|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Не сум баба туку мајка!

Редакција Рингераја, 19.2.2021
Постарите мајки-дури и навистина старите мајки кои туркаат колички и бришат растечени носеви на бебињата, се вообичаена глетка овие денови. И не се само жените во 40те кои ги гледате во блиските паркови, туку жени од разни профили и на сите возрасти

image
/11


 

Сузан Сарандон (бебе на 45 години), драматургот Венди Васерстајн ( на 49) и уредничката Хелен Морис, сопругата на Мартин Скорсезе, кој неодамна се породи на 52-годишна возраст. 
Иако повеќето бебиња во Соединетите држави сè уште се раѓаат од жени на возраст од 20-30 години, стапката на наталитет кај жените од 40 до 44 години се искачува веќе една деценија. Не толку одамна, жените над 30 години се сметаа за постари мајки со висок ризик и тоа правило сеуште важи, во медицинска смисла. Но, денес 30-годишните често се „помлади мајки“ на родителските средби. Контрола на раѓање, одложено забременување кај жени ориентирани кон кариера, благи упатства за посвојување и напредок во третманите за плодност работеа заедно за да се создаде зголемена бран на родители за прв пат кои имаат 40-тина и повеќе години.

Децата се благослов за, родителите, сеедно како и на која возраст ќе дојдат до нив. 

Но, некои мајки се соочуваат со еден не баш пријатен синдром на замена на повозрасна мајка со баба. 

" Да, свету, јас сум постара од просечните мајки. Првпат сфатив дека ова е „голема работа“ кога ја прашав медицинска сестра за значењето на големиот и задебелен печат во мојот здравствен картон што значи - "Мајка во напредна возраст" . 
Имав 42 години кога родив девојчиња близнаци. Технички можев да бидам нивна баба ако имав ќерка на 21 година, а таа ќе имаше ќерки близначки на 21 година. 
Оваа работа со "баба" стана интерна шега меѓу мене и моите пријателки. Тие всушност се лутат кога тоа ќе се случи затоа што мислат дека изгледам прилично млада за 54. „СЕРИОЗНО“, прашуваат тие, „што е ПОГРЕШНО со луѓето? Не личиш на нашата баба“, велат тие. 

 

gwen

 

Еве го мојот совет до секој што се чувствува присилен да започне разговор со странец - пронајдете го филтерот помеѓу мислите и говорот. Поточно, еве што треба и што не треба да се прави:

Не правете празен разговор заснован на вашите претпоставки за односите и семејствата.
Не прашувајте жена дали децата со неа се нејзини внуци. Ако мора да коментирате, претпоставете дека таа е нивната мајка. Нека бабата се чувствува добро затоа што е заменета со мама, отколку обратно.
Не прашувајте мајка од близнаци дали се зачестени во фамилијата. На сите мајки на близнаци им е познат тој код на незгодно прашање поврзано со нивната плодност и зачнување. 
Не прашувајте мајка на деца од различна раса дали се посвоени.
Не прашувајте мајка со неколку деца дали сите се нејзини. И, ако не можете да се спречите да прашате и таа да одговори со да, ве молам немојте да и кажете: „леле, имаш полни раце работа“.
Ако мора да коментирате, само кажете нешто убаво за децата или направете комплимент на мама за нејзиното прекрасно семејство. 
Една недела, моите пријателки и јас уживавме во капучино (тие ) и кафе (јас) во нашите Target’s Starbucks. Жената што седеше до нас ми рече: „Зар не е вистинско уживање да поминуваш време со своите внуци?“ Застанав за момент и категорично реков: „не“. Јас сум прилично сигурна дека таа беше збунета од мојот саркастичен одговор. Затоа, им реков на ќерките дека следниот пат кога некој ќе ме праша дали се мои внуки, ќе кажам: „Леле, навистина морам да имам слободен ден за да го ти одговорам на тоа. Јас сум нивна мајка “. Тие се смееја и рекоа: „Те молам, немој“. Не им дадов никакви одговори, бидејќи за тоа е потребно многу воздржување."

"Повторно се случи. Гледав како моите 12 годишни близначки возат моторизирани скутери на животни на „Артегон Маркетс“, кога две дами кои седеа на клупа започнаа разговор со мене. „Дали тоа се твоите внуки?“ праша една од нив . „Не“, реков со тешка воздишка, „тие се мои ќерки“. Очигледно не ме слушна, таа го повтори прашањето. Со поостар тон, одговорив: „Не, тие се мои ќерки“. Изгледаа вчудоневидени и непријатно се извинија. Учтиво го прифатив нивното извинување и веднаш започнав да го пишувам овој пост на блогот во мојата глава"  - напиша една мајка, Елизабет, на својот блог. 

 

Извор : orlando.momcollective.com

 

Генијален трик за да му дадете лек на ваше...
Да се ??има болно бебе е доволно тешко. Не ви е потребен дополнителен стрес при обидот да му дадете лекови на вашето беб...
14
Еве како изгледа љубовта на прв поглед
Фотографијата на која се гледаат две сестри како за прв пат го гледаат својот новороден брат брзо го заобиколи светот по...
6
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
5 совети за мирна ноќ со бебето
Дали веќе сте уморни од непроспиените нoќи и чувствувате дека немате повеќе сила? Послушајте ги нашите совети и помогнет...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali podaruvate obleka,hrana i sl. na bezdomnicite?

Da (0%)

Ne (40%)

Ponekogas (60%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!