|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Анти Милеров хормон - AMH
2.4.2011 22:42:51   
zagrizenaa
VE MOLAM NEKOJ DA MI GI NAPISI REFERENTNITE VREDNOSTI NA OVAJ HORMON?I STO ZANACI TOA REDUCIRANA OVARIJALNA REZERVA???

< Поракaта ја уредил виктори -- 3.4.2011 10:19:30 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
2.4.2011 23:31:15   
Тања РР
Загрижена јас најдов дека нормални вредности за АМХ се 2.0 – 6.8 ng/ml   (14.28 – 48.55 pmol/L) мерени на третиот ден од менструалниот циклус.

Инаку, редуцирана оваријална резерва значи дека е намален бројот на јајце клетки во јајниците кои би можеле да созреат и да бидат оплодени.

< Поракaта ја уредил виктори -- 3.4.2011 10:20:02 >


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
2.4.2011 23:38:59   
pinokio2010
Visokite vrednosti na ovoj hormon znacat deka imas namalena rezerva na jajce kletki vo jajnicite. Sekoja zena se ragja so odreden broj na jajce kletki koi se trosat vo tekot na reproduktivniot period na zenata. Kako stareeme se namaluva brojot i kvalitetot na jajce kletkite. Kolku e pomala vrednosta na AMH i na FSH toa znaci deka e pogolem kvalitetot i rezervata na jajce kletki. Kolku e povisokA vrednosta na AMH i FSH tolku e pomal kvalitetot i rezervata na jajce kletki. Ova e vaka laicki objasneto.

< Поракaта ја уредил виктори -- 3.4.2011 10:20:19 >


_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Анти Милеров хормон - AMХ
2.4.2011 23:42:04   
pinokio2010
Mislam deka se vika Anti-Mullerov hormon..

< Поракaта ја уредил виктори -- 3.4.2011 10:20:35 >


_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
3.4.2011 1:17:38   
zagrizenaa
pa jas pravev analiza vo adrialab gi prakaat germanija referentni vrednosti se 1.3 do 7.0 a mene mi e 1.18 ne znam kako gi merat tamu.ali taka pisuva.ne znam sto znaci toa.mislite vo red e?i plus toa pisuva da proveram fsh hormon ali toj mi e vo red site hormoni mi se vo red osven prolaktinot i pijam bromergon.kanalite mi se proodni i brisevite negativni.i proverka na insulin i toa treba .se pravi li toa preku zemanje na krv?kakvo mislenje imate?lele poluduvammmmmm

< Поракaта ја уредил виктори -- 3.4.2011 10:20:51 >

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
3.4.2011 9:53:48   
Leona01
ZAGRIZENA sakav samo da ti kazam deka i jas go ispituvav ovoj hormon vo AdriaLab i mene referentnite vrednosti mi bea 0.6, site drugi hormoni mi bea vo red a i site ispituvanja prethodno napraveni si bea vo red.Jas se maltretirav po bolnici 6 god i koga go ispitav ovoj hormon vednas me upatija da pravam Invitro zaradi namaleniot broj na jajce kletki(rezervite se namaluvaat,zatoa treba da se reagira pobrzo).Vo dekemvri pravev invitro i sega sum petti mesec bremena so bliznacinja.Ti go pisuvam ova zatoa sto znam deka si zagrizena i da vidis deka za se ima resenie.Pozz.

< Поракaта ја уредил виктори -- 3.4.2011 10:21:18 >

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
3.4.2011 10:27:39   
Viktori
Научниците развиваат едноставна крвна анализа со помош на која жените ќе дознаат уште колку време имаат за засновање семејство. Опремата која би можела да биде во продажба веќе за три години ќе овозможи да се предвиди времето кога жената влегува во менопауза со можност од грешка од само четири месеци, пишува британскиот весник Дејли Меил. Во рамките на истражувањата се извршени анализи на 266 жени на возраст од 20 до 49 години, со цел да се измери нивото на Анти-Милеровиот хормон (АМХ)што е од клучно значење за потенцијалот на јајниците и плодноста на жената.
Менопауза е широко прифатен начин за животно доба  во кое постепено се гаси функцијата на јајниците се до потполон престанок. Тоа е преодно време од зрело доба кон старост. Границите на климактериумот тешко се определуваат и најчесто се индивидуални. Најчесто почнува по 44-та година од животот и трае 5 до 10 години.


виа Нетпрес

Болдот е на што се однесува овој хормон.
Единствено нешто што можев да најдам на македонски и на кирилица на интернет user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Leona01)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
3.4.2011 10:56:05   
zagrizenaa
ti posakuvam lesna i zdrava bremenost.mnogu mi e milo i srekna sum poradi tebe znaejki kako se posakuvani tie soncinja.kaj mene e 1.18 vo rezultatite sto mislis ti ?vo red se?jas imam 21 god.

(Одговор на членот Leona01)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
3.4.2011 12:57:29   
Leona01
Zagrizena, za toa dali e dobra referentnata vrednost najdobro ke ti kaze tvojot doktor.Sepak ti si uste mlada za invitro, no eden moj sovet-Ako posle izvesno vreme ne ostanis bremena,nemoj da go trosis vremeto po bolnici,inseminacii i red drugi raboti,vednas zakazi si za Invitro i ke se sredi rabotata.Jas od 24 godini sum po bolnici,razni ispituvanja i red drugi raboti za duri na 30 god, blagodarnost na Tase od Plodnost da me natera da go ispitam ovoj hormon i vednas ja zapocnavme postapkata za invitro . Invitro pravev so dobieno odobrenie od fondof taka da ne me kostase mnogu.

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
12.4.2011 0:09:22   
zagrizenaa
rezultatite ne se vo red imam reducirana ovarijalna rezerva.znaci najmala granica e 1.30 a mene mi e 1.18.mi rece da probame so isementacija.a prolaktinot mi e visok pijam broergon veke 6 meseci.mozno li e isementacijata da e uspesna koga jas nemam ovulacija radi prolaktinot?ne znam zs taka mi rece?gospodi ke poludammmmm

(Одговор на членот Leona01)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
12.4.2011 21:02:47   
pinokio2010
Ako imas visok prolaktin i ovulacija nemas, togas nemas ni zrela JK i inseminacijata ne moze da bide uspesna. I jas kako tebe imam visok prolaktin i pijam Dostinex veke skoro 3 godini, imam napraveno 4 inseminacii i za toa vreme dok. mi rece da ja prekinam terapijata i inseminaciite bea neuspesni. Sega koga pravev IVF kaj drug doktor, toj mi rece nikako da ne ja prekinuvam terapijata i postignav bremenost no traese mnogu kratko za zal. Znaci moeto iskustvo veli deka e podobro so IVF i da se prodolzi so pienje na terapijata. Moj predlog ti e da si pobaras mislenje i od drug doktor.

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
14.4.2011 23:33:30   
zagrizenaa
imaj verba vo gospod toj kaj sto e nkoj ne e.mozda so malce macenje no toa sto e nase ke si dojdi.nadezta posledna umira.taka si se tesam.inace ako ne e taka jas ke spobudalam.mnogu mnogu mi e tesko.

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
14.5.2011 1:12:53   
zagrizenaa
dali nekoj znae vo mojot slucaj pijam klomifen sega 1 pat.za sreka mi se namali prolaktinot no prodolziv so bromergon.cisti veke nemam ama me zagrizuva toa sto imam reducirana ovarijalna rezerva ve molam dajte kazete nekoe iskustvo denes gi zavrsiv klomifenot i sega sum na kontrola dr nedela.dali smeta toa sto amh mi e 1.18 a najnisko e 1.30 ?????pozz

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
14.5.2011 9:13:57   
Cooper
Zagrizenaa mislam deka nema potreba da se nervirash...i jas vcera bev na doktor..i kaj mene aMH e namalen..mi kazaa deka moite rezervi na jajcekletki se kako kaj zena 35 godini..a jas sum 27....ne se razocaruvaj ..jas razgovarav so mojot lekar i me pregleda i rece deka se drugo e ok..imam mn folikuli..so provokacijata ke bide uste podobro..zatoa ne se sekiraj i razocaruvaj pred vreme..inaku jas se podgotvuvam za invitro pa ke vidimeuser posted image

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
14.5.2011 21:36:30   
zagrizenaa
mene mi imat kazuvano deka so infitro iako imas amh namalen mozes da ostanes bremena daj boze da si ostanes.a proba li prvo so tableti za ovulacija?i mene isto mi rece deka jajnicite mi bile postari kako za 10 god. a  jas imam 22 i nemam rodeno.abre samo gajlinja imame...preku glava mi e se.

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
15.5.2011 8:54:42   
Cooper
ne se sekiraj..toa e najmal problem kaj mene..jas nemam jajcevodi i invitro mi e edinstvena alternativa...vazno e deka mozesh da dobiesh tvoi jajcekletki moze ke bidat 5-6..nema da se po 20 kako vo drugite slucai..no ne e za razocaruvanje...na nas ni treba edna jajcekletka neli ?user posted image

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
15.5.2011 20:35:41   
zagrizenaa
jas ne znam me plasi toa sto imam namalena ovarijalna rezerva amh namalen.neznam dali klomifenot ke mi pomogni da imam folikuli taka mislam deka se vikaat ako ne gresam.mozno e da imam ovulacija?lele dodeka da pojdam na kontrola ke zbesnam.pa kako toa ti nemas jajcevodi ?kako se ispituva toa?gospod da ni pomogni i tebe mene i na site.

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
16.5.2011 8:58:34   
Cooper
zagrizena nemoj tolku da se nervirash toa se vlijae negativno na celiot organizam...jas pravev laparoskopija i imav hidrosalpings..zatoa mi gi izvadija jajcevodite..a za AMH ne se sekiraj..tuka ti nemozesh nisto da napravish..nekogash imash ovulacija nekogash ne...eve so terapijata moze ke se podobrat rezultatite..zosto si tolku ispanicena...mazena li si?ama kako i da e..ne se sekiraj..pozdrav

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
16.5.2011 20:43:50   
zagrizenaa
da mazena sum se macime 2 god.za bebe ama ne biva se lecam veke 1 god prvo endometrium pa prolaktin pa cista na janik prvo na 1 posle na drugiot.i ete sega stignav do klomifen.zdravje ke vidime sto ke bidi na kontrola sum ovaa nedela.gospod tebe da ti  pomozi i sto pobrzo da ostanis bremena so bliznacinja.pozz

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
16.5.2011 22:03:14   
cika
zdravo na site mojot amh e mnogu nizok 0.16  i jas sum mn napnata i zagrizena a i fsh mi e povisok od normala , pa bi te zamolila LEONA da mi kazes kako dobi od fond a vikaat so visok amh nemoze preku fond ,a za tebe zagrizena moe mislenje e pravo na invitro da ne gubis vreme kako jas veke 12 god prvo cista pa pak cista operacii eden kup i za na kraj da se potrosam maksimalno i psihicki i finansiski . na site vas dragi moi rr vi posakuvam da ni dade gospod barem po edno bep4e pozz

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
16.5.2011 23:55:04   
zagrizenaa
kako mozi da ne odobruvaat od fondot ako imas nizok amh.ne veruvam vo toa iako ne sum dobro zapoznaena.sto vrska ima toa kolku e amh????za da odobrat?ti kolku god imas?mene sega falamu na gospod se mi e vo red nemam cisti laparoskopija ne bese potrebno zs sami puknaa prolaktinot mi dojde vo normala a dr se mi e vo red osven amh nizok 1.18sega pijev klomifen pa sum na kontrola ovaa nedela za da vidime za ovulacija dali ke ima.pa gospod sto pisal ke bide nie ne gubime nadez iako sega vrvime niz tezok period od zivotot.pozz

(Одговор на членот cika)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
17.5.2011 10:29:30   
Cooper
jas licno se slozuvam so cika..ne treba da se gubi vreme da se ceka..ili kako sto gledam mn se obiduvaat so inseminacija i cekaat lugeto..se razocaruvaat uste poveke..ili pak terapija za da se stimulira ovulacijata..ama ajde ne e eden mesec..nikoj ne garantira deka ke ostanesh bremena..i kako sto citam nakraj poveketo zavrsuvaat so invitro..posle pak sleduva bitka..pak se gubat meseci moze i godini..
mene doktorot uste od pocetokot mi kaza..oti nema smisla da gubime vreme..rezervite se namaleni i odime direktno na invitro i toa samo eden mesec posle laparoskopijata..a be kako i da e..zdravje samo i da se najde najrazumno resenie..pozdrav

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
17.5.2011 23:05:37   
cece81
Cooper ti posakuvam mnogu sreka da ne raduvas so user posted image . Zagrizena mila i jas bi ti preporacala da odis vo edna od privatnite bolnici Plodnost Sistina, Remedika, sv Lazar, kaj koj sakas da se konsultiras so dr za IVF da te vidi na eho i da imgo kazes tvojot problem i mislam deka najstrucni se tie da ti dadat soodvetna terapija, ostavigi nasive maticni gin. nese tolku strucni i navlezeni vo ovaa problematika. Premnogu si mlada i imas sansi da si ostanes user posted image samo bez nervozi.Pozdrav

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
18.5.2011 12:26:55   
Cooper
cece81 blagodaram mn..jas eve 5-ti den kako pocnav so terapijata...deneska ke odam da vidime kako rastat folikulite za da se odredi ponatamoshnata doza od hormonite..moze ke mi ja namalat ako rastat dobro..najvazno e da se ima pozitivni misli i golema zelba..mn pozd

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
19.5.2011 10:10:35   
Cooper
zagrizenaa eve da ti kazam..deka i pokraj toa sto imam namaleno AMH imam 11 folikuliuser posted image sakam da ti kazam da ne se sekirash..se ke bide vo red..so malku stimulacija i pomosh ke uspeeme

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?