|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ситни играчки, подалеку од децата
5.7.2009 23:31:24   
Еца
Вдишуваат или голтаат се, од капачиња на пенкала, па се до копчиња. Најекстремниот случај датира од пред некое време, кога на едно двегодишно дете лекарите на Институтот за белодробни заболувања во Козле му извадиле ланче долго 18 сантиметра.
Како причина се наведува невниманието на родителите, кога ги хранат или ги оставаат да си играат без надзор.

„Децата немаат катници, не можат да ја соџвакаат убаво храната и таа несоџвакана во поголеми партикули често е вдишувана", изјави прим. д-р Љиљана Соколова, педијатар во Институтот за белодробни заболувања во Козле.

„Сме имале случаи каде што и 22 парчиња од кикирики сме ваделе од двете страни на белите дробови - и лево и десно", рече Соколова.

Туѓите тела од белите дробови се вадат со бронхоскопија, а најчести пациенти се децата до три години. Доколку навреме не се интервенира, последиците можат да бидат опасни, некогаш и фатални.

Колку внимавате на играчките кои ги има вашето дете, и дали од нив може да падне некое ситно делче кое може да направи големи проблеми?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Ситни играчки, подалеку од децата
5.7.2009 23:33:21   
biljanaM
Уф....од ова ми е најстрав...Воислав како мало ништо не ставаше во уста, сега кога е поголем се бута в уста или ке го лизне предметот, незнам зошто е така...еден ден го видов како јаде дрвена бојца.

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Ситни играчки, подалеку од децата
5.7.2009 23:35:24   
Еца
Мартина е веќе поголема, 3 год и 8 месеци, па се става во уста.Толку многу и зборувам и објаснувам, ама таа пак се става во уста.Имаме пробано и бојца Биле не се секирај нема последициuser posted image шала на страна, веќе не ми паѓа на памет да ја оставам сама ни секунда.Но проблемот е што кога јас не сум тука?user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Ситни играчки, подалеку од децата
5.7.2009 23:49:46   
mami
ах иЛука пробува се, дури и бубамара проба, срека и бубамата преживеа и нему не му беше ништо...на играчките внимаваме да немаат ситни парчиња зошто не секогаш го гледам во секој момент што прави, за дел од секунда пробува нешто ново

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Ситни играчки, подалеку од децата
5.7.2009 23:57:23   
mis.
Со мартин немав некои големи проблеми нормални како дете но сега најмногу ми е страв за стефан.Марти обожава да си игра со ситни играчки најчесто од киндер јајце,има ептен многу.Па многу ми е страв да не дојдат во рацете на Стефан бидејќи мартин свесен е дека може да ги голтне многу сме му збореле за тоа но дете е сегогаш не внимава.Знае и во близина на Стефан да игра со нив па потребна е целосна контлола од нас.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Ситни играчки, подалеку од децата
11.9.2009 15:32:21   
profesorica
Дамјан се става во уста и многу ми е страв од ситни играчки и делчиња затоа цело време ми се очите во него.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ситни играчки, подалеку од децата
12.9.2009 10:03:53   
nutelizza
Имаше брзо една емисија за ова на а1  ходници уф се ежам сега кога ми текнува што се не видов што докторите извадиле од мали деца. Од копчиња до цуцла. Имаше ланчиња, ситни делчиња, свирчеuser posted image , парки...user posted image



(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Ситни играчки, подалеку од децата
12.9.2009 10:26:43   
profesorica
Да и јас гледав тоа леле страшно!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ситни играчки, подалеку од децата
12.9.2009 10:59:08   
Bile
Da go napisam i moeto iskustvo okolu ovaa bolna tema. Mojata kerka do sega igracka ne stavila vo usta bidejki e tolku gadezliva i od taa pricina nisto ne stava vo usta. Za sitnite igracki da kazam deka ni edna ne sum frlila. Kaj mene ima edan polica cela so sitni igracki od kinder jajce i so niv si igra i posle gi vraka. Voopsto ne sum imala problem so bilo sto nitu stava vo usta nitu ja interesira da vkusi. Taka da sekoe dete e prikazna za sebe jas licno sum prezadovolna od taa rabota.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ситни играчки, подалеку од децата
12.9.2009 11:03:13   
profesorica
Леле биле ти си среќна коцка!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Ситни играчки, подалеку од децата
11.12.2009 12:32:07   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: sunchips

Deneska moeto user posted image goltna moe vlakno, mozebi 10-15 sm dolgo, za da bide uste poloso posle tolku dolgo vreme se farbav pred 2 dena i kosata ja miev ednas. Ja vidov vo kupatiloto deka go dzvaka vo usta, probav da go izvadam, taa zatvori usta i ne dade veke da baram.Strcav za sekunda vo dnevna so nea da ja legnam na fotelja i da i ja otvoram ustata, no nisto, bese docna. Ima nekoja telefonska linija za medicinski soveti i sestrata mi rece deka farbata ne bi trebalo da bide problem, no dolzinata na vlaknoto ponekogas znae da iskomlicira ako se stutka vo crevata, vo najgolem broj slucaevi decata gi isfrlaat. Sega 4 oci na sekoe menuvanje pelena, ke go baram. Koga ke razmislam kolku taa me kube ponekogas i kolku mi pagja kosata na periodi kojznae kolku pati dosega se slucilo bez da primetime, ne sakam ni da mislam user posted image

Sto e so vasite bebinja/ deca, sto se imate primeteno deka goltnale ili bile blisku do toa?

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Уф..па влакно знам дека не- бидејќи го имам видено неколку пати како кему дојде до уста и сам го вади или плаче и отвара уста да го извадиш..а има голтнато некое парче хартија или кесичка, ама зборам за минијатурни парчиња...еднаш ни се случи пострашно- дограби пуфка од некои мои домашни папучи и ја џвакаше пола саат пред да успееме да му ја извадимеuser posted image


(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

/
AnMari

Koj pampers e najdobar?

Pampers (20%)

Baby Star (0%)

Can Bebe (0%)

Nanny's (0%)

Puffies (20%)

Drugi (60%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!