|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забр...
15.8.2010 13:20:32   
Idna mamica
Колку мислите дека проблемот со забременување е дело на завидни и пакосни луѓе кои на ваков начин се решаваат да ви наштетат?Можат на многу начини,преку облека,подарок за свадба,букет цвеќе,јадење и сл да ви направат нешто па да после е мачите со забременувањето.Каков е вашиот став и дали сте биле кај некоја бајачка со цел да го решите проблемот односно го барате решението на друго место,не кај доктор?

Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
15.8.2010 13:27:46   
elle
Мислам дека никогаш не би отишла за било што на бајач. Зошто па да одам на бајач? Господ ни дава се, од него барам и на него му се молам за се во животот.

_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
15.8.2010 15:25:00   
mama26
poznavam luge sto otisle na bajac.i se rabotese za kerka nivna.za zdravje.neznaea kako da i pomognat.prvo po crkvi pa manastiri pa bajaci.i na kraj zavrsija so lekarstva koi treba da gi pie cel zivot.vo ovoj slucaj se rabotese za nesto nasledno sto ete preminalo na nea .sekako deka segde bi otisle i vie ako se raboti za zdravje na vase najmilo.ama luge da ne se lazeme,ne veruvam vo tie raboti.od siromastija lugeto gledaat tocno takvi luge so maki da im zemat parite.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
16.8.2010 0:56:59   
suzeto
jas sum bila da
ama toa vo crkva bese covekot se vikase boge vo kicevo,tri cesmi ima....pa kako se vikase drugoto mesto se zaboraviv tamu imase babicka i taa mi kaza mnogu raboti trebese sve da pamtis kazuvase sve na brzinski i ako e prekinese za da e preprasas taa ne se sekavase za da ti kaze povtorno,bidena sum duri i do kumanovo i tamu imase nekoj decko so ikoni isto bese...stom ce imas maka kade sto ce slusnis tamu ce pojdis,neznam dali veruvam ili ne , taa babickata mi rece imas cebe isprskano so mrtvecka voda ne se sekavam drugo sto, toa bese ppred 8 god mozda i poveke,isto bidena sum i orovnik kaj edno detence malo sega e golem i toa so ikoni rabotese

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
16.8.2010 9:26:05   
vezilka RR
Никогаш не сум ни помислила да одам на бајачка..И се испостави дека добро сум направила оти мојот проблем со баење немаше да се реши, си требаа апои user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
16.8.2010 12:01:00   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Никогаш не сум ни помислила да одам на бајачка..И се испостави дека добро сум направила оти мојот проблем со баење немаше да се реши, си требаа апои user posted image user posted image user posted image

Potpis
I neveruvam vo bajacki toa e samo gubenje vreme . Veruvam samo vo gospod

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
16.8.2010 12:23:22   
AnnaMolly RR
не верувам во бајачки и слични работи, но кога човек не знае каде повеќе да се обрати и што да направи не штети и тоа да се проба. Во очај човек се би направил. Тетка ми и тетин ми немаа деца 9 години, а немаа никаков проблем со стерилитет и слично. Отидоа во Радовиш кај некоја жена и им рекла да донесат 40 свеќи таа да им ги пали секој ден и не знам таму уште што друго. И направиле така. Си се вратиле во Скопје. По 2 месеци женава се сретнала со роднина на тетин ми, тој е од Радовиш, и и рекла А, снаата ви е бремена, нели? Женава и рекла дека ништо не им кажале. А тетка ми навистина била бремена ама на никого не кажа до 3 месец зашто веќе имаше еден спонтан и сакаше да биде посигурно па да кажат.
Значи по 9 години лекари и што се не, остана бремена и сега има ќерка од 6 години. Дали е чиста случајност или, пак, ете тоа нешто помогнало...
Вакви некои работи кои гледам дека се случуваат ме тераат кога нема што друго да се проба, да се свртам кон бајачки како последна шанса.
Ништо нема да наштети да се проба.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
16.8.2010 12:38:33   
mama26
eh da mozam da si zabaam taka pozgodna da sum poubava eheheheheuser posted image  

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
30.8.2010 10:29:22   
anedespo
Не верувам во тие работи. Може да е психата што им помага на луѓето, па после тие тнр. сеанси се опуштаат и забременуваат. Како едни мои блиски што кажуваат дека детето им го излечила една бајачка од бронхитис. Меѓутоа моето прашање кон нив беше: Ако толку и верувале на бајачката, зошто му давале силен антибиотик?user posted image  

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
30.8.2010 16:07:21   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Не верувам во тие работи. Може да е психата што им помага на луѓето, па после тие тнр. сеанси се опуштаат и забременуваат. Како едни мои блиски што кажуваат дека детето им го излечила една бајачка од бронхитис. Меѓутоа моето прашање кон нив беше: Ако толку и верувале на бајачката, зошто му давале силен антибиотик?user posted image  


user posted image user posted image user posted image  многу добро прашанје ... јас исто така не верубам во тие работи

факти:

1 од 6 брачен пар има проблеме со забременување
40% проблем е маж
40% проблем е жена
10% проблем имаат маж и жена
10% необјаснета неплодност

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
16.9.2010 23:53:34   
lukas
ovde ke raskazam edna prikaznaza tie basnari
e vaka jas bev kako da recam nesrekna vo ljubovta so koj da pocnev vrska ne mi odese ete,i otidov vo edno selo kaj edna poznata gledacka bajacka nezz kako da ja narecam i kaj nea e so zapisvanje mislam deka nekoi od rr-kite ja znaat, se vika olivera od dedebalci seloto.
i koga otidov tamu si vikav samata na sebesi lele kaj zaminav lugeto idat tuka so vistinki maki jas ovde za gluposti dojdov,i koga vlegov vnatre kaj nea nemate pojma kako se osekav slobodno mirno ,me oblea mir,i pocna da me prasuva,i mi vveli ne se sekiraj se ke e vo red,ete gledam ti se nablizuva nekoj,togas bse mesec septemvri i mi veli ke zapoznaes nekoj i ke se mazis vo mart,jas so prasalnici cla bev,i si vikam od kade ke se mazam a nemam na vidik nitu eden .nemav ni decko,i mi rece deka ke rodam dve deca i deka prcoto ke mi e masko,pomina vreme i aborraviv na toa ,na 4 dekemvri go sretnav mazot mi i koga ja pravevme veridbata,mi teknaa nejzinite zborovi mart a veridbata ja pravevme na 12 maj,a vo januari dogovaravmeveke krajot za svadba ne odev mnogu so mm mi.potoa koga se pomina pocnavme da probuvame za bebe,i nekako ne odese 2 i pol godini se macev za dete i resiv pak da odam zosto mi rece taa deka ke ima dete masko prvoto ama koga?i koga otidov pak kaj nea taa mi rece deka nemalo potreba da ja pravam laparoskopijata i mi kaza deka doktorot e bolen i navistina toj sto me pravese operacija me setase po tavani i navistina otkriv deka bil bolen koga ojdov za koncite da gi vadam bese isusen ,ama pominalo,i mi rece deka ke zacnam bebe vo avgust za april,(lukas bese zacnat na 2 juni,a se rodi fevruari 27)sto znaci so malku ljufki tuka negde taa pogoduvase,okolumesecite,i si zaminav od tamu ami rece deka po tri i pol godini deka ke rodam devojce.koga doznav deka sum trudna doznav poradi toa sto pocnav zabite da gi pravam i mi dadoja edni apcinja na zabar ama aj si rekov da odam da napravam test na ginekolog da me vidi ginekologot da ne sum trudna da ne si napravam belja,koga odev za da gi zemam rezultatite od ured preku mokraca pravev me pusti ginekologot posto na eho videl kako bremenost no ne bil siguren,koga trgnav da gi zemam rezulattite veruvale ili ne taa pomina pokraj mene a dotogas ne sum ja videla na javno mesto posto retko izlegva,vervajte me oblea istoto nesto kako koga vleguvav kaj nea,i ostanav mozi 2 min se gledav vo nea kako zaminuva se gledav vo nejziniot grb i si velev,lele ova e cudo!!koga gi zedov rezulatite bev trudna 2 i pol nedeli,koga se mislevme so ke bidi masko ili zensko jas mu velev na mm mi deka ke e masko so 100% sigurnost,i izleze deka e taka na nepoln 3 meseci vidovme deka e masko,a sega za tri i pol god znam deka ke imam zensko,koga mi kaza za mm mi deka ke se mazam togas i togas mislev deka e slucajnost no posle se sluci lukas da se rodi i pogodi,i sega ako rodam i zensko po 3 god.taa zena ke ja blagoslovuvam cel zivot,zosto taa mi dade nadez..isti slucka so svekor mi svekrvami bese deka svekor mi go mana infarkt i ojde da prasa dali ke ima oporavuvanje i taa ni rece deka covekot ke se potkreni no nema da stani posto si go znaete vie vo karakterot kakov e,a nema da se potkreni samo zaradi nego i taka bese,ne sakase da gi pie apcinjata i navistina se potkrena tro ama da gi piese apcinjata se ke bese vo red,i taka e vistina svekor mi bese i e uste inaetcija i svoevolen...pozz,se nadevam ne ve izgnaviv mnogu da citate no sevo ova e moja vistina...


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
17.9.2010 11:03:18   
anedespo
Можеби има жени што погодуваат, меѓутоа бајачка да те излечи од стерилитет или болест, е чиста измислица. тешко на оние што си имаат голема мака, па сакаат се да испробаат. Да не си им во кожата.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
17.9.2010 11:26:29   
mama26
tocno taka.moze da pogodi nesto eve baba vanga na primer.ama toa e mnogu retko......nedajboze za tesko bolni kaj sto ni doktori ni bajacki nemozat da im pomognat....

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
17.9.2010 12:50:23   
Idna mamica
lukas  каде точно се наоѓа тоа село и кој е бројот за закажување?


(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
17.9.2010 16:48:14   
baby mama
Glupost ne veruvam i ne odam. E sega ne daj Boze da ima covek maka sekade ke tropne za spas i vo se ke poveruva. 

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
17.9.2010 18:06:16   
suzeto
koj ima maka sekade ke pojde

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
17.9.2010 18:14:16   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

koj ima maka sekade ke pojde
[/
quote]

potpis

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
17.9.2010 19:08:52   
lukas
lukas каде точно се наоѓа тоа село и кој е бројот за закажување?


zenata nema broj odat luge od cela makedonija aimav videno i grci i bugari tamu i se ceka mnogu taa pocnuva vo 7 sabajle so luge,i zavrsva vo 17 h.gleda samo vo ponedelnik sreda i petok,ako odis vo petok ne treba da jadis mrsno toj den i da si cista!se odi primer cetvrokot kaj 2-3-4 h na polnok i se pisis na edno livce sto stoi na stupce na nejzinata vrata,toa e bitolsko selo pred dobrusevo seloto,posle novaci nezz kako da ti kazam,luge odat i cekaat v koli aj koke e toplo nekako se izdrzva ama koga studi tesko e cekanjeto,jas imav prijateli vo seloto posto baba imam tamu i me piseja prijateli,osven da odis noke da se pisis i ke si go zapamtis brojot i ke cekas!mnogu cekanje ima po 80 luge se pisat so sekoj covek se zadrzva od prilika po 15 -20 min.i taka ke si racunas primer ako si pisana 54 ta ke vlezis nekade kaj 15 hod prilika,ama ima i mnogu pokvareni luge se kazvaat deka se tie i tie i lazat a be so nema site se ojdeni za maka a se karaat kako da ke im smenat nesto 15 min,toa e toa pozz,


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
17.9.2010 19:12:47   
lukas
eve i eden primer tamu sto se sluci,sedese edna zena i bese pisana so broj 43 jas bev 53 ta,i izlegva taa olivera i i veli : zenata so broj 43 da si odi ne e za kaj mene za na bolnica e,nie site se zaprepastivme,kako znaese deka e taa zena so broj 43 i deka ne e za kaj nea,cudo,stana zenata i si zamina,

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
17.9.2010 21:48:38   
mama26
user posted image mnogu mi e poznato ova sto go napisa lukas.nemam jas otideno ama nekoj pred tebe mi ima kazano za ovaa zena...nemozam da se setam ama sigurno prijatelka nekoja.pozzz

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
1.11.2010 20:51:46   
Shkorpija
Да ви кажам од досегашното мое искуство,а го имам верувајте никаква корист не сум видела од бајачки и гледачки.Човек кога си има мака се ќе проба,па така си пробав и јас и куп пари фрлив по гледачки ама ништо.Сите ми викаа дека се е во ред,да не одам по доктори,меѓутоа јас си продолжив и правев лапароскопија при што ми се утврди септум во матката и ми беше отстранет.така што џабе е бајачки и гатачки гледајте лекар што ќе ви рече и молете се на Господ .

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
2.11.2010 9:02:45   
anedespo
аминuser posted image

(Одговор на членот Shkorpija)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
2.11.2010 11:09:03   
veckasr
ne si gi davajte pparite po bajaci gataci toa se zaludno frleni pari vo crkvi i vo gospod veruvam vo bajaci i gataci ne bidejki po niv dadov mnogu pari a nisto od toa ne izleze  tocno 

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
2.11.2010 11:36:51   
denicka
ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

ne si gi davajte pparite po bajaci gataci toa se zaludno frleni pari vo crkvi i vo gospod veruvam vo bajaci i gataci ne bidejki po niv dadov mnogu pari a nisto od toa ne izleze  tocno 


da ama si imala maka pa si otisla. ne si otisla od radoznalost sigurno. toj sto ima maka na sekoja vrata ke tropne, bez razlika dali mu pomognalo ili ne. ne se luti ama i jas istoto go pominav. odev na nekolku mesta i nisto ne mi pomogna se duri sama ne se pomiriv i bidna cudo user posted image  user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со ...
12.11.2010 20:27:56   
marulka
незнам дали тука треба да пишувам ќе ве молам ако некој знае да ми каже бев на гатач ми рече да се мијам со крстена вода меѓутоа јас кога запишував малце бев збунета и не сватив што точно треба да направам нешто ми спомна три вечери (смил, шеќер и вода) ама не разбрав што точно со нив треба да направам ке ве молам за помош ако некој има искуство да ми каже,не се работи за забременување туку се наоѓам во некој лош период , па според она што ми го кажа како да сум била почудена и ми рече овие работи да ги направам ...

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?