|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бартолиниеви жлезди
6.10.2009 12:52:54   
elkicka
Денес бев на гинеколог, имам проблем со левата усна односно Бартолева жлезда па усната ми е задебелена. Имал ли некој сличен проблем? Докторката (Мирјана Мицевска од Дијагностички центар) ми рече дека нема ништо ама читав по нет дека доколку несе лекува може да дојде и до операција (вадење) што многу ме загрижува. А не чувствувам ништо нити болка ништоuser posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 6.10.2009 13:13:52 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бартолиниеви жлезди
6.10.2009 13:15:09   
Палешка РР
елкичка, на овој линк прочитај повеќе, а јас во меѓувреме ќе се обидам да го преведам и да пронајдам уште информации.user posted image
< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.2.2014 21:24:34 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот elkicka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бартолиниеви жлезди
6.10.2009 14:52:04   
Палешка РР
Бартолиниевите жлезди се наоѓаат во долната третина на големите усни, а нивната содржина се излива во внатрешната страна на малите усни на вагината. При неадекватна хигиена, носење на синтетичка облека или тесна облека може да дојде до инфекција и иритација.


Причинувачи     

Најчести предизвикувачи се стрептококи, стафилококи, коли бацил и понекогаш гонокок.


Клиничка слика

Клиничката слика се карактеризира со јака болка, оток и црвенило. Ако е зафатен само изводниот канал кој е едематозен и еритематозен, на притисок од него ке се цеди гноев секрет. Нелечен или неадекватно лечен бартолинитис доведува до затворање на каналите на жлездите, престанување на дренажа на секрецијата и се создава апцесот. Апцесот се забележува како отечена жлезда со големина на јајце која ги зафака малата и големата усна на вагината. Жената има јаки болки во тој предел, отежнато оди и седи. 


Дијагноза

Се поставува со преглед и палпација. Некогаш се испитува и содржината на апцесот доколку постои сомнеж за гонореа.

Лечење  

Се користат антибиотици и локално се ставаат ладни облоги. Ако настане апцес се прави инцизија, дренажа и испирање со дезинфикациски средства.  

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бартолиниеви жлезди
6.10.2009 14:56:59   
ostoun
Najcesto recidivira pa zatoa se pravi operacija ama so dobra higiena i nosenje soodvetna pamucna obleka sansite se pomali za recidiv

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бартолиниеви жлезди
6.10.2009 22:46:22   
Aleksandra
Mene dva pati mi se sluci bartolinievata zlezda da mi potece i da vi kazam pravi imav uzasni bolki duri poveke boli i od samiot cin na poroduvanje.
Prviot pat mi potece vo golemina na orev i ginekologot mi kaza da piam ampicilin i da stavam oblogi od acidi borici. Tri dena se macev ne mozev da se pomrdnam, ni da jadam ni da spijam i otidov na ginekologija i mi ja puknaa i icistija i mnogu mi olesna no rekoa deka moze pak da se pojavi bidejki imalo korence koe trebalo da se izvadi samo so operacija. Ne prifativ bidejki mi bese podobro i rekov ako se sluci po vtor pat ke odam. I ete ti bakzus posle izvesno vreme pak mi potece no vo pomala forma ama mnogu boli. I odma zemav ampicilin i oblogi od acidi borici i za eden den sama pukna i da ne vi kazuvam kolku gnoj i krv istece i od togas nema veke problem so zlezdata. Mnogu losa rabotauser posted image user posted image

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бартолиниеви жлезди
7.10.2009 12:12:38   
elkicka
Jas nemam nikakvi bolki nikogas ne me ni bolelo, samo malku mi e otecena golemata usna ama jas kolku sto pametam za sebe od sekogas mi e takva. Duri pred 5-6 godini sum se zabelezala i si vikav kako e mozno ednata usna da mi bide pogolema od drugata. Za sega nemam nikakvi problemi. Ne daj boze da primetam nesto da me boli ili nesto slicno preporacajte mi koj ginekolog e najdobar za ovaa problematika

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бартолинови жлезди
14.10.2009 13:55:33   
mother 29
БАРТОЛИНОВИ ЖЛЕЗДИ  се две мали топчести структури кои се наожаат во долниот дел на усните од двете страни на вагуната со мало каналче тие се поврзуваат со вагиналниот канал. Тие лачат служава супстанца која овозможува лизгање влажност на внатрешните површини на вагината.
БАРТОЛИНОВА ЦИСТА преставува оток на течноста каналот или жлездите што предизвикува блокирање на вагиналниот канал, овие цисти можат да бидат мали како грашак а можат да порастат до големина на орев. Предзнаци за вакви цисти се болки при одењето, оок на вагиналните усни, или болки при однос.
ЛЕЧЕЊЕ – се лечат по хируршки пат или со помош на чаеви .
БАРТОЛИНОВ АПЦЕС – ЛЕЧЕЊЕ -  претставува инфекција на бартолиновите жлезди предизвикани од некои бактерии, се лечи со антибиотици или со помош на чаеви.

(Одговор на членот elkicka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бартолиниеви жлезди
22.11.2009 2:52:10   
najslatka
kaze te mi kako pobrzo sama da mi pukne? dali na nekoj mu se slucilo sama da pukne i kakvo e cuvstvoto?

(Одговор на членот elkicka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бартолиниеви жлезди
22.11.2009 2:54:58   
najslatka
pijam vibramicin i se mackam so acidi borici. doktorkata mi kaza da pocekame sama da pukne. za kolku dena ke se sluci toa? prv pat mi se pojavi vakov otok :(

(Одговор на членот najslatka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бартолиниеви жлезди
30.1.2010 16:58:42   
minimaus
i jas momentalno go imam istiot problem. i jas pijam vibramicin i ma esckam so acidi borici no nema nekoja promena a mnogu me boli. I mene me interesira za kolku vreme bi mi puknala  i dali mnogu boliuser posted image

(Одговор на членот najslatka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бартолиниеви жлезди
30.1.2010 18:30:26   
Aleksandra
Veke pogore napisav deka jas go imav istiot problem dva pati. Prviot pat isto piev apmicilin i si stavav oblogi od acidi borici i okolu 3- 4 dena se macev bidejki mnogu bolese, MNOGGUUU i na kraj bev vo ginekologija za da malce da mi ja secnat i puknat i mislam deka togas se preporodiv i mnogu mi olesna. Doktorot mi rece deka mora da se napravi operacija i da se izvadi korenot za da ne pravi problemi za ponatamu bidejki moze pak da otecam.
I ete ti jas koj baksuz sum pak otekov i pak mnogu bolese. Odma pocnav da pijam ampicilin i da stavam oblogi od acidi borici i posle 2 dena bolki sama mi pukana i mi olesni.
Od togas eve pominaa 5 godini i ne mi se pojavilo, fala boguuuuu.


Samo ke vi kazam deka ne treba da se mackate so acidi borici tuku da zemete cista krpa da ja natopite so acidi borici i da ja stavite kako obloga, obavezno....

(Одговор на членот minimaus)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Бартолиниеви жлезди
7.10.2010 13:23:37   
миринда
sakam nekoj da mi kaze ako znae za bartolinievi zlezdi ja imam veke mesec vreme na pocetokot mnogu me bolese i mi bese poduena primiv inekcii ama mnogu efekt nemase pa potoa lidaprim mi dadoa samo bolki nemem a otokot uste e prisuten moze da se kaze namalen no ne zagina celosno .mozno li e pak vo skoro vreme da mi se povtori pa da me secat.blagodarm unapred!


(Одговор на членот elkicka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Бартолиниеви жлезди
7.10.2010 14:42:56   
Mamicka3
i jas da prasam dali tie zlezdi se samo na usnite?jas imam na cela vagina a i na preponite taka da kaj mene sekogas ima po nekoja aktivna i non stop primam inekcii taka pukaat.nekogas se tolku golemi stigaat so dijametar i do 5-6 sm e tie bolki se neizdrzlivi

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот миринда)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Бартолиниеви жлезди
8.3.2011 11:58:13   
heba
da ja aktiviram temava pak. sega sum 24 nedela i ete mi bartolinieva zlezda kolku orev bashka nemozam da stojam boli. denes mi prepishaa antibiotici mn mi e strav da piam vo bremenost lekovi ama toa e. bashka sprej eden i oblogi...mn mi e strav ako ne se povleche kje ja ''secnele''leleee

(Одговор на членот elkicka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Бартолиниеви жлезди
18.4.2011 12:21:12   
vess
Zdravo.jas sum nov clen pa sakam da go spodelam moeto iskustvo so vas.Pred 5 godini mi se pojavi za prvpat vospalena zlezda i mislam deka pricinata bese upotreba na tamponi za vreme na ciklus i toa uste prviot den a togas bev na odmor pa i vleguvav vo voda.Bese potrebno edna nedela za da narasne so golemina na jajce i da znaete kakva maka vidov....user posted image Koga otidov na ginekolog mi kaza deka potrebno e da se otstrani i deka toa vsusnost i ne e tolku strasno kako sto si zamisluvav jas,no bidejki mi bese strav ostaviv da sozree do kraj i i samo pukna.Posle toa pak se pojavi no vtoriot pat mnogu pobrzo se zgolemuvase i rastese pa taka za 3-4 dena ja dostigna potrebnata golemina...a za bolkite da ne vi kazuvam....si velev koga ova go izdrzav,sigurna sum deka poroduvanjeto ne e strasno.I bidejki mnogu me bolese vtoriot pat , ne ni docekav da pukne samo od sebe tuku koga vidov deka se napravi ranicka nadvoresna znaev deka vo sekoj mopment ke pukne no nemozev da izdrzam i sama go dupnav.PPosle toa za kratok period eve go problemot pak! Togas otidov na klinika bidejki ne mozev veke da izdrzam, i togas ja napraviv vistinskata rabota.Otkako mi zedoa krv i gi napravija site proceduri mi dadoa celosna anestezija i tolku bese...kraj na makite.Se razbudiv posle kratko vreme,bidejki postapkata traela 10 min., iako jas mislev deka e cela vecnost, i voopsto nemav nikakvi bolki.Za edna nedela otidov na kontrola za da mi gi izvadat koncite(e toa malku bolese ama vo sporedba so prethodnite bolki bese nisto) i mi kazaa deka mozno e pak da se pojavi i toa i se sluci no traese samo eden den i se povlece,voopsto ne narasna.I sega eve me pak.... posle 5 celi godini dodeka go pisuvam ova sedam na rabota na ednata polovina od gazot user posted image bidejki pak se pojavi istiot problem ama veke ne mozam da se zamaram ni da placam ni da se cudam od sto mi se pojavi sega,posle tolku vreme. I sega cekam da vidam sto ke se sluci pa se nadevam deka samo ke se povlece a deneska e 3 den a goleminata e ista kako vcera.E sega toa ne mi e jasno pa ako moze nekoj da mi kaze dali koga ednas e pravena incizija moze povtorno da se pravi na istata zlezda,bidejki ednas e seceno mestoto? Inaku moj drugar specijalizant na ginekologija mi kaza da stavam poliginax i da primam antibiotik(amoksiklav) a zemam i ventor protiv bolka Ve molam pisete mi ako znaete pozdrav

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Бартолиниеви жлезди
18.4.2011 15:36:10   
heba
Vess eve jas vo 6 mesec bremenost ja zakchiv i tolku maka vidov toa chudo ne videno pa morav da pijam antibiotici dva pati po 5 znachi 10 dena i koga trebashe da zemam ushte edna tura aptekarkata me premisli deka e mn 15 dena da se primaat antibiotici i kako gi prestanav za tri dena sama mi se povleche ushte malce ja osekjam ama izgleda deka samo miruva, ne koristam povekje sekojdnevni tuku chist pamuk so mreziche koa me ubeduvaa site ne veruvav epa ete mi sea, isto taka od sedenje dolgo vreme i toa so skrsteni noze beter se vospaluva taka prvo ova promeni go nemoj da sedish dolgo vreme i sedi so podrashireni noze.
obavezno da si kupish od apteka crna mast taa za dva dena cel gnoj kje ti go izvleche i kje ti isteche samo ama mora so antibiotk plus. i isto taka na tushiranje podolgo vreme so topla voda go tretirav za da omekne malce/ obidi se vaka pa kje vidish ponataka.pozz

(Одговор на членот vess)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Бартолиниеви жлезди
13.5.2011 14:54:23   
vess
Eve ne pomina mesec jas pak so istiot problem,minatiot pat se povlece za tri cetiri dena i eve pak istototo se povtori.user posted image porano se nervirav ama sega ne,bidejki znam deka povtorno za nekoj den ke se povlece....i taka ke se vrtime vo krug...navistina ne mi e jasno sto da napravam!!! mozebi i sama sum vinovna bidejki pred nekoj den imav nezastiten odnos,a uste pred 5 god koga mi praveja incizija doktorot mi kaza -odnosi bez kondom samo koga ke planiras da imas deca i ete jas uporno ne se drzam do toa...znaci sama sum kriva pozdrav pa se citame

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Бартолиниеви жлезди
13.5.2011 14:56:18   
vess
heba kazi mi kakva e taa crna mast i koj ti ja preporacal??pozdrav

(Одговор на членот vess)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Бартолиниеви жлезди
13.5.2011 15:00:01   
anedespo
Toa e ihtiolska mast koja vo osnova sodrzi sulfur i ima antivospalitelno i antisepticno dejstvo. Smrdi zanikade, ama najverojatno i pomaga. 

(Одговор на членот vess)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Бартолиниеви жлезди
21.6.2011 21:16:36   
sandraa
epa zdravo na site:)da raskazam i jas za mojot problem so ovaa dosadna zlezda.  Veke pet godini e prisutna recisi postojano vo mojot zivot.  Prviot pat mi se pojavi pred pet godini, imav strasni bolki i normano morase da se napravi incizija i posle toa bev vednas kako nova.  So ogled da mene mi se pojavuva na prepon vednas do zavrsetok na usnata doktorite prvin smetaa deka ne e bartolinit nego deka e poslecica na topla depilacija pa jas prekinav da se depiliram so vosok ali od togas do den denes recisi na tri meseci sekgas mi se pojavuva.  Dosega sum napravila nad 6 incizii, 4 pati sama mi puknala i 5 pati mi pravea marsopilizacija ali se bezuspesno.  Pijev sekakvi antibiotici pa i penicilini ali nisto do sega, ocigledno nema spas.  Resenie e otstranuvanje celosno megutoa toa ne se predlaga od pricina sto e bolna i krvata operacija a ne e sigurno ni deka posle toa poveke nema da se pojavuva.  Pred 5 dena povtorno mi se pojavi za sreka  sama pukna ali sega sum na nekja nova terapija me cistata so vitamin c i slicno pa da vidime dali ke ima rezultat.  Taka da zenski dokolku vi treba bilo kakva informacija slobodno prasajte celosno sum infrmirana bev kaj site mozni lekari ali ocigledno nema spas, sega planiram da posetam hirurzi i plasticari mozda tie ke najdat nekoe resenie.  By the way sekj doktor mi dava razlicna dijagnoza kj bartolinit koj deka bilo upalenje folikula dlaka koj apces ali nikoj do sega ne mi go resil problemot:(

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Бартолиниеви жлезди
27.9.2011 12:07:20   
Axel
Eve jas daja aktiviram temava! I mene eve sega po tret pat mi recidivira zlezdata. I jas proucuvam od sto i kako , no nisto ne mozam da povrzam (najverojatno od pantaloni). Prviot pat pred 7 godini mi pravea marsupielizacija. Togas imav nevideni bolki, edvaj otidov na incizija! Vtoriot pat pred dve godini samo mipukna, a sega od vcera eve imam bolka, tvrda e, ne sakam da zemam antibiotik posto dojam. A, i ne mi se ide da se baftam po lekari, zasto prosliot pat mi rece doktorkata cekaj da uzree :) A jas so bolki celata i uste da cekam! Pa, koj imal iskustvo neka pise sto da stavam lokalno. Dali crnata mast stvarno ima efekt? Ili nesto drugo?

(Одговор на членот sandraa)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Бартолиниеви жлезди
14.4.2013 20:01:17   
strelec 8
Uffffff luge eve sega samo sto izlegov od banjanje cela isplasena.si primetiv deka na vaginata imam nesto kako topka na gorniot del ,duri i ispapceno e i meka e .ne me boli kako sto citam pogore.I za 20 minuti se povlece skroz ,samo mala topkica imam nekade na sredinata.Utre keodam na ginekolog ama da se olesna tuka

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Бартолиниеви жлезди
11.2.2014 12:38:20   
lav91
Епа ај да се уклучам и јас на темава :) Ако сеуште има некој да ми помогне... Се мачам и јас со оваа жлезда веќе 4 години, прво ми се појавуваше на некој месец а потоа 2 години секој месец си патев од ова веќе цела сум иссечена долу, се случуваше и 3 пати во месецот да ми се појави, верувајте невозможни болки истрпив веќе сега кога ќе осетам дека ќе ми се појави во депресија паѓам на се ме тера мислата од што не знам што да направам, еве пред 1 недела ми пукна самото ама некако уште оток имам user posted image . Е сега мене ме мачи од ШТО се појавува никој не знае да ми одговори, ако знам мислам дека полесно ќе биде едноставно нема да го правам тоа и чао чао ама зошто никој не знае од што се појавува? Во уште поголема депресија паѓам ако знам дека нема никогаш да се излечам од ова... и исто така негде прочитав дека ако се појавело во текот на бременоста имало можност за спонтан абортус... не сум бремена ама сепак и тоа ќе дојди некогаш.... Ве молам ако има поискусни во то да ми кажите иако мислам дека нема на некој што му се појавило појќе од 30 пати :/ Фала многу

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Бартолиниеви жлезди
13.2.2014 9:21:58   
niki
Ovaa maka vo poslednive nekolku godini i mene povremeno me maci
mojot ginekolog mi objasni deka zlezdava sluzi za podmackuvanje na vaginata i deka kaj nekoi zeni se vospaluva najverojatno poradi toa sto kanalite niz koi istekuva sekretot se zatnuvaat ili ima pregolema sekrecija ili poradi nekoja druga pricina
jas nemam praveno nikakvi intervencii iako mozebi desetina pati mi otekuva, no bidejki ziveam na mesto kade najbliskata bolnica mi e dostapna samo ako sednam na avion ili brod, i dur se organiziram obicno mi se povlekuva sama
seedno bolkite se neizdrzlivi i neprijatni vo sekoj pogled
ona sto kaj sebe go imam zabelezano e deka obicno mi se vospaluva vo zimskite meseci i skoro sekogas posle menstrualniot ciklus
zaradi toa kako preventiva (iako ne sum sigurna deka pomaga) izbegnuvam da nosam tesna obleka, posebno farmerki, ili ako veke nosam toa e samo nekolku casa, po doma isklucivo vo pamucni i siroki trenerki se oblekuvam, isto taka vnimavam kakov dolen ves nosam, tangi skoro i da ne nosam ili gi nosam samo so namena maximum nekolku casa a potoa si oblekuvam nesto udobnicko
za vreme na menstruacija praktikuvam manicno odrzuvanje higiena, se tusiram na sekoe menuvanje na vloska, osven koga sum na rabota, no i za tamu obavezno si nosam vlazni maramici i vnimavam mnogu da ne sum razmackana vo krvovi koi se susat na kozata vo toj predel
isto taka i posle seks koga izlacuvanjata se pogolemi od obicno obavezno prva rabota sto ja pravam e tusiranje
i taka
interesno mi e sto samo levata strana mi otekuva iako zlezda ima od dvete strani na vaginata, a isto imam problem i so pogolemo izlacuvanje na
vosok vo levata usna skolka, pa si velam deka ete cela leva strana na telo mi e vo nekoj defekt i ne funkcionira kako sto trebauser posted image
zimava da ne se urocam ne mi se ima pojaveno a do koga ke me drzi srekata ne znam
lek kolku znam ne postoi, antibiotici se prepisuvaat no ne sekogas deluvaat, incizija se pravi za da se otvori pat da istece gnojniot sekret i da se olesni sostojbata inaku ne e lek
no verojatno se ova si znaes, mozebi i praktikuvas, kako i da e ne si sama vo makite

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот lav91)
Непосредна врска до пораките: 24
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali preferirate da piete caj?

Da (40%)

Ne (20%)

Ponekogas (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!