|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Виклери за коса
27.6.2013 15:00:19   
Палешка РР
Виклерите за коса се стар, малку подзаборавен начин за виткање на косата.
Ете јас почнав да ги користам бидејќи имам многу долга и бујна коса и со фигаро губам час и пол за да ја навиткам.
Исто така и ја горам, па мајка ми ми даде (за проба) нејзини стари пластични виклери. Спиев со нив цела ноќ и утрово кога ги извадов косата ми беше преубава! Единствено што ми беше незгодно спиењето, ама трпи бабо за убајна user posted image
Сега сакам да си купам, па ме интересира:

- Дали сте користеле виклери и какви?
- Дали се поубави сунѓерасти, пластични со лепенки, или други (ако има)?

Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Виклери за коса
27.6.2013 15:05:42   
Mihaela 2010
jas nikogas ne sum koristela,ama zatoa majka mi sekoj bozji den gi koristi,ko sto vikas od tie plasticnite starite sto prvo gi vrie pa gi stava dur se topli..
tie gi ima od pamti veka i za nisto ne gi menuva
taa navika i e ostanata uste od devojka koga bila,ednas brat mi i donese od Praga nekoi modernizirani ama pak si se vrati na starite

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Виклери за коса
27.6.2013 15:18:47   
rina13
Сум пробала секакви од сунгерести свитливи, сунгерести со пластика, лепливи. Секогаш сум ги употребувала еднаш и никогаш повеќе, неможам да спијам со нив, многу брзо повторно ми се исправува косата, некогаш бидејќи имам долга коса до половина нема место кај да го навртам целиот прамен така што се на се не ги практикувам. Некогаш од мерак ја виткам со крпчиња поудобно се спие повиткана е и стои подолго.(ова со крпчињава е од мајка ми рецепт за виткана коса, кога беше помлада немаше вечер да не ги намота на глава пошто женава е изгорена за виткана коса а нејзината природна е скроз права)

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Виклери за коса
27.6.2013 15:21:55   
Палешка РР
Е да, сум чула за виткање со крпчиња, ама не ми фаќа умот ич user posted image
Најмногу од се ми е да не ја оштетам косата со преса, фигаро, фен...па барам други начини на виткање.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Виклери за коса
27.6.2013 15:29:13   
rina13
Со крпчиња е одлична варијанта и добра замена за фигаро(има спрееви или лакови наменети за заштита на косата од висока температура но незнам колку помагаат), но треба да се внимава на големината на прамените. Доколку се многу мали косата испаѓа афро.( ми испадналаuser posted image user posted image од искуство ).

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Виклери за коса
27.6.2013 16:43:27   
temjanuska75
И јас имам долга и мнооогу густа коса, која не ни права ниту виткана и цело време ми е полу собрана. Со пегла ја исправувавам и така ми е одлична но многу време губам а се гори косата.Витлери користев порано од оние пластичните самолепливи, но не спиев со нив бидејки користам од најголемите во обем што се и невозможно е со нив да спиеш. Инаку добри ја прават убава косата, се ставаат на тазе исушена коса и за неколку саати имаш прекрасни кадрици. Мене ми е проблем густината на косата, а бидејки се големи витлерите немам место на главава да доставам витлери и бидејки прамените се подебели ми треба повеќе време за да се направат кадрици.
А со крпчиња еднаш пробав и никогаш повеќе. Се навиткав, легнав и утрото кога станав и ги издадив крпчињата, од коса долга до под рамена личев на пудлица со локни до под ушиuser posted image user posted image . Чешлев, тегнев, неќеше да чуе косата моја да се исправи барем малку, а морав да излегувам веќе доцнев. Кој ме виде тој ден и ден денес се смееuser posted image
Инаку сега си купив имаше попуст на групер од magic leverag витлерите, не сум ги пробала уште и мислам дека малку ќе ми биде едно паковање. Кога ќе пробам ќе пишам, ако не ме познаете негде, некоја со коса како пудлица се шета низ градовuser posted image user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Виклери за коса
27.6.2013 19:36:52   
Bethany
Ме орасположи темава user posted image
Се сеќавам на тие пластичните што се вријат, а пред нив мајка ми имаше и метални, не знам се сеќавате на нив, и тие се вриеја па се ставаа на глава. Се за убавина user posted image

И јас имам ставано виклерите, многу одамна. Таман за на работа прва смена имам фризура, додека да се средам и тргнам, малку се поопуштат локните и поубаво изгледа. И најчесто ги користев тие сунѓерасти, со тие можеше да се спие. user posted image
Јас ги ставав само неколку, со поголеми праменови, чисто на краевите коса да ми биде со локни.
Па ете ме потсети, немам сега никакви ама ако налетам на сунѓерасти, ќе земам user posted image

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Виклери за коса
27.6.2013 20:49:03   
caciana
Najdobri se onie stari metalni vitleri so lasticinja sto se...nz dali gi ima sega user posted image
Jas so takvi ednas ja izvitkav kosata i bev kako Farina user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Виклери за коса
27.6.2013 21:52:32   
Felly RR
Имам користено ама ретко. Инкау на интерент еднаш гледав финта за виткање на косата -наместо со крпчиња, со чорапи (машки, подебелиuser posted image ) за да бидат поголеми локните, да не се ептен афро стил.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Виклери за коса
27.6.2013 22:14:35   
miana
Незнам дали сите ја видовте сликата од керками од приредбата - таму и ја виткав косата со крпчиња и тоа од тепка,никогаш не сум видела како,туку по претпоставка и супер и излезе.Вчера и на золвами и ја виткав а има долга коса и преубава и испадна..еве ви ја фотката од керками виткана со крпчиња - user posted image
Кореографијата бараше виткана коса user posted image

< Поракaта ја уредил miana -- 27.6.2013 22:15:32 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

IME ZA DEVOJCE
majka na eva

vi se dopagja li imeto SNEZANA?

DA (26%)

NE (47%)

VOOPSTO NE (27%)


Број на сите гласови: 316

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!