|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Доплер - ултразвук
16.6.2009 14:59:00   
Еца
Прегледот со доплер-ултразвук може да биде од пресудно значење за жените што имаат ризична бременост особено во фази кога се вршат главните ултразвучни прегледи.

-Следењето на плодот е можно уште во најраните фази на бременост, а во 20-тата гестациска недела, кога се врши и главниот ултразвучен преглед, доплер се користи како скрининг за некои болести што најчесто се јавуваат во текот на бременоста, како што се, на пример, плод со мала тежина или покачен отпор на ниво на папочната артерија. Тоа се параметри што кажуваат како понатаму. На пример, покачениот отпор на ниво на папочна артерија зборува за болести од страна на мајката или некои промени на постелката, што понатаму би можеле да доведат до компликации во бременоста. Една од можните компликации се гестозите и зголемен крвен притисок кај родилката, а од ова може да произлезе и плодот да се роди со мала родилна тежина. Преку скринингот, пак, од 20 до 24 недела, ако се абнормални протеците низ крвните садови, може да ни навести дека можеме да очекуваме компликации во таа бременост, што сигнализира дека е потребна појака контрола на бременоста.доплер зборува за циркулаторните промени, крвотокот и што би значело тоа во интерпретацијата за актуелната и перспективната состојба на тој плод. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Доплер - ултразвук
16.6.2009 15:46:30   
srnicka
Jas narednata nedela ke vlezam vo 21 nedela i ke odam na pregled za srceto i iskreno me faka panika , kako ke e i sto ke mi kaze

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Доплер - ултразвук
16.6.2009 15:51:21   
Еца
Каква паника мила, мисли позитивно, се ќе биде добро, и едвај чекам да ни пишеш како поминало се.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Доплер - ултразвук
5.3.2013 19:23:47   
princessa
i jas bev deneska mnogu vozbudena, mislev deka srceto ke mi izleta posle sekoj zbor od lekarot. Gledase li gledase bas dolgo no fala bogu se e vo red so moetouser posted image . Toa sto mozese da se vidi e se kako sto treba pa da se nadevame na pozitiven kraen ishod koga ke se rodi. Mnogu bev isplasena posebno sto ne merev nuhalna brazda i ne pravev prisca. I vo prvata bremenost ne pravev nisto od toa, ma da togas bev pomalku informirana i kako sto gledam covek e podobro da ne se informira mnogu zasto od mnogu glava boli. Posto ziveam vo germanija ovde merenjeto na nuhalna brazda i prisca testot se pravat samo po zelba na majkata, ne e kako vo makedonija da se meri zadolzitelno nuhalna brazda. Pred 5nedeli mi imase kazano deka mozebi e momce nodlaboko vo sebe znaev deka e devojce i deneska mi potvrdi konecno.user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Доплер - ултразвук
12.3.2013 10:00:16   
dida
vcera bev na skreening i fala bogu se bese vo red so user posted image . Ni kazaa deka e user posted image i mnogu si se izraduvavuser posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 5
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?