|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Заздравување по вагинално породување

Редакција Рингераја, 22.9.2020
После 9 месеци од бременоста во кои доживеавте многу физички и емоционални промени, конечно сте благословени со бебе. По вагиналното раѓање, важно е да се фокусирате на вашето заздравување и грижа за вашето тело, како и за новороденчето

/11


1. Правилно одморете се и спијте: Грижата за новороденче е повеќе од работа со полно работно време, а новите мајки честопати не придаваат големо значење на одморот и спиењето. Доколку е потребно, добијте дополнителна поддршка и спијте кога вашето бебе спие. Побарајте од вашиот партнер да помогне во менувањето пелена навечер за да можете добро да отспиете.

 

2. Користете бања: Болки по породувањето - грчевите што ги чувствувате додека матката се враќа во својата нормална големина - често е неподнослива. Обидете се да седите во бања исполнета со топла вода, три пати на ден. Исто така, по мокрењето, истурете малку топла вода над пределот на гениталиите за да ја намалите болката. Можете исто така да натопите влошка во топла вода, за да помогнете во ублажување на болката.

 

3. Користете мраз: Една практика е вообичаена за време на раѓање во болница - употреба на мраз. За да го намалите отокот или болката околу отворот на вагината, ледените пакувања се многу корисни. Повторете 2 или 3 пати на ден. Исто така, можете да завиткате неколку коцки мраз во крпа и да ги ставате на областа што боли за 5 до 10 минути. Направете го тоа неколку пати на ден.

 

Забелешка: Никогаш не оставајте пакет мраз подолго од 15 минути. Исто така, имајте заштитен слој ткаенина помеѓу вашата чувствителна кожа и мразот.

 

4. Носете екстра макси влошки: Без оглед како се породувате, крварењето после породувањето е нормално. Овој вид крварење се нарекува лохија и може да трае од 2 до 6 недели по раѓањето. Користењето тампони не се препорачува во ова време, бидејќи тие можат да внесат бактерии во вашата матка.

 

5. Правете Кегелови вежби: За брзо закрепнување по вагиналното раѓање, важно е да ги зајакнете карличните мускули. Вежбајте Кегелови вежби за зајакнување на карличните мускули по 1-2 недели по породувањето. За да ја направите оваа вежба: Стиснете ги мускулите што ги користите за да го запрете протокот на урина. Држете 10 секунди, а потоа ослободете 10 секунди. Повторете 10 до 15 пати. Направете ги овие сетови на Кегел 2 или 3 пати на ден.

 

6. Грижете се за конците од епизиотомијата: Не сите жени имаат потреба од конци по вагиналното породување, но можеби на некои им се потребни. За лекување на повеќето шевови им требаат до 3 недели и тие ќе се распаднат сами по себе. Користете шише со шприц исполнето со топла вода за да го исчистите дното по користењето на тоалетот. Пијте доволно вода за да ја одржувате урината разредена. Ова ќе го направи помалку болно мокрењето.

 

7. Погрижете се за хемороидите: После породувањето, без разлика дали станува збор за вагинално породување или царски рез, некои жени добиваат хемороиди, кои имаат симптоми како отечени вени во и околу анусот и ректумот. Јадете многу свежо овошје и зеленчук. Јадете полнозрнеста храна  и храна богата со растителни влакна. Пијте многу вода и избегнувајте кафе и газирани пијалоци. Можеби ќе треба да побарате од вашиот лекар омекнувач на столицата додека не зараснат раните. Можете исто така да се одлучите за локален крем за хемороиди.

 

8. Грижете се за болката во градите: По породувањето, вашите гради почнуваат да произведуваат млеко за хранење, без оглед дали планирате да доите. Најдобро е да доите, бидејќи не само што му носи корист на новороденото бебе, туку исто така ви помага и за закрепнување. За време на почетната фаза, вашите гради можат да станат тешки и болни и може да ви биде тешко да го нахраните вашето бебе. Обидете се да го храните вашето бебе или да пумпате често за да спречите згрутчување на млекото и протекување. Ако брадавиците се болни, проверете дали бебето правилно се дои. Носете градник за нега со добра поддршка. Користете влошки за гради за да спречите истекување на млекото.

 

9. Проверете дали имате знаци на инфекција: Секаков вид на инфекција може да го одложи процесот на лекување и да ги влоши работите за новата мајка. Првиот знак на инфекција е зголемена болка и густ жолт или зеленикав исцедок од вагината. Најочигледен знак на инфекција во матката е непријатен мирис на вагиналната крв. Во тој случај посетете лекар.

 

10. Грижете се за вашите емоции: Жените се чувствуваат емотивно по раѓањето на бебето, а понекогаш овие емоции не се дури ни позитивни! Но, ако се чувствувате депресивно или слабо дури и по 2 недели од породувањето, не чувајте го за себе. Разговарајте со вашиот лекар. Можеби страдате од постпартална депресија и третман е достапен.

Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Откако станав мајка, немам вистински прија...
Мајчинството носи промени во животните приоритети и може да влијае на Вашите најблиски пријателства
4
Тато има обврска за правење на дете, a јас?
На сите жени кои раѓале деца низ главите им проаѓаат исти или слични мисли, а една мајка одлучила храбро да напише стату...
4
Бараме 12 Ѕвезди за бебе календар за 2021 ...
Драги родители, не ги пропуштајте моментите на среќа и чиста радост со вашите малечки, зачувајте ги тие спомени како неш...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ajde da vidime?
Jana9

Kolku ovde na sajtov se mamicki na bliznaci? A kolku na edno detence?

Mama na bliznaci (0%)

Mama na edno dete (100%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!