|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Откако станав мајка, немам вистински пријателки?!

Редакција Рингераја, 1.7.2013
Мајчинството носи промени во животните приоритети и може да влијае на Вашите најблиски пријателства

image
/11


 

 

Да се стане мајка е искуство кое во потполност го менува Вашиот живот и отвора едно ново поглавје. Дали сте забележале дека мајчинството влијае на односот со Вашите долгогодишни пријателки? Еве како тоа успешно да го избалансирате...

 

Љубоморна пријателка

Таа вели: “Ќе раѓаш?! Тоа е....хммм...супер!

Значи, едвај го сподели со Вас ентузијазмот заради среќната вест и не покажува ни ронка воодушевување заради тоа што ќе станете мајка. Во овој случај психолозите советуваат да се обидете да ја согледате новонастанатата ситуација од нејзина перспектива. Постои можност да се плаши дека бебето ќе го окупира сето Ваше време и нема да имате време за неа. Од друга страна постои можност за љубомора бидејќи го нема она што го имате Вие. Бидете нежни и трпеливи со неа  и дајте и време да се навикне на новоста. Ако сте и важни Вие и Вашето пријателство, набрзо се ќе дојде на свое место и ќе биде среќна заради Вас.

 

Помалку верна пријателка

Таа вели: “Извини, ми излезе нешто непредвидено!

Претходно заедно одевте во шопинг и пиевте кафе, а откако имате бебе, Вашата пријателка постојано ги откажува договорите, иако се' свртивте наопаку за да се видите со неа. Тоа навистина може да биде фрустрирачки, бидејќи навистина не е лесно да имате мало бебе и да организирате квалитетно дружење, па затоа не си дозволувајте да се повтори сценариото со откажување на договорот.  На љубезен начин кажете и дека сакате да се дружите со неа, но не можете својот живот и логистика постојано да ги прилагодувате на нејзините откажувања.

 

Пријателка со големи барања

Таа вели: “Никогаш немаш време за мене...

Споредбата меѓу периодот откако станавте мајка и животот пред да  дојде бебето значи  голем недостаток на време, заради што многу пријателки ќе бидат огорчени. Објаснете им на своите пријателки дека ритамот кој го наметнува новороденчето нема да трае вечно, бидејќи бебињата растат. Викнете ги пријателките дома на кафе и колачиња и додека бебето спие, направете една трач-партија.

 

Пријателка – шефица

Таа вели: “Не, не, тоа треба да го направиш вака...

Едвај дочека да и се придружите во клубот на новопечени мајки и оттогаш без престан Ви дели совети, иако тоа никогаш не сте го побарале од неа. Добро, таа секогаш Ви посакува најдобро и заблагодарете и се за тоа, но ако претера со шефувањето кажете и дека ја почитувате нејзината помош, но некои одлуки сакате да ги донесете сами.

Бидејќи мајката  најдобро знае за своето дете! Запомнете го тоа!

 


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Зошто доењето станува непопуларно?!
Негувањето на бебињата е нешто неразделно поврзано со сите видови во природата. Во праисториските времиња, доењето било...
234
Секс по породување - дали некогаш ќе биде ...
Можеби штотуку се породивте и се прашувате како по ѓаволите некогаш повторно ќе имате секс. Можеби веќе сте го минале ше...
50
Тато има обврска за правење на дете, a јас?
На сите жени кои раѓале деца низ главите им проаѓаат исти или слични мисли, а една мајка одлучила храбро да напише стату...
17
mamamegi: Светска недела на доењето
Извинете што немам моментална фотографија од тоа како го дојам своето дете да можам да ви го доловам тоа што ќе го напиш...
11
Анкета

iminja
prcla

Koe ime vi se dopagja????

Katina (21%)

Keti (26%)

niedno (50%)

dvete (2%)


Број на сите гласови: 123

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!