|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Пумпица за измолзување
27.3.2009 20:07:31   
mis.
Која пумпица вие ја користите за измолзување?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Пумпица за измолзување
27.3.2009 20:08:59   
Еца
Јас со Мартина не користев пумпица, а за ова здравје ќе видам дали ќе имам потреба, па читајќи од вашите искуства ќе се одлучам за која. user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Пумпица за измолзување
27.3.2009 20:16:57   
mis.
Jas рачно се измолзував ја научив техниката во болница и ми беше полесно.Сум слушнала за некоја електрична била многу добра па ме интересира каде ја има и по која цена?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Пумпица за измолзување
10.4.2009 17:43:09   
mama H
Јас ја користам на чико и ок е, задоволна сум а рачно никако неможам да замислам...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Пумпица за измолзување
10.4.2009 18:00:14   
Srculence
So tie elektricnite me izmolzuva vo bolnica dodeka bevme vo Sk.Mene mie uzasna taa se cuvstvuvav kako krava a i nisto ne postigna rezultati dobiv mastitis bidejki bebeto ne iscicuvase ,pa ja prekinavme laktacijata.Za vtoroto dete sama si se izmolzuvav racno i super pominave se doeve 1,5 godina bez nieden problem.
Onie pumpici na aven mnogu gi falat ama se dosta skapicki okolu 50 -60 evra.Onie po apteki sto gi prodavaat od okolu 5-10 evra vrska nemaat.

(Одговор на членот mama H)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Пумпица за измолзување
10.4.2009 19:40:02   
Marta
Ne sum koristela pumpica i ako ostanam trudna (daj boze poskoro)ne mislam da koristam, racno mi e ok, bidej'i onaka nekako bi se cuvstvuvala bezveze, ne znam mozebi gresam.user posted image

(Одговор на членот Srculence)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Пумпица за измолзување
10.4.2009 19:56:20   
mis.
Јас мислам дека рачно е најлесно доколку некој ти ја покаже техниката.Со пумпица некако не ми идеше.

(Одговор на членот Marta)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Пумпица за измолзување
25.4.2009 23:00:24   
Ivona
i so pumpica ne e ednostavno. Jas zemav elektricna na NUK, koja ja plativme 4,500 i ne uspeav da izmolzam ni 10 miligrami.Se frliv vo ocaj mislejki deka nemam mleko.Duri se opsednav so toa,postojano proveruvav dali istekuva mleko dodeka go doev sin mi. Dodeka pak moi prijatelki koristat pumpici na medela i se mnogu zadovlni. Jas ne se osmeliv da kupam druga pumpica od sto mi bese strav deka nema da ima efekt.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Пумпица за измолзување
26.4.2009 9:32:35   
mami
jas koristev racna na ciko i mnooooooogu pomogna, osobeno koga trgnav na rabota...so nea izmolzuvav i do 200 ml mlieko...ama se e vo trpenieto, toa e sepak proces za koj treba vreme

(Одговор на членот Ivona)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Пумпица за измолзување
28.4.2009 20:23:34   
Mihail
zdravo,jas imam pumpica ako ti treba,ne upotrebena,dodeka ja kupiv mi sekna mlekoto,nova e,strlizirana,elektricna, so adapter i na baterii moznst, so sise i cucla, so doplnitelna oprema za gradi, kupena e vo nuk prodavnicata za 5 500 denari pred mesec dena. Moze za 4000 denari da ja dobiete ako vi odgovara bidejki jas nema da moze za zal da ja koristam posto na dohrana e prefren Mihail, na Hip 1 probiotik mleko.
pozdrav
Sonja
070 266345

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Пумпица за измолзување
29.4.2009 14:35:24   
biljanaM
Jas  koristev sekakva pumipica i na kraj nikako da uspeam da go dojam moto dete. Problemot bese vo toa sto imav mnogu mleko a toa bese mnogu malo i nemase sila da vece.Se izmolvuvav so sekakvi pumpi i na kraj dobiv mastitis, temperatura, bolnica, i mi dadoa bromergon za da mi prekine mlekoto,mesec se molzev i mu davav na sineto od sise

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Mihail)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Пумпица за измолзување
29.4.2009 14:46:14   
mami
значи прво му даваш на детето да цица па остатокот го молзеш и никако молзење па да рипне детето обро после за мама да спие- од таа гршка многу заработуваат мастит..тоа никако, сепак пумпата не прака исти сигнали како што прака бебето до мозокот...јас му давав на Лука прво убаво да се нацица па после остатокот го измолзував и го складирав за моменти кога беше неизбежно да го оставам...а јатрвами се измолзуваше без да му даде на бебето да цица, за да може таа да си поспие и за 1 месец доби мастит и сега веке и го прихранува бебушот- кој има 4 месеци...

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Пумпица за измолзување
15.6.2009 15:32:19   
linaJana
јас ја користам avent и задоволна сум како функционира. чини оклу 3000ден. 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Пумпица за измолзување
15.6.2009 15:35:18   
Natasha5
Лина Јана кази ми каде да најдам производи од Авент бидејки барав по Скопје во неколку аптеки и не мозам да најдам.

(Одговор на членот linaJana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Пумпица за измолзување
15.6.2009 15:37:35   
mami
Авент има во бебе центарот од Влада накај парк кога одиш- незнам како се вика улицата- или има во рамстор во Mothercare

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Пумпица за измолзување
15.6.2009 15:39:57   
Natasha5
фала многу Мами

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Пумпица за измолзување
15.6.2009 22:53:26   
Big mama
Mene mazot mi mi kupi racna pumpa i super mi brkase rabota dodeka bevme na bolnica, 4 dena, a doma otkako Emili kerkickata ja nadoev, ostatokot go cicase mazot mi :) i nemav nikakva potreba od pumpa. Toa traese 2-3 nedeli dodeka da se regulira laktacijata. Sega Emili ima edna godina i seuste cica... ne ostanuva za tato :)
Pa mladi majki probajte i so taa pumpa , iskoristete go soprugot :))))
Pozdrav

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Пумпица за измолзување
15.6.2009 22:55:21   
Палешка РР
хаххахахаххахаха, досега не сум се сетила за ова, лелеееееееееuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Big mama)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Пумпица за измолзување
15.6.2009 23:05:12   
mami
user posted image user posted image user posted image браво за тато..ете сум си имала дома природна пумпа а јас ваму рачна ке барамuser posted image user posted image user posted image на почетокот не но после тоа кога почнавме реовно со сексот ми течеше млеко ко река и на мм му стануваше малку непријатно па е ми речеше, ај оди дај му на Лука да јаде па ке продолжиме, ама тоа постојано се случуваше, секогаш кога бев возбудена млеко колку сакашuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Пумпица за измолзување
28.7.2009 14:58:02   
medela
Jas imav golem problem zatoa sto trgnav na rabota a mleko imav na pretek.Mojot ginekolg mi preporaca pumpa za izmolzuvanje na Medela Mini Electric.Ja kupiv za 4.000 od apteka na Eurofarm i super e. Sega se izmolzuvam i veke nemam nikakov problem.
Navistina me spasi bebeto se hrani so majcino mleko a i nemem problem so mastitisot. 

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Пумпица за измолзување
28.7.2009 15:29:14   
ripce
јас користев рачна пумпица од нук првите неколку дена бидејќи имав проблем бебушот не сакаше да цица, но откако почна не ја користам

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Пумпица за измолзување
29.8.2009 12:09:38   
Sara
Дали е неопходно да се измолзуваме со пумпица или само по потреба, на пример доколку треба да се изврши некоја обрвска па да оставиме млекце за бебето или тоа зависи од колку млеко ќе имам?
Многу голем феномен ми е ова доењево и само читам и не сакам да направам некоја грешка или не дај боже некој проблем ако требало да се измолзувам после доење а јас не сум го правела тоа.
Читам дека некои од вас уште во болница се имолзувале, а јас пак баш си мислев дека во болница нема ни којзнае колку млеко да имаш за почеток или секој индивидуално?
Можеби глупави прашања поставувам ама како почетник ништо не знам user posted image
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Пумпица за измолзување
29.8.2009 12:29:27   
profesorica
Ке се измолзуваш ако имаш многу многу млеко и ако ти се преполни градите и те болат инаку немаш потреба.јас само првите неколку дена дека ептен ми надојде млеко а после не сум се молзела.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Пумпица за измолзување
29.8.2009 12:33:55   
BEBICA
Sar i jas neznaev deka ako imas premnogu mleko kako jas treba da se izmolzuvas vo pocetokot posle sekoj podoj i ednata i drugata garda za da ne ti se sluci ko mene da zaglavis vo bolnica.Najdobro e da baras babicite, t.e. sestrite vo bolnica da te naucat kako sama racno da se izmolzuvas i veruvajmi polesno e ili zemi pumpica jas koristev CHICO koja e odlicna no ne ona obicnata  koja izgleda kako truba nego ima drugi koi imaat sisence dole a pumpicata e gore i koga pumpas direktno ide vo sisence.Bitno e od prviot den da da se masiras sama da gi mmasiras gradite za da ne se napravat grutki kako kaj mene.mene mi bea tolku puni so mleko sto koga samata ako se doprev samo so prst me bolea, no koga me fatija onie setrite da me izmolzuvaat dva dena na sekoi tri saati go vidov gospod vo pizamiuser posted image user posted image user posted image user posted image , no bitno nauciv sama da se izmolzuvam.Jas se izmolzuvav do tretiot mesec posto imav mnogu mleko a i sega znae samo da protece a malata moja ima skoro 11 meseci i uste ja dojam.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Пумпица за измолзување
29.8.2009 12:40:44   
profesorica
Стварно колку боли сестрите кога ќе земат да те молзат, ептен.Затоа е подобро со пумпа.И јас ја имав таа како тебе БЕБИЦА мислам некаде околу 800 ден дека ја земав од Chicco.Сара јас би ти рекла да не зимаш пумпа сега може нема да имаш потреба туку ако ти отечат градите во болница нека ти земе маж ти.Или ако си скептик па земи си уште сега.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?