|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Haley ни е следна :)
4.8.2009 8:54:46   
mami
Ајде мила..само храбро напред user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Haley ни е следна :)
4.8.2009 12:46:34   
haley
Ауу голлемо благодарррам за убавите мисли и желби!! :)


Во понеделник е програмирано и едвај чекам да го видам и тоа чудо - свое бебе  :)) 
Туку ужасни стравови ме фаќаат , вчера некако безврска заспав пред полноќ и послсе не можев да заспијам а бебето почна да мрда мрда мррррррррда ма едно 2 саати стално ми мрдаше нешто.

Еве кога седам сега нешто помалку мрда од кога бев легната ама пак зема да мрда и ко да се преместува стално ..? нормално ли е ова? да не се ова некакви контракции ? user posted image во принцип немам некакви болки кои надоаѓаат па се прекинуваат и слично.. само ненормална активност да бебето , стално гледам некоја нога,рака што ли како се преместува user posted image    
да не е знак ова дека ќе тргне и пред понеделник што мислат искусните мами  ???

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Haley ни е следна :)
4.8.2009 12:52:23   
mami
нема да тргне, само му е веќе тесно таму, уште и ако е малку покрупничко нема место ич и затоа гледаш рачиња и ноџињаuser posted image user posted image user posted image јас мислам дека Лука последните денови ме клоцаше директно во срце, дека свртено надолу и со ноџињата партал ме правеше- мм ме зафркаваше дека ке ми скрши некое реброuser posted image user posted image не се секирај и само смирено, детето едноставно сака да ти каже дека е се во ред со него, ако го нема цел дена да мрдне, тогаш можеш да се загрижиш а инаку додека мрда и клоца - се е супер

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Haley ни е следна :)
4.8.2009 12:53:11   
niki
Bebinjata vo posledniot mesec od bremenosta se mnogu aktivni bidejki se podgotvuvaat za poroduvanjeto so glavata se vgnezduvaat nisko vo karlicata i postojano udiraat potiknuvajki ja da se otvori i da si napravat pat za izleguvanje. Verojatno go cuvstvuvas dolu nisko tie dvizenja moze da bidat i bolni no ne sekogas. Sosema e normalno da bide aktivno, dokolku ne e aktivno togas treba da se zagrizis i pravo na lekar. A koga ke te fatat bolki toa nikoj neznae toa sto ti si si programirala da se porodis vo ponedelnik e onaka na tepka po procenka na doktorite deka e zrelo bebeto da se rodi vrz osnova na goleminata, kolicinata na plodova voda i sostojbata na postelkata, no pak neznaci deka bebeto e togas bas spremno, moze da bide spremno porano no moze i podocna.

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Haley ни е следна :)
4.8.2009 12:56:32   
Mammy
Јас имам уште 15-тина дена, ама уште ме мава во ребра..А веќе било вгнездено во карлица...Така да и јас исто како и Haley, не знам како ќе биде..И јас чекам, а и мене ме мава, ме растура, некогаш не можам воздух да земам..

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Haley ни е следна :)
4.8.2009 12:58:52   
mami
леле те разбирам потполно- јас во тие моменти застанував, го галев стомакот и тивко му викав да се смири, дека ме боли- и инатчето мое после маваше уште посилноuser posted image user posted image user posted image user posted image леле уште од тогаш си имаше свој став- ке си реши нешто па оди разубеди го

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Haley ни е следна :)
4.8.2009 13:00:00   
haley
Аууууххх фала Мами , го земам твојов збор како мантра  ,  цел ден ќе се самоубедувам дека се е во ред само тесно му е на бебево :))
а како што сум за никаде, многу работи оставив во последен час  да ги средувам и сега ова со волку мрдање и активност така ме исплаши мислев да се јавувам кај гинеколози да прашам дал може да дојдам на Ехо да видат што се дешава user posted image  

на последното мерење беше накај 3кг а може има и повеќе кој знае , нели утнуваат стално со тие претпоставки , но чувството кое плаши е тоа што премногу често се мрда.  ИЗгледа Лука и мојава принцеза се со фудбалски хоби  хехеех ете колку сум талентирана ќе имам  принцеза-фудбалерка ;)) 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Haley ни е следна :)
4.8.2009 13:02:16   
mami
ти само уживај, еве и ники ти пиша и било кој доктор ке ти каже- додека мрда е добро- ако се умири ептен- тогаш има место за паника, а сега уживај и досреди си ги работите и чекај понеделникuser posted image user posted image

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Haley ни е следна :)
4.8.2009 13:04:04   
niki
Se vgnezduva negde vo 36 nedela, a posle uste cetiri nedeli samo mava. Jas ponekogas tolku ja cuvstvuvav nisko sto se plasev deka pri sledniot udar ke i ispadne glavata i ke ja vidam megu noze, ama ne, si ostana ona vnatre do posledno cel mesec udirase na site strani a najmnogu vo karlicata, dusata mi ja izvadi. Ama pak bi sakala da sum si trudna pa toa bese mnogu ubav period ovoj pat ke znam da prepoznaam tocno koga ke se vgnezdi vo karlicata nema da se cudam sto mi se slucuva ko prviot pat.
Lelee mi razbudivte sega nekoi cuvstva sto gi imav zaboraveno...........

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Haley ни е следна :)
4.8.2009 13:08:04   
haley
ее дури сега ги видов коментарите од ники и мамму,.. :) Ауу значи стварно не сум единствена ..
Ники,  пред некоја недела во одење имав доста болки и неугодности во тој дел на бешиката , значи таму каде бебето ја сместува главата . Ама сега ова е во горниот дел  на стомакот стално тука ми мрда и тоа баш се гледа или чувствувам на допир дека е рака,нога,бут , се превртува ли или само мрда не знам а има и клоци  :))   во тој делот каде главата би требало да ја сместува ич немам притискања сега за сега.

на последниот ехо баш ми кажаа дека е бебето сеуште ’високо’ сместено .. ама од тогаш поминаа накај 2 недели и јас имам впечаток дека имаше симнување.

ама како што кажавте сите, изгледа може само да мрда вака и да не тргнат контракции а може и да мрда и да тргнат .:(  така да исто ми се фаќа 



(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Haley ни е следна :)
4.8.2009 13:11:31   
niki

Ajde ajde Haley nema mesto za panika, namesto da se plasis treba da si srekna uste malku pa ke se olesnis.
Ajde so lesno i namesto da trcas po doktori otkri si gostomakot i poigraj si so bebeto, ke vidis kako ke se smiri.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Haley ни е следна :)
4.8.2009 13:14:35   
mami
потпишувам тотално- со паника никаде нема да стигнеш..играј си со стомакот- тоа чувство ке го бараш после (уф како ми недостигаат тие моменти сега)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Haley ни е следна :)
4.8.2009 13:19:14   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: haley

ее дури сега ги видов коментарите од ники и мамму,.. :) Ауу значи стварно не сум единствена ..
Ники,  пред некоја недела во одење имав доста болки и неугодности во тој дел на бешиката , значи таму каде бебето ја сместува главата . Ама сега ова е во горниот дел  на стомакот стално тука ми мрда и тоа баш се гледа или чувствувам на допир дека е рака,нога,бут , се превртува ли или само мрда не знам а има и клоци  :))   во тој делот каде главата би требало да ја сместува ич немам притискања сега за сега.

на последниот ехо баш ми кажаа дека е бебето сеуште 'високо' сместено .. ама од тогаш поминаа накај 2 недели и јас имам впечаток дека имаше симнување.

ама како што кажавте сите, изгледа може само да мрда вака и да не тргнат контракции а може и да мрда и да тргнат .:(  така да исто ми се фаќа 


Pa togas tebe ti e uste rano, ama verojatno porano od termin za poroduvanje ti go imaat zakazano carskiot. Neznam kako odi se toa zatoa si navivam za prirodno beboto samo si znae koga si e spremno.




< Поракaта ја уредил niki -- 4.8.2009 13:20:44 >

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Haley ни е следна :)
4.8.2009 13:50:32   
Tanja K.
I kaj mene slucajot e ist.I jas sega vlegov vo deveti,pa so cel pat si bev i vo Ohrid samo zaradi kerkami.A vo kola mislam deka mi go raznese stomakot deka toa ne se banjase tuku samo dada.user posted image user posted image
Inaku kaj mene tolku mnogu klocanja osekam uste pred mesec i pol,i mazmi se smee i veli da ne saka da izleze preku stomak,mislis deka ke probie kolku mava.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Haley ни е следна :)
4.8.2009 21:30:22   
Natasha5
Ajde haley samo napred.Kolku e ubavo koga ke go vidis vo tvoite race.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Haley ни е следна :)
4.8.2009 22:28:26   
Еца
user posted image user posted image Халеу едвај чекам да ни пишеш какво е чувството когаз за прв пат ќе го видиш своето мало сонцеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Haley ни е следна :)
7.8.2009 14:16:16   
mami
Haley како си ни мила? те нема да пишеш, да не се гушкаш веќе со малечкото? ајде само храбро, те чекаме да јавишuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Haley ни е следна :)
10.8.2009 22:39:13   
Еца
Халеу денес требаше да роди, има закажано,но немаме контакт од неа, ајде ќе ја почекаме да со дојде дома со бебулето и да ни пише за радосната вест.Халеу со тебе сме во мислите мила, ајде те чекамеuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Haley ни е следна :)
10.8.2009 23:07:05   
mami
леле да..аууу Халеу ајде мила..те чекаме да пишешuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Haley ни е следна :)
10.8.2009 23:08:21   
Natasha5
Ajde Haley gi cekame ubavite vesti.Samo napred,bez griziuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Haley ни е следна :)
12.8.2009 23:36:00   
niki
A Haley uste ne prijavila novosti, ajde do koga ke te cekame zenska, izleze li toa bebuskoto?

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Haley ни е следна :)
17.8.2009 9:48:48   
mami
НАвистина Халеу ајде до кај си? како си? како помина...Што е? машко , женско, име..леле ти поставив еден тон прашања user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Haley ни е следна :)
18.8.2009 13:57:26   
haley
ЕЕЕее леле се утепав барајќи ја темава !! еве набрзинка да ви јавам новостите .--:)))

Мојата мала Естела (Estella) се роди на 10. 08 ,  долга 50цм  ,  2,8кг , со нели, планираниот царски рез ! Ааах какво доживување е тој царскиот , ма цел реферат можам да напишам:))

во кратки зборови, во текот на царскиот бев будна со епидурал инекција и онаква завеса од половината.. откога почна царскиот за 7-8мин бебето беше надвор и ми го донесоа за бакнување, јас плачев бебето плаче и така све убаво.. потоа трае едно 15мин додека завршуваат тоа резот ама ептен брзо поминува.. екипата која беше околу мене се утепаа зборувајќи што правеле викендот, мобилни телефони така да мозокот тотално ми беше ошамутен од тоа и немав време да се плашам и слично..

ме однесоа во таа интензивна нега соба и кога гледам, таму легнат мажот ми, покриен а врз негова кожа бебето и така лежат .. каков шок :))  овдека така прават, кога бебето е родено таткото на гола кожа го става бебушот и така ја чекаат мајката.наводно тоа било добро ради регулација на температурата кај бебето..   и така откога ја дојдов, ми се лошеше секои 10мин па бебето едно време го ставија во инкубатор и така чекавме да ми се подобри .  Пет мин се зафркаваме , смееме , потоа пет мин. повраќање.. ама за едно 1-2саат беше се подобро и во соба ме однесоа и бебето ..

(крај на I дел)
продолжува наскоро:) , бебево ми се буди морам да одам,  голем ЦМОК до сите вас, ве мислев деновиве баш ми недостасувавте
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Haley ни е следна :)
18.8.2009 14:02:11   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Колку убаво име има Естела...растете вие, навикнувајте се една на друга, па те чекаме со вториот дел...

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Haley ни е следна :)
18.8.2009 14:02:42   
penelopa
Neka ti e živa i zdava kerkata Haleyuser posted image ...a za toa bebeto da leži na gola koža sum slušnala...sestrami koja živee vo Gemanija mi ja raskažuvaše istata prikazna...pojma nemam zošto e toa...

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?