|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Емоции во бременоста
31.10.2011 9:51:54   
Ikana
jas imam slucaj vo familija kade sto mazot odi na teren po 2 meseci pa 2 nedeli e doma i taka vo nedogled, i znam kolku i e tesko na negovata sopruga, sama so 2 deca, od koi ednoto e bebe...ova e vekje druga kategorija, ne e vo prasanje dosada...user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

ponekogas i ne e tolku lesno..... ajde da si ponekogas sam ok ama jas sto sum stalno sama maz mi doaga i ide doaga i ide zamisli 2 nedeli bil na teren se vrati doma samo eden den i pak na teren 1 nedela, posle koga si dojde bese edna nedela doma i sega pak na teren pa nemozam vise cel zivot sama li ke bidamuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Емоции во бременоста
1.11.2011 12:35:55   
miana
Lele i mm e po cel den na rabota a ne sum naviknata taka...Kolku i da sum raspolozena koga si odam nakaj doma,jas koga vleguvam doma - se natazuvam...Denes e vtora smena,jas od sabajle izlegov a toj ke se vrati posle 23h ..I koga ke se viidime???? Uf nemozam..Pa i kerkami vo psoledno vreme oseka deka se spremam za poraganje pa i taa samo se vlece po mene ne moe ostava ni do wc na raat da odam ili pak mi place : kade e tato?Koga ke dojde tato?Sakam da dojde tato....I beter se osekam...user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Neznam kako ke izdrzam ..Paricki sakam a i mazeto pokraj mene si go sakam user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Емоции во бременоста
1.11.2011 12:42:35   
@Mila@
Jas vo posledno vreme malce se mrdnav od hormonive izgleda..mng sum osetliva i se na srce si zemam i mi doagja da si se isplacam taka ubavo i posle toa se mi e oki,ne deka e panika ili strav ili ne znam sto ednostavno teshko mi doagja i ako si se isplacam ko da imam sila za se od pocetok.MM vishe se navikna na moite ispadi pa ne se pritresuva mng mng i on e umoren koga ke se vrati od work pa neshto i problemi so kicmata ima i nego mesto ne go fakja i iskoci deka on e pogolema trudnica od mene.. ne stigam jas na red da se pozalam kikiki.
Ajde ushte malce i ke nemam vreme za razmisluvanje a ovoj posleden 9-ti mesec najtezok ko ke da e????Em ti e muka em ti e teshko em se te boli em treba da mislish na poragjanje auuuuuuuu.Sum se cudela koga ke vidam nekoja trudnica pri kraj koga vika aj neka iskaca vishe ama sega svakjam zs taka vikaat. :)

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Емоции во бременоста
1.11.2011 12:49:23   
miana
lele abe jas so vtora bremenost i si se cudam sama na sebe kako ne se plasam user posted image
Kolku rikav so prvata a sega koga se vo prasanja stravovi za poragaj IC NE MI E STRAV...Se cudam i se prasuvam dali sum normalna???? Nekako se osekam podgotvena ,iskusna user posted image user posted image user posted image user posted image Lele dajboze i taka da pominam bez muka...Samo bolkite da ne bidat kako prviot par a poragajot slobodno moze ..Se porodiv za 5 min .... Takada od emociite - stravot od poragajot mi kasni izgleda ...Jas sam se sekiram bebeto da bise zdravo i pravo i da ne mi se maltretira kako prvava kerka so goltnata plodova voda..Toa me plasi inaku za sebe ic ne se plasam...Samo mi e muka koga ke se setam deka ke me gledaat 100 dusi ama nema veze i toa ke pomine...user posted image Ne se plasete i uzivajte uste toa malce sto vi ostana so bebeto vo mesetoo..Ke vidite posle nekoja godina koga ke vikate ( kako jas) : tuuu neznaev da uzivam vo bremenosta....

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Емоции во бременоста
8.11.2011 12:23:36   
miana
Kako stoite so emociite??? Jas dobricka sum fala bogu....Me faka panika nekako se vleckam mnogu - nisto nemam spremeno i samo mrcam user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Емоции во бременоста
20.11.2011 11:16:06   
Dorotii
Ve citam i se najduvam sebe si skoro segde....plus imam i da dodadamuser posted image
Vo stranstvo sum, neodamna sme preseleni so mm.,nemam steknato prijatelstva seusta i toa mnogu mi go oteznuva periodov...
Vo 15ta nedela od bremenosta sum,emocionalno sum tantela....Fativ edna kniga da citam, ja odbbrav demek pisatelkata Nobelovka i knigata me dokrajci.user posted image user posted image .....Ne ja prekinav zasto mislev deka barem malku ima nekoja cel!
MM. e postojano zafaten i preokupiran so rabotata....Se osekam preterano samo i iznemosteno...
Mozi e smesno, ama edno od retkite raboti so koi se opustam e PRAVENJETO PALACINKI....Togas sum najsmirena...
Ako ne dobijam mail ili poraka DNEVNO od moite najbliski drugarkI OD MAKEDONIJA i so koi sum bila cel zivot, tolkav ocaj me pobeduva sto vistnina neznam kako so sebe! A razumno e deka ne se tie dezurni non stop da titkaat poraki za mene,sekoja si ima svoj zivot....ama ete tuka me pogoduva mnogu! Ja iskrivuvam vistinata ama STO MOZAM???
I taka jas eve Nedelno si se istresiv ubavo....Si sakam da se vratam na staro, ama tesko ide
Ve pozdravuvam site NAJmnogu

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Емоции во бременоста
20.11.2011 13:27:13   
libra.n
Dorotii, i jas koga odtanav bremena se preseliv vo nova sredina, vo mk. ama vo drug grad, i samo sto se omaziv ostanav bremena i mi bese tesko da se snajdam vo novata sredina plus bremena hormoni luduvaat, osamena se cuivstvuvav isto....da ne se povtoruvam znam tocno kako se cuvstvuvas. I na seto kapak mi bese toa sto se zdebeliv 20 kg. ogromna debela se napraviv, ne sakav da izleguvam od doma, nemav sto da oblecam i zal mi e za mm sega koga ke se setam sto se na pravev. Toj bese trpeliv mnogu, a jas se obidov da si pomognam so toa sto razmisluvav samo za bebeto, kako ke bideme srekni koga ke se rodi, Ke oslabam user posted image .....i eve uste ne sum oslabena, ama sum srekna so bebusot i mm. Period e ke pomine samo optimizamuser posted image .Pozdrav

(Одговор на членот Dorotii)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Емоции во бременоста
20.11.2011 14:07:29   
Dorotii
Eh mila libra.n.....I jas mislam na bebeto i toa me razdvizuva najmnogu...Uste neznam koj pol e, ne deka e bitno ama ke si imam pokompletna fantzaijal...Ne veruvav deka niz ova ke minuvam, po priroda sum vedra, ama sega sum potpolno nova JAS, vo mnogu komplicirana osoba se pretvoriv, ah hormoni,hormoni...user posted image user posted image user posted image
Mislam deka stranava ringeraja e super, barem taka na pocetok cuvstvuvam, ke vidime natamu.
Momentalno sum sama doma i odam da pravam PALACINKI

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Емоции во бременоста
22.11.2011 21:05:36   
kremco
Mnogu mrazam koga me fakja depresijauser posted image
toa se slucuva koga nemam nikakva zanimacija ni rabota,kolku mi e dosadno pa makar bile i 5min vo denot jas mislam deka kje puknam od nekakvo nezadovolstvo,grdo cuvstvo na depresija...Znam deka e faza i samo gledam da najdam bilo sto da pravam ama se cuvstvuvam togas odvratno...Ima li nekoj vakvo cuvstvo?

(Одговор на членот Dorotii)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Емоции во бременоста
22.11.2011 22:45:49   
Ikana
se otkacilo lele sto e so lugevo, nekako mnogu se razocaruvam od nacinov na zivot makedonski, zivees za da zadovolis fizioloska potreba, posto opstestvoto ne ti dava da neguvas nekoj kulturen apetit...stoznam, mnogu mi e shturo?! prazno?! onaka se poretko srekjavam lugje so koi mozam da komuniciram vo zivo, nekako ne mi se otvara usta da ne bidam bombardirana so prostotilaci?! ova poveke na paranoja lici hahahahah

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Емоции во бременоста
28.11.2011 12:25:06   
ivana28
Еее,да знаете колку сум јас променлива на моменти.Плачам за глупости,некој може да ме изнервира за 1 секунда со збор или со поглед user posted image  А,има моменти кога сум како теленце,седам,слушам ама не регистрирам никој и ич не се замарам.Ама тоа се хормони и многу е нормално user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Емоции во бременоста
28.11.2011 14:13:05   
Ikana
se me nervira, i prasina sto se sobira me nervira, a pogotovo sto nemozam da stanam da cistam...uf s'klet neviden mi e denov denes!!!

(Одговор на членот ivana28)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Емоции во бременоста
11.7.2013 13:27:23   
Snow Queen
Jaс и така си бев емотивна, а не па сега...за секунда се менувам.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Емоции во бременоста
12.7.2013 15:27:33   
energy_m
I jas da se prijavam vo kategorijava.. user posted image Mnogu me tera na placenje cela bremenost, no verojatno toa e normalo i e posledica na zgolemeno nivo na hormoni.. za sreka pominuva user posted image

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Емоции во бременоста
9.1.2014 9:09:00   
vezilka RR
Теоретски знам дека емоциите знаат да шетаат во бременоста. Во првата бременост немав такова ситуација. Сега, ни сама понекогаш не знам што да пртавам со себе. Многу сум нервозна, ме вадат од такт глупави нешта. Вчера на пример бевме на роденден и Никола ја истури чашката со сок, а јас толку се изнервирав ко да е прво дете во светот што истурило сок. Ама сериозно. ми дојдоа солзи на очи од што се изнервирав. По неколку секунди се смирив и викам дали сум јас нормална, па и го искарав детето! И така едно пет пати во денот ќе се изнервирам за нешто слично. И само ми доаѓа на плачки. Не се расправам со други луѓе, голтам кога ќе се изнервирам оти никој не е должен даме трпи само затоа што сум бремена, ама затоа мажле го крка на велико, хи, хи тој е должен да ме трпи user posted image .Не знам дали постои некоај метода за контролирање на емоциите во бременост, ама знам дека тоа многу би ми помогнало.

(Одговор на членот energy_m)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Емоции во бременоста
14.1.2014 9:47:01   
nina
Леле темава баш ми е погодена значи незнам како можи олку да ми се менува расположението каква плачка за глупости и тоа плачење мислиш се срушил светот баш се повторувам знам дека сите пишуваа претходно во постовите ама ми е тешко многу....де се карам...де се смеам...па криво ми е оти така сум направила....ама дефинитивно плачам за глупости за ситници ...си викам шо се дешава со мене еве сестрами две срциња има родено па мислам не беше ваква јас некако се плашам како ке биде до крај сега сум 12та недела и сега мислам како иди времево се поголема плачка сум и за бебето се плашам да не му се деси нешто од плачењево....совет постари мамички ве молам кажувајтеuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Емоции во бременоста
14.1.2014 12:48:00   
nina
Сакам да се извинам за постари мамички што сум пишала во мојот претходен пост не мислев на години него мислев на мамички со поголми дечиња кои имале вакви проблеми како го надминале ако веке има решение ако не ке издржиме не дека неuser posted image се за user posted image да е во ред

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Емоции во бременоста
27.6.2014 17:25:47   
Melanija RR

23.6.2014 11:36:23
ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Неможев да најдам таква тема ако има нека не преупатат. Сонц90 ако ти значи нешто јас нема ден да не плачам и липам како цел свет да ми се срушил..... user posted image user posted image многу сум емотивно раздрмана плачам за се и сешто а недај боже за нешто шо стварно е за плачење јас го доживувам како крај на светот user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Емоции во бременоста
19.9.2014 13:18:54   
Mihaela 2010
Izgleda me stasa i mene ova...lele vcera si se ubiv od placenje..me fati nekoja nervoza a koga ke razmislam ne bese koj znae sto ama posteno si vlegov vo wc i si se iznaplakav posto detevo bese doma nejkev da me vidi...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Емоции во бременоста
8.1.2015 14:28:10   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Мм ми вика - ако обично бројам до 10, сега ти бројам до 100, пошто си полудена од бременоста user posted image И ми вика не ти е од тестостеронот на синковци, тој е во нивните тела, не кај тебе user posted image Ај до пред некое време си мислев дека во право сум со сите мои реакции и однесувања, ама сега веќе гледам дека голем дел од времето е скроз ирационално. Туку ќе си се изнервирам од нигде никаде за нешто што врска нема, ама мене ме јаде црвот, ми тлее и си го мислам цел ден. Се надевам е фаза user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Drugo sto sakam da kazam e vo vrska so promenlivosta na raspolozenisto
Taman mislam se stabilizirav malku, koga me udri toa hormonski bran, pa se cudam. Pred nekoj den se rasplakav bidejki sakav da kupam portokali od Vero, a mm mi kazaa da ne zimam od tamu, toj ke zeme od pazar i jas se tolku pocustvuvav omalovazeno zaboga, solzite mi potekoa. Posle mi idese da si udram sama eden samar ama toa e.
Mm cel den posle me zezase za portokalite user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonce79

Лелееее, колку е полесно кога ке прочиташ дека не полудуваш од хормоните само ти... user posted image user posted image user posted image Мислам дека никогаш не сум верувала дека до толку може да ти варира расположението, од минута во минута што се вика...

Bethany, ме изнасмеа со портокалите..И јас се факам за глупости како полудувам од нервоза, па тага ме фака или солзи ке ми потечат.. Дури и сама зборам, колку сум лигава...Јас по природа не сум воопшто плачлива, дури и многу тешко се расплакувам, ама ова брее.... За цел живот надокнадив лигавост..

Мене мм ми вика дека до јуни месец, само "да" ке викал по дома...за мир во куќа..user posted image user posted image јас па му викам , дека и тоа ќе почне да ме нервира сигурна...

Женишта... user posted image user posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Bethany, ме изнасмеа сабајлечки со портокалите user posted image Скроз се препознав, и јас сум иста. Еве вчера се изнервирав дека мм ми го исклучи кабелот од лаптопот од струја, ко да не знам што направил!


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

jas na pocetok osekjav kako se pomestuvase od edno na drugo mesto,ama eve sega vekje kloca li kloca,srcinja mali
Inaku jas pa ne primetiv nekoi emocionalni promeni,ista sum,koga nesto mi smeta si vikam,takva sum si i po prirodauser posted image , a da mi dojde da placam do sega ne mi se slucilo,ama aj moze nareden period ke me fati i mene

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

naku i jas ne gi osekam tie promeni vo raspolozenieto normalna sum mozebi na pocetokot imav nekoi periodi koga mi se placese pa pominuva pa nekoi nervozi bez pricina...

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Za raspolozenie ic ne mi se zbori. Placam ako doznaam deka nekoja sto ne ja ni poznavam e bremena :D a sto ostanalo za sitnici :)



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Емоции во бременоста
8.1.2015 17:54:32   
gina
i jas da vi se priklucam po priroda sum mnogu emotivna i osetliva sto se sum zemala pri srce i sega sum uste poveke i kako mala za sekoj zbor od moite roditeli jas placev i sega sum istata neznam sto mi se desava sto i da mi rece mm placam a kamo li pak da mi povisi ton i se za gluposti sekoj zbor poinaku mi go svakam i pak ce si pocnam da placam user posted image go crknav covekot i ce me prasuva sto rekov sega sto napraviv neznam zosto vaka pravam pocna mozolku po liceto da mi izlagat i mu vika sega nekes da me bacis sega ti ne me sakas jas ce pocna da se menuvauser posted image izlegovme da pazarime i nenajdov toa sto sakam i pocnav da placam i mnogu mi e strav dali se ce bide dobro sega sum 13 nedela i na bebus mu vika imas nenormalna majka ce te izludam so moevo nerviranje za se odnosno placenje ako bidam vako do kraj tesko na bebeto i mm

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Емоции во бременоста
23.1.2015 10:25:22   
Hopeful RR
Добро што ја најдов темава, мислев да отворам нова за психичките аспекти на бременоста, но фала богу, не сум сама и единствена.

На кратко кажано, се плашам дека забегувам. Ај што сум со променливо расположение, раздразлива и избувлива, како што и пишав во претходниот пост префрлен тука, но мислам и дека ми е намален капацитетот за рационално и здраворазумско согледување на нештата. Може ми тлее во позадина рационалното сознание, но додека да стигнам до него, треба да поминам куп несигурности, стравови, фурања, бес, иритации и што се не, а во меѓувреме сум се испокарала стопати со најблиските и нема назад.

Знам дека baby brain значи заборавеност, дефокус и слаба концентрација, но се плашам дека кај мене е нешто повеќе. Имам и депресивни, и анксиозни моменти, не само дали и како ќе се снајдам со бебињата, туку и глупости - дали ќе ме сакаат, дали јас ќе ги сакам, дали ќе бидам нервозна и ќе се карам со сите, дали ќе бидам лоша... И плус, онакво општо чувство на несигурност и страв од промена и од моето (не)прилагодување на неа.

Исто така, уште од сега ми е страв од постпородилна депресија и уште од сега се филмам за тоа како други ќе ми досадуваат со наводна помош, а демек јас нема да ја сакам и ќе се нервирам. Иако сите ми викаат дека ќе ми треба помош, и сигурно се во право, јас сум убедена дека таа помош мене ќе ме нервира и никако не можам да си ги изгонам тие мисли од глава.

Имам многу стрес на работа, разгледуваме опции за селење и се се насобира, посебно што како човек, сум многу тешка на промени. Се надевам дека ќе успеам да се приберам и за мое добро, и за добро на мм, а најбитно за добро на бебињата. Мм ме трпи, ама и на него му пука филм, бидејќи знам да станам комплетно ирационална и конфликтна. Се осеќам како во стапица и не знам што да направам за да си помогнам - обично вежбам и се олабавувам од негативна енергија, но сега не смеам. Времево надвор е тапа, не можам ни да шетам којзнае колку, а и тоа физички ми станува се потешко. Еве сега немам енергија и ме фаќа паника на помислата дека треба да се јавам кај матичната и да закажам контролни брисеви. Е, до толку ми е... user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Емоции во бременоста
23.1.2015 10:44:25   
LoveableMe RR
Hopeful, џабе не викаат сите дека кога жената е бремена е во "друга состојба", а на грчки јазик буквално значи во "чудна состојба", па сега ти види....јас уште не сум бремена, а си ги поставувам истите прашања, како ќе бидам како мајка, па дали ќе бидам добра, дали ќе им пружам доволно на моите деца, дали ќе знам да се снајдам, како ќе ги растеме и триста други глупости ми поминуваат низ глава.

Мислам дека тоа се стравови кај луѓе кои се многу одговорни и посветени во животот и мислат за се, сакаат да биде се како што треба, а оние кои не му ја мислат многу, мислат дека можат се и полесно поминуваат во животот и во мајчинството. Не знам дали е во времево надвор периодов е никаков или до тоа ако премногу работи ти се натрупани овој период, плус емоции во бременост, така што се надевам рингерајкиве на форумов со слични мисли и преокупации ќе ти пишат, за да разбиеш мисли малку.....

Едно знам, а тоа е дека ќе бидеш супер мајка!user posted image user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Емоции во бременоста
23.1.2015 11:07:56   
Hopeful RR
Фала ти, Loveable Me user posted image Веројатно целото искуство со стрелитетот ме направи толку уплашена и предострожна што едноставно не можам да се опуштам. Изгледа среќниците што лесно остануваат бремени поинаку ги доживуваат нештата...

Настрана себеиспитувањето и егзистенцијалните прашања, ме плаши и тоа што приметувам кај себе однесување кое не ми се допаѓа и лошо се одразува на односите со луѓето. Се расправам на работа, се расправам дома, се расправам со моите, влегувам во конфликти, се ме нервира, се ме навредува, гледам задни намери во се, станата сум параноична, си земам се при срце, се лутам и држам лутина многу подолго од вообичаено и тоа го контам тек кога е предоцна... Мм мисли дека лошото однесување ми е намерно, и не знам како да му објаснам дека во некои моменти едноставно не можам да се контролирам и не сум ни свесна дека треба... стварно ко некој кретен. Не можам да проценам до кој степен е тоа нормално или прифатливо, а кога веќе да размислам да одам на психолог...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Емоции во бременоста
23.1.2015 11:19:26   
LoveableMe RR
Потпис, се што напиша се најдов, ако не сум бремена, а тек да сум.....мој совет да почнеш јога и на тој начин да се исцелиш физички и психишки и ќе бидеш посмирена, но онаа јога за трудници..позз, те user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?