|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Внимателно со изборот на играчки за нашите најмили

www.doktori.mk, 28.1.2014
Играчките се многу важни и корисни за развојот на бебето. Им помагаат во усовршувањето на стекнатите вештини и ги прават среќни нашите најмили. Но сепак, потребно е да се внимава при изборот на играчката за вашето бебе
Клучни зборови:

image
/11


 

 

Играчките се многу важни и корисни за развојот на бебето. Им помагаат во усовршувањето на стекнатите вештини и ги прават среќни нашите најмили.
Новата играчка е одлична забава,која истовремено ги стимулира сетилата за вид,слух и допир, како и кордираноста и моториката на вашето бебе.

Но сепак, потребно е да се внимава при изборот на играчката за вашето бебе. Играчката треба да е соодветна за возраста, да е интересна, стимулирачка и најважна од се е нејзината безбедност:

 

 

Соодветна големина

Не смее да биде многу мала, или да содржи мали делови кои може да бидат проголтани од страна на Вашето дете.

 

 1

 

 

Изработка и конструкција

Важно е да внимавате играчките да бидат изработени од нетоксични материјали

Солидна конструкција - играчката да нема остри рабови од кои може да се повреди детето

 

2

 

 

Лесно одржување

Играчките треба често да се мијат бидејќи постојано се стваат во устата од страна на децата.

 

3

 

 

Без врвки и продолжетоци

Играчките да бидат без врвки и други продолжетоци кои би можеле да предизвикаат давење.

 

4

 

 

Внимавајте на материјалот

Обрнете внимание играчките да не се направени од материјал кој е лесно кршлив или запалив.

 

5

 

 

Боја и тежина

Препорачуваме играчките да се во весели колорни тонови и да се лесни во нивната тежина, како не би го повредиле детето.

 

6

 

 

Внимавајте на звукот

Да не се со силен и продорен звук, туку со пријатен и нежен звук кој не претставува опасност за слухот на детето.

 

7

 

Најмилата и најсакана играчка

Родители секогагаш учествувајте во играта на вашето дете, бидејќи за него вие сте најмилата и најсакана играчка.

8

 

 

д-р Катерина Дамевска

 

doktori.mk.logo

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да ја негувате бебешката кожа за да б...
Како родители, ние се стремиме да им го обезбедиме најдоброто на нашите малечки,обезбедувајќи им удобност, здравје и цел...
14
Децата родени со царски рез страдаат од ал...
Заради породувањето со царски рез децата не доаѓаат во контакт со бактериите од породлниот канал на мајката, па така не ...
5
Хандлинг бебе - правилно кревање и спуштање
Родителите некогаш не знаат правилно како се креваат и спуштаат малите бебиња. (словенечко видео)
4
Кога во семејството имате близнаци
Уште од самиот почеток на бременоста животот со близнаците е покомплициран и бара поголем надзор.
4
Анкета

koe ime e poubavo
mamicka77

koe ime e poubavo

EVA (51%)

ANJA (49%)


Број на сите гласови: 240

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!