|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Црвенкапа,Снежана,Пепелашка штетни за детскат...
28.9.2013 9:42:02   
Mihaela 2010
Denovive prostrui komentar deka prikaznite so koi nie kako deca izrasnavme se stetni za detskata psiha...denes na edna od televiziive povtorno istata tema,kako loso vlijaele za detskata psiha,kako imalo nasilstvo od tipot losata kralica naterala da bide ubiena Snezana,pa volkot ja izel crvenkapa i babata,pa pepelaska samo cistela i bila pretstavena kako robinka,tatkoto na Jovance i Marika pokazal totalna negriza bidejki gi ostavil decata vo sumata i red drugi raboti...
Od komentarite na roditelite nitu eden ne kaza deka prikaznite se losi i negativni za razvojot na nivnite deca,duri eden kaza deka ne e do prikaznata tuku do nacinot na koj raskazuvacot ja prezentira prikaznata so sto najvekje so nego se soglasiv...
Imame doma premnogu knigi i prikazni,od koi i gorenavenive i mozam da kazam deka kerka mi gi obozava,i sekogas koga doagav do delot na smrta,losiot volk,losite vesterki sekogas i go kazuvav toa na podrug-poblag nacin i nikogas jas kako raskazuvac ne pokazuvav strav ili so strasen ton go raskazuvav toa ete od pricina da ne pocuvstvuva deteto strav,tuku da go prifati toa normalno bez nikakvi ponatamosni posledici....

Sto mislite vie za ova??Dali se soglasuvate deka negativno vlijaat prikaznite vrz decava??kako vie gledate na tie delovi od prikaznite,iskustva vasii so vasite deca..

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 28.9.2013 14:57:42 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Црвенкапа,Снежана,Пепелашка штетни за дет...
28.9.2013 15:07:07   
deluxe
Овие приказни уште ги нарекуваат детски хорор,и навистина така делуваат врз детската психа.Но со нив пораснавме и ние и нашите деца.Се сложувам со тоа дека многу зависи од начинот на кој раскажувачот го пренесува тој дел врз детето.Сепак детската психа е многу нежна и поради тоа детето некои настани толку ги сфаќа сериозно што може да предизвикаат страв и паника во детското главче,поради тоа јас лично многу ,многу не им ги нудам,а доколку морам да им ги раскажувам ги раскажувам со мои зборови,и го изменувам тој хорор делuser posted image
Сказните од Браќата Грим најчесто се со ваква содржина

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Црвенкапа,Снежана,Пепелашка штетни за дет...
28.9.2013 16:40:12   
deluxe
Постовите ќе бидат преместени во оваа Тема

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 3
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?