabotata ja zavrsivme za 3-4000 denari i dve noki pominati brzo pominuvaat.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Вродена кила (брух)
19.3.2011 23:08:08   
marija tose
i mojot sin ima kila ama papocna taka ni reci pedijatarot i do godinka ako ne se povlekla operacija koga place i koga se sere mu se poduva papceto i jas neznam so da pravam mu stavam pojas i nema efekt mnogu se nerviram so mu e taka user posted image

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Вродена кила (брух)
19.3.2011 23:17:40   
mila mama
Marija Tose ubavo ti rekol doktorot, sto i da stavas nema koj znae kakov efekt. Obicno sama se povlekuva papocnata kila, nekogas se ceka i poveke od godina za toa. Posle edna godina ako ne s epovlece, baraji vtoro mislenje dali da se operira ili da ne pocekate uste malku.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот marija tose)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?