|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мајките немаат време за себе

Редакција Рингераја, 17.4.2012
Кога ќе станат мајки, жените повеќе немаат време да си посветат себеси. Слободното време кое порано го трошеа за свои потреби, сега го поклонуваат исклучиво на децата

image
/11


 

 

Истражувањата покажуваат дека тоа не било случај пред само неколку децении, бидејќи ритамот на живот бил по бавен, па жените на седумдесеттите и осумдесеттите години, полесно го поминувале мајчинството отколку денес. Денешните мајки мораат да жонглираат меѓу работните и мајчинските обврски, а време за себе скоро и да немаат. И покрај тоа, мајките денес имаат грижа на совест и дури 88% од нив сметаат дека не поминуваат доволно време со своите деца.

Едно истражување на британските психолози, кое опфатило 1.000 мајки, покажало дека една третина од нив сметаат дека  имаат помалку време за себе од нивните мајки. Стручњаците прецизно пресметале дека жените себе си посветуваат 26 минути дневно, односно три часа неделно.

Освен тоа, 64% од мајките сметаат дека најголем виновник за недостаток на слободно време е нивната работа, а една третина признаваат дека живеат под хроничен стрес и настојување да бидат добри мајки. Просечна вработена мајка во Европа на своето дете му посветува се на се' 81 минута дневно, додека мајките кои не работат само на децата секојдневно трошат по 2,5 часа.

Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
5
18 знаци со кои подобро ќе го разберете бе...
Кога бебето е навистина мало, неговите родители имаат тенденција да стравуваат во врска со благосостојбата и здравјето н...
4
Микробранова – тивок убиец или безопасна п...
Практични се, функционални, штедат пари и време, одмрзнуваат, затoплуваат и ни го олеснуваат животот. Но на некои ова н...
4
Црвено газе
Многу бебиња страдаат од пеленски осип. Со помош на овие совети црвенилото на газето брзо ќе го надминете.
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

.
Jana9

Dali trosite mnogu pari okolu odgleduvanje na milenice/milenicinja

Da (0%)

Ne (100%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!