|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ова сигурно не го знаевте за новороденчињата!

Редакција Рингераја, 9.7.2020
Бебињата се неверојатни мали суштества кои постојано ги изненадуваат своите родители, претежно позитивно, а понекогаш и не, а потоа мајките и татковците се загрижени за тоа што се случува. Проверете 11 абнормалности кои се специфични за новороденче

image
/11


 

# 1
Бебињата слушаат кога сè уште се во утробата на нивната мајка.
# 2
Секое новороденче, како и новороденче, има карактеристичен плач што неговата мајка е во состојба да го препознае уште три дена по раѓањето. Експертите забележуваат дека ова е кога мајкиот инстинкт се буди, па дури и во просторијата полна со плачливи новороденчиња, таа го препознава плачот на своето бебе.
# 3
Ако поставите новороденче на стомакот на вашата мајка, инстинктивно ќе започне да се движи кон дојката на мајката за да се храни, откриваат норвешки научници.
# 4
Бидејќи не можам да му кажам на новороденче ако е топло или ладно, неговото тело има можност за самоконтрола, што му помага да одржува постојана телесна температура. Кога е студено, затоа, бебето поинтензивно ќе ги мавта рацете и нозете, кога е топло, тој ќе биде потивок, опуштен.
# 5
На секое новороденче му требаат пет до десет минути за да се прилагоди на новото опкружување. Колку е поголема, толку помалку време е потребно за да се навикнеш. На пример, на бебе на три месеци му требаат само две минути и 30 секунди за да се навикне на ново опкружување, а на бебе на шест месеци останале само 30 секунди.
# 6
Новороденчињата имаат многу силно развиено чувство за мирис. Така тој е во состојба да ги препознае своите родители по мирисот на нивната кожа. Затоа, не се препорачува мајката да користи силни парфеми во првите месеци по раѓањето, така што бебето може да ја препознае веднаш и затоа е посмирено.
# 7
Бебе е родено со околу десет илјади рецептори за вкус (приемници) кои почнуваат да се појавуваат во третиот триместар од бременоста. Овие се наоѓаат на јазикот, под него и на небото и со текот на времето исчезнуваат или нивната количина се намалува.
# 8
Иако е важно бебето да плаче веднаш по раѓањето, нема солзи во очите на новороденчето најмалку уште три недели, кај некои бебиња дури и до четвртиот месец. Постојат две причини за тоа: од една страна, солзалниот канал кај новороденче сè уште не е целосно развиен, а од друга страна, телото на бебето дури подоцна почнува да произведува хормони на стрес, кои играат клучна улога во плачење и солзи.
# 9
Мозокот на бебето расте со голема брзина и неговиот волумен се удвојува во првата година - до кое време мозокот е веќе голем како мозокот на половина возрасен.
# 10
Во првите три месеци, најдобро растојание за разговор со вашето бебе е околу 20 инчи. Од оваа далечина, бебето може да ве фокусира и препознае.
# 11
При раѓањето, новороденче има вкупно 300 коски кои коалицираат со текот на времето и затоа нивниот број е намален на дури 206.

# 1
Бебињата слушаат кога сè уште се во утробата на нивната мајка.


# 2
Секое новороденче, има карактеристичен плач што неговата мајка е во состојба да го препознае уште три дена по раѓањето. Експертите забележуваат дека ова се појавува кога ќе се разбуди мајчинскиот инстикт, па дури и во просторијата полна со новороденчиња кои плачат, таа го препознава плачот на своето бебе.


# 3
Ако поставите новороденче на стомакот на неговата мајка, тоа инстинктивно ќе започне да се движи кон дојката на мајката за да се храни, откриваат норвешки научници.

 

# 4
Бидејќи новороденчето не може да каже дали му е топло или ладно, неговото тело има можност за самоконтрола, што му помага да одржува постојана телесна температура. Кога е студено, бебето поинтензивно ќе ги мавта рацете и нозете, кога е топло, тоа ќе биде потивко, опуштено.


# 5
На секое новороденче му требаат пет до десет минути за да се прилагоди на новото опкружување. Колку е поголемо, толку помалку време му е потребно за да се навикне. На пример, на бебе од три месеци му требаат само две минути и 30 секунди за да се навикне на новото опкружување, а на бебе на шест месеци му требаат само 30 секунди.


# 6
Новороденчињата имаат многу силно развиено чувство за мирис. Така тоа е во состојба да ги препознае своите родители по мирисот на нивната кожа. Затоа, не се препорачува мајката да користи силни парфеми во првите месеци по раѓањето, така што бебето може да ја препознае веднаш и потоа е посмирено.


# 7
Бебето се раѓа со околу десет илјади рецептори за вкус (приемници) кои почнуваат да се појавуваат во третиот триместар од бременоста. Овие се наоѓаат на јазикот, под него и на небото и со текот на времето исчезнуваат или нивната количина се намалува.

 

# 8
Иако е важно бебето да плаче веднаш по раѓањето, нема солзи во очите на новороденчето најмалку уште три недели, кај некои бебиња дури и до четвртиот месец. Постојат две причини за тоа: од една страна, солзниот канал кај новороденчињата сè уште не е целосно развиен, а од друга страна, телото на бебето дури подоцна почнува да произведува хормони на стрес, кои играат клучна улога во плачење и солзи.


# 9
Мозокот на бебето расте со голема брзина и неговиот волумен се удвојува во првата година - до кое време мозокот е веќе голем како половина од мозокот на возрасен.


# 10
Во првите три месеци, најдобро растојание за разговор со вашето бебе е околу 50 cm. Од оваа далечина, бебето може да ве фокусира и препознае.


# 11
При раѓањето, новороденчето има вкупно 300 коски кои се составуваат со текот на времето и затоа нивниот број е намален на дури 206.

 

Интервју со Нора Шаќири Марковиќ
Нора Шаќири и Марко Марковиќ на 6 април станаа родители на нивното прво дете Ијан. За тоа како течеше породувањето, со к...
102
11 правила за воведување на цврста храна
Воведувањето на цврста храна не би требало да биде оптоварување ни за детето, ни за мајката, а при изборот на продукти м...
4
Развојни патокази кај 5 месечно доенче
Во петтиот месец бебето станува љубопитно за околината, внимателно следи сe што се случува околу него и се обидува актив...
4
Фото: Ешли Грам гола го дои своето бебе
Plus size моделот Ешли Грем се фотографира гола за магазинот Elle како го дои своето бебе
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

/
Jana9

Dali ste ljubitel na nakit?

Da (43%)

Ne (57%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!