|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Писмо од Ајнштајн до неговиот син

Редакција Рингераја, 9.10.2019
Најгенијалниот човек на ХХ век Алберт Ајнштајн бил познат како лош ученик. Во писмото кое му го напишал на својот син, Алберт го советува дека училиштето не е најважна работа
Клучни зборови:

image
/11


Алберт Ајншајн сакал да сонува и да одлута со мислите во тек на наставата, многу заборавал и често ги игнорирал своите школски обврски. Заради тоа многумина го нарекуваат лош ученик. Некои предмети му се  допаѓале повеќе од останатите и нив им посветувал повеќе внимание, додека другите ги занемарувал.
Кога пораснал и станал родител, го застапувал ставот дека на децата треба да им се даде слобода да откријат што ги интересира. Своите синови Ханс Алберт и Едуардо, кој го викал Тете, ги поттикнувал да развиваат интереси кои не се поврзани со училиштето. По разводот со сопругата Милева, Ајнштајн останал да живее во Берлин, а неговите синови и мајка му живееле на релација Беч-Цирих.
Во писмото кое во 1915 година му го испратил на 11-годишниот Ханс Алберт, му советува да се држи до свирењето клавир и дрводелството, бидејќи тоа за него е и подобро од училиштето.
Мој Драг Алберт,
Вчера го примив твоето писмо и многу сум среќен заради тоа. Мислев дека повеќе нема да ми пишеш. Кога бев во Цирих ми рече дека ти е чудно кога ќе дојдам таму. Заради тоа мислам дека е подобро да се наоѓаме на некое друго место каде што никој нема да ни пречи. 
Без оглед на се, те молам секоја година да поминуваме цел месец заедно за да видиш дека имаш татко кој те сака. Од мене можеш да научиш многу работи. Она што го постигнав со напорна работа не е за странци, туку за вас, моите синови. 
Драго ми е да слушнам дека уживаш во свирење на клавир. Според моето мислење, клавирот и дрводелството се најдобри работи за тебе, дури и подобри од училиштето. 
Свири го тоа што ти се допаѓа, дури и ако професорите не ти даваат да вежбаш. Така најмногу ќе научиш, уживајќи во тоа што го правиш до таа мера што не забележуваш дека поминало времето. Јас понекогаш сум толку преокупиран со работата што заборавам да јадам.
Ве бакнувам тебе и Тете.
Тато.
Поздрав за мајка ти.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Имате немирно дете? Вие сте среќен родител!
Со вакви деца не е лесно, но треба да ве теши фактот дека ќе израснат во успешни и способни луѓе
4
Летниот распуст - важен период за неформал...
Загрижени сте дека вашето дете ќе ги заборави минатогодишните лекции за време на летниот распуст на сонцето? Опуштете се...
4
Идеи за велигденски декорации
Велигденските празници се одлична можност да се забавувате со Вашите најмали, а во исто време да ја развивате и нивната ...
4
Божиќна реклама која ќе ги замисли сите ро...
Божиќ е совршено време да сфатиме што е навистина важно, што не е и што секогаш може да почека. Тоа е, исто така, најваж...
4
Анкета

ТЕЛЕВИЗИЈА.
пеперутка16

Колку време вашето дете гледа телевизија дневно?