|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   dobri i losi pediatri
27.10.2012 22:06:11   
radovanovic
Sakam da ja zapocnam temava poradi edna odlicna i edna losa doktorka.
Stefan se rodi na 25.1. ovaa god. i jas vo Re medika sa zapoznav so poveke lekari pediatri. Dr jadranka e neverovata, pred se kako covek, a potoa odlicen strucnjsk, a pri toa e i neverovaten dokor. Veruvajte mi, mi se javila na sekoj poziv vo sabota ili nedela i mi pomognala i pokeke od sto sum barala.
Od druga strana, od strana na familijata na soprugot mi bese preporacan pediatar vo Idadija koj e niven rodnina - dr Roza Lakinska Netkjova. Greska koja sto posakuvam nikoj da ne e povtori. Mojot suprug znae deka go pisuvam ova, a za mene e neminovnost, bidejki ne sakam na nikogo da mu se sluci ova niz sto nie poninuvame!
Pred dva dena dojovme kaj doktorkata Roza poradi belo potkozno podignuvanje na kozata na kureto sin ni Stefan od 9 meseci. Gospogjata, koja sto e nazalost doktorka, mu ja povlece kozickata na kureto na naseto bebe taka sto ja iskina na tri mesta, totlno nepravilo, crveno, i so uzasen izgled. Potoa ne praiti na sistematski preglad za bebe od 9 meseci. Koga slednata dokorka mu go pogledna kureto ostana shokirana. Pocna da ne kritikikuva kako sme mozele da mu napravive takvo nesto na naseto deto!
Jas, priznavam, pocnav da panicam. Ne mozev da poveruvam deka kureto na moeto dete za koe jas non srtop se grizam moze da e teka divjacki iskinato!
Doktorkata ne prasa kako ova se slulci i koga i kazavme daka nejzina koleska go storila toa, dr. pocna da ja vrti glavata vo neveruvanje.
Se vrativeme potoa kaj maticnata doktorka, jas go prativ soprugot vnatre, zato sto bev premnogu luta da vlezam vnatre. Dr.Roza pocna da mu objasnuva na mojot sopug deka toa sto go napavila e najdobro za Stefan, nie da sme imale hrabrost do sega inace bi mu ja povlekle kozat na kureto i bi ja zavrsile rabotata, vo toj moment i jas vlegov vo ordinacijata i dr, rece deka ke ne prati kaj hirurg da mu ja skine kozata do kraj zatoa sto taka treba! I sto toa ke zarane i toa e ispravno!
So upat za hirurg vo Drzavna bolinica ne primi (mene, Stefan i svekrva mi) mlad doktor, koi sto mi deluvase deka ima pojma sto zboruva, dr.Risto Simenov, koj sto ni posveti makimalno vnimanie. Dr. bese sokiran deka bilo koe medicinsko lice mozelo toa da mu go napravi toa na malo dete, so ogled deka koga povtono ke zazdravi kozta na trite skinati mest ke stvori tkivo luzna koe ne e elasticno, ne se povlekuva, doveduva do fimoza, i trebada se operira. Sovetot na doktorot bese da ne pravime nisto, da ne odime poveke kaj maticnata doktorka i da go posetime za dve nedeli.
Jas ke se otkazam od dr. Roza i s uste se rasprasuvam kade mozam da ja prijavam za pogresno lecenje, zatoa sto veruvam deka mora da e zlocin zdravo dete da se odnese na lekar a da se iznese so golema verovatnost za operacija.
Baram maticen pdijatar! Ako mozaete da ni preporacate ke bideme srekni, no i ako sum vi pomognala d ane posetite los covek i losa dokktorka, pisete!
Stefan, A & A
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: dobri i losi pediatri
27.10.2012 22:29:01   
Felly RR
Еве ТУКА ги пишуваме нашите искуства со педијатрите. Се надевам ќе ти помогнат.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот radovanovic)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: dobri i losi pediatri
27.10.2012 22:31:47   
sitalia
Draga Radovanovic, navistina socustvuvam za vaseto loso iskustvo i mozam da zamislam kolku Ve boli seto ova. Vi posakuvam se dobro da zavrsi. Neznam kade mozete da se pozalite, a za pedijatar mozam da ja preporacam ordinacijata dr Smokovska.

(Одговор на членот radovanovic)
Непосредна врска до пораките: 3
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?