|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бебе на плажа !?
9.5.2010 10:04:14   
Палешка РР
Доаѓа период на летни одмори. Дали вашето мало бебе би го носеле на плажа?
Еве неколку совети:

Пред да одите на летување добро проверете каква е плажата, дали има сенки, каков е песокот, дали има тушеви и слично. Наутро поминете околу два часа на плажа, но никако не подоцна од 10-11часот затоа што сонцето помеѓу 10 и 17 часот е најјако. Попладне, децата можат да си играат на плажа и нема да имаат изгореници, и со малку внимание убаво ќе поцрнат.

 Нежната детска кожа е многу осетлива на сонце

    Детската коже е осетлива на сончевите зраци како на оние топлинските така ина UVA и UVB спектарот од повеќе причини. Површинскиот слој е потенок колку што децата се помали и скоро и да не пружа никаква заштита. Површинскиот слој истотака се состои и од една врста на масна наслага како некоја врста на емулзија односно тенок заштитен филм и вода, и има огромно значење во заштитата. Кај малите деца таа заштита изостанува затоа што лојни жлезди сеуште не се во функција. И на крај, механизмите за создавање на меланин - пигменти која ја даваат бојата сеуште не се зрели. Меланоцитите, која го создаваат меланинот на детска возраст сеуште не се во состојба целосно да ја хранат кожата. Механизмите за терморегулација сеуште се млади и нивната функција е слаба се до шестиот месец. Доенчето не е во можност со потење да ја намали зголемената температура, така што тој период е осетлив на топлотен удар и висока надворешна температура.


Доенче и сончање


  Доенчето во првите месеци па се до шестиот месец не смее воопшто да се сонча, а престојот на плажа треба да се планира многу внимателно. Детето треба да се облече во памучна облека и да се држи во ладовина или под чадор за сонце, кој дава добра сенка. На главата секогаш треба да му ставите капа со штитник. Дури и кога сте сигурни дека детето е добро заштитено, не заборавајте дека ултравиолетовите зраци се одбиваат од водата и песокот. Тоа најдобро ќе го увидите кога бебето кое добро сте го чувале во сенка, добило боја. Децата до една година треба да се заштитат со креми за сончање со фактор 20-25 ако се со светол тен, а за деца со потемен тен доволен е фактор 10-15. Но, не треба да заборавите дека ниту една заштита не спречува воспаление и оштетување на кожата ако строго не се придржувате на правилата за постепено сончање - првиот ден 10-15мин, вториот ден 20мин., третиот половина час, потоа и до час кога кожата ќе стане најотпорна. Детскиот лосион за заштита од сонце Johnson KIDS, со заштитен фактор 35 дава доготрајна заштита која трае и 80мин, што е двојно повеќе од други креми. Оваа нова крема на Johnson е со убав овошен мирис.


 Креми и лосион за сончање

  Ако земеме дека детето првиот ден треба да биде на сонце 10тина мин. без заштитно средство на кожата, тогаш кремата со заштитен фактор 15 на пример би значела дека може да остане 15 пати подолго односно (15 х 10 = 150мин.). Меѓутоа, теоријата е едно, а реланоста друго - и со најдобрата заштита предолгото сончање е строго забрането! Треба да се знае дека по бањањето голем дел од заштитната крема се губи и потребно е повторно да се нанесе. По правило децата со светол тен и коса им треба поголем фактор на заштита. Престојот на сонце подолго од еден час ја оптеретува и кожата и организмот. 

 Фактори на заштита

  На повеќето козметички производи на реномирани фирми, не само на кремите за сончање, се потенцира заштитата од UVA и UVB зраците. Што значат тие ознаки? Сончевата светлина се состои од видлив спектар (од црвено до темновиолетова боја гледано кога прзмата ја прекршува светлината) и од невидлив спектар, од ултравиолетова до инфрацрвена боја, топлински и други зраци. UVB зраците се многу поинтензивни и подиректни од UVA зраците, и предизвикуваат црвенило и изгореници на кожата и стимулираат создавање на меланин. UVA зраците се многу поблаги, но и тие длабоко продираат па дури и 20% поминуваат низ облеката на бебето. Овие зраци на некој начин го довршуваат и зацврстуваат процесот на погментација на кожата. Токму на тие сознанија се произведуваат кремите за заштита од UVA и UVB зраци. На тој начин се постигнува најдобар резултат : спречување на изгореници, а постигнување на убав тен. Најновите производи имаат ознака и IR, што значи заштита и од инфрацрвени зраци. Овие креми се наменети за деца помали од две години, затоа што спречуваат прегрејување и сончаница што полесно се појавува кај деца помали од две години.

 Бањање

  Никогаш не ги присилувајте децата да бидат во море ако тоа тие не го сакаат. Доенчето не го бањајте во море, затоа што може да дојде до непознати иритации на кожата. Детето постаро од една година секогаш треба да има гакички, а ако го прекорачило времето за сончање облечете му и памучна маица. Не заборавајте дека водатата (ниту морска нито слатка) не штити од сонце, уште повеќе сончевите зраци се појачуваат.



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бебе на плажа !?
9.5.2010 10:10:31   
Палешка РР
Сончевата светлина содржи ултравиолетови зраци, кои можат да му нанесат краткотрајна или долготрајна штета на вашето бебе. Сонцето може да предизвикаат многу повеќе од неудобност и болка. Значителните изгореници во детството може да предизвикаат развивање на рак на кожата подоцна во животот. Бебешката кожа е многу нежна и треба да биде правилно заштитена од сонцето. Како и возрасните, така и бебињата со посветол тен треба повеќе да се заштитуваат, дури и во облачни денови. Можете да ја заштитите нежната кожа на вашето бебенце со помош на кремови со заштитен фактор или со покривање на кожата.

Кремови за заштита од сонце

Бебешката кожа треба да биде заштитена со крем со висок заштитен фактор. Секогаш употребувајте кремови за заштита од сонце, кои се специјално наменети за заштита на бебешка кожа. Ако употребувате кремови за возрасни, можете да предизвикате иритација на бебешката кожа. Користете кремови со висок заштитен фактор (SPF50), за да му осигурите на вашето бебе максимална заштита од ултравиолетовите зраци. Но, внимавајте. Кремот нема да стои цел ден на кожата на бебето. Дури и да стои кремот по кожата, не го оставајте бебето изложено да сонце кога е висока температурата.

Облека за заштита од сонце




Облеката е потребна за заштита на бебешката кожа од сонцето. Капата е можеби првото нешто што ви доаѓа на ум, кога станува збор за заштита од сонцето. И во право сте да мислите така. Капата ја заштитува нежната кожа на лицето на бебето и го заштитува главчето од силното сонце. Најдете капа која ќе му биде удобна на вашето бебе, за да не ја вади постојано. За да го заштитите телото на бебето, потребно е да му облечете маица. Маицата треба барем да биде со куси ракави, затоа што рамената се сончаат најбрзо кога се изложени на сонце.

Чадор за заштита од сонце




Најдобро е на плажа бебето да биде заштитено со чадорче. Користете и дополнителна заштита за бебето, кога го изложувате на сонце. Постојат мали чадорчиња кои се прицврстуваат на количката, за да биде заштитено вашето најмило додека сте на прошетка. Можете да го менувате аголот на чадорчето за да ја заштитите максимално кожата на бебето. На плажа пазете да не го изложувате бебето на сонце, особено од 10 до 5 часот. Користете ги сите можни начини за да ја заштитите неговата нежна кожа. Дури и да е облачно, вие погрижете се вашето бебе да биде заштитено од ултравиолетовите зраци, кои продираат и преку облаците.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бебе на плажа !?
23.5.2010 17:24:09   
Milicka
ova ti bese stvarno super, mnogu potrebni informacii a dali se preporacuva mackanje na dete do 1 godina so sredstvo protiv komarci i koe?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бебе на плажа !?
23.5.2010 18:23:11   
Тања РР
Миличка за козметика против комарци имаме дискутирано ТУКА.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Milicka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бебе на плажа !?
8.7.2010 13:02:20   
*miki mami*
мм сака да одиме на одмор,а посе изгледа и ке одиме и јас сакам не дека не...user posted image ама многу ми е страв со бебуш...user posted image планираме на средина на август да одиме до тогаш ке има 6 месеци.                                                                                      
ако има некој искуство со 6 месечно бебе на одмор нека пише...user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бебе на плажа !?
13.7.2010 16:15:14   
baby mama
Дај препорачајте некоја подобра заштитна крема за сонце, освен Бекутан. Со што сте ги мачкале Вие вашите дечиња кога сте биле на одмор? 

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бебе на плажа !?
21.7.2010 13:04:04   
emma1
i nie ke odime na sredina na avgust a togas samo sto ke napravi 5 meseci. me faka strav mnogu ama ako ne se opustam od moite stravovi nema od doma da mrdnam :)). veke 2 pati skrsivme led vo Ohrdi ama sega planirame vo Grcija da odime, malku podolg pat od Ohrid se nadevam deka se ke pomine vo red. znam mnogu luge sto odele i so pomali bebinja no sepak za mnogu raboti se plasam uste sega me faka panika

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бебе на плажа !?
21.7.2010 18:55:28   
Albi
Paleska fala mnogu za temata i mnogute korisni podatoci nie misleme da odime ama mene me faka strav duri i septemvri da odime togas maliot ke ima 5 meseci a septemvri mesec pa se znae kako e dali nekoj ima iskustvo so 4 mesecno bebe na more ??

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бебе на плажа !?
21.7.2010 19:12:46   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby mama

Дај препорачајте некоја подобра заштитна крема за сонце, освен Бекутан. Со што сте ги мачкале Вие вашите дечиња кога сте биле на одмор? 


Солевал на Росал и на Гарниер се супер. ги имам пробано

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 21.7.2010 19:13:02 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бебе на плажа !?
21.7.2010 23:25:17   
jovanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby mama

Дај препорачајте некоја подобра заштитна крема за сонце, освен Бекутан. Со што сте ги мачкале Вие вашите дечиња кога сте биле на одмор? 

lani so Vishy 50 faktor so termalna voda,Bubshen isto faktor 50 no najvazno e da se namacka deteto polovina cas pred da se izlozi kozata na sonce za da moze samata koza  kremata ili mlekoto da ja apsorbira za da ima efekt a posle po saat dva na plaza samo da se premackaat osetlivite mesta ili posle samoto izleguvanje od voda.A katastrofalna greska se pravi nanesuvanje na zastiten krem ili mleko so samoto pristignuvanje na plaza.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бебе на плажа !?
22.7.2010 9:31:14   
kromitce
 јас додуша не го носев моето дете ептен мало на плажа ама прв пат беше кога имаше 1 годинка. чадор обавезно, крема за сончање со 50 фактор и бела маичка и капа. првата вечер се шетавме низ градот тој си спие во количка а јас си викам вака било суперuser posted image . барем на раат со маж ми ке се прошетаме и така едно саат-два си се шетавме.
кога станав утредента од спиење малиот од глава-до пети изеден од комарци. па не само што беше изеден туку и потечен. среќа си носев sinopen па брзо му помина. ама на плажа сите прашуваа да не има сипаници. од тогаш до сега секоја година прво мислам на аутан за мачканје и raid за во струја.
па добро поминуваме
а на плажа сега веке е голем и немам многу обврски. инаку порано мачкање и такви ми ти работи нон стопuser posted image  

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Бебе на плажа !?
27.7.2010 9:30:57   
Калина28
Андреј на месец и пол сакаме да го носиме малце надвор од Скопје, мислевме маврово педијатарот ни рече дека е превисоко и ни препорача Преспа...а можеби Дојран, какви се вашите искуства?

(Одговор на членот kromitce)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Бебе на плажа !?
27.7.2010 10:01:21   
emma1
nie prvpat go odnesoovme vo Ohrid na nepolni 3 meseci i se bese ok, po pat vo glavno spiese. toj period vo skopje bese strasno zesko taka da i ohrid bese topol i dobro go podnese. stom vi rekol pedijatarot deka mu e rano za na planina pricekajte uste nekoj mesec

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Бебе на плажа !?
27.7.2010 10:20:31   
skvo


Дај препорачајте некоја подобра заштитна крема за сонце, освен Бекутан. Со што сте ги мачкале Вие вашите дечиња кога сте биле на одмор? 


Ja sam do godine dana koristila Mustela kremu 50 faktor, a ove godine smo koristili Nivea 30.user posted image

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Бебе на плажа !?
27.7.2010 12:08:15   
beki RR
Ние за Ана користиме гарниер за деца.Супер е.Го препорачувам.

(Одговор на членот skvo)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Бебе на плажа !?
27.7.2010 14:58:48   
kutre
Na 6 mesecna vozrast go odnesovme sinceto na skijanje vo Banko vo Bugarija. Pominavme super i bas si rekovme zosto letoto koga imase samo 2 meseci ne go odnesovme na more. Mojata cimerka od poragaj na 2 meseci ja odnesoa maleckata vo Grcija i pominaa odlicno. Pomalo bebce pomalku obvrski: nema gotvenje, nema kupuvanje kashicki...samo mlekce i ste zavrsile rabota. A ako razmisluvas da ne se razboli,da ne se sluci nesto neplanirano, togas nikogas nema da izlezes od doma.

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Бебе на плажа !?
27.7.2010 20:25:28   
Калина28
така е така е.. user posted image  умни прошетки и одмори на сите ни годатuser posted image ... позздрав

(Одговор на членот kutre)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?