|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мала помош ве молам!!
18.6.2010 9:49:35   
Lilaa
Здраво до сите членови на овој форум ..Имам само 17 години,и би сакала да останам анонимна во идентитетот ..еве го мојот случај:

имам некоја болест ( незнам како се вика,незгодно ми е да ги прашам родителите ) но знам дека е недостаток на хормони ( женски ) ..бидејќи несакам да се распрашувам,како што напоменав незгодно ми е,сакав да ве прашам вас,поискусните дали може да се забремени без менстурација ( без разлика дали природно,или вештачко оплодување ) ? во текот на овие 17 годни,воопшто немам добиено,а и по се нема да добијам,и исто така немам ни гради ..дали имам 1-2cm гради ... бидејки сега е лето,особено ми е тешко,што неможам да одам на плажа ..ве молам доколку некој/а знае нешто за овие работи,нека ме извести .. пс: во Македонија мислам дека има 3-4 вакви случаи како моите ..пред 5 години беа 2,сега можеби се повеќе,можеби не .. Поздрав,и благодарам за вниманието
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 9:52:35   
Lilaa
ПС: некое време пиев и апчиња Jasmin ..на почетокот ги имав оние болки во градите кога раснат,со тек,и тоа се изгуби

(Одговор на членот Lilaa)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 9:59:07   
Палешка РР
Lilaa, добредојде на Рингераја, сигурно дека не треба да го откриваш својот идентитет доколку не сакаш.
Ние ќе се потрудиме да пронајдеме информации по нет за твојата болест, но најдобро е да разговараш со родителите, нема зошто да се срамиш, треба да бидеш информирана, имаш доволно години за да можеш да седнеш и отворено разговараш со родителите за проблемот. Сигурна сум дека некакво решение постои.
Секое добро ти посакувам!


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Lilaa)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 10:00:19   
beki RR
Лилаа, добро дојде на рр. Не знам дали си побарала помош од доктор.
Проблемите се решаваат, но човек треба да бара начин.Ако си ќутиш и се срамиш тешко дека ќе најдеш решение.Мојата ќерќа има церебрална парализа.И мене ми беше тешко да научам да ја изговарам таа реченица и да кажувам дека детето мое има толку голем проблем.Но ако не зборував за проблемот немаше ни да најдам начин да и помогнам.Медицината денес напредува, можеби кај нас е тешко да се најде доктор добро поткован со знаење и искуство но верувам дека ќе најдеш некој надвор од нашата држава.
Решението на проблемот лежи во разоткривање на истиот.Кога ќе знаеш што ти е и каква е таа болест тогаш ќе добиеш вистински одговор на твоето прашање.
Те поздравувам и те советувам , излези од сенка , само така ќе те огрее сонце.user posted image

(Одговор на членот Lilaa)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 10:08:45   
Maca25
Лилаа добредојде на Рингераја.
ИСто како што напишале другите членови погоре, и јас би те советувала да зборуваш со твоите родители отворено за проблемот, без никаков срам и да побараш совет и од стручно лице, докор кој се бави со оваа проблематика. Сигурна сум дека постои начин на надополнување на хормоните кои ти фалат.
Прочитав дека си пиела Јасмин. Каков ефект имаа тие врз тебе? Дали сеуште ги пиеш? По препорака на доктор ли ги земаше?


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 10:10:56   
Lilaa
Благодарам Пелешка,ти благодарам и тебе Беки ..одам кај др.Кочова,секоја година на прегледи ..сепак,сеуште немам храброст да разговарам со родителите ..знам само дека е некоја хормонална болест,ништо повеќе ..се надевам дека во иднина ќе имам некој напредок ..сепак,благодарам уште еднаш ..user posted image

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 10:12:57   
Lilaa
@Маца25 ..Да,по препорака на Др.Кочова - тогаш беше директорка на болницата во скопје,сега незнам дали е уште ..пиев некаде,пола година ..се правеше пауза помеѓу испиените таблети ..имаше некои резултати,како што е болење на градите,и мал мал напредок .. од околу 1-2cm 3 највеќе ..

(Одговор на членот Lilaa)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 10:17:06   
Werty
Лилаа, треба да појдеш на лекар, а ако не сакаш со родителите можеш и сама, доволно си возрасна. Појди кај матичниот лекар, а тој ќе те упати понатаму да направиш некои испитувања. Недостиг на хормони денеска релативно лесно се решава. И тоа не е нешто срамно, таман работа. Котрацептивни таблети не смееш да користиш сама без препорака на лекар! Кога ќе појдеш на лекар задолжително кажи му дека си пиела Јасмин. Инаку, да знаеш за понатаму, без балансиран хормонски статус тешко дека можеш да останеш бремена - немањето менструација е резултат на нешто, а ти мораш да откриеш што е тоа. Колку порано, толку подобро. И јас кога бев млада колку тебе имав проблеми, но мојот лекар ми помогна да ги решам. Денеска имам две деца и чекам трето. Со одложување, нема да се реши проблемот сам од себе. И не си ни сама, ни една, ни три-четири случаи. Има многу млади жени со слични проблеми.
Го препорачувам д-р Парталоски.


< Поракaта ја уредил Werty -- 18.6.2010 10:19:10 >

(Одговор на членот Lilaa)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 10:21:33   
Maca25
Еве нешто што јас најдов на интернет :

Под влијание на активноста на ендокрините жлезди зголемување на производството во хипоталамусот хипофизата-систем (види Хипоталамусот, Хипофизата) Gonadotropic хормони кои го стимулираат функцијата gonads. Зголемува секрецијата полови хормони (андрогени и естроген), зголемување на производството на хормон за раст и тироидната жлезда стимулирачки хормон што го стимулира тироидната функција. На комбинираниот ефект на половите хормони, хормон на раст и тироидните хормони предизвикува забрзување на физичкиот развој и развој на сексуални карактеристики. За време на пубертетот формирана сексуален инстинкт е разбудена, сексуалната желба (либидо), станува свеста за сексуалноста.

Одложен пубертет
сметаат дека недостатокот на секундарните сексуални карактеристики кај девојчињата постари од 13 години и Момци постари од 14 години. Тоа е затоа што повеќето уставни фактори, соматски болести, негативни психолошки микроклимата во семејството, лошите услови за живеење, недоволна исхранетост. Одложен пубертет, исто така, може да се случи поради повреди на хипоталамо-хипофизата или gonads (ова не знам што е). Кога отстапувањата од просечната времето на почетокот на пубертетот и кршење на нејзините преживеа (види Hypogonadism) потребно е да се консултираат со лекар, ендокринолог.

Хормон
биолошки активни супстанции произведени во gonads, Bark надбубрежните и плацентаСтимулирање и регулирање на сексуалната диференцијација во раните ембрионски период, развој на основното и средното сексуални карактеристики, Операцијата генитален и формирање на одредени бихевиорални одговори, како и влијаат на метаболизам, состојбата на адаптација на организмот, и др Според биолошки акција може да се подели на Андрогените, естроген и gestagens - хормони тело. Полови хормони се синтетизираат првенствено во gonads steroidoobrazuyuschih клетки од заеднички претходник стероиди - холестерол. Во тестисите формирана главно машкиот хормон тестостеронВо јајници - Како што се тестостерон, кои во ќелиите на зреење на фоликулите претворени во естроген. Жолтото тело на јајниците произведува претежно женски хормон секс прогестерон.
Биосинтезата на половите хормони се контролирани од gonadotropic хормони хипофизата.

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 18.6.2010 10:22:44 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Lilaa)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 10:22:53   
Lilaa
Werty,одам секоја година со родителите на контроли,но докторката не зборува пред мене ..не сум ни помислила сама да ги земам апчињата,се се со препорака на лекар .. инаку,среќно породување со третото бебенце,нека е живо и здраво,исто така и оние две ..па начекај и четврто,сега барем владата помага малку од малку :p


(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 10:25:18   
Lilaa
дали може да влијае операцијата што сум ја имала како мала ? ( операција на кила ) ..?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 10:28:25   
nadica
lilaa мила колку побрзо се соочиш со проблемот а тоа значи и разговор со родителите и др па и со твоите блиски толку повеќе поддршка ќе добиеш и решиш проблемот

ние сме тука за тебе но стручна помош во овој случај ти е неопходна user posted image
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 10:30:19   
Lilaa
Благодарам за поддршката Надица ..се надевам дека ќе соберам некогаш храброст ( во скоро време ) ..и онака ви требало сега да одам на преглед,па ќе видиме што како ќе испадне user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 10:31:03   
Werty
Држи вода тоа што го нашла Маца25 на интернет.
Еве препорака и за ендокринолог, приватна ординација но работи со сини картони. Жената е мн фина. Се вика д-р Жанета Поповска, ЕНДОМЕД 3122-484. Проверено е. Јави се, закажи, ќе те сослуша, и што е најважно има трпение да ти објасни. Јас сум воодушевена од неа по 14 години малтретирање на клиника, а за исти пари т.е. само партиципација и без чекање. Со среќа. Инаку, сам ако не си помогнеш, никој нема да ти помогне, а владата најмалку user posted image .

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 10:32:35   
Lilaa
..ќе пробам,и така нема што да изгубам повеќе :) 

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 10:40:26   
Maca25
Лилаа дали твојот гинеколог некогаш ти препорачал магнетна резонанца на главата (хипофизата)??

Докторката што Верту ти ја препорачува е прекрасна. според мене би требало да се исконсултираш со ендокринолог, освен со гинеколог. Можеш и на Клиника да одиш, на патофиза, но за таму ти требаат многу врски, тешко се закажува. Еве ќе те препорачам една докторка (која мене 3 години ме лечи): Даниела Поп Ѓорчева. 


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Lilaa)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 11:05:57   
niki
И јас ќе им се придружам на другите рингерајки во советите да разговараш со родителите и докторот, бидејки тие го имаат одговорот. Ние овде може да изнајдеме милион причини за проблемот и ти да се изначиташ се и сешто што на крај може да нема никаква врска со твојот проблем. Јас имам роднина која 1ва менструација има добиено на 18 години, а потоа и биле секогаш нередовни, а ете ја има две деца. Што се однесува до големината на градите и тоа не е проблем да се имаат деца ни да се дои, пак ти велам познавам жени со многу мали гради кои без проблем родиле и доеле.
Тоа што си свесна дека имаш проблем, а знаеш дека тој го сокриваат од тебе придонесува да бидеш под стрес и тоа негативно да влијае по твоето здравје. Затоа драга, нема што да се плашиш и срамиш, сите прашања што ги имаш постави им ги на родителите, на докторот, разговарајте, а потоа кога ќе имаш подобра идеја во што е проблемот, ќе може и да се најде некој кој низ истото поминал и да те советува од прва рака кој, каде и како може да ти помогне. Вака може само да нагаѓаме, да препорачуваме лекари, клиники, но што ти вреди тоа ако не им кажеш на родителите и ако и нив не ги упатиш.
Собери храброст и зборувај со нив, тие сигурно не ти сакаат лошо и ако им кажеш дека бидејки не знаеш повеќе се плашиш и сешто ти поминува низ глава, сигурна сум дека ќе попуштат и искрено ќе поразговараат со тебе.user posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 11:15:11   
Lilaa
@Маца25: не ..никогаш ..до душа,не ни знам како изгледа тоа..
@Ники: ќе се потрудам :)

Инаку,прашање до сите: едно време,владата имаше програма "бесплатни силикони за лица со здравствени проблеми,до 18 години" нешто така..па дали е тоа точно,или се некои измислици?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 11:18:05   
Maca25
Јас имам слушнато дека има за жени кои се оперирале од рак на дојка. За други не знам.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Lilaa)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 11:36:30   
amelbebe
lilaa najubavo e mila da si razgovaras ,so roditelite  imam deca kolku tebe i sigurna sum koga nekoj od moite deca bi imal bilo kakov problem jas kako roditel bi se snasla bilo kako samo da im pomognam,nema potreba od sram sega e usovrsena medicinata za se ima lek.
Imam komsivka koja 10 g e vo brak nemase deca poradi tie maski hormoni ,nemanje menzis,vlaknavost,mali gradi nemoj da si nabivas nikakvi kompleksi
11g zabremeni bez nikakvo lekuvanje i otkako zabremeni ne moze da prestane da raga,do sega 4 deca edno po drugo rodeniuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 11:41:35   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Lilaa

@Маца25: не ..никогаш ..до душа,не ни знам како изгледа тоа..
@Ники: ќе се потрудам :)

Инаку,прашање до сите: едно време,владата имаше програма "бесплатни силикони за лица со здравствени проблеми,до 18 години" нешто така..па дали е тоа точно,или се некои измислици?



Ова мене ми е малку неверојатно, бидејки телото до 18 години е сеуште неоформено, сеуште  расте и се развива. Последни се развиваат половите органи, не верувам дека е воопшто дозволено да се интервенира на тој начин на орган кој е уште во развој. ова е мое мислење, немам точни информации, не ме фаќај за збор.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Lilaa)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 11:57:08   
majka 79
lilaa, resenieto e samo vo dobar doktor, tocna dijagnoza i soodvetna terapija.
mene kako sto mi izgleda tvojot slucaj poveke e za na endokrinolog otkolku genikolog, kako sto i pogore ti dadoa informacija za dr. zaneta mislam bese.
ako ne sakas so roditelite ,slobodno odi sama dovolno si vozrasna, no sepak mislam dekae podobro niz toa da minuvas so nekoj vozrasen pa nemora da bide roditel, mozi bliska tetka, postara bratuceda.....
jas na primer dobiv menstruacija na 17 godini i posle toa pocnav da se razvivam kako zena ,no so hormonite do sega ne sum imala problem.site moi drugarki bea razvieni, so golemi gradi kako majki mi bea, a jas daska.
ti kako se cuvstvuvas, dali se cuvstvuvas kako zena , dali te privlekuvaat mazi....ako na ova pole se e vo red ,ako hormonite ne pravat belja na toa pole, silikoni sekogas moze da stavis i da bides vistinska zena so site "atributi"user posted image  

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 11:57:16   
Lilaa
@Маца25: да..но како што реков, за лица со медицински проблеми ИСКЛУЧИВО :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Мала помош ве молам!!
18.6.2010 12:30:15   
Тања РР
Драга Лилаа се што сакав да ти кажам рингерајките погоре веќе ти кажале. Да не се повторуваме, најважно е да се соочиш со проблемот за да можеш да најдеш решение.
Појди на ендокринолог, сама или со родителите, дознај ја својата дијагноза и прашај како може да се третира. Ние на форумот многу сакаме да ти помогнеме но тоа можеме да го сториме преку информирање и подршка. Поставувањето на дијагнозата е работа на стручни лица. Кога еднаш ќе знаеш што имаш ќе биде полено да се справиш со тоа а и полесно да се информираш и бараш решение за проблемот.

Ајде мила, собери храброст и почни да дејствуваш, ние од РР те подржуваме user posted image


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Lilaa)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Мала помош ве молам!!
19.6.2010 12:52:32   
Lilaa
секако дека ме привлекуваат мажи,дури оддржувам и врска веќе подолго време :) ..се сум скренала уште по оние матните води хахаха :D

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?