|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Прашавме доктор: Прва нова храна на бебето

Редакција Рингераја, 1.12.2010
Рингераја постојано и будно ги следи Вашите проблеми од сите области. Со цел да Ви помогнеме воспоставивме соработка со стручни лица кои ќе одговараат на најчестите проблеми на нашите корисници.

image
/11


 

 

 

Редакција Рингераја :

На колку месеци се воведува прва храна на бебето?


Одговор: Прим. Д-р Л. Спасова, Ремедика

Најдобро е ексклузивно доење до 6 месеци , а потоа постепено замена за оброк со немлечна храна за возраст, секогаш во консултација со педијатарот.

 

 

Редакција Рингераја :

Дали да се започне со овошје, зеленчук, или житарици?


Одговор: Прим. Д-р Л. Спасова, Ремедика

Најдобро е да се започне со овошје и тоа јаболко (термички обработено), банана и постепено другите видови овошја,  зеленчук  па житарици.

 


Редакција Рингераја :

Кои храни се забранети до првиот роденден?


Одговор: Прим. Д-р Л. Спасова, Ремедика

До првиот роденден е забрането белка, риба, чоколадо, мед и јаткасто овошје ( орев, лешник, бадем).

 

 

Редакција Рингераја :

Кога се воведува жолчка во исхраната на бебето?

 

Одговор: Д-р Розита Хаџи- Манчева, Ремедика

Со полни 8 месеци се воведува жолчката во исхрана и тоа постепено со воведување ?, ?, ? , цела жолчка и се дава тврдо варена жолчка преку еден ден.

 


Редакција Рингераја :

Кога се воведуваат риба и белка од јајце?


Одговор: Д-р Розита Хаџи- Манчева, Ремедика

Риба и белка од јајце се воведува после првата година и кога се започнува со риба се започнува со речна риба.


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Рецепти за први оброци на бебето
После 17-тата недела, односно после наполнети 4 месеци од животот, време е за воведување на нови намирници и дополнителн...
6
Совети за поздрав почеток на Новата година
Лошото комбинирање на храната, односно, внесувањето на јагленохидрати и белковини во ист оброк, има за последица лошо ва...
3
Да останеме здрaви и среќни со производите...
Kомпанијата Johnson & Johnson од далечната 1886 година останува посветена на потребите на потрошувачите ширум светот ста...
3
Видео: Како да избањате новороденче со пап...
Честитки мама и тато за вашето новороденче. Хигиената е важен аспект на грижата за бебето и дневната бања е неопходна за...
3
Анкета

Dali ste na RR poradi nagrada
arh_diz

Dali ste na RR poradi nagrada :)

da (13%)

ne (80%)

mozebi (7%)


Број на сите гласови: 89

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!