|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ритмичка гимнастика за правилен детски развој

karas4training, 31.7.2020
Факт е дека децата кои спортуваат добиваат многу бенефиции од физичката активност. Па затоа, не треба да пронаоѓате изговори за неактивноста на вашето дете

image
/11


 

„Во здраво тело, здрав дух” – сите сме ја слушнале оваа мудрост, а сепак често како да забораваме колку вистина се крие во неа. Придобивките од физичката активност се многубројни. Истражувањата покажуваат дека децата кои спортуваат се посилни и поздрави отколку децата кои не се вклучени редовно во физички активности. Еве само неколку од многуте придобивки од редовната физичка активност:

- здрав физички развој;
- намален ризик од прекумерна тежина;
- силни коски и мускули;
- подобрување на рамнотежата, координацијата и флексибилноста;
- подобрување на концентрацијата;
- намален стрес;
- намален ризик од депресија и анксиозност;
- поголема самодоверба и самопочит;
- можност за запознавање нови пријатели;
- чувство на припадност кон одредена група.

Она што ние го препорачуваме како активност за вашето дете е ритмичката гимнастика.

Ритмичката гимнастика е олимписки спорт кој комбинира балет, танцување и акробации. Спортистите користат експресивни движење и апарати за манипулација.

Покрај тоа е одличен начин вашето дете да остане во добра форма и одлично здравје!

 

Преземено

 

1

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Погодна ли е јогата за деца?
Возрасните не се единствените кои се подложени на стрес. И децата се. Дознајте како можете да му помогнете на вашето дет...
3
5 брзи трикови за совршена фигура
Понекогаш ни сами не сме свесни колку со здрав начин на живот можеме да влијаеме на здравјето и да го промениме текот на...
2
Безбедно ли е да се спортува за време на б...
Убавата и цврста фигура е "фикс идеја" за повеќето жени. Тие се борат со вишокот килограми, почитуваат строги диет...
2
Брзото одење го продолжува животот
Пешачењето е едно од најдобрите работи што можете да направите за вашето здравје. Тоа е корисно за срцето, крвниот прити...
2
Анкета

IMINJA
Evgenija D

KOI SE POUBAVI IMINJA

VESNA (33%)

EVGENIJA (67%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!