|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Непланирано ни беше! Дали?
6.9.2010 16:59:26   
mama26
Оvaa tema ja otvoriv za razgovor posto mi se ima sluceno mnogu majki da mi kazat neplanirano ostanale trudni.Јas licno nemozam da se iznacudam od nivnite muabeti zasto sekogas sme se pazele ,svesni,se znae mislam dete kako se pravi ......

kakvo e vaset_o mislenje?

< Поракaта ја уредил nadica -- 7.9.2010 8:56:08 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Непланирано ни беше?
6.9.2010 18:06:16   
Палешка РР
Имаме ваква тема, КЛИК

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Непланирано ни беше?
6.9.2010 18:17:26   
mama26
ne paleska temava se odnesuva na nas koi sme veke vo brak.a taa tema e za decko devojki.eve primer na odmor bev.i mi vika majka na dve deca a bremena so treto deka ova i bilo neplanirano.ne bi bese jasno prvo zasto taka rece koga e vo brak i vtoro kako e toa neplanirano.ili toa e samo laga sprema nekoj vo familija sto nejkel poveke od dve deca/kako svekrva sto se bunela i.tn. i uste edna koja so 4to vika neplanirano e.?ne mi e jasno zborot. a majkata na prvava sto e trudna so 3to  se obraka na mene vo sred muabet i mi vika i mene ne mi e  jasno kakvo neplanirano dete zbori kerkami? mislam imame apcinja spirali i sto uste ne za da ne dojde do zborot neplanirano.....spored mene ako e neplanirano ne bi go rodila.a spored vas mozete da si kazete vasi iskustva.....

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Непланирано ни беше?
6.9.2010 22:41:45   
Natasa981
mama26, jas mislam deka taa zena tvrdela deka e neplanirano zasto mozebi i pokraj zastitata sto ja primenuvale,taa sepak zabremenila..neplanski,neocekuvano! znaes kako velat,najlesno se zabremenuva neplanirano. Znaci i pokraj toa sto ne posakuvale,taa ostanala bremena i ete spremna e da go rodi deteto,toa mozda e za pofalba..sepak,parovite denes morate da priznaete kalkuliraat i planiraat ,vo ova ludo vreme semejstvoto mora da se planira,sto mene ne me voodusevuva bas. Moras da "racunas" kolku deca ke imas,zasto neli treba tie deca da gi rastes spored moznostite da im pruzis kakov takov ubav zivot.. .jas seuste ne sum bremena iako najiskreno toa go posakuvam, bas onaka neplanirano da zabremenam:))

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Непланирано ни беше?
7.9.2010 8:12:20   
Idna mamica
-Што мислеше кад се онадеше?-Мислам дека оваа реченица кажува СЕ.Доколку не сте спремни за уште деца или воопшто не сте спремни за деца од некои причини(студирање,нерешено стамбено прашање,незрелост) тогаш употребете си заштита,бар кондоми се продаваат на секој чекор!Немојте едно невино суштество да пати поради вас!

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Непланирано ни беше?
7.9.2010 8:31:47   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

.....spored mene ako e neplanirano ne bi go rodila.a spored vas mozete da si kazete vasi iskustva.....


mama26, ако било не планирано, не значи дека одма ќе се стрчам да го абортирам! ако на тоа мислиш.
Јас немав ни уште добиено после породување кога останав со ќерката, не беше планирана, ама кога испадна, беше исто така многу сакана. Што не ти е јасно?



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Непланирано ни беше?
7.9.2010 8:44:51   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

.....spored mene ako e neplanirano ne bi go rodila.a spored vas mozete da si kazete vasi iskustva.....


mama26, ако било не планирано, не значи дека одма ќе се стрчам да го абортирам! ако на тоа мислиш.
Јас немав ни уште добиено после породување кога останав со ќерката, не беше планирана, ама кога испадна, беше исто така многу сакана. Што не ти е јасно?




Бебињата не испаѓаат така од небо. Тоа што не сте се пазеле, значи дека сте оделе на ризик за наредно дете. Тоа што уште не си имала добиено, не значи дека не можеш да затрудниш (тоа се случува кога не читате доволно литература).

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Непланирано ни беше?
7.9.2010 8:54:56   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

.....spored mene ako e neplanirano ne bi go rodila.a spored vas mozete da si kazete vasi iskustva.....


mama26, ако било не планирано, не значи дека одма ќе се стрчам да го абортирам! ако на тоа мислиш.
Јас немав ни уште добиено после породување кога останав со ќерката, не беше планирана, ама кога испадна, беше исто така многу сакана. Што не ти е јасно?




Бебињата не испаѓаат така од небо. Тоа што не сте се пазеле, значи дека сте оделе на ризик за наредно дете. Тоа што уште не си имала добиено, не значи дека не можеш да затрудниш (тоа се случува кога не читате доволно литература).





Да, сме ризикувле. Тоа и јас го кажав. Значи не сме планирале во тој момент и се создаде бебе.
Останатиот дел не ти го коментирам. А бе учителка. user posted image



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Непланирано ни беше?
7.9.2010 8:58:48   
mama26
dobro utro.gledam ste planirale neplanirano dete viktoryuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Непланирано ни беше?
7.9.2010 9:01:33   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

dobro utro.gledam ste planirale neplanirano dete viktoryuser posted image

не бе мама, само и така и така ќе имавме уште едно, па дали сега дали попосле исто ми се фаќаше. Кога веќе дојде добредојдено е.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Непланирано ни беше?
7.9.2010 9:02:28   
mama26
i da dokazam celosniot muabet bese deka izgleda zenata nejkese dete ama bese pritisnata od mazot [spored mene ] sto i ne  e taka strasno ako se sposobni za treto ili 4 to.megutoa muabetot bese nakrajot zenata me prasa dali seuste trae zakonot za 3to dete [  sto jas pojma nemam da i kazam] i posle kako slog me udri  deka ne e cudno i da ne e mazot tuku ete taka radi zakonot. tuka mi stana najtezok muabetot so nea.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Непланирано ни беше?
7.9.2010 9:07:46   
mama26
da se nadovrzam .zakonot e dobredojden i dajboze vecno da e taka,da se ragja.ama ete jas mislam prvo treba mojot zakon doma da e kako sto treba [ poveke udobnosti ] za vtoro.jas nesakam moze da sum so edno dete.ama aj sega da se opijancime i ' nesakajki trudna ' i ke go gledam po podrumi- ili ke platam viskoka kirija a ke nemam leb da mu dadam-strasno. a zenava ne raboti mazot mizerna plata i se usudile na 3to.pa uste vika neplanirano a ispaga deka e[ planirano] pa ajde sega ne sme deca.....

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Непланирано ни беше?
7.9.2010 9:10:08   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

mama26, jas mislam deka taa zena tvrdela deka e neplanirano zasto mozebi i pokraj zastitata sto ja primenuvale,taa sepak zabremenila..neplanski,neocekuvano! znaes kako velat,najlesno se zabremenuva neplanirano. Znaci i pokraj toa sto ne posakuvale,taa ostanala bremena i ete spremna e da go rodi deteto,toa mozda e za pofalba..sepak,parovite denes morate da priznaete kalkuliraat i planiraat ,vo ova ludo vreme semejstvoto mora da se planira,sto mene ne me voodusevuva bas. Moras da "racunas" kolku deca ke imas,zasto neli treba tie deca da gi rastes spored moznostite da im pruzis kakov takov ubav zivot.. .jas seuste ne sum bremena iako najiskreno toa go posakuvam, bas onaka neplanirano da zabremenam:))
i da si zabremenis nate, nesmee nikoj ama bas nikoj da ostane bez dete...najgolema sreka.ova muabetov e za 3to 4to dete.a za prvo ic ne mu ja mislam user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Непланирано ни беше?
7.9.2010 10:22:09   
vezilka RR
Прво не ја разбирам разликата меѓу прво и трето не планирано дете. Не планирано си е не планирано. Според мене се што не било предходно срочено во муабет и прифатено од двајцата родители е не планирано. И да бидеме реални, односно да ја сватиме средината во која живееме, контрацепција во МК се употребува минимално, особено кај брачните парови. И кога се збори за Македонија треба да се има предвид дека неа ја сочинуваат освен Скопје каде се е подостапно, места, градови и села каде баш и не е се така достапно. И да бидеме свесни дека кампањата и Законот за трето и четврто дете резултираа со такви ситуации кога родителите се одлучија за уште едно заради парите и тоа особено во посиромашните делови на МК (ова се евидентирани состојби на терен).

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Непланирано ни беше?
7.9.2010 11:18:58   
mama26
ne vezilka na natasa bas i e planirano deteto.so tolku zelba i ljubov i bese napisano.iako neplanirano vo mislite i e planiranouser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Непланирано ни беше?
7.9.2010 11:22:57   
mama26
kolku neplanirani abortusi dosle od neplanirani deca eheee.pogotovo mladinava.15-16 godisni.ama se nacukale pa neznaat sto pravat.ni zastiti ni nisto.e toa e neplanirano.a ne veke koga imas edno barem i ne si svesen kako trudna si ostanalauser posted image .i koga ke ja prasas neznam kako.dali se izbrisav od peskir ili mi prsna pa mi usisa matkava.abe pricini sto da ti kazam.sramotauser posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Непланирано ни беше?
7.9.2010 11:30:18   
Палешка РР
Не ја сфаќам поентата? Детето се зачнало веќе и секогаш постојат две опции, дали ќе се задржи бременоста или не. Не значи ако се зачнало непланирано дека ќе биде помалку сакано. Не значи дека ако се зачнало заради проектот baby boom, дека ќе биде помалку сакано. И сестра ми била непланирана, а јас чекана 2 и пол години, па не третирале исто.
Понекогаш се планира, чека бебето, па никако да дојде. И јас сум за планирање на семејството, но не ги осудувам оние кои непланирано родиле.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Непланирано ни беше?
7.9.2010 19:01:06   
Natasa981
Jas se soglasuvam i so Paleska i so Vezilka i so Mama26,generalno. Sakav samo da iskomentiram deka vo bracnata zaednica moze da se planira semejstvoto.Da imas pravo na izbor kolku deca ke rodis.Inace,sekoe dete si e dobredojdeno spored mene,ama neli ponekogas sudbinata gi pletka koncite i ispaga kako sto ne ocekuvas.Zastita,pazenje ova-ona matematiki i cuda i pak nesto ke te zafrkne!E toa e neplaniranoto:) Zenski,planirano-neplanirano jas sakam sto pobrzo da si rodam bebence,pukam od zelbi,ako mi veruvate..pozdrav do vas,ve sakam user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Непланирано ни беше?
8.9.2010 9:41:07   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Не ја сфаќам поентата? mnogu paleska ja nemaat svateno poentata,zatoa edvaj prezivuvaat.....a kolku sto znam i ti samata kaza deka sega momentalno nemas uslovi za treto dete posto stanot ti e mal neli....i vo nieden moment nerekov z vtoro dete [sestrati sto ja mesas ] rekov od 3 to 4to pa nagore....


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Непланирано ни беше?
8.9.2010 9:45:15   
mama26
poentata mi ja svatija samo anedespo i idna mamica.....

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Непланирано ни беше?
8.9.2010 9:47:41   
Палешка РР
Што да правам мама, глупава сум, не сфаќам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Непланирано ни беше?
8.9.2010 9:48:40   
mama26
svakas ,svakas ne si ti glupava...samo ete jas ne ti cinam izgledauser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Непланирано ни беше?
8.9.2010 10:40:08   
Natasa981
devojki,abe ajd opustete se,praznik e ,dosta so ova planirano-nepalnirano..kolku lugje -tolku razlicni razmisluvanja..Jas mislam deka poentata e vo toa dali sakas ili nesakas dete-nema vrska so planirano ili neplanirano. Tolku.Ako sakas dete -ke go rodis,ako ne sakas-nema da go rodis.Taka e i vo praksa.Neznam samo koj ragja deca odosto mora.Otkako ke go rodis,sekoe dete e sakano.(ne mislam na onie jadni sto gi davaat na posvojuvanje).

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Непланирано ни беше?
10.10.2010 15:28:50   
mosa
dobro luge da ve prasam prvo zpsto razmisluvate taka eve jas imam dete i koga ostanav brmena bas ne mi bese planirano.se se sluci pred dve godini koga so mm a togas decko bevme na domor.bidejki bevme vo dolga vrska 95 Godini) imavme i odnosi,np sekogas razlicno nekogas so kondom a nekogas i bez normalno se trgase na vreme.no pred dvr godini otidovme na odmor.ii koga se vrativme nemav menstruacija,po dve nedeli napraviv test i otidov na ginekolog i bese potvrdeno deka sum bremena .iako ne mi bese planirano bedejki prvin cekav da go zavrsam fakultetot pa posle se ostanato sepak go zadrzav bidejki sumprotiv abortusot. i sega sum pri kraj so fakso i imam sin og 1.5 godina.VALENTINO

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Непланирано ни беше?
10.10.2010 21:28:42   
Anushka
ИЗВОРНА ПОРАКА: mosa

dobro luge da ve prasam prvo zpsto razmisluvate taka eve jas imam dete i koga ostanav brmena bas ne mi bese planirano.se se sluci pred dve godini koga so mm a togas decko bevme na domor.bidejki bevme vo dolga vrska 95 Godini) imavme i odnosi,np sekogas razlicno nekogas so kondom a nekogas i bez normalno se trgase na vreme.no pred dvr godini otidovme na odmor.ii koga se vrativme nemav menstruacija,po dve nedeli napraviv test i otidov na ginekolog i bese potvrdeno deka sum bremena .iako ne mi bese planirano bedejki prvin cekav da go zavrsam fakultetot pa posle se ostanato sepak go zadrzav bidejki sumprotiv abortusot. i sega sum pri kraj so fakso i imam sin og 1.5 godina.VALENTINO

така е, мајка26... дали знаеш дека јас после две деца (и тоа како планирани), со првиот сопруг (после три години живот и се` што подразбира тоа), останав трудна - ни јас не знам како!!!!???
never say never
еве и ќерка ми сега, после дваес` години, д-р ми вели, шанса нема да раѓаш, стара си - и опппп, еве ја Мила - Мица на мама

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?