|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Како го одбележувате тргнувањето на детето во...
3.9.2015 11:37:16   
Snowhite RR
Конечно дојде и 1ви септември, денот кој нетрпеливо го чекавте, денот кога вашето дете за прв пат стапнува на училиште, денот кога вашето детенце за прв пат седнува во училишните клупи, денот кој ви се чинеше далеку, сепак дојде.
Па како го одбележувате овој ден? Дали правите некои посебни прослави, како некој собир на поблиските со ручек на пример или само благо, кафе, сок?
Јас не правев ништо особено, после училиште ги однесов кај мајка ми оти јас требаше да одам на работа и за таму купив благо и сок, а одручекта и за домашните исто купивме благо и сок, а мм купи пиво за него и за девер ми
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
4.9.2015 23:59:57   
lukajana RR
Мене ми е малку претерано да се прават прослави за прво одделение.Па во школо тргнале не се качиле на месечината .
Ние купивме торта ,дојдоа најблиските на торта, кафе и сок и тоа ништо посебно а сум била на такво тргнување во училиште што наликува на нешто меѓу роденден и свадба и не ми се допадна ич и уште тогаш реков ние вака не,мислам да прославуваш тргнување во училиште во кафана со жива музика и 100 луѓе гости кои играат оро е жива глупост .
Според мене нешто благо е доволно за да се прослави ,се друго е претерување.
Мое мислење е ова да не се навреди некој сепак секој за себе си одлучува

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
5.9.2015 10:47:08   
sandriana RR
Денот е специјален - да, но за детето и за родителите.
Не гледам причина зошто би се правела некоја посебна фешта од најрегуларна процедура.
Од кога ме држи сеќавањето, години наназад,во мојата околина, па и во мое време, кога травме во училиште (бивша ЈУ), почетокот се одбележуваше со торта/благо во најтеснит круг на семејството. Бидејки живеев во соседство каде соседите се поблиски од роднините, тие доаѓаа,и ние одевме на торта за првачето со симболичен подарок - некоја училишна потребштина.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
8.9.2015 10:17:07   
miana
Sum pisala vo prethodna tema i imam staveno slika... Kupiv ubava torta, kniga na koja posuvase - Srekno poaganje vo uciliste Mia. Doma napravivme ubav rucek ( za nas domasnite), vecerta gi viknavme najbliskite na torta ( i toa ovie sto ziveat vo nasa blizina) i taka si go odbelezavme. Bevme navistina srekni i gordi toj den. Ne e deka e nasto vauuu dete poslo vo skolo, tuku radosta i pomislata deka jas imam dete sto veke e prvace, navistina e mnogu golema. Dajboze sekoj sto ne doziveal, da si dozivee vakvo nesto!

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
8.9.2015 16:59:30   
Mihaela 2010
Do godina trgame vo skolo i planiram torta kolku za odbelezuvanje.rodnini ne planiram osven nie, moite i ete nekoi komsii sto sme bliski bez obvrski i pokloni...cisto odbelezuvanje od kejf

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот GigiDzi)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
9.9.2015 18:46:31   
deluxe
Пред 5 години кога ќерка ми тргна во прво одделение,направив торта.Онака колку да се одбележи.Инаку гости не канев.Кој ќе дојдеше ќе го почестев и торта,а се знае кој ќе дојде бабите,дедовците и тетки.Малку ми е претерано тоа канење гости,па вечери ,ручециuser posted image Истото ќе го направам за 3 години кога синко ќе тргни во прво одделение.Ќе си се заблажиме user posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
9.9.2015 19:13:29   
niki
mene i tortava mi izgleda kako preteruvanje
nie i kupivme nova garderoba za prviot den, tasna i tolku
podocna go kupivme ostanatiot pribor odredivme mesto kade ke se uci doma i toa bese
nikakva fama nitu desavki po kafani
i nikoj dosega me nema viknato na torta za prvace


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
9.9.2015 20:17:04   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

mene i tortava mi izgleda kako preteruvanje
nie i kupivme nova garderoba za prviot den, tasna i tolku
podocna go kupivme ostanatiot pribor odredivme mesto kade ke se uci doma i toa bese
nikakva fama nitu desavki po kafani
i nikoj dosega me nema viknato na torta za prvace




Јас торта си правам постојано,со или без повод си сакаме блачкоuser posted image .А гости не канам ,кој дојде добредојдеuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
9.9.2015 20:34:08   
niki
ex a mojata sueverna majka na vremeto koga jas i sestra mi trgavme na skolo prviot den se obelezuvase so poturanje voda zad nas da ni odelo ucenjeto lesno ko vodata sto tecela
user posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
10.9.2015 8:53:22   
deluxe
Ники и мајками исто такаuser posted image Ни местеше чаша со вода да ја турниме со нога кога излегувамеuser posted image user posted image И замисли секој 1ви септември ме потсетува и јас да сум ставала чаша вода за ќерка миuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
10.9.2015 9:40:09   
miana
И мене ми истурала мајками и јас им истурам на децата чаша со вода.. И тоа а двете. И на малото за во градинка првиот ден и на големото за на училиште.. Да им оди лесно како вода user posted image

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
16.9.2015 10:41:27   
AneLav RR
Кога јас тргнав на училиште, се сеќавам дека денот ми беше одбележан на мноу сличен начин како што се одбележува сега. Секако ми беше купена училишната опрема имав торта и ми дојдоа ептен најблиските кои секако самите изразија желба да ми го честитаат поаѓањето на училиште. Значи денот ми беше одбележан со најблиските и сосема доволно според мене. Кога моите деца ќе тргнат на училиште ќе го направам истото и се разбира ќе го почестам со торта секој оној кој сам ќе изрази желба да им го честита тргнувањето на училиште, не би канела никого и секако не би правела некои посебни фешти и прослави.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
24.8.2016 12:52:44   
vezilka RR
Ова частовка за прваче изглеа станала пракса. Почнаа да ме прашуваат што ќе праиме за првачето, со други зборови да се најавуваат за за на први. А ја баш и немав намера да правам збиранка. И сеа, што, торта? Друго? Има некој ред и поредок?

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
24.8.2016 15:31:18   
Hopeful RR
Јас мислам да не се замараш и да спремиш торта или нешто благо за тие што ќе ти поминат на гости, без да викате вие луѓе. Прашај го првачето дали има некоја посебна желба, па нему напрај му го меракот, а за старите баш те заболе user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
24.8.2016 16:24:22   
elenak
Кај нас секој повод се одбележува со торта,дали е годишнина,роденден,именден на било кој од семејството.Не ми е тешко,си правам а и си јадеме благичко сите.Исто ќе биде и за првиот училишен ден,торта ќе имам секако без разлика дали некој ќе дојде специјално за тоа.Додуша јас и досега никаде не сум била,кај нас не е толку популарна оваа нова мода.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
24.8.2016 18:14:59   
mommy_angels RR
Хихихи баш е некоја нова мода user posted image user posted image user posted image
Вака сега кога слушам не ми се свиѓа,ама воопшто.Е сега познавајќи се себе си сигурно и јас ќе приспремам нешто за првачето мое

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
25.8.2016 0:19:47   
bucko mal

Jas za prv pat za torta slusnav koga sin mi bese prvace vo Sk, pred 7 godini. Vo Ohrid sum izrasnata i takvo nesto sme nemale a sega gledam i tamu pravat.
Kako sto kaza elenak, si sakame blago i sigurno ke napravam. Ama definitivno e nova moda.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Како го одбележувате тргнувањето на детет...
25.8.2016 16:08:10   
Hopeful RR
А бе јас како се израдував кога ги видов на список за во јасли, а не па за прво одделение user posted image

Не дека треба да се прави фешта од секојдневни настани, но мислам дека е убаво да се означи почетокот на школската година на начин што на детето ќе му го направи тоа што поубаво и попријатно искуство. Кога јас бев мала, први септември беше чекан ден ехее... со спремање на опреми, книги, тетратки, со посебна облека, со трема и возбуда, со сликање, ... ептен ми беше мерак. Еве нека е торта или колачи, симболично, за тие што сами ќе дојдат или само за домашните, без гости, но ми се допаѓа да се означи некако тој ден, се додека создава позитивна асоцијација кај детето.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 18
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?