|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Косата Ви паѓа откако се породивте?

Редакција Рингераја, 17.1.2022
Дали Вашите сјајни прамени коса почнаа да опаѓаат сега откако бебето е тука? Дознајте зошто тоа се случува и кога треба да почнете да се грижите

image
/11


Сигурно сте чуле за телесната бура по породувањето. Но знаете ли дека губењето на косата е исто така дел од постпарталното искуство? Еве што може да очекувате:

Кога започнува? Два до четири месеци откако ќе се породите.

Кога ќе престане?  Три до недели по првичната појава.

Зошто се случува тоа? Кај повеќето не-бремени жени 30% од фоликулите на косата се во состојба на мирување и не произведуваат коса во секое време.

Хормоналните промени во текот на бременоста, како зголеменото присуство на естроген, драстичното зголемување на времето за одмор и даваат на жената бујна, полна коса, бидејќи истата не опаѓа (кога има високи концентрации на естроген, концентрацијата на машкиот хормон андрогин е ниска и е намалено произвдството на маснотии на кожата и кожата. Заради тоа косата е посува и поцврста, па потребно е да се користи навлажнувачки балсам.

Кога естрогенот по породувањето ќе опадне предизвикува 30% од фоликулите да не произведуваат коса, а кога таа ќе опадне, потребно и е подолго време за да се замени.

Може да се спречи со: Јадење на здрава храна богата со Витамин Б и протеини кои ќе ја направат Вашата коса здрава. Тоа сепак нема да го запре губењето на косата по породувањето вели Д-р  Мајкл Рид, вонреден професор по клиничка дерматологија на Универзитетот во Њујорк.

Кога да побарате помош? Посетете дерматолог ако Вашата коса опаѓа со ист интензитет  и по првиот роденден на Вашето бебе. Повеќето експерти велат дека на мајките им се потребни од 9-12 месеци за да си дојдат на себе по породувањето.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
7
10 неверојатни супермоќи кои ги имаат беби...
Бебиња - Сите ние го започнуваме животот како едно. Бебињата се мали, гласни, често смрдливи и имаат навика да прават ни...
5
Johnson`s бебе календар 2020
Драги наши читатели и натпреварувачи! Имаме и десктоп верзија на нашиот Џонсон календар!Слободно симнете си ги месец...
4
Како навистина изгледа бебето по породување?
5 работи кои ќе ја изненадат секоја мама, од „чудните“ форми на главата до бојата на косата и кожата. Еве како навистина...
3
Анкета

.
Jana9

Dali odite vo teretana za da se zacvrstite vo teloto ili pak da oslabete?

Da se zacvrstam (20%)

Da oslabam (40%)

I ednoto i drugoto (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!