|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Трудници во третото тромесечје - од 27 до 40 ...
2.9.2010 19:53:15   
Палешка РР
Ова е простор за разговори и дружење на сите трудници кои се во третото тромесечје од бременоста.
Се што чувствувате, секоја Ваш проблем, прашање, желби кон другите трудници запишете ги овде, за заедно да го поминете третиот и најтежок период од бременоста.



user posted image



< Поракaта ја уредил Палешка -- 2.9.2010 20:26:23 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
3.9.2010 11:19:11   
penelopa
Јас сум значи во оваа групаuser posted image , веќе сме 28 недела, засега се иде супер, што е најважно сонцето мое супер се развива, клоцка секојдневно, мама веќе се навикна да се буди навечер бидејќи и тогаш бебето сака вниманиеuser posted image . Бременоста одлично ја поднесувам, во последно време потешко дишам бидејќи стомачето се повеќе и повеќе расте...се движам секојдневно, навечер најчесто ме болат стопалата ама затоа е тука мажуле да ме масирка....Се е супер освен ниското железоuser posted image и покрај Леговерот што го пиев пак 106.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
3.9.2010 13:51:06   
little girl
ja pozdravuvam temata...sekako e super da porazgovarame za teskotiite vo ovoj period. jas sum 30 nedela i iako generalno imam lesna bremenost (so bliznaci) sepak vo ovoj period pocnaa zacesteno da se pojavuvaat odredeni teskotii, kako cesanje po kozata i sl.
Najlosata slucka do sega vo ovoj period mi bese koga vidov krv pri mokrenje i se preplasiv epten, mislev deka ke se poragam i ispaniciv a bev 29 nedela. Takov strav za moite dve bebulinja nemam oseteno kako vo toj moment. Fala bogu se ispadna dobro, uste se vo stomaceto na mama.....user posted image  

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
3.9.2010 14:06:01   
vezilka RR
Е значи скоро цела бременост ја поминуам во грижи како се ќе се заврши, и првото тромесечие заради крварењето, второто ми беше малку порелаксирано и сега третово го почнав повторно со стрес. Ме пратија заради големината на бебето да испитувам гестациски дијабетис, и испадна добро резултатите, ама докторкава од ендокринологија ми вика многу си ми голема во стомакот за 28 недела и ме праша дали сум имала вишок плодова вода. И стварно сите ми викаат дека сум голема во стомакот, јас тоа до сега не го сваќав сериозно, ама веќе почнува да ме секира..Сега читав за вишокот плодова вода и се исповадив од памет, што тоа се може да значи..Не знам, почнува сериозен страв да ме фаќа..

(Одговор на членот little girl)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
3.9.2010 14:45:22   
Werty
Темава е одлична и за мене - во вистинско време. Сега сум во 30 недела. И мене, везилка, стомакот ми е огромен. Ама со оглед на тоа што кога не сум бремена сум слабичка и тенкичка, не се грижам - тоа бебе мора некаде да се смести. Впрочем, трет пат ми е user posted image Лекарот вели дека се е во ред и тоа ми е најважно. Но, во последно време почнуваат да ме фаќаат стравови како никогаш до сега во животов. Ужасно лошо ги примам вестите за починати родилки и бебиња во државново здравство. Постојано мислам каде и како ќе се породам и по можност да останеме живи и здрави и јас и бебето user posted image Сериозно сум исплашена, ноќе не можам да спијам (што од мешето, што од страв) и повторно повраќам речиси секоја ноќ. Пред некој ден му купив количка на user posted image , а после тоа почна да ме фаќа шубе што купувам работи пред да се роди user posted image  Физички сум ОК, ама психички (како што се гледа) сум катастрофа. Ве фаќаат ли вас стравови и како се справувате?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
3.9.2010 15:01:12   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Werty

Но, во последно време почнуваат да ме фаќаат стравови како никогаш до сега во животов. Ужасно лошо ги примам вестите за починати родилки и бебиња во државново здравство. Постојано мислам каде и како ќе се породам и по можност да останеме живи и здрави и јас и бебето 



Их, и мене ми е страв од тоа..Па луѓе ова не е нормално, колку родилки и новороденчиња изгинаа годинава по клиникиве, толку немло во последните пет години заедно. Срамота 21 век а родилки ни умираат на бокс, и нико е одговара за тоа, никој не збори за тоа..хаос!!!!
Иначе и мене почна повторно да ми се гади како на почетокот, не повраќам ама ми се гади!! А што се однесува до стравовите, не да ме фаќаат, туку не ме ни напиштиле од почетокот. Е како се справувам, никако..си поплачувам, си кикам од време на време и гледам да си внесам позитивна енергија со нешто..

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
3.9.2010 15:21:10   
arh_diz
vezilka ne se plasi nee nisto strasno sto ti e golem stomakot . I mene site me prasuvaa dali sum bremena so bliznaci. Koga otidov da se poragam doktorite koga ke me videa vikaa lele kolkav stomak.Vazno se da e vo red so bebceto

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
3.9.2010 16:04:56   
baby_bump
И мене стомакот ми е голем и имам вишок плодова вода.
Сега сум 31 недела а изгледам како да сум веке 9-ти месец.
Докторот ме прати да паравам ГТТ тест за шеќер и веднаш на диета, никако да не јадам благо, затоа што бебето е големо како за 33 недела.
Јас немам проблеми со шекер туку со вишок на инсулин (и пред да останам трудна секогаш бев на умерена диета за шеќер), но откако останав трудна неможев да се контролирам и си јадев се и сешто.
Но сега веќе внимавам.
И еве веќе цел месец на диета, а јас едвај 500гр се здебелив и да ви кажам веќе немам отоци ниту на раце ниту на нозе, иако овој последен месец беше пожешко од претходните.
За стравовите од умрени родилки и новороденчиња да не ви кажувам, секој ден се грижам и се секирам за нешто, ум во глава немам кој и како ќе ме породи.
Киселини имам ептен многу, посебно од 5 до 10 навечер. Ми помага само Рупурут. За спиење не можам да се наместам никако, во текот на ноќта 2-3 пати во вц, колковите ме болат................

Си плачам, се карам со сите околу мене, абе што да ви кажувам... убаини


(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
3.9.2010 17:49:53   
mamica 30
Zdravo Vezilka .
Eve edna mala uteha .Nemoj da se sekiras za goleminata na plodot bidejki ne sekogas goleminata na plodot se poklopuva so ona sto go racunaat po posledna menstruacija.Mene ova mi e vtora bremenost i so dvete ne mi odgovarase G.nedela so goleminata na plodot,potocno plodot e pogolem za okolu 2 nedeli. I jas se sekirav bidejki site sto me srekavaat me prasuvaat do kaj sum ,dali sum na kraj a jas denes vlegov vo 27 nedela.Popravena sum 7 kg a stomakot mi e stvarno golem , se konsultirav so mojot maticen doktor i mi rece deka sekoja bremenost e razlicna .i dikolku bebeto se razviva normalno ne treba da se sekiram za nisto.
Pozdrav

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
3.9.2010 23:30:45   
denicka
nie vlegovme vo 29 nedela. probuvam da ne mislam na nisto negativno. se opteretuvam so drugi raboti koi mi se preodni temi, taka da probajte da se zanimavate so nesto sto ke vi go odvlece vnimanieto. kolkovite me bolat STRASNOO mnogu. ama slatki bolki user posted image  i mene pocna sega da mi se losi i tie glupavi kiselini..... brrrrr ama imam resenie: gazirana voda i resen problem. ke si se olesnam kako bebinjata posle jadenje i gotovo user posted image  denes malku poveke me bolese desnata slabina ama znam deka e od toa sto mnogu setav. se e dobro vo normalni granici. a utre sum na svadba kaj starosvaticata user posted image  ama se ke bide dobro samo malku ke igram a jas sum si poznata po igranjeto ama toa e! user posted image  

dosta dolg post so ogled deka odamna ne sum aktivna hahahhah user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот mamica 30)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
3.9.2010 23:45:59   
Bogdancanka
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image za tebe mila, milo mi e sto te citam so ogled na toa sto mnogu retko ni pisuvas na rruser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image




_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
5.9.2010 12:00:33   
denim
Jas sum 37 nedela  (so bliznaci). Poslednive 2-3 nedeli osekam bolki vo dolniot del i blago kocenje na nozete. Si velam sigurno se siri karlicata i se spustaat nadolu, koga na CTG pokaza deka imam bolki.Imam mnogu golemi otoci na nozete sto mi go usporuva i oteznuva dvizenjeto.So prvoto dete bev mnogu poaktivna, imav poveke energija, ne se  zamoruvav tolku i odev na rabota do pred porogjaj. 

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
5.9.2010 12:38:02   
Werty
ауууу, деним, сега ме исплаши малку. и мене од време на време ме стегнува во долниот дел од стомакот, а само 31 недела сумuser posted image зарем е можно порано да ќе се породам? има ли некој искуство со предвремено породување? јас, најискрено, сосема сум заборавила како беа тие работи и се чувствувам како прв пат да ќе раѓам user posted image
инаку јас двете деца ги родив во 37 недела. се надевам и ова третово ќе истрпи до тогаш. ептен ми е страв :((((((

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
5.9.2010 15:06:41   
petra27
Srcki nemojte da mislite na negativni raboti......jas sum od utre 31 nedelal i kako sto znaete pravev serklaz vo 28 nedela i nesmeam da stanam od krevet....iako e nenormalno dosadno jas sum pozitivna.....mislam na ubavi raboti,kako posle nekolku nedeli ke se guskam so moeto bebce.....i znam deka se ke pomine vo najdobar red....seto toa sto mi se slucuvase vo bremenosta se slucuvase so pricina...za da me napravi posilna licnost i za da ne se zalam od ponatamosnite obvrski......jas toa taka go svativ i zatoa imam samo pozitivni misli.....zatoa morate da bidete pozitivni i da ne se plasite od migovite sto sleduvaat....se ke bide vo red....
Inace bebusko vo 29  nedela na posledna kontrola bese 1 500....zverce......se e super...sledna kontrola imam na 17 septemvri i togas ke primam uste edna doza zreenje.......i da....veke gi dobiv prvite raboti za bebceto i mnogu im se raduvam.........kissss

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
5.9.2010 15:37:14   
saskicka
pozz do site trudnici.nie sme 30 ned a za goleminata na stomakot sum nogu mala bebeto e tesko1500gr i odgovara za nedelata.sekoja bremenost e razlicna pa zatoa i goleminata na stomakot vazno da se zdravi i zivi maleckite.a kolkovite ne me bolat i kiselina nemam nikakva.ajde uste malku i doagaatuser posted image .samo edno mnogu me zagrizva ovie od zdrastvoto koga ode zena da se poraga  a tretirat kako krava a ne kako na svet doaga bebe(kaj nas vo kavadarci e nogu strasno kako so kazuvaat)ama se nadevam se ke bide ok

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
6.9.2010 8:05:17   
Merlin
Jas izgleda veke spagjam vo ovaa grupa, ja teram 27 nedela. Nosam bliznacinja i imam parsanje duplite mamicki. Kako go cuvstvuvate stomakot. Mene mi e mnogu tvrd osobeno kako pominuva denot. Stanuvam sabajle normalna sum i podvizna, no kako pominuva denot stomakot se poveke mi se zategnuva za do vecer da mi bide epten tvrd i tezok da ne mozam da odam poveke. Mislam deka e od hranata i usporeniot metabolizam a i toa sto pred bremenosta bev dosta slabicka. Inace stomakot mi e tvrd samo vo stoecka polozba koga lezam e normalen. Isto taka cuvstvuvam zategnja odvreme na vreme okolu papukot nekade i me se pravat dve ogromni grbki, ponekogas toa znae i da zaboli. Doktorot veli deka se ova e normalno, pa duri da se Braxton kontrakcii i toa e normalno, ama jas seuste se plasam.
Me interesira kakvi se vasite iskustva vo vrska so ova, ima li nekoj so slicno iskustvo.
Inace dosega imam stveno 10 kila ama na mene nisto ne se primetuva osven vo stomakot neli user posted image
Pozdravce na site pa piste

(Одговор на членот saskicka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
7.9.2010 17:43:43   
little girl
Merlin,
Ova sto go pisuvas e bas normalno, zateganja ke osekas kako tie si mrdaat i se mestat, grpkite im se ili glavce ili grbce, race, nodze, ke gi osekas i gledas se poveke :-)
jas sum 31 i stomakot epten mi e veke zategnat, izlgleda kako si rastat toj se zatega i stvrdnuva, normalno mesto e se pomalku so dve vnatre, moive mislam na momenti fudbal deka si igraat, kolku se nemirni i klocaat :-))

POzz

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
10.9.2010 12:10:37   
stela
Pozdrav do site trudnici,a posebno do vrsnickiteuser posted image jas sum 29nedela, sega zasega e dobro. Mi se pojavi kiselina nekolku pati, no najmnogu me izmacuvaat zeskite stapala nokno vreme,od niv ne mozam da spijam, stanuvam po nekolku pati da gi tusiram so ladna voda, a od nokeska pocna da si topam corapi so voda i so niv da si legnuvam, ama i tie se susat na mene pa povtorno moram da stanuvam. Ima li nekoj vakov problem, i kako se spravuva? 

(Одговор на членот little girl)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
10.9.2010 13:23:39   
elena29
helloou devojki jas sum 36ta nedela ,sega za sega sve e vo red so mene i bebeto,ovaa mi e vtora bremenost posle pauza od 9 godini,cela bremenost mi pomina relativno OK so nekoj mali poteskotii...osven sto sum preokupirana kako ke pominam na poragaj slusajki razni prikazni sto se slucuva po drzavnive bolnici,toa me plasi mnogu,ama sepak mora da se pomine , vazno e site na krajot da bideme zdravi zivi so zdravi i pravi bebinja:-)...poteskotiite vo bremenost mi bea sindrom na nemirni noze,sklet nemanje son i ponekogas bolki dole vo stomakot kako da treba da dobijam menstruacija sekoj moment no toa e normalno bidejki se siri karlicata i bebeto se spusta nadole,stomakot za razlika od prvata bremenost mi e mnogu pomal i sum popravena samo 8 kg,se zategnuva kako kamen na mometi i mislam deka ke mi prsne,toa me boli koga se odam peshki,pa mi treba edno 5 min da se odmoram i da prodolzam kako zelka sum stanata...edvaj cekam da dojde denot za da go vidam novoto suratce sto povtorno ke mi go razubavi zivotot...pozz do site

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
10.9.2010 13:30:44   
petra27
ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Pozdrav do site trudnici,a posebno do vrsnickiteuser posted image jas sum 29nedela, sega zasega e dobro. Mi se pojavi kiselina nekolku pati, no najmnogu me izmacuvaat zeskite stapala nokno vreme,od niv ne mozam da spijam, stanuvam po nekolku pati da gi tusiram so ladna voda, a od nokeska pocna da si topam corapi so voda i so niv da si legnuvam, ama i tie se susat na mene pa povtorno moram da stanuvam. Ima li nekoj vakov problem, i kako se spravuva? 


So istoto se macam i jas...pokraj vreli noze jas umiram od toplo....nikako ne se spravuvam,ponekogas gi mackam so viks za da mozam da zaspijan......ke izdrzime uste malku.....nemoj mnogu ladno i mokro da stavas,ke si navleces cistitis...a toa najmalce ti treba sega........jas se pomiriv deka mora da e taka i polesno se spravuvam...gledaj da gi drzis krenati nozede pred spienje...pozdravce

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
12.9.2010 10:53:57   
stela

ИЗВОРНА ПОРАКА: petra27

ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Pozdrav do site trudnici,a posebno do vrsnickiteuser posted image jas sum 29nedela, sega zasega e dobro. Mi se pojavi kiselina nekolku pati, no najmnogu me izmacuvaat zeskite stapala nokno vreme,od niv ne mozam da spijam, stanuvam po nekolku pati da gi tusiram so ladna voda, a od nokeska pocna da si topam corapi so voda i so niv da si legnuvam, ama i tie se susat na mene pa povtorno moram da stanuvam. Ima li nekoj vakov problem, i kako se spravuva? 


So istoto se macam i jas...pokraj vreli noze jas umiram od toplo....nikako ne se spravuvam,ponekogas gi mackam so viks za da mozam da zaspijan......ke izdrzime uste malku.....nemoj mnogu ladno i mokro da stavas,ke si navleces cistitis...a toa najmalce ti treba sega........jas se pomiriv deka mora da e taka i polesno se spravuvam...gledaj da gi drzis krenati nozede pred spienje...pozdravce


Ej Petra fala ti za sovetot,vo pravo si...

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
12.9.2010 14:07:32   
baby_bump
Топлото ми пречи и мене, секоја ноќ сум жива вода испотена, ММ до мене завиткан во ќебе, јас полу гола и испотена. Ужас.
Што пиете за киселини, освен рупурут (кој веќе не ми помага)?
Веќе и на работа ми станува тешко, изгледа ќе го земам породилното малку порано.
Колковите ме убиваат од болка.
Дали е вистина дека масажите не биле препорачливи во бременоста?


(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
12.9.2010 14:12:06   
Werty
babu_bump, ti si moj covek :) ista sum i jas - nokjeska bev ispotena i zedna, se napiv casa voda, me pozdravija kiselini i se gushkav so sholjata vo niedno vreme :((( izgleda deka nema spas od kiselini. mene nisto ne mi pomaga. veke mi e strav da jadam, mrtva gladna sum. edinstvena uteha mi e - uste malce! i uste nesto: SAKAM DA SPIJAM NA STOMAAAAK user posted image

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
12.9.2010 14:23:18   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Pozdrav do site trudnici,a posebno do vrsnickiteuser posted image jas sum 29nedela, sega zasega e dobro. Mi se pojavi kiselina nekolku pati, no najmnogu me izmacuvaat zeskite stapala nokno vreme,od niv ne mozam da spijam, stanuvam po nekolku pati da gi tusiram so ladna voda, a od nokeska pocna da si topam corapi so voda i so niv da si legnuvam, ama i tie se susat na mene pa povtorno moram da stanuvam. Ima li nekoj vakov problem, i kako se spravuva? 



Stela, jas pred da ostanam user posted image  vecito imav kamen ladni noze.Po nekoj mesec od user posted image  jas se soociv so nesto sto ne bese voobicaeno za mene ami skroz nepoznato.
Problemot go resavav so toa sto mm mi stavase ladni krpi na nozete,i taka po nekolku menuvanja na ladni oblozi ke mozev  da zaspijam.
Znam kako ti e no za nasite srcuski se ke izdrzime,neli?

Pozdrav do site trudnici i vi posakuvam lesna user posted image

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
13.9.2010 11:21:27   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump


Дали е вистина дека масажите не биле препорачливи во бременоста?




Има специјали масажи за трудници..

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?