|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Миоми за време на бременост
18.6.2013 18:39:58   
Fiao
Ја отварам оваа тема бидејќи сум многу загрижена за моја многу блиска особа која моментално ако не се лажам е 12-13 недела, а веќе има 18цм миом. Беше кај повеќе стручњаци во нашава држава и сите и рекоа дека ова е бременост со многу висока бременост и во однос на бебето и за неа... Велат дека шансите да преживее бебето се мали, но пак е во касна недела и не смее да абортира. Планираат да ја породат порано од вообичаено, се спомнува дури и 25та недела. Ве молам доколку некој има со ваква бременост, кој веќе ја поминал може ли да сподели искуство?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Миоми за време на бременост
18.6.2013 19:05:43   
Maca25
Кога дознав дека сум бремена, на првиот преглед ми рекоа дека имам и миом. Во паника бев, побарав неколку мислења, но сите доктори ми го рекоа истото: може да се води нормална бременост со миом на матка, но треба редовно да се следи. Со самиот пораѓај ќе се исчистел и миомот. Никој, ама баш никој, ни во ГАК ни во Систина, не ми спомна за абортус или предвремено породување.
Кај мене на крај излезе дека нема ни М од миом, туку само било сенка.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Миоми за време на бременост
18.6.2013 19:10:01   
Viktori
18 сантиметри е многу бе...

Фиао, кај нас се прави прекин на бременост и после 12 недела.
Ова во случај ако дефинитивно е високоризична бременост.

Инаку, искуство немам, па не можам баш да кажам.




< Поракaта ја уредил Viktori -- 18.6.2013 19:11:04 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Миоми за време на бременост
18.6.2013 21:19:28   
bushavka
Jas sum momentalno 9 nedeli i 3 dena. Vcera go napraviv prvoto eho, miom od 8 cm. Doktorot ne mi rece nisto, ni deka e rizicno, nitu spomna nesto za abortus, vo sekoj slucaj treba da se sledi. Zasega kaj mene e se ok, pu, pu, pu za nataka zdravje Boze.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Миоми за време на бременост
19.6.2013 22:55:39   
Fiao
Miomot e kolku bebeska glava user posted image . Postoi golem rizik da go nadrasne plodot i da go izbutka prerano od matkata. Ja vidoa vrvni specijalci i fakt e deka miomot kontinuirano raste. Petanovski ja gledase i konstatirase deka e docna za abortus. Potoa ja gledase i doktor od GAK (ne se sekjavam na imeto) koj so svojot tim vodat visoko rizicni patoloski bremenosti rekoa deka ova e mnogu redok slucaj i deka e golem rizik i po bebeto i po majkata... Zatoa prasuvam dali nekoj imal vakvo iskustvo? Odnosno koja e verojatnosta ovoj slucaj da ima happy end... Trudnicata e maksimalno depresivna i razocarana, pa sakam da ja utesam ako imalo uspesen slucaj...
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori

18 сантиметри е многу бе...

Фиао, кај нас се прави прекин на бременост и после 12 недела.
Ова во случај ако дефинитивно е високоризична бременост.

Инаку, искуство немам, па не можам баш да кажам.





(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Миоми за време на бременост
19.6.2013 22:57:33   
Fiao
bushavka, bez grizi ova e navistina retka pojava. Se nadevam deka dobro ke pominete so bebus i deka koga ke dojde vreme ke se guskate bez problemi. So lesno! user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: bushavka

Jas sum momentalno 9 nedeli i 3 dena. Vcera go napraviv prvoto eho, miom od 8 cm. Doktorot ne mi rece nisto, ni deka e rizicno, nitu spomna nesto za abortus, vo sekoj slucaj treba da se sledi. Zasega kaj mene e se ok, pu, pu, pu za nataka zdravje Boze.


(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Миоми за време на бременост
20.6.2013 9:23:53   
miana
Незнам дали треба ова да го пишам, овде ама ајде,може ке помогне.
Последен пат кога бев на преглед кај докторот на ехо,ми виде - миом.Рече дека големината не му е загрижувачка и дека би ми пречел после 4 тата бременост - што значи дека не постои ризик за наредните бремености. Е сега,дали сакаше да каже дека миомот не е опасен,или па дека е многу мал и нема потреба да се плашам ,незнам.Баш и ми напомна дека за вакви работи не им кажува на пациентките,за да не ги плаши -зошто не се заагрижувачки ама мене ми кажал..Е сега,сигурно он нема да памти дека ми кажал на нареден преглед па ке видам што ке ми каже и дали ке го спомне. Фиао,се надевам дека лесно и убаво ке заврши ова кај твојава роднина - и поаскувам да си роди убаво ,здраво бебенце и да му се радува цел живот. user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Миоми за време на бременост
11.2.2014 21:31:22   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Azzura

Здраво девојки...Има ли некоја од вас искуство со миоми во бременоста ??user posted image Јас сум 6 ипол недели бремена, и денеска се појави срценцето, но на мојот доктор (а и вториот се поклопи со него) не му се допаѓа што зрново се угнездило меѓу два миома, од кој едниот можно е да му ја влече постелката и сега некако слабо се развива...Нивото на HCG во крвта полека се зголемува, но не како што треба...Докторот иако ми го соопшти сето ова, сепак вика дека „со заби ако треба ќе го извади“ user posted image Добро е што ми дава надеж, но јас сум целосно збунета и загрижена. Примам терапија прогестерон инекции + утрогестан вагинални, не крварам, не ме боли и стомак веќе, но плодот слабо се развива...има ли некој со сличен проблем ??? Фала


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 8
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?